بای پس معده و بارداری

در این مقاله، می خواهیم موضوع بای پس معده و بارداری را بررسی نماییم. همراه شما هستیم.  جراحی چاقی می تواند کیفیت زندگی شما را از جهات مختلف بهبود بخشد. یکی از مزایای مهم این جراحی این است که می تواند باروری و بارداری را بهبود بخشد.

بای پس معده و بارداری
بای پس معده و بارداری

بهبودی بعد از بای پس معده و اعمال تغییرات جدید در رژیم غذایی و شیوه زندگی مورد نیاز برای دستیابی به اهداف کاهش وزن، زمان می برد. سرانجام، وزن شما تثبیت می شود و از نظر جسمی و احساسی، سلامتی شما بهبود می یابد.

برای تشخیص راه های پایین آوردن قند خون از طریق تغذیه مناسب در دوران باردای لازم می باشد پست غذاهای پایین آورنده قند خون در بارداری را مطالعه نمائید.

در این مقاله به منظور آشنایی بیشتر با این جراحی، لازم است بدانیم که عملکرد جراحی بای پس معده و بارداری چگونه است و شامل چه مواردی می باشد؟ با ما باشید.

ارتباط بای پس معده و بارداری

ارتباط بای پس معده و بارداری
ارتباط بای پس معده و بارداری
فهرست مطالب:

1- نکات موثر در رابطه با  جراحی بای پس معده و بارداری چیست؟

2- همه چیز درباره جراحی بای پس معده و بارداری چگونه است؟

3- بررسی عوامل موثر در رابطه با جراحی بای پس معده و بارداری چیست؟

4- باردارشدن بعد از جراحی بای پس معده و سایر جراحی های چاقی دیگر چگونه است؟

5- اقدامات توصیه شده برای جراحی بای پس معده و بارداری و سایر جراحی های دیگر را بیان نمایید.

6- بارداری بعد از انجام جراحی بای پس معده چگونه است؟

7- 3 دلیل که باید منتظر جراحی کاهش وزن بعد از بارداری باشید، چیست؟

8- نتیجه گیری

 

نکات موثر در رابطه با بای پس معده و بارداری

بارداری پس از جراحی بای پس معده و یا سایر جراحی های کاهش وزن امکانپذیر است، اما در واقع شما ممکن است در یک موقعیت بهتری برای باردار شدن اقدام کنید تا خیالتان از این بابت راحت باشد. تصمیم گیری برای انجام عمل جراحی بای پس معده و بارداری و داشتن فرزند، تصمیماتی هستند که زندگی را تغییر می دهند.

نکات موثر در رابطه با بای پس معده و بارداری
نکات موثر در رابطه با بای پس معده و بارداری

بنابراین مهم است که بدانید چه انتظاری دارید، پس شما و خانواده در حال رشد خود تا حد ممکن باید سالم باشید. همان طور که می دانید، جراحی چاقی در واقع می تواند باروری را بهبود بخشد. زنان چاق در دوران بارداری به احتمال بیشتری دچار عوارضی مانند پره اکلامپسی، دیابت بارداری، سقط جنین و سندرم تخمدان پلی کیستیک می شوند.

جراحی چاقی می تواند شانس شما را برای مواجه شدن با مشکلات در دوران بارداری به میزان قابل توجهی کاهش دهد و احتمال سقط جنین را در بین سایر عوارض کاهش دهد.

اگر بعد از جراحی چاقی به بارداری فکر می کنید، بدن شما آمادگی بیشتری برای باروری و بچه دار شدن دارد. وزن بیش از حد، فشار زیادی را بر تمام جنبه های بدن شما، از جمله دستگاه تناسلی شما وارد می کند.

بسیاری از زنان در چرخه قاعدگی و باروری خود با اضافه وزن قابل توجهی روبرو می شوند

بسیاری از زنان در چرخه قاعدگی و باروری خود با اضافه وزن قابل توجهی روبرو می شوند. پس از جراحی کاهش وزن، سیستم تولید مثل شما در نهایت می تواند خود را تنظیم کند، زیرا بدن شما از تمام تلاش شما استفاده می کند.

کاهش وزن به معنای سلامت شماست. و جراحی بای پس معده و بارداری دست به دست هم می دهند. زیرا آن ها شما را بهتر آماده می کنند تا بتوانید همه تغییراتی را که انتظار می رود را انجام دهید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله زنان چاق و بارداری را مطالعه کنید.

بسیاری از زنان در چرخه قاعدگی و باروری خود با اضافه وزن قابل توجهی روبرو می شوند
بسیاری از زنان در چرخه قاعدگی و باروری خود با اضافه وزن قابل توجهی روبرو می شوند

اگر چه کاهش وزن می تواند به بارداری سالم کمک کند، اما پس از جراحی بای پس معده، نباید برای باردار شدن عجله کنید، چرا که بدن شما تنها از طریق جراحی تغییرات زیادی را متحمل می شود و معمولاً احساساتی است و گاهی اوقات تحت فشار قرار می گیرید.

آزمایش BLOOD SUGAR  که نام دیگر آن قند خون و گلوکز می باشد اگر در سطح نرمال نباشد ممکن است باعث مشکل دیابت شود برای اشنایی کامل با معنی این آزمایش توصیه می کنیم صفحه معنی blood sugar در آزمایش خون را مشاهده کنید.

جراحی چاقی شامل دوره نقاهت است

جراحی چاقی شامل دوره نقاهت است و شما باید روش جدیدی از غذا خوردن را بیاموزید. برای به دست آوردن بهترین نتایج، باید تنظیمات عمده ای در شیوه زندگی شما ایجاد شود.

باردار شدن بلافاصله پس از بای پس معده،  باعث ایجاد آشفتگی بیشتر در زندگی شما می شود. نگرانی هنگامی آغاز می شود که برای اولین بار شروع به کاهش وزن می کنید. میزان کاهش وزن شما می تواند در مراحل اولیه پس از جراحی چاقی سریع باشد. اگر زود باردار شوید و کاهش وزن سریع را تجربه کنید، این احتمال وجود دارد که شما و نوزاد تغذیه مناسب مورد نیاز برای رشد در این دوران چالش برانگیز را دریافت نکنید.

به عنوان یک قاعده کلی در جراحی بای پس معده و بارداری، قبل از برنامه ریزی برای باردار شدن، حداقل 18 ماه پس از عمل به خود فرصت دهید. این امر به شما اطمینان می دهد که می توانید پس از جراحی چاقی به بهترین نتیجه برسید و بارداری سالمی داشته باشید.

پس از باردار شدن و بعد از جراحی چاقی به بدن خود توجه کنید

هنگامی که بعد از جراحی چاقی باردار می شوید، باید به آن چه بدن شما سعی می کند به شما بگوید، گوش دهید و توجه لازم را به آن داشته باشید. بارداری پس از جراحی بای پس معده ممکن است به این معنی باشد که شما باید بیشتر از زنان دیگر با چالش ها روبرو شوید.

شما باید بسیار مراقب کالری دریافتی خود باشید. جراحی کاهش وزن، شما را مجبور می کند که سختکوش باشید، زیرا کالری را برای رسیدن به وزن ایده آل خود محدود می کنید.

به محض باردار شدن، باید تنظیماتی را انجام دهید تا از تغذیه مناسب خود و نوزاد اطمینان حاصل کنید. برای ایجاد یک برنامه غذایی سالم در دوران بارداری پس از جراحی کاهش وزن، با متخصص زنان و زایمان خود ارتباط نزدیک داشته باشید.

ممکن است متوجه شوید که حالت تهوع صبحگاهی بعد از جراحی چاقی به شدت بر شما تأثیر می گذارد. با پزشک خود در مورد داروها و تغییر شیوه زندگی که می تواند به شما در مقابله موثر با حالت تهوع کمک کند، مشورت کنید.

برای تغییرات جراحی بای پس معده و بارداری در بدن خود آماده باشید. شما قصد دارید تا در دوران بارداری لاغرتر شوید و این کاملاً طبیعی است. بعد از تمام تلاش های خود برای کاهش وزن، ممکن است شروع به وحشت کنید. به یاد داشته باشید که نوزاد درون بدن شما در حال رشد است و شما بعد از زایمان به وزن سالم بر می گردید.

 

برای دانستن چگونگی انجام غربالگری از نظر دیابت دوران بارداری لطفا پست غربالگری دیابت بارداری را ببینید.

نظارت بر میزان کالری مصرفی شما در دوران بارداری پس از جراحی چاقی

از آنجایی که جراحی چاقی شامل برداشتن و تنظیم مجدد بخش هایی از معده است، تغییرات قابل توجهی در نحوه مصرف غذا تجربه خواهید کرد. روش انحراف بیلوپانکراسی را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، یک روش سوء جذب که هم تعداد مواد مغذی و هم کالری هایی را که می توانید در بدن خود جذب کنید را محدود می کند. بیماران دیگری که انواع جراحی های چاقی، مانند باندهای معده یا عمل جراحی بای پس معده را تجربه می کنند نیز کمتر غذا می خورند. اما به ندرت عوارض تغذیه ای دارند (بسته به این که به توصیه پزشک خود گوش دهند).

برای اطمینان از دریافت تغذیه لازم برای رشد مناسب نوزاد، با پزشک خود مشورت کنید. علاوه بر این، نگران غذا خوردن کمتر بعد از عمل جراحی بای پس معده و بارداری نباشید.

نوزاد آن چه را که نیاز دارد، از مادر می گیرد. در طول سه ماهه اول، شما فقط به 100 کالری اضافی در روز و 300 کالری اضافی روزانه برای دو سه ماهه بعدی نیاز دارید. به یاد داشته باشید که برای بهبود رشد کافی جنین، غذای سالم بخورید.

ویتامین ها برای حمایت از بارداری بعد از جراحی نوزادان

پس از جراحی چاقی، برای مقابله با کمبودهای تغذیه ای به ویتامین ها و مواد معدنی خاصی احتیاج دارید تا از رشد مناسب نوزاد اطمینان حاصل کنید. بیشتر انواع جراحی چاقی بسته به نوع عمل جراحی کاهش وزن، نیازهای مکمل منحصر به فردی دارند.

به عنوان مثال، بیمارانی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار می گیرند، نیاز به ویتامین ها و مواد معدنی قبل از تولد دارند. در هر سه ماهه ممکن است آزمایش خون برای بررسی سطح تغذیه ضروری باشد. در اولین بارداری، سطح کلسیم، ویتامین B12 و آهن (فریتین) خود را بررسی کنید.

پس از آن، مهم است که هنگام شروع بارداری سطح کلسیم، ویتامین B12 و آهن خود را بررسی کنید. جراحی بای پس معده و بارداری همچنین ممکن است باعث تغییر سطح ویتامین A شما شود.

تعادل مناسب برای دریافت ویتامین A را پیدا کنید، زیرا مصرف بیش از حد آن می تواند به کودک شما آسیب برساند. همچنین ممکن است به کلسیم، مکمل های آهن و ویتامین D در کنار ویتامین ها و مواد معدنی دوران بارداری نیاز داشته باشید. پس از بای پس معده، خون خود را در هر سه ماهه بررسی کنید تا مطمئن شوید که کمبود مواد مغذی را تجربه نمی کنید.

قبل از بارداری، سطح کلسیم، آهن (فریتین) و ویتامین B12 خود را بررسی کنید

قبل از بارداری، سطح کلسیم، آهن (فریتین) و ویتامین B12 خود را بررسی کنید. ویتامین های دوران بارداری را به همراه کلسیم، ویتامین D و مکمل های آهن مصرف کنید.

قبل از بارداری، سطح کلسیم، آهن (فریتین) و ویتامین B12 خود را بررسی کنید
قبل از بارداری، سطح کلسیم، آهن (فریتین) و ویتامین B12 خود را بررسی کنید

بارداری پس از جراحی چاقی می تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد. خطر ابتلا به دیابت بارداری یا فشار خون بالا ناشی از بارداری در مقایسه با سایر زنان بیشتر است.

همچنین احتمال زیادی وجود دارد که کاندید سزارین شوید. در حالی که انجام عمل سزارین پس از جراحی چاقی ضروری نیست، بسیاری از پزشکان به این سمت متمایل می شوند.

شما باید مشکلات احتمالی را که ممکن است به دلیل موقعیت منحصر به فرد خود تجربه کنید، مورد بحث قرار دهید. به دنبال یک شیوه زندگی سالم باشید که شامل رژیم متعادل و ورزش منظم است. قوی نگه داشتن بدن در دوران بارداری بهترین بیمه نامه شما برای یک تجربه مثبت است.

همه چیز درباره جراحی بای پس معده و بارداری

بیشترین چیزی که در رابطه با جراحی بای پس معده و بارداری مهم است بدانید، این است که به یاد داشته باشید که شما می توانید در زمانی که بعد از عمل جراحی کاهش وزن، باردار هستید، به همان روش گذشته باید غذا بخورید، ورزش کنید، هیدراته بمانید و مقدار زیادی بخوابید.

به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید. بچه دار شدن نیازی به تلاش های شما برای کاهش وزن ندارد. شما همیشه باید در مورد وزن خود و تصمیماتی که می گیرید، آگاه باشید.

اما لازم نیست این کار را به تنهایی انجام دهید. اگر در مورد بارداری پس از جراحی بای پس معده یا سایر انواع جراحی چاقی سوالی دارید یا برای اولین بار به جراحی چاقی فکر می کنید، تیم جراحی می تواند در سفر شما به یک فرد سالم تر کمک کند.  یک تیم مفید از اعضا، آماده پاسخگویی به سوالات شما و راهنمای شما در ادامه تلاش شما برای رسیدن به وزنی است که برای شما بهترین است.

باردارشدن بعد از عمل جراحی کاهش وزن

اکثر زنانی که بعد از جراحی کاهش وزن باردار می شوند، بارداری و زایمان بدون عارضه دارند. اگر جراحی لاغری انجام داده اید، بهتر است حداقل 12 تا 18 ماه پس از عمل و زمانی که وزن شما برای باردار شدن تثبیت شد، صبر کنید.

اما بسیاری از زنان قبل از  رسیدن به 12 ماه، بچه دار می شوند. زنانی که BMI بالاتری دارند، احتمال بیشتری دارد که دچار عوارضی مانند، دیابت بارداری، فشار خون بالا و نوزادان با وزن بیشتر شوند. کاهش وزنی که پس از جراحی لاغری حاصل می شود، سبب کاهش خطرات فوق شده و بارداری ایمن را برای شما تضمین می کند.

باردارشدن بعد از عمل جراحی کاهش وزن
باردارشدن بعد از عمل جراحی کاهش وزن

با تیم مراقبت خود صحبت کنید

مهم است که به محض اطلاع از بارداری، با تیم مراقبت خود صحبت کنید تا بتوانید بهترین مشاوره را دریافت کنید. این تیم، شامل ماما و اعضای جراحی کاهش وزن شما می شود.

اگر عمل خود را در خارج انجام داده اید، از پزشک عمومی خود بپرسید که آیا نیاز به ارجاع به کلینیک جراحی کاهش وزن متخصص دارید یا خیر. اگر قبلاً توسط تیم جراحی کاهش وزن مرخص شده اید، می توانید از ماما بپرسید که آیا باید دوباره با او تماس بگیرید یا خیر. مراقبت شما باید بر اساس نوع جراحی که انجام داده اید و زمان عمل شما باشد.

اگر بیش از 18 ماه قبل بود، ممکن است لازم باشد تا توصیه های معمول بارداری را در مورد تغذیه سالم  و ورزش رعایت کنید. اگر جراحی شما کمتر از 12 ماه پیش انجام شده است، به مشاوره خاصی نیاز خواهید داشت.

نحوه غذا خوردن شما احتمالاً با قبل از جراحی بای پس معده و بارداری متفاوت است

نحوه غذا خوردن شما احتمالاً با قبل از جراحی بای پس معده و بارداری متفاوت است. ممکن است اکنون به مصرف مکمل های ویتامین و مواد معدنی عادت کرده باشید. در مورد رژیم غذایی خود و مکمل هایی که مصرف می کنید، با تیم جراحی کاهش وزن خود صحبت کنید. این موضوع، به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که کار درست را انجام می دهید.

تیم مامایی شما نیز باید بداند که چه کارهایی را به شما توصیه کرده است، بنابراین فراموش نکنید که به آن ها همه چیز را بگویید. همچنین ممکن است به آزمایش منظم خون نیاز داشته باشید تا میزان مواد مغذی بدن را زیر نظر داشته باشید.

ممکن است نگران باشید که اگر بعد از جراحی کمتر غذا بخورید، غذای کافی برای حمایت از رشد نوزاد دریافت نخواهید کرد. این بعید است، زیرا کودک شما آن چه را که برای رشد نیاز دارد از شما می گیرد. در دو سه ماهه اول بارداری نیازی به خوردن غذای اضافی ندارید. در سه ماهه سوم بارداری ممکن است لازم باشد تا حدود 200 کالری اضافی مصرف کنید.

با تیم کاهش وزن خود در مورد هر چیزی که شما را نگران می کند، صحبت کنید و اطمینان حاصل کنید که توصیه هایی که در مورد تغذیه سالم به شما می دهند را دنبال می کنید. آن ها قادر خواهند بود تا توضیح دهند که چه مقدار و چه نوع غذایی در این زمان مناسب است تا مواد مغذی کافی را برای شما و نوزاد شما در اختیار شما قرار دهد.

رژیم مخصوص دیابت بارداری شامل چه چیزهای می باشد برای پاسخ به این سوال توصیه می کنیم پست برای درمان دیابت بارداری چه بخوریم را مشاهده کنید.

 

نحوه غذا خوردن شما احتمالاً با قبل از جراحی بای پس معده و بارداری متفاوت است
نحوه غذا خوردن شما احتمالاً با قبل از جراحی بای پس معده و بارداری متفاوت است

مکمل های مورد نیاز در بارداری برای انواع مختلف جراحی

بعد از هر نوع جراحی کاهش وزن، به مکمل های ویتامین و مواد معدنی مخصوص دوران بارداری نیاز خواهید داشت. اطمینان حاصل کنید که با تیم جراحی کاهش وزن خود در مورد رژیم غذایی خود و مکمل هایی که مصرف می کنید، صحبت کنید.

بای پس معده

برای مصرف مکمل های ویتامین و مواد معدنی مخصوص دوران بارداری ممکن است به ویتامین D، کلسیم و احتمالاً مکمل آهن نیاز داشته باشید. سطح ویتامین B12 ، آهن (فریتین)، کلسیم، فولات و ویتامین های محلول در چربی باید در ابتدای بارداری بررسی شود. ممکن است برای بررسی سطح مواد مغذی در هر سه ماه، به آزمایش خون منظم نیاز داشته باشید.

آستین معده

شما به مکمل های ویتامین و مواد معدنی مخصوص دوران بارداری نیاز دارید. سطح ویتامین B12، آهن، کلسیم و فولات و ویتامین های محلول در چربی باید در ابتدای بارداری بررسی شود. ممکن است برای بررسی سطح مواد مغذی در هر سه ماه، به آزمایش خون منظم نیاز داشته باشید.

سوئیچ دوازدهه

شما به مکمل های ویتامین و مواد معدنی مخصوص دوران بارداری نیاز دارید. همچنین ممکن است به ویتامین D، کلسیم و احتمالاً مکمل آهن نیاز داشته باشید. سطح ویتامین B12، آهن، کلسیم، فولات و ویتامین های محلول در چربی باید در ابتدای بارداری بررسی شود.

ممکن است برای بررسی سطح مواد مغذی لازم، هر سه ماه یک بار، به آزمایش خون منظم نیاز داشته باشید. سطوح ویتامین A شما ممکن است نیاز به تنظیم و نظارت داشته باشد، زیرا مصرف بیش از حد ویتامین A می تواند نوزاد شما را تحت شرایط سخت قرار دهد. سطح ویتامین E و K شما نیز ممکن است نیاز به ارزیابی داشته باشد.

سوئیچ دوازدهه
سوئیچ دوازدهه

باند معده

شما به مکمل های ویتامین و مواد معدنی مخصوص دوران بارداری نیاز دارید. سطح ویتامین B12، آهن، کلسیم، فولات و ویتامین های محلول در چربی باید در ابتدای بارداری بررسی شود. برخی از تیم های جراحی ممکن است پیشنهاد کنند که در دوران بارداری، مایع از بند شما خارج می شود.

اسید فولیک

به همه زنان باردار توصیه می شود تا هفته 12 بارداری روزانه 400 میکروگرم اسید فولیک مصرف کنند. اگر جراحی کاهش وزن داشته اید، ممکن است نیاز به مصرف 5 میلی گرم اسید فولیک داشته باشید. این ماده بدون نسخه در دسترس نیست، بنابراین با جراحی کاهش وزن و تیم مامایی خود صحبت کنید تا ببینید که آیا به آن نیاز دارید یا خیر.

افزایش وزن برای همه در دوران بارداری متفاوت است و این چیزی است که بسیاری از خانم ها نگران آن هستند که آیا جراحی لاغری انجام بدهند یا خیر. طبیعی است که نگران وزن خود باشید.

با ماما و تیم جراحی کاهش وزن در مورد احساسات خود صحبت کنید تا آن ها بتوانند از شما حمایت کنند و به شما توصیه کنند. به یاد داشته باشید که آن ها برای کمک، در کنار شما هستند. تغییرات وزن شما در جراحی بای پس معده و بارداری  به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

چه مدت از جراحی شما می گذرد

اگر مدت زیادی از عمل شما نگذشته باشد، ممکن است به کاهش وزن خود ادامه دهید. در این صورت، از پزشک یا تیم مامایی خود راهنمایی بخواهید. اگر از جراحی شما 18 ماه یا بیشتر می گذرد و وزن شما در حال حاضر ثابت است، ممکن است لازم باشد تا مانند دوران بارداری از وزن خود مراقبت کنید.

چه مدت از جراحی شما می گذرد
چه مدت از جراحی شما می گذرد

بررسی عوامل موثر در رابطه با جراحی بای پس معده و بارداری

بررسی سیستماتیک و متاآنالیز، با ترکیب همه شواهد موجود از ادبیات علمی، بیش از 14800 بارداری را در زنانی که قبلاً تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار گرفته بودند، با تقریباً 4 میلیون بارداری در مادرانی که این کار را نکرده بودند، مقایسه کرد.

آن ها مشاهده کردند که زنان باردار با سابقه جراحی کاهش وزن باید در معرض خطر باشند. در طول بارداری از حمایت بیشتری برخوردار شوند و مادر و نوزاد باید تحت نظارت دقیق قرار گیرند.

زنانی که سابقه جراحی چاقی و به ویژه جراحی بای پس معده را دارند، در معرض خطر بیشتری از چندین پیامد نامطلوب حاملگی هستند. این زنان نیاز به پیش تغذیه و حمایت تغذیه ای مخصوص دوران بارداری دارند. این امر اهمیت مکمل های غذایی و نظارت بیشتر بر رشد و نمو جنین را برجسته می کند.

متخصصان بهداشت نیز نیاز به آموزش و راهنمایی دارند

متخصصان بهداشت نیز نیاز به آموزش و راهنمایی دارند تا بتوانند مشاوره مناسب را ارائه دهند. زنان باردار مبتلا به چاقی، بیشتر در معرض ابتلا به عوارضی مانند دیابت بارداری و فشار خون بالا هستند.

جراحی کاهش وزن قبل از بارداری این نتایج را بهبود می بخشد، اما برخی از روش های چاقی، مانند بای پس معده و بارداری، بر جذب ریزمغذی ها تأثیر می گذارد و ممکن است رشد جنین را مختل کند. در انگلستان، از هر 4 بیمار جراحی چاقی، 3 نفر زن هستند و اکثر آن ها در سن باروری هستند.

متخصصان بهداشت نیز نیاز به آموزش و راهنمایی دارند
متخصصان بهداشت نیز نیاز به آموزش و راهنمایی دارند

در این مطالعه، محققان یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز مطالعات شده ای را انجام دادند که نتایج نامطلوب پس از جراحی چاقی را با حاملگی بدون جراحی قبلی کاهش وزن مقایسه می کرد.

داده های 33 مقاله، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و 14880 حاملگی پس از جراحی چاقی را مقایسه کرد. تقریباً 4 میلیون حاملگی در زنانی که تحت عمل جراحی قرار نگرفته بودند، رخ می دهد.

متا آنالیزها بستگی به کیفیت مطالعات موجود، اندازه نمونه و این که آیا آن ها برای عواملی که می توانند بر پیامدهای دوران بارداری مانند سن، وضعیت سیگار کشیدن و دیابت تأثیر بگذارند، تنظیم شده است.

نوزادان متولد شده پس از عمل جراحی کاهش وزن

نتایج نشان داد که نوزادان متولد شده پس از عمل جراحی کاهش وزن، 57 درصد بیشتر از موعد زودرس، 29 درصد بیشتر دارای ناهنجاری های مادرزادی و 41 درصد بیشتر در مقایسه با گروه کنترل در بخش مراقبت های ویژه نوزادان بستری می شوند.

علاوه بر این، نوزادانی که بعد از جراحی چاقی متولد می شوند نیز 38 درصد بیشتر در خطر مرگ در حین زایمان هستند، به این معنی که مرده به دنیا می آیند یا در 7 روز پس از تولد می میرند.

همچنین، نوزادان متولد شده بعد از عمل جراحی بای پس معده و بارداری به طور متوسط ​​بیش از 200 گرم سبک تر از نوزادانی بودند که از مادران بدون سابقه جراحی کاهش وزن متولد شده بودند.

با این حال، بارداری زنانی که سابقه جراحی کاهش وزن داشتند، کوتاه تر بود. تجزیه و تحلیل های بیشتر نشان داد که زنانی که بای پس معده داشتند، 2.7 برابر بیشتر بچه دار می شدند که برای سن حاملگی کوچک بودند و اما یک چهارم خطر (یا 76 درصد کاهش خطر) به دنیا آوردن نوزادان بزرگ در دوران بارداری را داشتند.

مشخص نیست که جراحی کاهش وزن چگونه می تواند بر رشد جنین تأثیر بگذارد

مشخص نیست که جراحی کاهش وزن چگونه می تواند بر رشد جنین تأثیر بگذارد، اما می دانیم افرادی که جراحی چاقی انجام می دهند، بیشتر در معرض کمبود ریز مغذی ها هستند.

برای درک بهتر علل این تفاوت ها باید کارهای بیشتری انجام شود تا بتوان برای حمایت از زنان برای دستیابی به بهترین نتایج حاملگی برای خود و نوزادان اقدام کرد. زنانی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته اند، ممکن است بیشتر در معرض عوارض بارداری باشند. لذا انجام مراقبت های لازم بعد از جراحی بای پس معده و بارداری ضروری است.

مشخص نیست که جراحی کاهش وزن چگونه می تواند بر رشد جنین تأثیر بگذارد
مشخص نیست که جراحی کاهش وزن چگونه می تواند بر رشد جنین تأثیر بگذارد

باردارشدن بعد از جراحی بای پس معده و سایر جراحی های چاقی دیگر

در بسیاری از موارد، بارداری پس از جراحی چاقی ممکن است در مقایسه با بارداری یک زن چاق، ایمن تر و موفق تر باشد. با این حال، باید به خاطر داشته باشید که به طور کلی باید قبل از اقدام به بارداری، مدت زمان معینی به بدن خود اجازه دهید تا از عمل خود بهبود یابید.

شما همچنین ممکن است بخواهید مقدار مشخصی از کاهش وزن یا سایر اهداف مرتبط با سلامتی را که قبل از باردار شدن با پزشک خود مشورت می کنید، به دست آورید. برخی از پزشکان حداقل 12 تا 18 ماه انتظار دارند، در حالی که برخی دیگر حداقل 2 سال قبل از بارداری انتظار دارند.

باردار شدن زودهنگام بعد از عمل جراحی چاقی می تواند منجر به مشکلات رشدی برای نوزاد شما شود، زیرا این نوع جراحی به شما کمک می کند تا سریعا وزن خود را کاهش دهید، ممکن است نوزاد شما تمام مواد مغذی مورد نیاز را دریافت نکند، اینجاست که مشاوره با پزشک برای جراحی بای پس معده و بارداری ضروری است.

باردارشدن بعد از جراحی بای پس معده و سایر جراحی های چاقی دیگر
باردارشدن بعد از جراحی بای پس معده و سایر جراحی های چاقی دیگر

مزایای بارداری و جراحی چاقی بای پس معده

چاقی با کاهش باروری همراه است و اغلب در صورت چاقی یا اضافه وزن، در نتیجه اولیگوولاسیون یا عدم تخمک گذاری، باردار شدن می تواند یک چالش باشد.

حتی اگر یک زن در حالی که اضافه وزن دارد و به اصطلاح چاق است، باردار شود، خطر بیماری های مختلف مانند دیابت بارداری، فشار خون بالا یا پره اکلامپسی افزایش می یابد. کاهش وزن بهترین راه برای کاهش خطرات چاقی است و جراحی چاقی یک گزینه موثر، نسبتاً ایمن و غیر تهاجمی است. مطالعات همچنین نشان می دهد که بعد از جراحی چاقی، چرخه های قاعدگی منظم تر می شوند، تخمک گذاری بهبود می یابد و احتمال بارداری بیشتر می شود.

بزرگترین خطر هنگام بارداری پس از جراحی چاقی، دریافت نکردن مواد مغذی کافی برای مادر و نوزاد است. با این حال، این مشکلی است که به راحتی با برنامه تغذیه مناسب، که ممکن است شامل مکمل های ویتامین و مواد معدنی باشد، حل می شود.

سایر خطرات و عوارض احتمالی در جراحی بای پس معده و بارداری در چنین مواردی شامل کم خونی، افزایش وزن، وزن کم هنگام تولد برای کودک و احتمالاً افزایش خطر سزارین است.

مراقبت های دوران بارداری در جراحی بای پس معده

به طور کلی، مراقبت های دوران بارداری در جراحی بای پس معده، در نه ماهه بارداری مانند سایر زنان است. با این حال، چند تفاوت کوچک در حاملگی بعد از عمل چاقی وجود دارد.

توصیه می شود تا با پزشکی که عمل شما را قبل از اقدام به بارداری انجام داده است، مشورت کنید. زیرا آن ها وضعیت پزشکی شما را بهتر می دانند.

همچنین ممکن است لازم باشد تا برخی ویتامین ها و مواد معدنی اضافی یا متفاوت مصرف کنید تا مطمئن شوید که کودک در حال رشد خود، تمام مواد مغذی مورد نیاز را دریافت می کند. همچنین می توانید انتظار افزایش وزن در دوران بارداری خود را داشته باشید. این موضوع کاملا طبیعی و نرمال است. به خاطر داشته باشید که افزایش 10 تا 14 کیلوگرم در دوران بارداری توصیه می شود.

تا زمانی که شما خوب غذا می خورید و در طول نه ماه بارداری فعال هستید، این وزن اضافی را پس از تولد از دست می دهید و مشکلی ایجاد نمی کند.

به طور کلی، مدیریت زایمان پس از جراحی چاقی باید مانند سایر بیماران باشد. همچنین باید بدانید که در حالی که میزان زایمان سزارین در زنانی که در گذشته جراحی چاقی انجام داده اند، بیشتر است، این جراحی نشانه سزارین نیست و زایمان طبیعی و ایمن هنوز کاملاً امکانپذیر است.

مراقبت های دوران بارداری در جراحی بای پس معده
مراقبت های دوران بارداری در جراحی بای پس معده

اقدامات موثر برای داشتن بارداری سالم بعد از عمل جراحی چاقی بای پس

مهمترین کارهایی که می توانید برای سلامتی خود و سلامت جنین در دوران جراحی بای پس معده و بارداری انجام دهید، تغذیه سالم و فعالیت بدنی است. اگر فکر می کنید که ممکن است بخواهید بعد از عمل اقدام به بارداری کنید، با پزشکان خود در مورد بهترین برنامه های ورزشی و تغذیه برای نیازهای خود صحبت کنید.

البته، این نیز مهم است که هر یک از این پاسخ ها در مورد جراحی چاقی را در مقابل پیامدهای سلامتی، باروری و حاملگی ناشی از چاقی درمان نشده نیز بسنجید. اگر نگران هستید، می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با یکی از متخصصان پزشکی در مراکز درمانی صحبت کنید تا آگاهی بیشتری در این زمینه کسب کنید.

آیا امیدوار هستید که در آینده خانواده تشکیل دهید؟ ممکن است از ایده تعقیب کودکان نوپا و آموزش راه رفتن، دویدن و بازی با شما هیجان زده شوید. این زمانی است که بسیاری از زنان شروع به بررسی دقیق سلامت خود و چگونگی تأثیر آن بر توانایی خود برای باردار شدن می کنند و اگر بتوانند، با بچه های پرانرژی همگام می شوند.

اگر با اضافه وزن خود دست و پنجه نرم می کنید و مشکلات سلامتی مربوط به وزن را تجربه می کنید، ممکن است به این فکر کنید که چگونه می توانید وزن و سلامتی خود را قبل از برداشتن قدم بعدی برای والدین کنترل کنید.

اگر BMI شما 30 یا بیشتر است، کاهش وزن قبل از تشکیل خانواده بسیار مهم است. ممکن است بخواهید جراحی کاهش وزن را در نظر بگیرید، مانند روش اسلیو معده، بای پس معده و … که به کاهش وزن و جلوگیری از آن کمک می کند.

اقدامات موثر برای داشتن بارداری سالم بعد از عمل جراحی چاقی بای پس
اقدامات موثر برای داشتن بارداری سالم بعد از عمل جراحی چاقی بای پس

تاثیر اضافه وزن بر بارداری

در حالی که افزایش وزن در دوران بارداری طبیعی است، اما اضافه وزن قبل از بارداری می تواند مشکلات و عوارضی برای سلامتی ایجاد کند. برای محافظت از سلامتی خود، مهم است که یک سبک زندگی سالم را قبل و در دوران بارداری اتخاذ کنید که شامل رژیم غذایی سالم، ورزش و حفظ وزن سالم است. چاقی در دوران بارداری ممکن است منجر به مشکلات سلامتی جدی شود، مانند:

دیابت بارداری:

ایجاد دیابت بارداری منجر به افزایش خطر ابتلا به دیابت در آینده می شود، هم برای شما و هم برای فرزندان شما. همچنین خطر نیاز به سزارین هنگام زایمان را افزایش می دهد.

پره اکلامپسی:

این یک اختلال جدی فشار خون است که می تواند باعث از کار افتادن کبد و کلیه ها شود. همچنین می تواند منجر به تشنج یا در موارد نادر سکته مغزی شود. پره اکلامپسی می تواند شما و نوزاد شما را در معرض خطر قرار دهد و ممکن است منجر به زایمان زودرس نوزاد شود.

آپنه خواب:

این حالت زمانی رخ می دهد که هنگام خواب، تنفس را برای مدت کوتاهی متوقف می کنید. آپنه خواب می تواند باعث خستگی شود و منجر به شرایط جدی تری مانند اختلالات قلبی و ریوی، فشار خون بالا و پره اکلامپسی شود.

اضافه وزن در دوران بارداری نیز می تواند باعث مشکلات سلامتی برای نوزاد شما شود یا بارداری تمام وقت را دشوارتر کند. برخی از مسائل عبارتند از:

سقط جنین:

داشتن اضافه وزن بسیار زیاد در دوران بارداری می تواند خطر از دست دادن بارداری را افزایش دهد.

نقایص مادرزادی:

نوزادانی که از مادران چاق متولد می شوند، بیشتر در معرض نقایص مادرزادی مانند نقایص لوله عصبی و قلب هستند.

زایمان زودرس:

برخی شرایط بهداشتی مرتبط با اضافه وزن در دوران بارداری، مانند پره اکلامپسی، می تواند منجر به زایمان زودرس شود. زایمان زودرس به این معنی است که نوزاد شما قبل از رشد کامل به دنیا می آید، که می تواند سایر مشکلات جدی سلامتی را ایجاد کند.

مرده زایی:

چاق بودن با افزایش خطر مرده زایی در ارتباط است.

ماکروزومی:

این زمانی است که نوزاد بزرگتر از حد متوسط ​​است و مقدار بیشتری چربی در بدن دارد. این می تواند خطر بیشتری برای مشکلات هنگام تولد ایجاد کند و ممکن است نیاز به انجام سزارین داشته باشد. نوزادانی که با چربی بدن بیشتری متولد می شوند، در بزرگسالی نیز احتمال اضافه وزن بیشتری دارند.

ماکروزومی:
ماکروزومی:

اقدامات توصیه شده برای جراحی بای پس معده و بارداری و سایر جراحی های دیگر

اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، کاهش وزن اضافی می تواند باردار شدن را آسان تر کرده و منجر به بارداری سالم تری شود. برای برخی از زنان، رژیم غذایی و ورزش به تنهایی برای از دست دادن وزن و رسیدن به وزن سالم کافی نیست. جراحی چاقی یا جراحی کاهش وزن، ممکن است گزینه ای باشد که به شما کمک می کند تا قبل از بارداری به وزن مناسبی برسید.

گزینه های جراحی کاهش وزن شامل مینی بای پس معده، اسلیو معده و جراحی نوار معده است. از آنجا که جراحی کاهش وزن باعث کاهش وزن شما در طول زمان می شود، توصیه می شود یک تا دو سال پس از جراحی کاهش وزن خود صبر کنید تا بارداری را شروع کنید.

باردار شدن در هنگام کاهش وزن بعد از عمل توصیه نمی شود. ممکن است در حین کاهش وزن به اندازه کافی غذا نخورید تا از تغذیه کافی نوزاد اطمینان حاصل کنید.

با این حال، هنگامی که وزن شما ثابت شد، باردار شدن بی خطر است. محبوبیت روزافزون جراحی چاقی یا جراحی بای پس معده و بارداری در جهان غرب، پزشکان را با پیامدهای مختلفی روبرو می کند و اگر زنان در سنین باروری تحت تأثیر قرار گیرند، این امر به ویژه چالش برانگیز می شود.

کاهش وزن، باروری را بهبود می بخشد

کاهش وزن، باروری را بهبود می بخشد که این امر موجب می شود تا روند افزایش تعداد حاملگی ها پس از عمل های چاقی را توضیح دهد.

در حقیقت، توصیه ها فقط در 12-18 ماه اول پس از عمل بوده، یعنی هنگامی که کاهش وزن و تغییرات متابولیک به طور گسترده ای رخ می دهد و پیشگیری از بارداری را تأیید می کند.

اگر چه بهینه سازی وزن قبل از بارداری خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با چاقی (مانند ماکروزومی، دیابت حاملگی، پره اکلامپسی) را کاهش می دهد، اما به نظر می رسد که سابقه عمل جراحی چاقی در مادران با بروز نوزادان کوچک در دوران بارداری بسیار مرتبط است.

در عمل به طور معمول، مدیریت متابولیک بر کنترل قند خون متمرکز است

در عمل به طور معمول، مدیریت متابولیک بر کنترل قند خون متمرکز است، اما در حاملگی ها بعد از جراحی چاقی این استراتژی به دلیل تغییرات فیزیولوژیکی که با درجه بالاتری از تغییرپذیری گلوکز و خطر هیپوگلیسمی همراه است، محدود می شود.

در کل عواملی که شرایط را برای تشخیص و درمان به چالش می کشد، می تواند بر جراحی بای پس معده و بارداری تاثیرگذار باشد. بنابراین، این سوال مطرح می شود که آیا نتیجه حاملگی پس از جراحی چاقی مطلوب است که به جنبه های اضافی متابولیسم مادر که تحت تأثیر تغییرات جذب مواد مغذی روده قرار دارند، توجه شود.

در این رابطه، تغییرات در چربی های مادر ممکن است اهمیت داشته باشد. زیرا تفاوت در تری گلیسیرید (TG)  و کلسترول در دوران بارداری با چاقی مادر و سایر عوارض مرتبط است.

برای بارداری ایمن و سالم، باید حداقل 18 ماه منتظر بمانید تا وزن شما قبل از بارداری تثبیت شود. اکثر زنان می توانند بعد از جراحی اسلیو معده باردار شوند. با این حال، پس از جراحی، بدن شما تغییرات زیادی را پشت سر می گذارد.

بررسی جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده یک روش جراحی کاهش وزن است که برای افرادی با شاخص توده بدنی 35 یا بیشتر توصیه می شود. این روش، میزان مصرف غذا را محدود می کند و با کاهش قابل توجه اندازه معده به کنترل گرسنگی کمک می کند. قسمت بریده شده از معده برداشته می شود،

بنابراین بیمار قادر خواهد بود تا فقط 1/10 از مقدار غذایی را که قبل از عمل به آن عادت داشت، مصرف کند. انتظار می رود که بیماران در سال اول پس از عمل جراحی بین 50 تا 80 درصد از وزن اضافی بدن خود را از دست بدهند.

وزن طبیعی باید ظرف دو سال به دست آید. این روش به خودی خود می تواند به زنان باردار کمک کند در صورتی که ناباروری آن ها مربوط به چاقی باشد. به لطف جراحی اسلیو معده، تأثیر زیادی بر ناباروری ثبت شده است.

تقریباً 71.4 درصد از بیماران به چرخه قاعدگی عادی بازگشتند. با این حال، اکثر جراحان توصیه می کنند که بارداری را به مدت 18 ماه پس از عمل به تعویق بیندازند و به بدن اجازه دهند تا وزن خود را ثابت نگه دارد.

پس از دوره انتظار، مرحله بعدی که بارداری است، فرا می رسد. در دوران بارداری بعد از عمل جراحی اسلیو معده، مواردی وجود دارد که باید به طور متفاوتی از آن ها مراقبت کنید.

بررسی جراحی اسلیو معده
بررسی جراحی اسلیو معده

زنان می توانند بارداری خود را بدون مشکلات جدی به پایان برسانند

با وجود توصیه های ذکر شده در رابطه با جراحی بای پس معده و بارداری، تعداد بیشتری از بیماران، باردار شدن در چند ماه اول پس از جراحی اسلیو معده را گزارش کردند. در این صورت، مادران آینده باید مراقبت بیشتری انجام دهند تا از رشد طبیعی نوزاد خود مطمئن شوند.

خبر خوب این است که جراحی اسلیو معده از هضم طبیعی یا جذب مواد مغذی و کالری جلوگیری نمی کند. تنها مسئله این است که یک زن ممکن است احساس کند که به اندازه کافی برای حمایت از نوزاد غذا نمی خورد.

با مراجعه منظم به پزشک، مشخص می شود که نوزاد به طور طبیعی رشد می کند یا ویتامین ها یا مواد معدنی کافی نیست.

اکثر زنان می توانند بارداری خود را بدون مشکلات جدی به پایان برسانند و به سادگی برخی قوانین اساسی را رعایت کنند:

اطمینان حاصل کنید که به خوبی هیدراته بمانید.

اطمینان حاصل کنید که چند بار در روز وعده های غذایی کوچک مصرف کنید.

در صورت تجویز، ویتامین های دوران بارداری و آهن مکمل مصرف کنید.

هر روز میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید.

بعد از جراحی آستین معده، زنان مستعد سزارین هستند

زنانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند، احتمالاً با سزارین مواجه می شوند. هیچ چیز در مورد عوامل دخیل و دلیل این امر روشن نیست.

با رعایت توصیه های افزایش وزن توسط پزشک، شرکت در کلاس های آمادگی برای زایمان و ورزش در دوران بارداری، ممکن است باعث شودتا  شما بتوانید از سزارین اجتناب کنید. یکی دیگر از مسائلی که زنان در صورت بارداری پس از جراحی اسلیو معده با آن روبرو خواهند شد، این واقعیت است که دوباره شروع به افزایش وزن می کنند.

در حالی که برخی از بیماران درک می کنند که این یک روند طبیعی است و به محض تولد نوزاد، وزن اضافی خود را از دست می دهند، برای برخی دیگر پس از زمان و تلاش زیاد برای کاهش وزن می تواند ناامید کننده باشد.

در صورت بروز چنین مسائل روانی، به بیماران توصیه می شود که با یکی از گروه های حمایتی که در مراکز چاقی مستقر هستند، تماس بگیرند یا به کلاس قبل از زایمان بپیوندند تا وضعیت خود را بهتر بشناسند و از حمایت متخصص زنان در شرایط مشابه بهره مند شوند.

ارزیابی جراحی چاقی

جراحی بای پس معده و بارداری راهی عالی برای کاهش سریع وزن زیاد است. در حقیقت در روش بای پس معده و روش های اسلیو معده، از بیماران انتظار می رود که حداقل 50 درصد از وزن اضافی خود را در اولین سال پس از جراحی از دست بدهند.

برخی از زنان نگران این هستند که آیا می توانند پس از جراحی چاقی بچه دار شوند یا نه. آیا بارداری بعد از جراحی چاقی ایده خوبی است؟

آیا بعد از جراحی چاقی می توانید بچه دار شوید؟ قبل از تصمیم گیری برای انجام عمل جراحی کاهش وزن، باید بدانید که چه افرادی واجد شرایط جراحی کاهش وزن هستند یا باید بدانید که آیا جراحی بای پس معده و بارداری برای افراد در سنین مختلف مناسب است یا خیر.

ارزیابی جراحی چاقی
ارزیابی جراحی چاقی

بررسی جراحی کاهش وزن و بارداری

جراحی کاهش وزن، شامل کاهش اندازه معده و یا دور زدن بخشی از روده به منظور کاهش میزان کالری قابل جذب بدن است. زنان باردار، واجد شرایط جراحی کاهش وزن نیستند. اما اگر می خواهید در آینده باردار شوید، آیا باید جراحی چاقی انجام دهید؟ به طور کلی، بچه دار شدن بعد از عمل جراحی کاهش وزن بی خطر است. اما برخی هشدارها وجود دارد.

اولاً، باردار شدن بلافاصله پس از جراحی کاهش وزن ایمن نیست و انجام جراحی کاهش وزن در دوران بارداری نیز ایمن نیست. هیچ جراح متخصصی، جراحی کاهش وزن را برای یک زن باردار انجام نمی دهد و جراحان چاقی از شما می پرسند که آیا قصد دارید تا در آینده نزدیک باردار شوید یا خیر. خطرات مربوط به جراحی چاقی وجود دارد که می تواند بر توانایی شما برای سالم ماندن در دوران بارداری تأثیر بگذارد.

خطرات جراحی کاهش وزن

جراحی کاهش وزن خطرات متعددی را ارائه می دهد که اگر چه نادر است، اما می تواند بر توانایی شما برای باردار شدن تأثیر بگذارد. این خطرات عبارتند از:

لخته شدن خون

فتق

سوء تغذیه

مشکلات هورمونی

زنانی که مایل به انجام عمل جراحی بای پس معده و بارداری هستند، باید برنامه های بارداری خود را برای مدتی به تعویق بیندازند تا هنگام بارداری دچار این خطرات نشوند. اما چه مدت باید منتظر بمانید تا بعد از جراحی کاهش وزن باردار شوید

تحقیقات نشان می دهد که زنان باید حداقل سه سال قبل از باردار شدن صبر کنند. واقعیت این است که زنان باید منتظر بمانند تا به طور کامل بهبود یابند و بیشتر وزن مورد نظر خود را از دست بدهند. در حالت ایده آل، یک زن باید یک سبک زندگی سالم را در پیش گرفته باشد و قبل از تصمیم گیری برای باردار شدن، به وزن سالم رسیده باشد.

خطرات جراحی کاهش وزن
خطرات جراحی کاهش وزن

پیشگیری از بارداری

در 20 سال گذشته، چاقی در ایالات متحده در حال افزایش بوده است، از جمله در میان زنان 18 تا 44 ساله (با 27 درصد تا سال 2014). با وجود مطالعات مرتبط با چاقی، شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد این چیزی نیست که مردم انتخاب می کنند، چرا که اکثر افراد چاق، راهکارهای زیادی را برای کاهش وزن امتحان کرده اند. یک استراتژی موثر برای کاهش وزن وجود دارد که در حال رایج شدن است، که به عنوان جراحی چاقی یا کاهش وزن شناخته می شود.

این جراحی ممکن است روی روش های پیشگیری از بارداری تأثیر بگذارد. همچنین می تواند در ماه های پس از جراحی بر بارداری تأثیر منفی بگذارد. اما در دراز مدت از بارداری سالم تر حمایت می کند.

با نگاهی به بیش از 15 سال مطالعه در مورد جراحی چاقی، می توان گفت که جراحی بای پس معده یک روش ایمن و موثر برای کمک به کاهش وزن افراد است. همچنین می تواند سایر شرایط مربوط به اضافه وزن مانند دیابت نوع 2 را بهبود بخشد.

سه روش معمول جراحی چاقی وجود دارد:

گاسترکتومی آستین معده به عنوان جراحی محدود کننده شناخته می شود، زیرا اندازه معده و مقدار غذای مورد نیاز برای احساس سیری را کاهش می دهد.

بای پس معده، معده را کوچکتر می کند و قسمتی از روده کوچک را تغییر شکل می دهد تا نحوه جذب غذا توسط بدن را تغییر دهد.

این که آیا جراحی بای پس معده و بارداری روی گزینه های پیشگیری از بارداری شما تأثیر می گذارد یا نه، بستگی به نوع جراحی شما دارد. بای پس معده، مانند هر عمل جراحی دیگری که بر نحوه جذب غذا تأثیر می گذارد، بر نحوه جذب داروها نیز تأثیر می گذارد. بنابراین قرص های ضد بارداری خوراکی از جمله قرص های ترکیبی و پروژسترون، ممکن است بعد از بای پس معده کمتر موثر باشد.

به همین دلیل مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری توصیه می کنند که بعد از عمل بای پس معده، روش دیگری را انتخاب کنید. ما هنوز نمی دانیم که آیا جراحی بای پس معده بر روش پیشگیری از بارداری اورژانسی تأثیر می گذارد یا خیر، اما این نگرانی وجود دارد که ممکن است قرص های E و C را کم اثر کند.

سه روش معمول جراحی چاقی وجود دارد:
سه روش معمول جراحی چاقی وجود دارد:

بارداری بعد از انجام جراحی بای پس معده

در کوتاه مدت:

خبر نه چندان خوب این است که باردار شدن در دو سال اول پس از جراحی چاقی ممکن است شما را در معرض عوارض دیگر قرار دهد. شما بیشترین وزن را با سریع ترین سرعت در یک تا دو سال اول پس از جراحی چاقی از دست می دهید. این ممکن است باعث کمبود ویتامین ها و مواد مغذی مهم لازم برای رشد سالم نوزاد شود.

برخی تحقیقات نشان داده است که نوزادانی که کمتر از دو سال پس از عمل جراحی چاقی متولد می شوند، بیشتر در معرض خطر تولد کوچک یا زودرس هستند.

به همین دلیل است که سازمان های حرفه ای پیشرو و متخصصین زنان و زایمان و جراحان اطفال توصیه می کنند که بارداری را حداقل 12-18 ماه پس از عمل به تاخیر بیندازید. این امر به یافتن روشی برای جلوگیری از بارداری که در این مدت برای شما مفید است، اهمیت ویژه ای می بخشد.

در کوتاه مدت:
در کوتاه مدت:

در دراز مدت:

خبر خوب این است که جراحی بای پس معده و بارداری می تواند از طریق کاهش وزن اضافی و بهبود شرایطی مانند فشار خون بالا و دیابت به سلامت شما کمک کند.

در نهایت، این دستاوردهای سلامتی می تواند به بارداری سالم تبدیل شود. بعد از جراحی چاقی، احتمال کمتری دارد که به دیابت در دوران بارداری، فشار خون بالا در دوران بارداری، نوزادان بسیار بزرگ و سزارین دچار شوید.

حتی برخی شواهد اولیه وجود دارد که نشان می دهد کسانی که به دلیل اضافه وزن در بارداری مشکل داشتند، می توانند بدون کمک پزشکی پس از جراحی چاقی باردار شوند.

اگر به جراحی چاقی فکر می کنید، مهم است که در مورد این مسائل با یک ارائه دهنده خدمات درمانی صحبت کنید. از پرسیدن جراح  بای پس معده ، پزشک مراقبت های اولیه یا متخصص زنان در مورد هر یک از این مسائل خجالت نکشید. اگر در حال حاضر از روش های پیشگیری از بارداری استفاده می کنید و نگران هستید که روش چاقی آینده شما بر نحوه عملکرد پیشگیری از بارداری شما تأثیر بگذارد، از ارائه دهندگان خود سوال کنید.

چقدر بعد از تولد نوزاد باید منتظر جراحی کاهش وزن باشید

بارداری و تولد یک نوزاد جدید، دوران هیجان انگیزی در زندگی هر مادری است. با این حال، اگر شما مادری هستید که با اضافه وزن یا چاقی دست و پنجه نرم می کند، این زمان می تواند با عوارض و نگرانی های بیشتری همراه باشد.

در حالی که برای زنان بسیار معمول است که قبل از بارداری تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار بگیرند، بسیاری از زنان خطرات ناشی از اضافه وزن را تا زمان بروز عوارض در دوران بارداری درک نمی کنند.

این که آیا در حال حاضر باردار هستید یا به تازگی از نوزاد خود در دنیا استقبال کرده اید، کار درستی را انجام می دهید و بلافاصله نگرانی های مربوط به وزن خود را برطرف می کنید.

با این حال، جراحی کاهش وزن بلافاصله پس از بارداری ممکن است یک گزینه نباشد. جراحی چاقی بای پس معده و بارداری یک گزینه مناسب برای کاهش وزن قبل و بعد از بارداری است، اما تعیین زمان مناسب برای حفظ سلامتی و کاهش وزن مطلوب، امری کلیدی است.

در حالی که محدوده زمانی برای باردار شدن بعد از عمل جراحی کاملاً مشخص است، به دست آوردن دوره انتظار بین زایمان و جراحی دشوارتر است. بنابراین، چه مدت بعد از بارداری می توانید جراحی کاهش وزن را انجام دهید؟ پاسخ کوتاه است، بین 8 هفته تا 18 ماه یا بیشتر است. پاسخ شخصی شما بستگی به وضعیت منحصر به فرد و شرایط سلامتی شما دارد.

چقدر بعد از تولد نوزاد باید منتظر جراحی کاهش وزن باشید
چقدر بعد از تولد نوزاد باید منتظر جراحی کاهش وزن باشید

3 دلیل که باید منتظر جراحی کاهش وزن بعد از بارداری باشید

در حالی که برخی از زنان به طور طبیعی در ماه های پس از زایمان سالم، وزن بارداری خود را از دست می دهند، بسیاری از آن ها سال ها با اضافه وزن خود مبارزه می کنند یا هرگز به وزن قبل از بارداری خود بر نمی گردند. این مبارزه حتی برای زنانی که به مدت طولانی اضافه وزن داشته اند، شایع تر است.

البته، شما می خواهید وزن بارداری خود را در اسرع وقت کاهش دهید تا از بهترین سلامت برای نوزاد خود برخوردار باشید، اما انجام فوری جراحی می تواند خطرناک باشد. در اینجا سه ​​دلیل وجود دارد که شما نیاز به یک دوره انتظار بین جراحی چاقی بای پس معده و بارداری دارید.

افزایش خطر عوارض جراحی

بلافاصله پس از زایمان، بدن شما تغییرات مربوط به بارداری شما را تجربه می کند. در دوران بارداری، سیستم قلبی عروقی شما  تغییراتی ایجاد می کند  تا اکسیژن و مواد مغذی لازم را به کودک شما برساند.

این تغییرات باعث افزایش فشار بر عروق شما در دوران بارداری و بلافاصله بعد از آن می شود. از آنجا که جریان خون شما در دوران بارداری افزایش می یابد، رگ های خونی شما گسترده می شوند تا فشار اضافی را تحمل کنند.

این یک فرایند طبیعی است که معمولاً هیچ عارضه ای ندارد. با این حال، جراحی کاهش وزن قبل از بازگشت عروق خونی به حالت عادی می تواند منجر به عوارضی از جمله افزایش خونریزی یا افت خطرناک فشار خون شود. سیستم قلبی عروقی به طور کلی در عرض 6 تا 8 هفته  پس از زایمان به حالت عادی بر می گردد.

شما شیر می دهید

اگر قبلاً جراحی لاغری داشته اید، شیر دادن به نوزاد کاملاً بی خطر است، اما اگر می خواهید جراحی چاقی بای پس معده و بارداری را به طور همزمان انجام دهید، این عامل می تواند تغذیه با شیر مادر را مشکل یا غیر ممکن کند. بسته به نوع جراحی که انتخاب می کنید، زمانی را در بیمارستان می گذرانید که تحت بیهوشی و تحت عمل جراحی قرار می گیرید.

پس از عمل جراحی، احتمالاً از شما خواسته می شود تا از داروهای تجویزی استفاده کنید که می تواند از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل شود.

علاوه بر این، حفظ سطح هیدراتاسیون و تغذیه شما می تواند پس از جراحی کاهش وزن دشوار باشد. این عدم تغذیه می تواند برای شما و نوزاد شما در دوران شیردهی مضر باشد.

شیر مادر بهترین نوع تغذیه برای کودک شما در اولین سال رشد محسوب می شود. اگر با موفقیت به نوزاد خود شیر می دهید، توصیه نمی شود که برای انجام عمل جراحی کاهش وزن متوقف شوید.

شما شیر می دهید
شما شیر می دهید

وزن شما در نوسان است

بارداری، زایمان و تغییرات بعد از زایمان، برای بدن شما شامل تغییرات زیادی است. در ماه های پس از بارداری، وزن شما ممکن است به طور چشمگیری نوسان کند. عادی شدن شکم  بعد از بارداری فقط به دلیل اثرات طبیعی کشش ممکن است تا یک سال طول بکشد.

موارد دیگری که می تواند باعث تغییر سریع وزن شود، شامل خستگی، هورمون ها، شیردهی و سطح انرژی است. ممکن است 6 تا 18 ماه پس از زایمان نوسانات عمده ای در وزن خود را تجربه کنید. ثبت وزن و مراجعه منظم به پزشک می تواند به شما در تصمیم گیری در مورد زمان آماده شدن برای جراحی کمک کند.

عوامل اضافی که به انتخاب شخصی شما کمک می کند

دوره انتظار برای جراحی کاهش وزن پس از بارداری به طور کلی با حداقل عوارض مشخص می شود. با این حال، تجربیات شخصی شما شاخص اصلی مدت زمان صبر شما برای انجام عمل جراحی خواهد بود. این ملاحظات به احتمال زیاد مدت زمان صبر شما برای انجام جراحی کاهش وزن بعد از بارداری را مشخص می کند.

عوامل اضافی که به انتخاب شخصی شما کمک می کند
عوامل اضافی که به انتخاب شخصی شما کمک می کند

نتیجه گیری

انجام اقدامات موثر برای کنترل وزن خود، کار درستی برای حفظ سلامت خانواده است و برنامه ریزی برای بارداری های آینده راه ضروری برای گسترش خانواده است. حاملگی تصادفی اغلب نعمت است.

با این حال، هر گونه عمل جراحی کاهش وزن، برنامه ریزی را به گامی حیاتی در حفظ سلامت خود و جنین تبدیل می کند. هنگام برنامه ریزی جراحی چاقی بای پس معده و بارداری، میزان امیدواری به رشد خانواده خود را در نظر بگیرید.

کاهش وزن می تواند شانس بارداری شما را افزایش داده، به شما در جلوگیری از عوارض بارداری کمک کند و احتمال حمل کامل نوزاد را افزایش دهد.

با این حال، توصیه می شود که قبل از اقدام برای کاهش وزن، 12 تا 18 ماه منتظر بمانید. جراحی کاهش وزن ممکن است پاسخی برای کاهش وزن بعد از بچه دار شدن باشد.

نتیجه گیری
نتیجه گیری

با این حال، زمان انتظار بین بارداری و جراحی بسیار مهم است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جراحی چاقی و بارداری، بهتر است با متخصص خود در این حوزه مشورت کنید تا به شما در درک بهتر بارداری و کاهش وزن کمک کند.

کاهش وزن یک گام مهم برای حفظ سلامت شما و خانواده در حال حاضر و آینده شما است. جمع آوری اطلاعات مناسب، ایمن ترین راه برای شروع سفر کاهش وزن شما است که می تواند تاثیرگذار باشد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید