انواع جراحی باریاتریک

انواع جراحی باریاتریک
فهرست مطالب

انواع جراحی باریاتریک شامل عمل اسلیو معده، عمل بای پس معده و عمل مینی بای پس معده می باشد که در ادامه مقاله، به معرفی و بررسی انواع جراحی باریاتریک خواهیم پرداخت. با ما  همراه باشید.

شناخت انواع جراحی باریاتریک، تاثیر بسیار زیادی در داشتن یک انتخاب درست برای انجام عمل خواهد داشت. جراحی باریاتریک یا همان جراحی چاقی، یک نوع جراحی است که با هدف کاهش وزن برای افرادی که از چاقی رنج می برند، انجام می شود.

این نوع جراحی معمولا به روش هایی از جراحی اطلاق می شود که در دستگاه گوارش تغییراتی به وجود می آورد تا باعث کاهش اندازه ی معده و یا جذب کمتر مواد غذایی گردد.

پیشنهاد می کنیم از پست رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس معده دیدن کنید.

در حال حاضر به دلیل گسترش چاقی در بین اقشار مختلف، شناخت انواع جراحی باریاتریک می تواند به عنوان راهنمایی تلقی شود

در حال حاضر به دلیل گسترش چاقی در بین اقشار مختلف، شناخت انواع جراحی باریاتریک می تواند به عنوان راهنمایی تلقی شود که مسیری مناسب را برای لاغری و کاهش وزن به شما معرفی می کند.

در این مقاله نیز هدف ما بررسی چندی از بهترین انواع جراحی های چاقی می باشد که شما می توانید پس از مطالعه ی این مقاله، به خوبی با ماهیت و چگونگی انجام این جراحی ها آشنا شوید.

همچنین در صورتی که برای انتخاب یک پزشک جراح مناسب مردد هستید، توصیه ی ما به شما مراجعه به مطب دکتر سلیمی می باشد.

سوابق متعدد جراحی های موفقیت آمیز چاقی توسط دکتر مهدی سلیمی، نشان از تخصص و مهارت کافی این جراح در زمینه ی انجام انواع جراحی های باریاتریک دارد و شما می توانید از مهارت و تخصص دکتر سلیمی در زمینه ی انجام جراحی چاقی بهره مند شوید.

ما را تا انتهای مقاله همراهی نمایید.

چه افرادی می توانند برای انجام جراحی باریاتریک اقدام کنند؟

در بیشتر مشاوره های پزشکی، انجام جراحی باریاتریک در اقسام گوناگون برای افرادی که دارای شاخص توده ی بدنی بالای سی و پنج هستند، توصیه می شود و در برخی موارد، افرادی با شاخص توده ی بدنی بین سی الی سی و پنج نیز می توانند از جراحی چاقی برای کاهش وزن خود استفاده کنند.

با این حال بهتر است بدانید که معیار‌های دیگری هم می تواند برای تعیین مناسب بودن یا نبودن شرایط شخص برای اقدام به این جراحی اعمال شود که تشخیص چنین نکاتی بر عهده ی پزشک جراح می باشد و شما می توانید از طریق مشورت با دکتر سلیمی، مشخصات خود را برای انجام هر یک از انواع جراحی باریاتریک بررسی کنید.

چه افرادی می توانند برای انجام جراحی باریاتریک اقدام کنند؟
چه افرادی می توانند برای انجام جراحی باریاتریک اقدام کنند؟

علاوه بر این، افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی، دیابت نوع دو، برخی از ناهنجاری های خونی، برخی بیماری های مفصلی و غیره نیز هستند، می توانند از جراحی چاقی برای رفع مشکل خود استفاده کنند.

استفاده از رژیم های غذایی و ورزش برای کاهش وزن

افرادی که در گذشته به سختی توانسته اند با استفاده از رژیم های غذایی و ورزش به کاهش وزن بپردازند اما دوباره شاهد افزایش وزن خود بوده اند نیز ممکن است به جراحی چاقی روی آورده و آن را به عنوان روشی دائمی برای لاغری خود به کار گیرند.

در موارد بسیار نادر نیز برخی از افراد ممکن است به علت مشکلات روانی نظیر اضطراب، افسردگی و اختلالات ارتباطی، از جراحی چاقی استفاده کنند. این روش می تواند کمک کند تا علاوه بر بهبود وضعیت جسمی، اعتماد به نفس و روابط اجتماعی این طیف از افراد نیز تقویت شود.

در مجموع باید توجه داشته باشید که تصمیم نهایی برای اقدام به جراحی چاقی، توسط پزشک متخصص شما در نظر گرفته می شود و شما می توانید از تخصص و توان دکتر سلیمی در این زمینه برای نهایی ساختن تصمیم خود استفاده کنید.

انواع متداول جراحی باریاتریک

  • جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده یکی از انواع جراحی باریاتریک است که برای کاهش وزن در افرادی که دچار چاقی شدید هستند، استفاده می شود. در این روش، بخشی از معده که غذا را جذب می کند، از بین رفته و با قسمتی از روده ی کوچک جایگزین می شود.

این کار باعث کاهش حجم معده و جذب کمتر غذا توسط بدن می شود که ثمره ی آن کاهش وزن فرد می باشد. جراحی بای پس معده شامل یک سری مراحل است که در ابتدا، دسترسی به معده از طریق برشی کوچک در ناحیه ی شکم به صورت لاپاروسکوپی (با استفاده از دوربین و ابزار کوچک) فراهم می شود.

سپس بخش بزرگی از معده جدا شده و بخش باقیمانده به روده ی فرد متصل می گردد.

بعد از عمل بای پس معده، برخی از نکات در مورد تغذیه ی روزانه ی فرد باید رعایت شود. در هفته ی اول بعد از جراحی، بیماران به نوشیدن مایعات و غذاهای نرم اکتفا می کنند. با گذشت زمان می توان به تدریج به مصرف غذاهای معمولی اقدام کرد و مقدار مصرف آن ها را افزایش داد.

یکی از مزایای اصلی جراحی بای پس، کاهش قابل توجه وزن بدن است. با این روش، بیماران می توانند در یک مدت زمانی نسبتا کوتاه، وزن خود را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش دهند.

همچنین همان طور که اشاره شد، مطالعات نشان داده است که این روش جراحی می تواند برای کاهش خطر برخی بیماری های مزمن از جمله دیابت، بیماری های قلبی و عروقی، فشار خون بالا و اختلالات متابولیکی دیگر نیز موثر باشد.

شما نیز در صورت تمایل برای رهایی از محدودیت های چاقی و معایب آن، می توانید پس از مشورت با دکتر سلیمی، شرایط خود را برای انجام جراحی بای پس معده بررسی کرده و در اولین فرصت ممکن اقدام نمائید.

  • جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده نیز نوع دیگری از انواع جراحی باریاتریک است که از آن برای کاهش وزن و مقابله با چاقی استفاده می شود. وقتی فردی تصمیم به انجام اسلیو معده برای کاهش وزن خود می گیرد، باید ابتدا به یک متخصص جراحی مراجعه کرده و شرایط خود را برای انجام این جراحی بررسی کند.

جراحی اسلیو معده
جراحی اسلیو معده

دکتر سلیمی از جمله جراحان شناخته شده ای است که شما می توانید انجام جراحی اسلیو خود را به ایشان سپرده و از بابت نتیجه ی آن نیز مطمئن باشید؛ چرا که سوابق جراحی های متعدد و موفق دکتر سلیمی در این زمینه نشان از تخصص کافی ایشان برای انجام این جراحی دارد.

در طول مشاوره ی قبل از جراحی، دکتر سلیمی به شما درباره ی روش ها و فرایند اسلیو معده توضیح خواهد داد و سوالات و مشکلاتی که ممکن است پیش بیاید را مطرح خواهد کرد. اصلی ترین هدف جراحی اسلیو معده، کاهش حجم معده می باشد.

در این روش، حجم معده به طور قابل توجهی کاهش می یابد

در این روش، حجم معده به طور قابل توجهی کاهش می یابد تا بیمار مصرف مواد غذایی را در طول روز به حداقل برساند. جراحی اسلیو معده از طریق بریدن یک قسمت از معده صورت می پذیرد و به همین سبب شاهد کاهش حجم معده پس از انجام این جراحی می باشیم.

این تغییر در معده نه تنها باعث کاهش وزن بدن می شود، بلکه باعث تغییر در روند تولید هورمون های معده نیز می گردد که به کاهش اشتها و کنترل مصرف غذا منجر می شود. اسلیو معده می تواند باعث تغییر در رفتار تغذیه ای فرد شده و الگوهای اشتها را تغییر دهد.

جراحی اسلیو معده می تواند به عنوان یک راهکار موثر برای کاهش وزن و کنترل چاقی مورد استفاده قرار گیرد. با این حال همواره باید توجه داشت که انجام این جراحی روی افراد متقاضی اسلیو معده باید توسط یک پزشک مجرب و باتجربه بررسی شود که پیشنهاد ما به شما در این زمینه، انجام جراحی اسلیو تحت نظر دکتر مهدی سلیمی می باشد.

  • جراحی مینی بای پس معده

همان طور که از نام این جراحی نیز پیداست، مینی بای پس در واقع همان جراحی بای پس معده در یک حجم کوچک تر می باشد. در این نوع جراحی نیز حجم معده کاهش یافته و حجم جدید آن تنها در حدود یک الی دو کیلوگرم می باشد.

جراحی مینی بای پس معده
جراحی مینی بای پس معده

این کاهش حجم باعث می شود که بیماران نتوانند غذای زیادی مصرف کنند

این کاهش حجم باعث می شود که بیماران نتوانند غذای زیادی مصرف کنند و حس سیری زودرسی پیدا می کنند. به عبارت دیگر، معده ی فرد کوچک تر شده و ظرفیت جذب آن نیز کاهش می یابد و به همین سبب مینی بای پس معده نیز نوعی از انواع جراحی باریاتریک شناخته می شود.

روش های مختلفی وجود دارد که برای انجام این جراحی استفاده می شود. یکی از این روش ها، روش جراحی لاپاروسکوپی است که از چندین سوراخ کوچک در ناحیه ی ناف به منظور دسترسی به معده استفاده می شود.

در این روش، یک لوله ی نازوگاستریک به قسمت بالای معده ی اولیه متصل شده و یک لوله ی لاپاروسکوپی به صورت موقت در نازوگاستریک قرار داده می شود.

جراحی مینی بای پس معده نیز همانند بای پس معده، برای بیمارانی که دچار چاقی هستند و روش هایی مانند رژیم غذایی و ورزش به تنهایی نتیجه ی مطلوب را به ارمغان نیاورده است، مناسب است.

مزایای جراحی مینی بای پس معده

مزایای جراحی مینی بای پس معده شامل کاهش وزن بیمار، کاهش خطر بروز بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت و بیماری های قلبی و عروقی، بهبود کیفیت زندگی و افزایش عمر بیمار می باشد.

همچنین این جراحی با مراقبت های پس از جراحی کمتری همراه است و زمان بهبودی آن نیز در مقایسه با جراحی بای پس معده، کوتاهتر است.

نکته ی مشترکی که در مورد جراحی بای پس و مینی بای پس معده وجود دارد، انتخاب صحیح پزشک جراح می باشد که خوشبختانه دکتر سلیمی، هم در زمینه ی انجام جراحی بای پس و هم در زمینه ی انجام جراحی مینی بای پس معده، تخصص لازم را دارند و شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به مطب ایشان مراجعه نمائید.

لطفا از پست تغذیه در مینی بای پس دیدن کنید.

توصیه می کنیم از صفحه قیمت عمل مینی بای پس معده دیدن کنید.

مزایای جراحی مینی بای پس معده
مزایای جراحی مینی بای پس معده

مزایای انجام جراحی باریاتریک

اکنون که به خوبی با انواع جراحی باریاتریک آشنا شدیم، بهتر است با مزایای انجام این جراحی نیز آشنا شویم. اصلی ترین مزایای انجام جراحی باریاتریک عبارتند از:

مزایای انجام جراحی باریاتریک
مزایای انجام جراحی باریاتریک

کاهش وزن به صورت قابل ملاحظه:

یکی از مهم ترین مزایای این نوع جراحی که موجب می شود تا بسیاری از افراد برای انجام جراحی باریاتریک پیشقدم شوند، کاهش وزن است. با کاهش حجم معده، افراد، میزان غذای مصرفی خود را کاهش می دهند و این امر باعث کاهش وزن می شود. بررسی ها نشان می دهد افرادی که جراحی باریاتریک انجام داده اند، معمولا شصت تا هشتاد درصد وزن خود را از دست می دهند.

کاهش بیماری های مرتبط با چاقی:

دستیابی به وزن سالم با انجام جراحی باریاتریک باعث کاهش بیماری های مرتبط با چاقی می گردد. برخی از این بیماری ها شامل دیابت نوع دو، بیماری های قلبی، فشار خون بالا، کلسترول بالا و سرطان است. بهره برداری از نتایج بهبودی در این بیماری ها می تواند به طور قابل توجهی به کیفیت زندگی افراد کمک کرده و از نقص عملکرد بدن جلوگیری کند.

بهبود برخی از درگیری های روانی:

چاقی می‌تواند تاثیرات منفی بسیاری بر روان افراد داشته باشد، اعتماد به نفس را کاهش داده و خجالت آور باشد. با جراحی باریاتریک و کاهش وزن، افراد معمولا از بند چنین مشکلاتی رهایی یافته و عملکرد روانی بهتری دارند. اعتماد به نفس بیشتر، رضایت بیشتر از زندگی و بهبود روابط اجتماعی، جزو نتایج انجام هر یک از انواع جراحی باریاتریک می باشد.

بهبود کیفیت زندگی:

با کاهش وزن و کنترل چاقی، کیفیت زندگی بسیاری از افراد بهبود می یابد. افراد معمولا توانایی حرکت بیشتری داشته و به فعالیت های روزانه ی خود بیشتر توجه می کنند. همچنین کاهش درد مفاصل، بهبود ظاهری و رفع مشکلات خواب نیز از جمله مواردی است که به کیفیت زندگی این طیف از افراد افزوده می شود.

جمع بندی

جراحی باریاتریک یا جراحی چاقی، در حال حاضر جزو متداول ترین روش های درمان چاقی برای افراد مبتلا به چاقی مفرط محسوب می شود. جراحی باریاتریک انواع مختلفی دارد و هر یک از این جراحی ها به منظور کاهش وزن بیماران با شدت چاقی بالا و رهایی از عوارض چاقی صورت می پذیرد.

در این مقاله، سعی کردیم تا شما را با بهترین نوع از انواع جراحی باریاتریک که در سطح جهانی مطرح می باشد، آشنا ساخته و برخی از جزئیات مرتبط با هر یک از آن ها را به اطلاع شما برسانیم.

جمع بندی
جمع بندی

در صورتی که با مطالعه ی این مقاله هنوز هم در مورد انواع جراحی باریاتریک سوالاتی داشته باشید، می توانید با مراجعه به مطب دکتر سلیمی، سوالات خود را با یکی از برترین جراحان کشوری در این زمینه مطرح ساخته و پاسخ خود را دریافت کنید.

همچنین در صورتی که شما نیز قصد انجام جراحی چاقی و کاهش وزن خود را دارید، می توانید برای بررسی شرایط جسمانی خود به منظور انجام جراحی باریاتریک، به مطب دکتر سلیمی مراجعه کرده و از پیشنهادات ایشان برای انجام جراحی خود بهره مند شوید.

رژیم لاغری رایگان بر اساس قد و وزن
رژیم غذایی
رژیم لاغری رایگان بر اساس قد و وزن

رژیم لاغری رایگان بر اساس قد و وزن، برای افراد برنامه های غذایی مشخصی طراحی می گردد تا از طریق محاسبه ی قد و وزن

روش های درمان دیابت
دیابت
روش های درمان دیابت

در این مقاله سعی می کنیم به این سؤال پاسخ بدهیم که روش های درمان دیابت چیست؟ جراحی چاقی از روش های درمان دیابت با

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یک کلیک مشاوره بگیرید.📞

Call Now Buttonبا یک کلیک مشاوره بگیرید