اقدامات قبل از بای پس معده

در این مقاله طبق توصیه های دکتر سلیمی جراح چاقی در تهران، به بررسی اقدامات قبل از بای پس معده خواهیم پرداخت. همراه شما هستیم.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

افرادی که مایلند برای پیشگیری از روند اختلالات مرتبط به اضافه وزن بالا و رسیدن به وزن طبیعی، تحت جراحی لاغری بای پس معده قرار گیرند، لازم است پیش از انجام جراحی، طبق توصیه های جراح معالج، برخی امور روزانه را حذف نموده و یا برخی دیگر را اضافه کنند.

اقدامات قبل از بای پس معده
اقدامات قبل از بای پس معده

لذا، در این مقاله سعی داریم تا به عمده ترین اقدامات قبل از بای پس معده تحت نظر حاذق ترین جراحان متخصص چاقی آقای دکتر مهدی سلیمی، مواردی را متذکر شویم.  دکتر سلیمی، از معتبرترین متخصصین جراحی جاقی به ویژه بای پس معده می باشند. با ما همراه باشید.

پیشنهاد می کنیم از پست بهترین دکتر بای پس معده در تهران دیدن کنید.

جراحی بای پس معده

در حال حاضر یکی از سریع ترین شیوه های کاهش وزن که اغلب جراحان چاقی به بیماران کاندیدای این متد جراحی توصیه می کنند، جراحی Gastric Bypass است که فرد با رعایت کلیه دستورالعمل های پزشکی در کمترین بازه زمانی به نتیجه قابل قبولی دست خواهد یافت. به همین منظور بهتر است پیش از توضیح درباره اقدامات قبل از بای پس معده، در رابطه با این روش لاغری، مطالبی را در اختیار شما قرار دهیم.

Roux-en-Y نوعی جراحی چاقی است که جراح متخصص در طی پروسه جراحی، از بخش فوقانی معده، بخش کوچکی را حذف نموده و از مابقی آن جدا می کند و سپس مستقیماً روده باریک را به بقیه دوازدهه متصل می کنند.

جراحی بای پس معده
جراحی بای پس معده

این امر سبب می گردد تا مواد غذایی بعد از جراحی نخست به معده یا همان کیسه کوچک و پس از آن به شکل مستقیم به دوازدهه وارد شود. سپس، بخش بسیاری از معده و نخستین بخش دوازدهه را دور می زند.

جراحی لاغری بای پس از دو قسمت تشکیل شده است

گفتنی است که جراحی لاغری فوق از دو قسمت تشکیل شده است که در قسمت نخست، بخش محدودتری از معده را بعد از حذف بخش فوقانی معده می بندد و سپس با منگنه و یا بخیه دوخته می شود.

طبق نظر متخصصین، معده شما بعد از عمل در حد یک گردو است و اندازه آن تا حد قابل توجهی کاهش یافته است.

اما در بخش دوم این تکنیک جراحی کاهش وزن، پزشک بخشی از دوازدهه را حذف نموده و به شکل مستقیم به کیسه جدید وصل می کند. این امر سبب می گردد تا طول دوازدهه تا حد زیادی کاهش یابد.

به این ترتیب با تغییر در شیوه جذب گروه های غذایی سالم و همچنین تقلیل مقدار آنها که پس از جراحی معده تنها ظرفیت بخش اندکی از آن را دارد، غذای کمتری در هر وعده میل می کنید و در نهایت نسبت به قبل سریع تر با حس سیری همراه می شوید و به تدریج شاهد تقلیل وزن خود خواهید شد.

عمل اسلیو معده بهتر است یا بای پس؟ لطفا برای دریافت پاسخ روی لینک فوق کلیک نمایید.

اقدامات قبل از بای پس معده

طبق نظر دکتر مهدی سلیمی فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته، پیش از عمل چاقی می بایست در شیوه زندگی خود تغییرات مفیدی و یا حتی اندکی را ایجاد کنید تا بدین وسیله ریسک پیامدهای جانبی را تا حد قابل توجهی تقلیل داده و با آمادگی بیشتر تحت این متد درمانی قرار گیرید.

اقدامات قبل از بای پس معده
اقدامات قبل از بای پس معده

دقت داشته باشید پیش از هر اقدامی، اطلاعات لازم را در خصوص این عمل چاقی به دست آورید. اگر چه هدف اغلب بیماران افزایش سطح سلامتی و در عین حال لاغری سریع است، اما اطلاع از روند این متد جراحی امری بسیار حائز اهمیت تلقی می شود.

توصیه ما به شما این است که پیش از هر اقدامی برای انجام هر متد جراحی به خصوص این عمل چاقی، در رابطه با چگونگی و مسیری که بایستی به منظور دستیابی به بهترین نتایج پشت سر بگذارید، اطلاعات لازم را کسب کنید.

در این راستا با مطالعه کتب متعدد و جست و جو در فضای مجازی، می توانید اطلاعات جامع تر و دقیق تری را در مورد اقدامات قبل از بای پس معده به دست آورید.

به طور مثال مقالات متعددی در سایت آقای دکتر مهدی سلیمی موجود است که درباره اقدامات قبل از بای پس معده و همچنین پس از آن مطالب ارزنده ای نوشته شده است که بیماران واجد شرایط این تکنیک درمانی می توانند از آن بهره مند شوند.

بایستی هزینه بسیاری را برای انجام جراحی چاقی اختصاص دهید

البته ناگفته نماند که بایستی هزینه بسیاری را برای انجام جراحی چاقی اختصاص دهید و چنانچه به منظور بهره مندی از این متد درمانی کاندیدای مناسبی باشید، بخش اعظمی از هزینه ها توسط بیمه پرداخت می شود.

بهتر است در این رابطه، مشاوره های لازم را با جراح معالج خود انجام دهید. به طور معمول چنانچه بی ام آی شما بیش از چهل کیلوگرم باشد و به یکی از اختلالات مرتبط به اضافه وزن بالا دچار باشید؛ اغلب بیمه ها هزینه های مربوط را پوشش داده و حمایت های لازم را برای درمان شما انجام می دهند.

مهمترین اقدامات قبل از بای پس معده

در این بخش از مقاله، سعی داریم به عمده ترین اقدامات قبل از بای پس معده بپردازیم که عبارتند از:

مهمترین اقدامات قبل از بای پس معده
مهمترین اقدامات قبل از بای پس معده

تغییر در شیوه زندگی

علاوه بر تغییر در برنامه رژیم غذایی، بایستی قبل از انجام جراحی چاق،ی تغییرات لازم را در شیوه زندگی خود ایجاد کنید. چنانچه قادر به انجام این تغییرات تحت نظر کارشناسان تغذیه نباشید، به احتمال بسیار پس از جراحی شرایط سخت تری را تجربه خواهید کرد.

پس بهتر است وعده های اصلی غذایی و حداقل 2 میان وعده را تا حد بسیار کاهش دهید و از سالم ترین گروه های غذایی و کم کالری استفاده کنید.

گفتنی است که بایستی چهار ساعت از آخرین وعده غذایی شما بگذرد و حتماً وعده صبحانه را کامل میل کنید. برنامه رژیم غذایی شما می بایست سرشار از سبزیجات، میوه ها و پروتئین ها باشد و تا حد امکان، از مصرف فست فودها، مواد غذایی پرچرب، شیرینی جات و حتی انواع غذاهای رستورانی بپرهیزید و خوردن آنها را کاهش داده و یا از برنامه غذایی خود حذف کنید.

انجام فعالیت های ورزشی

با تقلیل یافتن معده بعد از جراحی، اشتهای شما تا حد قابل ملاحظه ای تقلیل می یابد و به تدریج وضعیت مطلوبی را برای از دست دادن وزن به دست می آورید. اما به منظور کاهش وزن بیشتر بدن و از همه مهمتر حفظ ماهیچه ها، لازم است تا در کنار جراحی فوق، از تمرینات فیزیکی مناسب و مستمر استفاده کنید.

لذا توصیه می شود در اقدامات قبل از بای پس معده و نیز پیش از روند جراحی، انجام تمرینات فیزیکی را فراموش نکنید. فعالیت های مورد علاقه و یا حتی پیاده روی آهسته روزانه برای شروع، انتخاب مناسبی است.

روزانه زمان فعالیت های خود را افزایش دهید و به این نکته توجه داشته باشید که استمرار در تمرینات فوق از شدت آنها مهمتر است.

ترک نیکوتین

طبق توصیه اکثر جراحان چاقی به منظور حفظ سلامتی بیشتر، شخص پس از جراحی فوق و رسیدن به بهترین نتایج، بهتر است که چهارده روز پیش از بای پس معده از مصرف قهوه و یا سیگار و دیگر موارد حاوی نیکوتین خودداری کند.

با افزایش غلظت خون بر اثر مصرف نیکوتین، جریان خون با مشکل همراه شده و در نهایت سبب انسداد عروق در فرد خواهد شد. به این ترتیب به منظور پیشگیری از پیامدهای جدی حاصل از عمل لاغری و رعایت اقدامات قبل از بای پس معده، لازم است نسبت به ترک استعمال دخانیات اقدام کنید.

دکتر مهدی سلیمی به تمامی بیماران واجد شرایط این عمل جراحی متذکر می شوند که حداقل بایستی به مدت 3 ماه پیش از بای پس معده، از هیچ دخانیاتی استفاده نکنند. چنانچه به مصرف تنباکو و یا نیکوتین اعتیاد دارید، در خصوص شیوه های تقلیل و یا ترک آن با پزشکان مرتبط، در ارتباط باشید.

تقلیل اندازه کبد

یکی از مهمترین اقدامات قبل از بای پاس معده، تقلیل اندازه کبد است که البته این مورد به مفهوم اقدام تهاجمی و یا جراحی در فرد نیست. مصرف مواد غذایی مفید و سالم در برنامه غذایی می تواند به تقلیل اندازه کبد پیش از جراحی به شما کمک بسیار کند.

گفتنی است کاهش وزن مطلوب، پروسه ای تدریجی است که در این مسیر بایستی کلیه دستورالعمل های پزشکی با هدف رسیدن به بهترین نتایج، پیش و یا حتی در زمان و یا پس از آن به درستی انجام شود.

بنابراین بهتر است پیش از جراحی، اقدامات لازم در خصوص عادات تغذیه در برنامه رژیم غذایی را تحت نظر کارشناسان تغذیه آغاز کنید.

تمرکز روی عادات روزانه خود

اغلب متخصصین در راستای اقدامات قبل از بای پس معده متذکر می شوند که به منظور کمک به تغییر در شیوه زندگی، بهتر است روی عادت های روزانه خود تمرکز بیشتری داشته باشید.

به عبارتی ثبت این عادات غذایی در اطلاع از عادت های فوق و روند بهبودی به شما در از دست دادن وزن، کمک بسیار می کند. در این راستا بهتر است به مدت هفت روز روی اغلب خوراکی هایی که میل می کنید و یا حتی اموری که در طول روز انجام می دهید، تمرکز بیشتری داشته باشید.

با شناخت از این که روند زندگی شما به چه صورت است، بهتر می توانید تغییرات لازم را در راستای حفظ سلامت بیشتر خود ایجاد کنید. بدون شک رعایت این موارد در روند لاغری بعد از عمل بای پس معده، بسیار حائز اهمیت است.

نوشیدن آب فراوان

یکی از اقدامات قبل از بای پس معده، دریافت سیگنال های تشنگی در بدن است. بدن هر شخص بالغ در طول روز تقریباً به شصت و چهار اونس آب احتیاج دارد.

آبمیوه، الکل، نوشیدنی های انرژی زا، نوشابه و یا حتی قهوه همراه با خامه و یا شکر، از جمله نوشیدنی های پرکالری هستند که بایستی پیش از جراحی از برنامه روزانه خود حذف نموده و یا مصرف آنها را تا حد بسیار محدود کنید. البته بهتر است مصرف نوشیدنی های حاوی کربنات و یا کافئین را تا حد امکان تقلیل دهید.

در انتها متذکر می شویم متعهد باشید که دیگر دچار اضافه وزن بالا نمی شوید زیرا در مدتی که از اقدامات قبل از بای پس معده پیروی می کنید، چاق نشدن امری بسیار مهم محسوب می شود.

بهتر است پیش از پیروی از یک برنامه رژیم غذایی سالم و کم کالری و همچنین تغییر در شیوه زندگی خود، از پرخوری نمودن مواد غذایی مورد علاقه خود بپرهیزید. علاوه بر این، داشتن تمرکز بر بهبود وضعیت سلامت ذهن تاثیر شایانی در تغییر شیوه زندگی و حتی وزن شما به همراه دارد.

در ادامه مبحث اقدامات قبل از بای پس معده، لازم است متذکر شویم:

انتخاب بهترین جراح چاقی در اقدامات قبل از بای پس معده امری بسیار مهم است که در این راستا، آقای دکتر مهدی سلیمی معتبرترین جراح چاقی و متابولیک، با تجارب و سوابق درخشانی که در طی این سال ها به دست آورده اند، به بیماران کاندیدای این عمل جراحی اطلاعات لازم در خصوص مهمترین اقدامات قبل از بای پس معده را ارائه می دهند.

ایشان متذکر می شوند برای بهره مندی از مزایای این تکنیک جراحی، رعایت تمامی نکات پزشکی قبل و یا حتی بعد از عمل بای پس معده الزامی است.

تغییر در شیوه زندگی و پیروی از یک برنامه رژیم غذایی استاندارد و کم کالری، از مهمترین اقدامات قبل از بای پس معده است که می تواند کاهش وزن سریعی را به دنبال داشته باشد.

آزمایشات لازم پیش از جراحی بای پس معده

قطعاً از دیگر اقدامات قبل از بای پس معده که می توان گفت برای تمامی بیماران واجد شرایط الزامی است، انجام یک سری آزمایشات متعدد است.

در این راستا، انجام آزمایش خون، ادرار، سونوگرافی شکم، تست ریه، نوار قلب و یا حتی آندوسکوپی، از مهمترین آزمایشاتی محسوب می شود که انجام آنها در خصوص وضعیت جسمی شخص بیمار، اطلاعات لازم را در اختیار جراح متخصص قرار می دهد.

آزمایشات لازم پیش از جراحی بای پس معده
آزمایشات لازم پیش از جراحی بای پس معده

هر گونه مشکل در نتیجه آزمایشات، مانع از انجام جراحی چاقی فوق می شود و در این رابطه، جراحان حاذق و با وجدان ما برای بهره مندی از مزایای جراحی، بهترین و موثرترین روش درمانی را به شما متذکر خواهند شد. دقت داشته باشید کلیه اطلاعاتی که از طریق نتیجه CBC به دست می آید، در روند جراحی کمک کننده و مهم است.

لطفا از پست درمان پیش دیابت دیدن کنید.

نتیجه گیری

Gastric bypass از دیگر جراحی های کاهش وزن موثر و سریع است که رعایت اقدامات قبل از بای پس معده، به فرآیند از دست دادن وزن و رسیدن به بهترین نتایج، کمک بسیار می کند.

نتیجه گیری
نتیجه گیری

گفتنی است که رعایت یک برنامه غذایی سالم و استاندارد در کنار انجام تمرینات فیزیکی منظم و مستمر، در نتایج قبل و بعد از جراحی بسیار موثر است.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید