انواع چاقی و اضافه وزن

در این مقاله، قصد داریم در مورد موضوع « انواع چاقی و اضافه وزن » صحبت کنیم و اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان، قرار دهیم.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

عنوان انواع چاقی و اضافه وزن، گویای این است که انواع مختلفی از چاقی و اضافه وزن وجود دارد که با در نظر گرفتن تفاوت های آنها، باید شیوه های گوناگونی برای درمان آنها هم وجود داشته باشد. از این رو افراد می توانند با شناخت نوع چاقی خود روش مناسب را جهت درمان چاقی شان انتخاب کنند.

پیشنهاد می کنیم از پست دیابت من درمان شد دیدن کنید.

شناخت انواع چاقی و اضافه وزن در بدن چگونه اتفاق می افتد؟

چاقی به دلیل مصرف بیش از حد کالری، در مقایسه با تقاضای بدن اتفاق می افتد. وراثت، سن و وضعیت هورمونی نیز از عوامل مؤثر در بروز چاقی محسوب می شوند. همچنین، دلایل روانی نیز می‌تواند باعث افزایش وزن شود. برخی از چاقی ها شامل:

شناخت انواع چاقی و اضافه وزن در بدن چگونه اتفاق می افتد؟
شناخت انواع چاقی و اضافه وزن در بدن چگونه اتفاق می افتد؟
 1. چاقی تغذیه‌ای: این نوع چاقی، به دلیل مصرف بیش از حد غذا و کالری بیش از نیاز بدن ایجاد می شود.
 2. چاقی بدون علت غذایی: این نوع چاقی، به دلیل عوامل روانی و هورمونی ایجاد می شود و در بعضی موارد، جای هیچ اختلال تغذیه‌ای نیست.
 3. چاقی متابولیک: در این نوع چاقی، فعالیت غدد تیروئید کاهش می‌یابد که باعث کاهش سرعت متابولیسم و استفاده از کالری‌ها می‌شود.

آنچه به عنوان چاقی و اضافه وزن معروف است، به افزایش وزنی اشاره دارد که برای سلامتی بدن، بیشتر از حد مجاز است و در صورت عدم کنترل به بروز اختلالات جدی سلامتی منجر می شود.

چاقی و اضافه وزن می‌تواند ناشی از چندین عامل باشد:

 1. تغذیه نامناسب
 2. نداشتن فعالیت بدنی
 3. عوامل ژنتیکی
 4. عوامل روانی

نوع اصلی چاقی عبارتند از:

 1. چاقی مرکزی:

در این نوع چاقی، چربی بیشتر، در منطقه شکم و دور کمر تجمع می‌یابد. این نوع چاقی، با خطر بالایی از بروز بیماری‌های قلبی و متابولیک همراه است.

 1. چاقی حاشیه‌ای:

در این نوع چاقی، چربی بیشتر در مناطق دیگر بدن مانند بازو، پا و صورت جمع می‌شود. خطرات ناشی از این نوع چاقی، نسبتاً کم است.

 1. چاقی نوع پله‌ای:

در این نوع چاقی، وزن بدن درون یک محدوده ثابت، متغیر می‌شود.

 1. چاقی مرتبط با عوارض دارویی:

برخی داروها، می‌توانند بیش از اندازه، باعث افزایش وزن شوند.

انواع چاقی به چه صورت دسته بندی می شود؟

چاقی یکی از شایع ترین مشکلات سلامتی در جامعه است و در صورت نادیده گرفتن آن می تواند عوارض جدی به همراه داشته باشد. به عنوان یک روش ساده برای تعیین وضعیت چاقی، استفاده از شاخص توده بدنی (BMI) پیشنهاد می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله روش محاسبه bmi را مطالعه نمایید.

 

اما انواع چاقی و اضافه وزن را می توان به چند دسته زیر تقسیم بندی کرد:

 • چاقی شکمی:

در این نوع چاقی، مقدار چربی در ناحیه شکم افزایش می یابد که می تواند به علت مصرف ناپایدار غذا، فعالیت کم و یا به علت برخی مشکلات روانی رخ دهد. این نوع چاقی با عوارضی مانند بیماری های قلبی، دیابت و بیماری های مرتبط با سیستم گوارشی همراه است.

لطفا از پست علائم قند خون عصبی دیدن کنید.

 • چاقی هیپرتروفی:

در این نوع چاقی، کل استخوان و عضلات با چربی، پوشیده شده است. این نوع چاقی، معمولاً در ورزشکاران و بدنسازان وجود دارد و تنبیه و مجازات برای کسانی است که بدون نظم و برنامه پایدار ورزش می کنند.

 • چاقی ریه ای:

در این نوع چاقی، میزان چربی در قسمت ریه افزایش می یابد تا باعث بروز مشکلات تنفسی شود. این نوع چاقی، به عنوان یکی از انواع سندروم متابولیک شناخته می شود.

از دیگر دسته بندی های چاقی، می توان به، چاقی لبه زبان، چاقی زیر بغل و چاقی عمومی اشاره کرد. برای کاهش چاقی و بهبود سلامت، باید به یک رژیم غذایی سالم و خود مراقبتی منظم پایبند باشید. افزایش فعالیت و ورزش نیز بسیار مهم است، به خصوص ورزش هایی مانند پیلاتس یا بدنسازی که برای کاهش چاقی بهتر هستند.

چاقی ریه ای:
چاقی ریه ای:

شایع ترین انواع چاقی و اضافه وزن

چاقی و اضافه وزن، دو عامل نشات گرفته از سبک زندگی نامناسب و ژنتیک است. در اینجا به معرفی شایع ترین انواع چاقی و اضافه وزن می پردازیم:

 • چاقی ناسازگار با رژیم غذایی:

این نوع چاقی، با مصرف غذاهای با کالری بالا و جابه جایی کم، مرتبط است. برای تسهیل کاهش وزن، باید به رژیم‌ های غذایی سالم روی آورید. برای مثال، تغذیه متوازن استفاده از میوه و سبزیجات است. این نوع چاقی، غالبا در افرادی که غذا های حاوی شکر و غذاهای پر چرب را ترجیح می‌دهند، رخ می‌دهد.

 • چاقی اجتماعی:

این نوع چاقی، در افرادی رخ می‌دهد که به هنگام شادی، برای تسکین درد و حتی اضطراب خود به خوردن قهوه، شکلات و …. روی می آورند.

 • چاقی هورمونی:

چاقی هورمونی، به سبب بی‌توجهی به مسائل مربوط به دستگاه تنظیم هورمون، به وجود می‌آید. در واقع، چاقی هورمونی در بدن، در اثر افزایش سطوح هورمون تستوسترون و استروژن است که نشان می دهد در بسیاری از موارد به سیستم ایمنی بیماران بی‌توجهی شده است.

 • چاقی ژنتیک:

چاقی ژنتیک، نوعی از چاقی است که به دلیل حضور ژنتیک در فرآیند کنترل وزن، غالب می‌شود. اگرچه آمار نشان می دهد که این نوع چاقی در میان مردان بسیار کمتر از زنان است، اما آقایان نیز می‌توانند این نوع چاقی را داشته باشند.

 • کم‌ تحرکی:

در سطح جهان، ما انسان ها در یک دوره کم‌ تحرکی فوق العاده بالایی قرار داریم. کم‌تحرکی، تأثیرات منفی زیادی برای سلامتی دارد و دلیل اصلی چاقی است.

مشکلات سلامت چاقی و اضافه وزن شامل مشکلاتی همچون سرطان، فشارخون بالا، مشکلات اسکلتی-عضلانی، نارسایی کبد، دیابت و بیماری های قلبی عروقی هستند.

کم‌ تحرکی:
کم‌ تحرکی:

راه های مقابله با انواع چاقی و اضافه وزن

چاقی، به افرادی گفته می‌شود که دارای وزن بیش از اندازه بالایی هستند. این مشکل، در حال حاضر بیشتر در جوامع صنعتی و توسعه‌ یافته رخ می‌دهد. به عنوان مثال، در بیشتر کشور‌های توسعه‌یافته، بیش از 60٪ از جمعیت، تحت تاثیر اضافه وزن یا چاقی هستند.

درمان چاقی نیز شامل تغییر رژیم غذایی، فعالیت بدنی، تحریک شخص به کاهش استرس و مشورت با مشاوران تغذیه، می‌ باشد. در ادامه، به برخی از راه‌ های مقابله با چاقی پرداخته شده است:

 1. سبک زندگی فعال:

رفتن به باشگاه، پیاده روی، دوچرخه سواری و فعالیت ‌های بدنی دیگر در برنامه روزانه می‌تواند به شما کمک کند که کالری بیشتری بسوزانید و وزن خود را کنترل کنید.

 1. به حداقل رساندن مصرف کالری:

افزایش مصرف سبزیجات و میوه، کاهش مصرف نوشابه، مواد غذایی کم‌ چرب و کم‌کربوهیدرات و مصرف مواد غذایی سالم و کم کالری، می‌تواند مفید باشد.

 1. ثبت کردن میزان کالری مصرفی:

داشتن دفترچه‌ و نوشتن مقدار مواد غذایی و کالری هر وعده غذایی مصرفی، نشان می‌دهد که به چه میزان مصرف می‌کنید و چگونه می‌توانید آن را کاهش دهید.

 1. پشتیبانی از خانواده:

تشویق و حمایت خانواده‌ به سمت انتخاب یک سبک زندگی سالم و کنترل وزن، می‌تواند به شما کمک کند که بهترین نتیجه را در برابر تغییرات مثبت اعمال شده دریافت کنید.

 1. آموزش‌های روانشناختی:

استفاده از استراتژی ‌های روانشناختی و آموزش‌ های مربوط به مدیریت استرس و اضطراب، سبب کاهش سطح استرس شما می‌شود.

 1. تحریک شخصی به کاهش استرس:

استفاده از روش‌های تحریک، برای افرادی که دارای چاقی هستند، می‌تواند از شدت استرس آنها بکاهد و اثربخشی مطلوبی به همراه داشته باشد.

تحریک شخصی به کاهش استرس:
تحریک شخصی به کاهش استرس:

روش های درمان انواع چاقی و اضافه وزن

روش های مختلفی، برای درمان چاقی وجود دارد، از جمله روش های غذایی، تغییر رفتار، ورزش و روش های دارویی و جراحی.

روش های درمان انواع چاقی و اضافه وزن
روش های درمان انواع چاقی و اضافه وزن
 • روش های غذایی:

روش های غذایی برای درمان چاقی، شامل کاهش مصرف کالری، مصرف خوراکی های با کیفیت بالا و تغییر رژیم غذایی به شکل سالم می باشد. میزان کالری مصرفی باید با میزان کالری موردنیاز بدن هماهنگ باشد ولی هنگام کاهش کالری ها، باید دقت شود که کالری های لازم برای بدن تضمین شود.

رژیم غذایی سالم، باید شامل مواد غذایی با کیفیت بالا، از جمله میوه ها، سبزیجات، غلات، پروتئین ها و چربی های سالم باشد و مصرف غذاهای ناسالمی، نظیر غذاهای پر چرب، پرشکر و پرنمک باید به حداقل ممکن کاهش یابد.

 • تغییر رفتار:

با تغییر عادات رفتاری، نظیر خوردن به شکل آهسته، مصرف مواد غذایی با کیفیت بالا، و همچنین همراهی با دوستان و خانواده در وعده های غذایی می توان چاقی را درمان کرد. استفاده از روش های روانشناختی هم می تواند مفید باشد.

روش هایی مثل: یادگیری روش های کنترل تغذیه و تمرین های استقامتی نظیر راه رفتن، شنا، دویدن و مسابقه دوچرخه سواری می تواند به  بهبود شاخص های سلامت بدن و افزایش سطح متابولیسم کمک کند.

 • داروهای درمانی:

داروهای درمانی ،برای برخی از افرادی که چاق هستند و نتوانسته اند با روش های غذایی و تمرین های فیزیکی از چاقی خلاص شوند، می تواند مفید باشد. داروهایی که می تواند برای درمان چاقی استفاده شود شامل دیازپام، رگولاتورهای انسولین، داروهای تنظیم کننده پپتید، داروهای کاهش دهنده جذب چربی ها و داروهای از بین برنده اشتها هستند.

 • جراحی:

جراحی نیز در درمان چاقی مورد استفاده قرار می گیرد، اما معمولا به دلیل ریسک های بالا و پیچیدگی های جراحی ممکن است برخی از افراد این شیوه را انتخاب نکنند.

تفاوت بین انواع چاقی و اضافه وزن

چاقی و اضافه وزن، دو مفهوم مختلف هستند، اما بسیاری از افراد این دو واژه را به طور معادل استفاده می کنند. اضافه وزن، به معنای داشتن وزن بیش از حد نسبت به قد و بدن است.

برای اندازه گیری اضافه وزن، معیار BMI (شاخص توده بدنی) استفاده می شود که با تقسیم وزن (کیلوگرم) بر قد (متر) تعیین می شود. اگر BMI شما بین 25 و 30 باشد، به عنوان فردی با اضافه وزن شناخته می شوید.BMI  بالاتر از 30، به عنوان چاقی شناخته می شود.

اگرچه اضافه وزن، تاثیرات منفی بر سلامتی به دنبال دارد، اما با تغییر رژیم غذایی و برنامه ورزشی می توان آن را مدیریت کرد.

در رابطه با چاقی، باید مقدار زیادی از وزن بدن، بیش از معیارهای قابل قبول باشد. چاقی معمولاً، به ارتباط با یک سری عوامل صنعتی و شهری مثل عدم فعالیت بدنی، رژیم غذایی نامناسب، اتلاف انرژی نا متعادل، سلامتی و رفاه نامناسب و بهبود ندادن شرایط آنتروپی، اشاره دارد.

کاهش وزن، برای سلامتی بسیار حیاتی است، بنابراین لازم است آن را تحت نظر متخصصین مربوطه تنظیم کنید. برای کاهش وزن ممکن است به روشهای پزشکی نظیر جراحی ویژه نیاز باشد.

از آنجا که دو مفهوم اضافه وزن و چاقی بسیار شبیه به یکدیگر هستند، آنها را به هم تبدیل می کنند. مدیریت صحیح تغذیه و بیشترین فعالیت بدنی می تواند مشکلات مربوط به اضافه وزن و چاقی را کاهش دهد.

نتیجه گیری

ما در این مقاله، به بررسی انواع چاقی و اضافه وزن پرداختیم. اضافه وزن و چاقی، دو مفهوم جدا هستند که هر کدام، نشان دهنده وضعیت بدنی افراد است. با اندازه گیری، میزان اضافه وزن، می توانیم متوجه شویم که در چه مرحله چاقی هستیم.

همچنین رعایت سبک زندگی درست، رژیم غذایی مناسب، ورزش و تحرک و…، می تواند کمک زیادی در درمان انواع چاقی و اضافه وزن، نماید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید