امید به درمان دیابت

در این مقاله، موضوع امید به درمان دیابت را مورد بررسی قرار می دهیم و از مصرف دارو و تأثیر آن در امید به درمان دیابت خواهیم گفت. ما را همراهی نمایید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

ابتلا به دیابت، از جمله مشکلاتی است که در حال حاضر برای معالجه قطعی آن هیچ اقدام موثری انجام نشده است و این امر، سبب ناامیدی و دلسردی بسیاری از دیابتی ها شده است. لذا، سعی داریم در این مقاله به تحقیق در مورد امید به درمان دیابت بپردازیم. با ما همراه باشید.

پیشنهاد می کنیم از پست چه وزنی برای عمل اسلیو معده مناسب است دیدن کنید.

دیابت

لازم است پیش از توضیح درباره امید به درمان دیابت، اطلاعاتی را در خصوص این بیماری در اختیار شما قرار دهیم. از رایج ترین اختلالات متابولیکی بدن Diabetes است که ابتلا به آن مشکلات متعددی را به همراه دارد.

دیابت
دیابت

با توجه به این که متابولیسم بدن در اثر عارضه فوق دچار مشکل می شود، اما شیوه های متعدد در کنترل بیماری و کاهش پیامدهای جانبی موثر است.

از کجا بفهمیم در حال چربی سوزی هستیم؟ لطفا برای دریافت پاسخ سوال، روی لینک فوق کلیک نمایید.

بی نظمی در متابولیسم بدن

بی نظمی در متابولیسم بدن به تدریج سبب از دست دادن انسولین و یا افزایش مقاومت بدن برای تولید هورمون انسولین می شود و در نهایت Insulin کارکرد طبیعی خود را از دست می دهد.

هایپرگلیسمی که بر اثر بالا بودن مقدار سطح گلوکز خون در بدن ایجاد می شود، به تدریج با از بین بردن عروق کوچکتر به سایر اندام های متعدد بدن از جمله قلب، اعصاب، کلیه، استخوان، گوش و چشم صدمه وارد می کند و همین موضوع سبب گردیده که امید به درمان دیابت، در این گروه از بیماران کاهش یابد.

برای کنترل بیشتر بر میزان گلوکز خون، شیوه های پیشنهادی متعددی وجود دارد که در دیابت نوع یک و دو متفاوت است. چنانچه دیابتی ها کلیه دستورالعمل های پزشکی را به منظور مدیریت بهتر قند خون انجام دهند، در واقع امید به درمان دیابت را تا حد بسیار در خود افزایش داده اند.

امید به درمان دیابت

بهتر است دیابتی ها جهت داشتن حال خود، برخی اقدامات جزئی و در عین حال ساده را در زندگی خود ایجاد کنند. همان طور که گفتیم، با این که تا به امروز درمان قطعی برای عارضه فوق در نظر گرفته نشده است، اما شخص بیمار می تواند با رعایت بعضی از موارد، دیابت را کنترل نموده و از روند آن جلوگیری کند.

امید به درمان دیابت
امید به درمان دیابت

راهکارهای درمانی متعددی وجود دارد که رعایت آن، امید به درمان دیابت را تا حد بسیار افزایش می دهد که مهمترین آن، داشتن تغذیه سالم است.

استفاده از یک برنامه رژیم غذایی سالم و کم کالری تحت نظر کارشناسان تغذیه، از مهمترین موارد در کنترل عارضه فوق است. دیابتی ها بایستی به مراقبت های تغذیه ای توجه بسیار داشته باشند زیرا رژیم غذایی آنها به دلیل کنترل گلوکز خون با سایر افراد متفاوت است.

برای کنترل بیشتر گلوکز خون، لازم است در طی روز، 6 وعده غذایی کم و سالم که شامل وعده های اصلی و میان وعده ها است را طبق تجویز پزشک معالج استفاده کنید.

به منظور موثر بودن موارد نامبرده، بایستی کنترل شده پیش بروید و یا به عبارتی تمامی بایدها و نبایدهای تغذیه ای را رعایت کنید تا در خود، امید به درمان دیابت را زنده کنید. شیوه های دیگری در بالا بردن امید به درمان دیابت تاثیرگذار است که می توان به:

1)      تزریق انسولین 2) تقلیل استرس 3) تمرینات فیزیکی 4) پانکراس مصنوعی 5) جراحی لاغری 6) پیوند بافت های لوزالمعده اشاره نمود.

علاوه بر این، مصرف رزماری، روغن زیتون، زردچوبه، آویشن، دارچین، پیاز، نعناع و سیر در برنامه رژیم غذایی موثر است. رعایت و کنترل بیشتر روی موارد نامبرده در رژیم غذایی، سبب تنظیم میزان گلوکز خون و در نهایت امید به درمان دیابت در شما می شود.

لطفا از پست درمان دیابت بدون دارو دیدن کنید.

نبایدهای رژیم غذایی دیابتی ها

مهمترین مبحث در امید به درمان دیابت، به منع برخی از گروه های غذایی اختصاص دارد. دیابتی ها با حذف برخی از مواد غذایی ناسالم، بایستی در فهرست غذایی خود جایگزین های مناسبی را به منظور کنترل میزان گلوکز خون پیدا کنند. گروه های غذایی که دیابتی ها مجاز به مصرف آنها نیستند، عبارتند از:

نبایدهای رژیم غذایی دیابتی ها
نبایدهای رژیم غذایی دیابتی ها

برنج سفید:

دیابتی ها با کنار گذاشتن برنج سفید از رژیم غذایی خود می توانند امید به درمان دیابت را به دلیل کاهش مصرف کربوهیدرات ها افزایش دهند. زیرا استفاده بسیار از آن، ریسک دچار شدن به عارضه دیابت نوع 2 را تا حد قابل توجهی افزایش می دهد.

حذف سس گوجه فرنگی:

با این که مزیت های گوجه فرنگی بسیار است، اما استفاده از سس آن به دلیل داشتن شکر تصفیه شده بسیار زیاد و همچنین سدیم بالا به هیچ وجه در برنامه رژیم غذایی شخص دیابتی توصیه نمی شود.

آب نبات:

قند موجود در این خوراکی خوشمزه بسیار بالا است و همچنین به علت دارا بودن عدم مواد مغذی، دیابتی ها بایستی آب نبات را از برنامه رژیم غذایی خود حذف کنند.

نان سفید:

آرد سفید موجود در این ماده غذایی و یا دیگر مواد غذایی فرآوری شده از آن، به دلیل مضراتی که می تواند برای شخص دیابتی به همراه داشته باشد، بایستی از برنامه رژیم غذایی این افراد حذف شود.

گلوکز موجود در خون با مصرف نان سفید افزایش می یابد به شکلی که شخص هیچ کنترلی روی آن ندارد. دیابتی ها با جایگزین کردن حبوبات در برنامه رژیم غذایی خود می توانند نیازهای ضروری بدن را تامین کنند و در نتیجه امید به درمان دیابت را در خود افزایش دهند.

سیب زمینی سرخ شده:

این غذای فست فودی خوشمزه نه تنها برای افراد سالم، بلکه برای دیابتی ها مضراتی را هم به دنبال دارد. لذا، توصیه می شود کلیه اشخاص از مصرف بسیار آن بپرهیزند. افزایش وزن و نیز گلوکز خون، از مهمترین مضرات سیب زمینی سرخ کرده است که در صورت مصرف مستمر آن، درصد ابتلا به اختلالات قلبی افزایش می یابد.

انگور:

قند بسیار بالای موجود در این میوه، میزان گلوکز خون مبتلایان به دیابت را تا حد بسیار افزایش می دهد. مواد مغذی، ویتامین ها و همچنین فیبر بالای انگور می تواند برای دیابتی ها پیامدهای منفی را به دنبال داشته باشد. به همین منظور مصرف آن به این افراد توصیه نمی شود.

در انتها متذکر می شویم برای امید به درمان دیابت، بایستی مصرف انبه و موز را به دلیل بالا بودن قند و کالری بالا از برنامه رژیم غذایی خود حذف کنید.

میوه های دیگری از جمله طالبی، هندوانه، آناناس، زردآلو، آب میوه و حتی میوه های خشک و همچنین غذای چینی، انرژی زاها و انواع شیرینی جات از دیگر موارد ممنوعه برای دیابتی ها محسوب می شوند.

باید گفت که قند موجود در آنها سبب افزایش گلوکز خون و در نهایت کاهش امید به درمان دیابت در این افراد می شود. پس بهتر است جایگزین های مناسب و مفیدتری را برای تنظیم گلوکز خون خود پیدا کنید.

مصرف دارو و تاثیر آن در امید به درمان دیابت

از متداول ترین شیوه های درمانی که بیشتر مبتلایان به دیابت نوع 2 از آن بهره مند می شوند، مصرف قرص های خوراکی کاهش دهنده قند خون طبق تجویز پزشک معالج است.

مصرف دارو و تاثیر آن در امید به درمان دیابت
مصرف دارو و تاثیر آن در امید به درمان دیابت

البته دقت داشته باشید که در کنار این مصرف دارویی، بهتر است با رعایت از نبایدها و بایدهای رژیم تغذیه ای و همچنین انجام تمرینات فیزیکی مستمر، کنترل سطح گلوکز خون و در عین حال امید به درمان دیابت را نیز فراموش نکنید.

گفتنی است که فعالیت های ورزشی موثرترین اقدامی است که به کنترل گلوکز خون در افراد مبتلا به دیابت کمک بسیار می کند.

اما لازم است برای اثربخشی بیشتر قرص های کاهنده گلوکز خون، تغییرات کلی را در سبک زندگی خود ایجاد کنید و به کلیه دستورالعمل های پزشکی برای مدیریت بیشتر روی قند خون پایبند باشید.

توصیه می شود با هدف امید به درمان دیابت، اکثر اشخاص رده سنی بالای چهل سال به شکل دوره ای و یا هر چهار ماه یک بار، آزمایش گلوکز خون را به منظور تاثیر مصرف داروهای تجویزی و میزان دوز آنها روی قند خون را انجام دهند.

لطفا از پست درمان دیابت در 30 روز دیدن کنید.

شیوه های معالجه گلوکز خون

همان طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم، کنترل تنها روش درمانی است که می تواند تا حد بسیاری، از افزایش گلوکز خون در شخص مبتلا به دیابت پیشگیری کند.

شیوه های معالجه گلوکز خون
شیوه های معالجه گلوکز خون

در این بین، مصرف برخی گیاهان از موثرترین و در واقع محبوب ترین متدهای درمانی به شمار می آید که می تواند امید به درمان دیابت را در شخص بالا ببرد. دمنوش بابونه، مصرف ریحان و یا دارچین، سیر، زنجبیل، نعناع، ترخون، مریم گلی، آویشن می تواند در تقلیل میزان گلوکز خون موثر باشد.

با این که روش های درمانی متعددی برای کنترل قند خون وجود دارد، اما باید گفت که مصرف سبزیجاتی نظیر کلم بروکلی به دلیل این که منبع مناسبی از Vitamin C است، در درمان دیابتی ها مفید می باشد.

دقت داشته باشید تمامی مراحل درمانی بایستی اصولی و طبق توصیه های پزشک معالج به منظور پیشگیری از روند بیماری انجام شود. نتایج مثبت اغلب داروهای گیاهی، سبب گردیده که اکثر بیماران به منظور مدیریت بیشتر بر میزان گلوکز خون در کنار مصرف داروهای تجویزی، از این متد درمانی نیز بهره مند شوند.

پیشنهاد می کنیم مقاله درمان عوارض دیابت را مطالعه کنید.

نتیجه گیری

با اینکه نشانه های ابتلا به دیابت در آقایان و بانوان متفاوت است و روش های تشخیصی متعددی برای این گروه از بیماران وجود دارد؛ اما در حال حاضر راهکارهای درمانی بسیاری به منظور کنترل میزان گلوکز خون ارائه می شود که دیابتی ها با رعایت تمامی نکات پزشکی و تغییر در شیوه زندگی، می توانند امید به درمان دیابت را در خود افزایش دهند.

هزینه آزمایش دیابت بارداری چقدر است؟ لطفا برای دریافت پاسخ روی لینک فوق کلیک نمایید.

نتیجه گیری
نتیجه گیری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید