بارداری با وزن 120 کیلو

بارداری با وزن 120 کیلو و اضافه وزن بیش از حد و یا چاقی یکی از نکات اصلی پیش از بارداری می باشد که باید مورد توجه قرار گیرد.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

چاقی بیش از حد و بالا بودن وزن افراد، عوارض و پیامدهای خاصی را با خود به همراه دارد که از جمله عوارضی که می تواند بر روند بارداری خانم ها تاثیرگذار باشد، وزن بالا می باشد.

بارداری با وزن 120 کیلو و حاملگی مادر به هنگام چاقی بیش از حد ممکن است عوارض خاصی را هم برای مادر و هم برای جنین در پی داشته باشد که گاهی اوقات ممکن است برخی از این عوارض غیر قابل جبران باشد.

بارداری با وزن 120 کیلو
بارداری با وزن 120 کیلو

در این مقاله قصد داریم تا در مورد بارداری با وزن 120 کیلو و بارداری به هنگام چاقی افراد بحث کنیم. همان طور که گفتیم بارداری در چنین شرایطی می تواند عوارضی را با خود به همراه داشته باشد و شما می توانید به سبب مطالعه ی این مقاله، اطلاعات تکمیلی و مورد نیاز خود را در این زمینه به دست آورید.

هر چند که کسب اطلاعات پیش از بارداری در چنین شرایطی می تواند مفید فائده قرار گیرد اما توصیه می کنیم برای تضمین سلامت مادر و جنین در طول دوران بارداری، روند بارداری خود را تحت نظر متخصص پیش برده و از نظرات متخصصین این حوزه برخوردار شوید.

پیشنهاد می کنیم از پست هزینه آزمایش دیابت بارداری دیدن کنید.

آیا بارداری با وزن 120 کیلوگرم امکان پذیر است؟

اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که آیا بارداری با وزن 120 کیلو امکان پذیر است یا خیر در پاسخی کلی باید بگوییم که بله امکان بارداری با وزن بالا برای زنان وجود دارد.

آیا بارداری با وزن 120 کیلوگرم امکان پذیر است؟
آیا بارداری با وزن 120 کیلوگرم امکان پذیر است؟

اما زمانی که به برخی از جزئیات این امر وارد می شویم، متوجه این نکته می شویم که بارداری با چنین شرایطی ممکن است بسیار خطر آفرین باشد. زنانی که دچار چاقی هستند و از سویی دیگر نیز قصد بارداری دارند باید پیش از هر چیزی در مورد این تصمیم با یک مشاور و یا پزشک مشورت نمایند.

هر چند که در برخی از موارد نادر ممکن است بارداری با وزن بالا برای مادر و یا جنین مشکل خاصی در پی نداشته باشد اما بهتر است که جانب احتیاط رعایت شده و پیش از بارداری با پزشک در این مورد مشورت شود.

افزایش وزن پس از بارداری

مشکل دیگری که در این مساله وجود دارد، افزایش وزن پس از بارداری می باشد. معمولا زنانی که باردار می شوند پس از ماه اول بارداری به مرور زمان با افزایش وزن خود مواجه می شوند.

حال در چنین شرایطی اگر فردی با وزن بالا اقدام به بارداری کند و از سویی دیگر نیز به سبب بارداری خود با افزایش وزن این مقطع مواجه شود، ممکن است نه تنها به خود و یا جنین آسیب بزند بلکه این امکان وجود دارد که پس از وضع حمل نیز با مشکل چاقی و افزایش بیش از حد وزن خود نیز مواجه گردد.

در کل می توان نتیجه گرفت که بارداری با وزن 120 کیلو هر چند که امری میسر و امکان پذیر می باشد و حتی در برخی موارد احتمال آسیب دیدگی نیز وجود ندارد اما بهتر است برای حفظ جانب احتیاط از بارداری با وزن بالا خودداری شود. این احتیاط از بابت حفظ سلامت مادر و جنین می باشد.

خطرات بارداری با وزن بالا برای مادر

بارداری با وزن 120 کیلو برای زن باردار ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد. این طیف از تهدیدات و خطرات ممکن است در برخی از موارد بسیار نادر خنثی شود اما باید توجه داشت که معمولا زنانی که با وزن بالا باردار می شوند با بسیاری از این تهدیدات مواجه می شوند.

خطرات بارداری با وزن بالا برای مادر
خطرات بارداری با وزن بالا برای مادر

اولین مشکل بارداری با وزن بالا، سختی زایمان طبیعی می باشد. زایمان طبیعی با وزن بالا برای یک زن بسیار سخت می باشد و اگر فردی بخواهد تا در عین چاقی به صورت طبیعی زایمان کند، احتمال مرگ مادر وجود دارد.

به همین علت در اکثر موارد شاهد آن هستیم که زنان باردار با وزن بالا از طریق سزارین طفل خود را به دنیا می آورند که همین امر نیز ممکن است مشکلاتی را با خود در پی داشته باشد.

مشکل دیگر بارداری با وزن 120 کیلو، احتمال آسیب دیدگی قلب پس از وضع حمل مادر می باشد

مشکل دیگر بارداری با وزن 120 کیلو، احتمال آسیب دیدگی قلب پس از وضع حمل مادر می باشد. اختلال در عملکرد قلب به سبب بارداری با وزن بالا و پس از به دنیا آمدن طفل پیش می آید و حتی ممکن است تا چندین سال نیز نشانه ای با خود به همراه نداشته باشد. چک آپ کامل مادر و معاینه توسط پزشک پس از وضع حمل می تواند چنین اختلالی را در عملکرد قلب تشخیص دهد.

همچنین زنانی که با وزن بالا باردار می شوند احتمال دارد که به سبب حاملگی طفل در رحم، موجبات آسیب دیدگی اندام های اطراف رحیم و به ویژه کلیه را فراهم آورند.

احتمال آسیب به کلیه ی مادر در مواردی تشدید می گردد که فرد به صورت مادرزادی چاق نبوده باشد و پس از گذشت مدتی خاص و به مرور زمان دچار چاقی شده باشد.

حمل طفل در رحم مادر ممکن است با وزن پایین نیز موجب آسیب دیدگی زن شود اما در زنانی که دچار چاقی هستند، احتمال بروز چنین عارضه ای پس از زایمان بیشتر می باشد.

خطرات بارداری با وزن بالا برای جنین

همانگونه که بارداری با وزن 120 کیلو برای زن باردار مضراتی را در پی دارد برای فرزند او نیز مشکل آفرین خواهد بود. طبیعت بدن جنین از مادر الگو گرفته و به مرور زمان تشکیل می گردد.

خطرات بارداری با وزن بالا برای جنین
خطرات بارداری با وزن بالا برای جنین

همین مساله را می توان به عنوان اولین مشکل بارداری با وزن بالا دانست که می تواند به جنین آسیب برساند. الگوبرداری جنین از مادر در شکل گیری موجب خواهد شد تا نوزاد به دنیا آمده در هنگام تولد با اضافه وزن مواجه شود.

در اقع می توان گفت که چنین نوزادی به صورت فطری و مادرزادی چاق می باشد و همین امر نیز موجب خواهد شد تا کودک از سنین پایین درگیر اضافه وزن و مشکلات مرتبط با آن گردد.

از آن جایی که جنین در شکم مادر، انرژی خود را برای رشد از مادر دریافت می کند، احتمال بالا بودن میزان چربی خون در هنگام تولد برای چنین جنینی بالا می باشد و به همین سبب جنین از کودکی با مشکلات چربی خون بالا نیز مواجه خواهد شد.

وزن بالای زن به هنگام بارداری می تواند روند انجام سونوگرافی را با چالش و مشکلاتی همراه سازد

همچنین وزن بالای زن به هنگام بارداری می تواند روند انجام سونوگرافی را با چالش و مشکلاتی همراه سازد که همین امر نیز به عنوان تهدیدی برای جنین موجود در رحم مادر تلقی می گردد.

معمولا مشکلات مادر زادی جنین و بیماری های احتمالی در دوران بارداری از طریق انجام سونوگرافی میسر می باشد و در صورتی که زن باردار دارای وزن بالا باشد، احتمال عملکرد نادرست سونوگرافی و عدم شناسایی برخی از مشکلات جنین وجود خواهد داشت.

برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی بهتر است روند بارداری زنان با وزن بالا به صورت مستمر توسط پزشک متخصص در این زمینه بررسی گردد و در صورت بروز هرگونه مشکل احتمالی در اولین فرصت ممکن برای رفع آن چاره ای اندیشیده شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه بهتر است با پزشک خود مشورت نمائید.

لطفا از پست رژیم برای وزن 90 کیلو دیدن کنید.

کاهش خطرات بارداری با وزن بالا

بارداری زنان با وزن بالا ممکن است به صورت نا خودآگاه مشکلاتی را در پی داشته باشد که در بخش های قبلی مقاله بدان اشاره کردیم. بارداری با وزن 120 کیلو می تواند از طریق مشورت با پزشک و انجام معاینات پیوسته و مداوم، خطرات احتمالی تهدید کننده ی مادر و جنین را به حداقل برساند و این یعنی زنان چاق نیز در عین داشتن بی ام آی بالا می توانند از شر چنین خطراتی محفوظ بمانند.

کاهش خطرات بارداری با وزن بالا
کاهش خطرات بارداری با وزن بالا

بدین منظور مراقبت های ویژه ای برای دوران بارداری زنان چاق در نظر گرفته شده است که می تواند زمینه ساز وضع حمل آسان به دور از هرگونه مشکل و دغدغه باشد. اولین قدم در این مسیر برای جلوگیری از بروز تهدیدات احتمالی، انجام غربالگری های مختلف و تست دیابت بارداری برای زن می باشد.

اختلالات خواب

یکی از مشکلاتی که می تواند سلامتی زنان باردار را در طول دوران بارداری آن ها تهدید کند و روند زندگی آن ها را مختلف سازد، اختلالات خواب و آپنه ی خواب می باشد که رفع و پیشگیری از چنین مشکلی به سبب غربالگری میسر خواهد بود.

همچنین از آن جایی که احتمال ابتلا به دیابت بارداری برای زنانی با وزن بالا بیش از سایر زنان وجود دارد، انجام دوره ای تست دیابت برای زنانی که با وزن بالا باردار می باشند، می تواند عاملی برای جلوگیری از هرگونه خطر احتمالی در طول دوران بارداری گردد.

یکی دیگر از عواملی که می تواند موجب کاهش خطرات بارداری با وزن 120 کیلو برای زنان گردد و سلامت مادر و جنین را حفظ کند، انجام فعالیت های بدنی توصیه شده توسط پزشک در کنار تصحیح رژیم غذایی برای دوران بارداری می باشد.

رژیم غذایی تصحیح شده برای دوران بارداری در عین حال که نیازهای مادر و جنین را تامین می کند، موجبات جلوگیری از افزایش بیش از حد وزن و ابتلا به دیابت بارداری را نیز فراهم می کند.

مقدمه چینی برای بارداری با وزن بالا

افرادی که قصد بارداری با وزن 120 کیلو و یا بیشتر از ان را داشته باشند در صورتی که تحقیقات کافی را در این زمینه به عمل آورند، ممکن است با دو دلی و شک و تردید برای بارداری خود مواجه شوند. به همین سبب چنین افرادی به دنبال راه چاره برای خلاص شدن از خطرات احتمالی بارداری با وزن بالا می باشند.

مقدمه چینی برای بارداری با وزن بالا
مقدمه چینی برای بارداری با وزن بالا

برای این که این طیف از افراد بتوانند برای بارداری خود در چنین شرایطی مقدمه چینی کنند، بهتر است در قدم اول به دنبال کاهش وزن خود تا حد ممکن باشند. رژیم های غذایی کوتاه مدت، فعالیت های ورزشی و جراحی های لاغری می تواند به عنوان اولین قدم در جهت مقدمه چینی برای بارداری با وزن بالا تلقی گردد.

هر چند که برخی از این روش ها می تواند درمانگر چاقی باشد و به مرور زمان و به سبب گذشت مدتی خاص، وزن فرد را تا حد متناسبی کاهش دهد اما می توان از چنین روش هایی برای اولین قدم در جهت مقدمه چینی برای بارداری با وزن بالا نیز اشاره کرد. در واقع شاید بتوان گفت که اولین قدم برای کاهش خطرات بارداری با وزن 120 کیلو، انجام اقدامات لازم برای کاهش وزن مادر می باشد.

در صورتی که قصد بارداری با وزن بالا را داشته باشید در اولین قدم خود باید پزشک متخصصی را برای مشاوره ی پیش از بارداری خود انتخاب کنید

پس از رعایت این نکته در صورتی که قصد بارداری با وزن بالا را داشته باشید در اولین قدم خود باید پزشک متخصصی را برای مشاوره ی پیش از بارداری خود انتخاب کنید. انتخاب یک پزشک کار بلد برای مشاوره ی پیش از بارداری و انجام معاینات مداوم در طول دوران بارداری می تواند موجب کاهش خطرات تهدید کننده ی جنین و مادر گردد.

همچنین برنامه ریزی صحیح برای ورزش و تصحیح متناسب رژیم غذایی نیز از جمله نکاتی است که می تواند به عنوان مقدمه ای در جهت بارداری زن به حساب بیاید.

با وجود تمامی این عناوین، اقدام برای کاهش وزن در اولین فرصت ممکن از طریق ورزش، جراحی و یا امثال چنین روش های کوتاه مدتی می تواند به عنوان اولین قدم در جهت بارداری سالم زنان با وزن بالا محسوب گردد.

چاقی و افزایش وزن بیش از حد

چاقی و افزایش وزن بیش از حد ممکن است موجب ایجاد ترس برای بارداری با وزن 120 کیلو و یا وزن های بالاتر از آن گردد.

جامعه ی آماری موجود در این زمینه نشان از آن دارد که معمولا زنانی که با وزن بالا اقدام به بارداری می کنند به احتمال زیاد با مشکلات عدیده ای در طول دوران بارداری خود و حتی پس از آن مواجه می شوند.

چنین مشکلاتی می تواند هم برای جنین و هم برای مادر پیش بیاید اما خوشبختانه پیشگیری و کنترل این طیف از مشکلات امکان پذیر می باشد. در این مقاله سعی کردیم تا در مورد بارداری با وزن 120 کیلو مطالبی را بیان کنیم و با چالش های احتمالی بارداری با وزن بالا آشنا شویم.

همانگونه که در این مقاله نیز اشاره کردیم، مبارزه با تهدیدات و خطرات بارداری با وزن بالا برای زنان امکان پذیر می باشد و به همین سبب بهتر است برای مصون نگه داشتن مادر و طفل از هرگونه آسیب دیدگی در دوران بارداری با پزشک متخصص در این زمینه مشورت کرده و در اولین فرصت ممکن برای کاهش وزن خود اقدام نمائید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید