افسردگی بعد از عمل اسلیو

افسردگی بعد از عمل اسلیو
فهرست مطالب

در این مقاله طبق نظر دکتر سلیمی به این سؤال پاسخ بدهیم که افسردگی بعد از عمل اسلیو چیست؟ با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

به دلیل پیشرفت های چشمگیر و روز افزون تکنولوژی و دانش پزشکی در این سال ها، تکنیک های گوناگونی به منظور این که افراد بتوانند به سرعت، وزن اضافی خود را کاهش داده و به اندام ایده آل و متناسب دست یابند، وجود دارد.

افسردگی بعد از عمل اسلیو
افسردگی بعد از عمل اسلیو

شیوه های مختلفی از عمل های جراحی مانند اسلیو معده، بای پس معده و غیره، فرصت های آسان و مناسبی را در اختیار اغلب افراد به خصوص بیماران مبتلا به چاقی مرضی قرار داده‌ اند. در واقع موضوع اصلی که در این مقاله قصد داریم به طور کامل به بررسی آن بپردازیم، افسردگی بعد از عمل اسلیو معده می باشد.

این پرسش رایج که افسردگی بعد از عمل چیست و چگونه درمان می شود، دغدغه بسیاری از افرادی است که می خواهند جراحی اسلیو را برای لاغری انتخاب نمایند.

پیشنهاد می کنیم از پست افسردگی بعد از عمل بای پس معده دیدن کنید.

در بعضی مواقع، افسردگی بعد از عمل اسلیو به این علت که افراد پیش از جراحی چاقی عادت به مصرف مواد غذایی زیادی داشتند، اتفاق می افتد

در بعضی مواقع، افسردگی بعد از عمل اسلیو به این علت که افراد پیش از جراحی چاقی عادت به مصرف مواد غذایی زیادی داشتند، اتفاق می افتد. ایجاد حالت افسردگی و تحولات شخصیتی و رفتاری قبل و بعد از جراحی های لاغری در بیماران، نسبتاً طبیعی می باشد.

افرادی که می خواهند جراحی های چاقی را انجام دهند، می بایست به این نکته نیز توجه داشته باشند که انجام جراحی های چاقی ممکن است تغییر حالات روانی را در بر داشته باشد.

این گروه از بیماران، پس از جراحی لاغری به دلیل این که قادر نیستند حجم زیادی از مواد غذایی را مصرف نمایند، تحت فشار زیادی قرار دارند و طبیعی است که این حالت وابستگی به مصرف غذاهای پرحجم و دارای کالری بالا و همین طور نوشیدنی های شیرین، باعث ایجاد افسردگی بعد از عمل اسلیو خواهد شد.

بنابراین در این مطلب، اطلاعات مفصلی را پیرامون این عارضه در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار می دهیم. تا انتهای این مقاله ی علمی کاربردی، همراه ما باشید.

دلیل بروز افسردگی بعد از عمل اسلیو معده چیست؟

همان طور که مطلع می باشید، عمل اسلیو معده یکی از تکنیک های مؤثر و کارآمد به منظور کاهش وزن و لاغری در جهان به شمار می رود. مهمترین اقدام در این روش، جراحی کاهش سایز معده می باشد.

در جراحی اسلیو، تقریباً ۷۰ الی ۸۰ درصد از حجم معده بیمارانی که به چاقی مرضی مبتلا هستند، حذف می شود. در واقع پس از عمل اسلیو، فقط 20 تا ۳۰ درصد از حجم معده اولیه در داخل بدن باقی می ماند.

دلیل بروز افسردگی بعد از عمل اسلیو معده چیست؟
دلیل بروز افسردگی بعد از عمل اسلیو معده چیست؟

با توجه به توضیحات ذکر شده، قطعاً پس از جراحی، آناتومی بدن بیمار در طی زمان بسیار کمی دچار تغییرات فراوانی خواهد شد. در عین حال که وقوع این تغییرات امری مثبت به شمار می رود، ولی ممکن است در مدت زمان اندکی سبب ایجاد وضعیت افسردگی در افراد شود. در ادامه مقاله، چند مورد از عواملی که باعث بروز افسردگی بعد از عمل اسلیو می شوند را شرح می دهیم.

برخی از عواملی که باعث ایجاد افسردگی بعد از عمل اسلیو می شوند عبارتند از:

 1. بعد از جراحی اسلیو، وضعیتی ایجاد می شود که افراد می بایست به طور کامل برنامه غذایی خود را تغییر دهند. این اقدام مهم می تواند جزء یکی از فاکتورهایی محسوب شود که بیماران را بعد از عمل اسلیو دچار افسردگی می نماید. در واقع این موضوع که افراد دیگر نمی توانند خوراکی هایی را که دوست دارند، مصرف نمایند، می تواند آزاردهنده و ناامید کننده باشد.
 2. در بیشتر موارد، بیماران زیادی به منظور کاهش سطح استرس خود، به مصرف بیشتر مواد غذایی روی می آورند. چنانچه این افراد پس از عمل قادر نباشند این رفتار را ترک نمایند و از روش های دیگری به منظور کنترل اضطراب و استرس خود استفاده کنند، باعث بیشتر شدن استرس و فشار روانی روی آن ‌ها شده و دچار افسردگی خواهند شد.
 3. همین طور در بعضی موارد که جراحی به وسیله پزشکانی که از مهارت و تجربه کافی برخوردار نیستند، صورت می گیرد، ممکن است سرعت کاهش وزن بعد از عمل اسلیو بسیار کند شود یا سرعت کاهش وزن تنها برای مدت زمان کوتاهی افزایش داشته باشد و پس از این مدت؛ سرعت لاغری به شدت کاهش یابد. این روند در اغلب افراد ممکن است روی حالات روانی آن ها تأثیرات منفی داشته و سبب بروز افسردگی شود.
 4. مورد دیگر از دلایل افسردگی بعد از عمل اسلیو معده این است که پس از جراحی، ممکن است افراد در رابطه با سطح امید به زندگی و محدود شدن ظرفیت های شغلی و توانایی های خود، دچار استرس شوند که این وضعیت می تواند زمینه های ایجاد افسردگی را فراهم نماید.

همچنین موارد زیر از دیگر دلایل بروز افسردگی بعد از عمل اسلیو به شمار می روند:

 1. پس از عمل اسلیو، افراد می بایست شیوه زندگی خود را با در نظر گرفتن تغییرات ایجاد شده در بدن خود متحول کنند. این پروسه ی تحول در سبک زندگی می ‌تواند در طی روزها و ماه های ابتدایی، باعث متحمل شدن رنج و سختی زیادی به افراد شده و آن‌ ها را دچار افسردگی نماید.
 2. در موارد زیادی، قرص های آرام بخشی که پزشکان تجویز می نمایند، تأثیرات زیادی در بدتر شدن حالات روانی بیماران دارد.
 3. مورد بعدی این که بروز حالت افسردگی در اغلب بیماران، به دلیل اضطراب و ترس بسیار زیادی است که از انجام عمل های جراحی دارند.
 4. موضوع دیگر، انتظاراتی است که بیشتر بیماران از نتایج عمل دارند.

آیا از نظر علمی، ایجاد حالت افسردگی بعد از عمل اسلیو معده واقعیت دارد؟

بیمارانی که قصد دارند وزن اضافی خود را از طریق انجام عمل جراحی اسلیو معده کاهش دهند، می بایست این موضوع مهم را در نظر داشته باشند که احتمال وقوع افسردگی بعد از این نوع جراحی ها بسیار زیاد است. در واقع نمی توان رابطه بین جراحی لاغری و بروز افسردگی را نادیده گرفت.

به طور کلی بر اساس تازه ترین تحقیقات صورت گرفته، افرادی که انواع جراحی های چاقی را انجام داده ‌اند، سطح افسردگی بیشتری را در مقایسه با دیگر افراد تجربه کرده اند.

آیا از نظر علمی، ایجاد حالت افسردگی بعد از عمل اسلیو معده واقعیت دارد؟
آیا از نظر علمی، ایجاد حالت افسردگی بعد از عمل اسلیو معده واقعیت دارد؟

در حقیقت یکی از دلایل علمی وجود رابطه میان جراحی اسلیو معده و افسردگی پس از آن، پیروی از برنامه های غذایی کم کالری می باشد. چرا که اغلب برنامه های غذایی در مراحل قبل و بعد از جراحی، سبب کاهش میزان سروتونین در بدن خواهند شد. کم شدن ترشح هورمون سروتونین باعث بروز حالت هایی از قبیل خشم، اضطراب، خستگی و بی حوصلگی، تحریک پذیری و افسردگی می شود.

در قسمت قبلی، به طور کامل دلایل بروز حالت افسردگی در بیماران را پس از جراحی اسلیو معده بیان نمودیم.

لطفا از پست بهترین دکتر اسلیو معده در یزد دیدن کنید.

نحوه تشخیص افسردگی بعد از عمل اسلیو به چه صورت می باشد؟

علائمی که در این بخش از مقاله به ذکر آن ها می پردازیم، جزء مهمترین فاکتورهای تشخیص و شناسایی اختلال افسردگی در تمام زمینه ها به خصوص بعد از عمل اسلیو محسوب می شوند. البته بیماران می بایست از همه این علائم برخوردار باشند تا بتوان گفت که دچار افسردگی هستند. ولی چنانچه دست کم پنج مورد از علائم زیر را داشته باشند، در گروه افراد مبتلا به اختلال افسردگی بالینی دسته بندی می شوند. به طور کلی این موارد عبارتند از:

 • این بیماران به صورت روزانه و دائمی از روحیه ای منزوی و افسرده برخوردار هستند.
 •  اغلب، ساعت خواب آن ها منظم نمی باشد. به طوری که دچار کاهش بسیار شدید ساعت خواب یا افزایش غیر معمول آن در طول ۲۴ ساعت می باشند.
 • احساس و یا تفکر بی ارزشی به صورت مداوم در ذهن آن ها وجود دارد.
 • همیشه و به صورت غیر طبیعی و مداوم، از این احساس که گناهکار هستند، رنج می برند.
 • این افراد ساعت های زیادی را در طول روز خسته و بی انرژی هستند.
 • فقدان احساس لذت یا آنهدونیا که منجر می شود تقریباً برای انجام همه کارهای روزانه و در اغلب ساعت های روز، بی علاقه باشند.
 • برخی از افراد افسرده، دچار کندی یا تحریک پذیری حرکتی و روانی می ‌شوند.
 • بروز حالات عدم تمرکز یا عدم توانایی در تصمیم گیری، از علائم ایجاد افسردگی بعد از عمل اسلیو معده محسوب می شود.
 • کاهش یا افزایش غیر طبیعی سطح اشتها در افراد نیز یکی دیگر از نشانه های افسردگی است.
 • مورد بعدی، احساس دردهای فیزیکی بدون هیچ گونه دلیل جسمی می باشد.
 • برخی از افراد دچار بیماری افسردگی، ساعت های زیادی را در طول روز به فکر مرگ یا خودکشی می باشند.

آیا انجام عمل اسلیو، سبب ایجاد افسردگی می شود؟

چنانچه بخواهیم با استفاده از منابع موثق و علمی به این پرسش پاسخ دهیم، باید بگوییم که شیوع اختلال افسردگی بعد از عمل اسلیو معده و سایر عمل های جراحی لاغری، نسبتاً زیاد می باشد و تقریباً ۶۵% از بیماران را شامل می شود. در واقع می توان گفت که از هر ده بیمار که تحت جراحی اسلیو معده قرار گرفته اند، دو نفر به افسردگی مبتلا می ‌شوند.

آیا انجام عمل اسلیو، سبب ایجاد افسردگی می شود؟
آیا انجام عمل اسلیو، سبب ایجاد افسردگی می شود؟

افسردگی یکی از بیماری هایی است که رابطه تنگاتنگی با اختلالات خوردن، افزایش بیش از حد وزن، سطح کیفیت و سبک زندگی افراد دارد. از روش درمان بهترین دکتر جراحی لاغری در شمال دیدن کنید.

بروز حالت افسردگی بعد از عمل اسلیو، چقدر به طول می انجامد؟

زمانی که افراد عمل اسلیو را برای لاغری انتخاب می نمایند، ممکن است به صورت موقت دچار اختلال افسردگی شوند.

برای اغلب پزشکان، شنیدن این عبارات بسیار معمول و طبیعی می باشد. برای نمونه؛ چند مورد از آن ها را بیان می کنیم.

بروز حالت افسردگی بعد از عمل اسلیو، چقدر به طول می انجامد؟
بروز حالت افسردگی بعد از عمل اسلیو، چقدر به طول می انجامد؟

زمانی که تصمیم گرفتم این اقدام (جراحی اسلیو معده) را عملی کنم، به چه موضوعی فکر می کردم؟ تعداد زیادی از بیماران اظهار داشتند که ناراحتی آن ها در مورد عدم مصرف مواد غذایی و خوراکی هایی که به آن ها علاقه داشتند، بسیار زیاد و وصف ناپذیر است.

اما خوب است بدانید که بیشتر بیماران بعد از گذشت ۲ الی ۳ ماه از انجام عمل اسلیو معده، احساس مساعدتر و بهتری را نسبت به بدن خود پیدا می کنند و روز به روز حالات افسردگی در آن ها کمرنگ تر شده و بهبود می یابند.

قند خون بعد از ناشتا چقدر باید باشد؟ لطفا برای دریافت پاسخ روی سوال فوق کلیک نمایید.

آیا می توان از بروز افسردگی بعد از عمل اسلیو معده جلوگیری نمود؟

به طور کلی، بیشتر بیمارانی که انواع جراحی های چاقی به خصوص عمل اسلیو معده را انجام داده‌ اند، دچار اختلال افسردگی نخواهند شد. ولی نمی توان احتمال بروز آن را نیز نادیده گرفت. بنابراین مناسب ترین راه، کسب اطلاعات دقیق و علمی در مورد افسردگی بعد از عمل اسلیو و پیشگیری از ایجاد آن می باشد.

در عین حال، افرادی که دارای سابقه خانوادگی در مورد بروز افسردگی می باشند، مسلماً در معرض خطر بیشتری قرار دارند. در نتیجه آگاهی و توجه نمودن به بعضی نکته ها، کمک بسیار زیادی در زمینه ممانعت از بروز افسردگی بعد از عمل اسلیو می باشد.

در ادامه، به تعدادی از مهمترین نکات مؤثر و کاربردی اشاره می نماییم.

لطفا از پست شیرینی مجاز در رژیم کتوژنیک دیدن کنید.

آیا می توان از بروز افسردگی بعد از عمل اسلیو معده جلوگیری نمود؟
آیا می توان از بروز افسردگی بعد از عمل اسلیو معده جلوگیری نمود؟

رعایت چه نکاتی باعث پیشگیری از افسردگی بعد از عمل اسلیو می شود؟

 • اولین و اساسی ترین مورد، انجام حرکات ورزشی مخصوص و یا افزایش تحرک پس از عمل های لاغری به ویژه جراحی اسلیو می باشد. در واقع انجام فعالیت های بدنی منظم، به بیماران کمک می نماید تا روند دستیابی به وزن مورد نظر خود را تسریع بخشیده و آن را برای همیشه تثبیت کنند. همچنین پیروی از یک برنامه ورزشی منظم و انجام آن به صورت مداوم، مانند یک عامل ضد افسردگی تلقی شده و در نتیجه باعث ایجاد احساسات مثبت و خوشایندی در افراد می شود.
 • ایجاد تغییرات بسیار زیاد در برنامه های غذایی هم به عنوان یکی از عوامل تأثیر گذار محسوب می شود. از این رو بهترین راه این است که بیماران پیش از اقدام به جراحی اسلیو معده، نسبت به ایجاد تغییر در مورد آن دست به کار شوند. تغییر در نوع مواد غذایی مصرفی به عنوان یک چالش اساسی و مهم شناخته می شود و می تواند در کاهش میزان نگرانی های بعد از عمل بسیار مؤثر باشد.
 • یکی از شیوه های آسان و بسیار کارآمد برای مقابله و کاهش سطح استرس، این است که افراد تلاش کنند تا زمان زیادی را به انجام سرگرمی های مورد علاقه خود مشغول شوند. به عنوان نمونه، در کلاس های متنوع شرکت کنند یا موسیقی محبوب خود را گوش دهند. این اقدامات به ویژه در سه ماهه ابتدایی پس از عمل اسلیو معده، تأثیرات چشمگیری برای کاهش استرس و افسردگی بعد از عمل دارد.
 • چنانچه افراد دارای سوابق خانوادگی در زمینه بیماری های روانی بوده یا مدتی را در مراکز درمانی یا کلینیک های اعصاب و روان بستری بوده اند، بهتر است قبل از جراحی، این موضوع را با روانپزشک در میان گذاشته و مطابق با دستورات وی اقدامات لازم را انجام دهند.
رعایت چه نکاتی باعث پیشگیری از افسردگی بعد از عمل اسلیو می شود؟
رعایت چه نکاتی باعث پیشگیری از افسردگی بعد از عمل اسلیو می شود؟

جمع بندی

در این مطلب، به موضوع افسردگی بعد از عمل اسلیو و راه های پیشگیری از آن پرداختیم. به عنوان کلام آخر باید بگوییم که چنانچه تصمیم دارید وزن اضافه خود را از طریق جراحی اسلیو معده کاهش دهید، ولی نگران عوارض پس از جراحی همانند بروز افسردگی و دیگر موارد می باشید، بهترین اقدام، مراجعه به یک پزشک متخصص و با تجربه به منظور انجام معاینات و بررسی های دقیق تر و دریافت راهنمایی از ایشان می باشد.

روش های درمان دیابت
دیابت
روش های درمان دیابت

در این مقاله سعی می کنیم به این سؤال پاسخ بدهیم که روش های درمان دیابت چیست؟ جراحی چاقی از روش های درمان دیابت با

رژیم سیب و کاهو
رژیم غذایی
رژیم سیب و کاهو

رژیم سیب و کاهو که به عنوان یک رژیم خاص غذایی شناخته می شود، یکی از رژیم های معروف برای کاهش وزن و لاغری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یک کلیک مشاوره بگیرید.📞

Call Now Buttonبا یک کلیک مشاوره بگیرید