اسهال بعد از عمل اسلیو

اسهال بعد از عمل اسلیو
فهرست مطالب

در این مقاله، موضوع «اسهال بعد از عمل اسلیو» را مورد بررسی قرار می دهیم و از علل و درمان آن خواهیم گفت همراهمان باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

اسهال بعد از عمل اسلیو، از جمله مشکلات رایج بیماران است. با این وجود، مشکل چندان جدی نمی باشد؛ ولی چنانچه ملزومات و درمان های مورد نیاز  انجام نشود، مسائلی همچون کم آبی بدن را در پی خواهد داشت.

در حقیقت به وجود آمدن مشکلاتی از این قبیل، به علت تحولات و تغییرات اعمال شده در معده می باشد. گفتنی است که پس از عمل اسلیو معده، بیماران برنامه غذایی و شیوه زندگی متفاوتی نسبت به قبل از جراحی اسلیو را خواهند داشت.

اسهال بعد از عمل اسلیو
اسهال بعد از عمل اسلیو

با ایجاد تغییرات در برنامه غذایی، اسهال بعد از عمل اسلیو قابل کنترل خواهد بود. در این خصوص، می توانید با جناب دکتر سلیمی در ارتباط باشید.

دکتر سلیمی، معتبرترین متخصص انواع جراحی های معده به ویژه عمل اسلیو می باشند. در ادامه مقاله، در رابطه با برنامه های غذایی مناسب بعد از عمل اسلیو سخن خواهیم گفت. با ما باشید.

پیشنهاد می کنیم از پست دوران نقاهت بعد از لاپاراسکوپی دیدن کنید.

آیا اسهال بعد از عمل اسلیو معده طبیعی است؟

پاسخ ما به این پرسش مثبت می باشد. افراد بی شماری اسهال بعد از عمل اسلیو معده را تجربه کرده اند. این مشکل شایع امکان دارد چند ماه پس از عمل نیز تداوم داشته باشد و به تدریج پس از گذشت زمان برطرف خواهد شد.

علت اسهال بعد از عمل اسلیو معده

بر اساس نظر متخصصین در حوزه جراحی چاقی که دکتر سلیمی از جمله شناخته شده ترین این جراحان می باشند، اظهار می دارند که اسهال بعد از عمل اسلیو معده از عارضه های موقت این جراحی می باشد.

علت اسهال بعد از عمل اسلیو معده
علت اسهال بعد از عمل اسلیو معده

اسهال بعد از عمل اسلیو معده علت های گوناگونی دارد که در زیر به برخی از این دلایل اشاره می کنیم:

سندروم دامپینگ

یک نمونه از عارضه های جراحی اسلیو معده سندروم دامپینگ می باشد. در صورت ابتلا به سندروم دامپینگ، مواد غذایی به شکل گوارش نیافته و هضم نشده از معده به سمت روده روانه می شوند و به صورت اسهال، عمل دفع اتفاق می افتد.

وجود ویروس در بدن

از علت های اسهال بعد از عمل اسلیو معده می توان به وجود ویروس، باکتری یا موارد دیگری که سبب بیماری زایی می شوند و دلیل ایجاد اسهال عفونی می باشند، اشاره کرد.

مصرف ملین

یک مورد دیگر از علت های اسهال بعد از عمل اسلیو معده، استفاده از نرم کننده و ملین ها می باشد. در چنین وضعیتی، روده ها عملکرد کندی در قبال جذب این مواد خواهند داشت. بنابراین به صورت اسهال، محتویات روده خارج خواهد شد.

اسهال اسمزی

استفاده کردن از مواد غذایی که از جذب آب به وسیله ی روده ممانعت می کنند، یک نمونه دیگر از علت های اسهال بعد از عمل اسلیو می باشد که این شکل از اسهال، اسهال اسمزی نامیده می شود. مصرف لبنیات در ابتلا به اسهال اسمزی نقش مهمی دارد.

مصرف قهوه

از جمله موادی که سبب تحریک دستگاه گوارش می شود، قهوه است. بنابراین این احتمال وجود دارد که افراد پس از مصرف قهوه، به اسهال مبتلا شوند. با افزودن شیر، خامه و شکر به قهوه، خاصیت ملین کنندگی آن افزایش خواهد یافت.

گلوتن

گندم، چاودار و جو و برخی دیگر از مواد غذایی، از جمله موادی هستند که در ابتلا شدن به اسهال می توانند اثرساز باشند.

سالیسیلات ها

این مواد که در شماری از میوه ها، چای، قهوه، سبزیجات، آجیل و ادویه ها وجود دارند، می توانند از دلایل بروز اسهال بعد از عمل اسلیو به شمار آیند.

هیستامین

هیستامین یک نمونه از آمین ها است که در اکثریت غذاها قابل یافت می باشد. آمین ها موادی هستند که به وسیله ی باکتری ها به هنگام فرآیند ذخیره سازی و تخمیر مواد غذایی به وجود می آیند که اقسام گوناگونی دارند. هیستامین سبب مختل شدن دستگاه گوارش می شود که طی آن، اسهال ایجاد خواهد شد.

جلوگیری از اسهال بعد از عمل اسلیو

غالبا آن دسته از افرادی که عمل اسلیو معده انجام داده باشند، دچار اسهال خواهند شد. غذاهایی با میزان چربی بالا و با طعم های شیرین می توانند در بروز اسهال نقش داشته باشند.

جلوگیری از اسهال بعد از عمل اسلیو
جلوگیری از اسهال بعد از عمل اسلیو

در صورتی که تحت عمل اسلیو معده قرار گرفته باشید، می بایست میزان مصرف آب خود را بالا ببرید که همین مسئله می تواند در به وجود آمدن اسهال اثرگذار باشد. اسهالی که پس از جراحی اسلیو بروز می کند، ناپایدار و گذرا بوده و طی سازگاری بدن با وضعیت به وجود آمده، برطرف خواهد شد.

نکاتی برای جلوگیری از اسهال بعد از عمل اسلیو

دکتر سلیمی در راستای پیشگیری و معالجه اسهال بعد از عمل اسلیو، نکاتی را متذکر شده اند که در زیر به آنها می پردازیم:

 • در صورتی که افراد برنامه غذایی صحیحی داشته باشند، کمتر دچار اسهال خواهند شد.
 • رژیم های غذایی که میزان فیبر بالایی داشته باشند، انتخاب های مطلوبی برای به کنترل درآوردن اسهال بعد از عمل اسلیو خواهند بود.
 • قطعا پزشک بیمار، در رابطه با اسهال بعد از عمل اسلیو، بیمار را آگاه خواهد ساخت. بنابراین عمل کردن به نکاتی که در زمینه جلوگیری و معالجه اسهال در اختیار بیمار قرار داده می شود، ضرورت دارد.
 • یک مورد موثر در پیشگیری از اسهال بعد از عمل اسلیو، کم کردن میزان غذای مصرفی و داشتن وعده های غذایی بالا می باشد.
 • توصیه می شود برای پیشگیری و معالجه اسهال، 30 دقیقه پیش و پس از غذا، آب مصرف نشود.
 • مواد غذایی پر چرب و شیرین باعث بروز سندروم دامپینگ خواهند شد. بنابراین پیشنهاد می شود استفاده از این مواد غذایی، به حداقل برسد.
 • استفاده از غذاهای سالم خانگی توصیه می شود.

همچنین در این خصوص شما می توانید با رعایت رژیم جراحی چاقی از اسهال جلوگیری کنید.

درمان اسهال بعد از عمل اسلیو معده

مصرف داروهایی که خاصیت ضد اسیدی دارند و به عنوان عامل بازدارنده پمپ پروتون عمل می کنند و موجبات کم شدن اسید معده را فراهم می سازند.

مصرف داروی ایمودیوم پیش از خواب سبب کم شدن دفعات اسهال شده و می تواند آغاز اسهال را به تعویق بیاندازد. انجمن آمریکایی جراحی متابولیک و چاقی (ASMBS) استفاده از دوز نگهدارنده ایمودیوم را تا زمان بهبودی پیشنهاد می کنند.

درمان اسهال بعد از عمل اسلیو معده
درمان اسهال بعد از عمل اسلیو معده

استفاده از پروبیوتیک هایی از جمله لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس و اولترا فلورا فاقد لاکتوز، این قابلیت را دارند که سبب بازگردانی فلور میکروبی روده بزرگ به وضعیت طبیعی و نرمال شوند.

اسهال بعد از عمل اسلیو امکان از بین رفتن مواد مقوی و مغذی همچون پتاسیم و کلسیم را افزایش می دهد. این عمل سبب بروز حالت هایی مثل احساس ضعف و یا بیهوشی می شود.

در بعضی از افراد هم احتمال دارد نشانه هایی همچون تعرق زیاد و سرگیجه دیده شود. مصرف مکمل های غذایی در کم کردن مشکلاتی از این قبیل، کمک کننده خواهند بود.

برای تامین مایعات مورد نیاز بدن و الکترولیت ها، استفاده از خوراکی ها از طریق دهان در ارجحیت می باشد

برای تامین مایعات مورد نیاز بدن و الکترولیت ها، استفاده از خوراکی ها از طریق دهان در ارجحیت می باشد. به وسیله ی خوردن مواد غذایی یا نوشیدن مایعات یا پودر ors این نیاز برطرف خواهد شد.

چنانچه فرد توانایی بلعیدن مایعات را نداشته باشد یا دچار حالت تهوع و استفراغ شدید شود، می بایست از سایر روش ها کمک گرفت. تزریق مایعات و الکترولیت ها به بدن به طریق تزریق وریدی، از جمله این روش ها می باشد.

شیوه درمانی diff. به وسیله ی پروبیوتیک ها که سبب بازیابی فلور طبیعی میکروبی به روده بزرگ می شوند.

مصرف فیبرهای غذایی به عنوان عاملی، مدت زمان عبور مواد غذایی از روده کوچک را کند ساخته و با این عمل موجبات جذب بهتر مواد غذایی را فراهم می کنند.

به جای استفاده از مواد غذایی که حاوی قند لاکتوز می باشند، می توان شیر سویا را جایگزین کرد.

چنانچه نسبت به مواد تشکیل دهنده گلوتن حساسیت دارید، مواد غذایی که فاقد گلوتن می باشند مثل نان آرد برنج و آرد بادام را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله درمان چاقی بلغمی را مطالعه کنید.

فعالیت های پیشنهادی برای هفته اول بعد از عمل اسلیو

در هفت روز اول پس از جراحی اسلیو، این امکان وجود دارد که بعد از انجام فعالیت ها و امور خود احساس ضعف داشته باشید و سریعا خستگی به سراغتان بیاید. با این وجود، فعالیت هایی که سنگین نباشند، مثل پیاده روی کردن در مسافت کم ولی به صورت مستمر پیشنهاد می شود؛ مسافت را رفته رفته زیاد کنید.

فعالیت های پیشنهادی برای هفته اول بعد از عمل اسلیو
فعالیت های پیشنهادی برای هفته اول بعد از عمل اسلیو

هر اندازه فعالیت و تمرینات جسمانی بیشتر باشد، بهتر است. این عمل روند بهبودی را تسریع می بخشد و سبب بالا رفتن انرژی شما می شود.

تا حد امکان 4 مرتبه در روز را به پیاده روی کردن اختصاص دهید. به گونه ای که در هفته ششم بعد از جراحی، مدت زمان پیاده روی در روز را 30 الی 45 دقیقه افزایش دهید. با رجوع 6 هفته ای به مطب، می بایست طی روز دفعات پیاده روی را افزایش دهید.

جز در موارد استثنا که ممکن است مشکلی در مفاصل به دلیل تحمل وزن داشته باشید. در چنین وضعیتی، ورزش های آبی پیشنهاد می شود که 3 هفته بعد از عمل قادر به آغاز این فعالیت ها خواهید بود.

هفته اول بعد از جراحی و داشتن احساس تهوع:

این احتمال وجود دارد که در هفته اول پس از جراحی اسلیو، علامت هایی همچون خستگی، احساس ضعف، حالت تهوع را تجربه کنید یا در طول هفته های اول استفراغ داشته باشید. در صورت نیاز، نوشیدن مایعات را به صورت جرعه جرعه و مکرر ادامه دهید. پیشنهاد می کنیم روزانه 1.5 الی 2 لیتر آب مصرف کنید.

مسافرت رفتن در هفته اول پس از عمل اسلیو:

در صورتی که احساس کردید توانایی و انرژی لازم برای مسافرت کردن را دارید، سفر به مقاصد نزدیک با مسافت های کوتاه ممنوعیتی ندارد.

طی هفته اول که هنوز از داروهای تسکین دهنده درد استفاده می کنید، استفاده از وسیله نقلیه موتوری اصولا توصیه نمی شود.

بهداشت شخصی را در هفته اول بعد از اسلیو کاملا رعایت کنید:

اکثریت بیماران تمایل دارند برای حمایت معنوی و جسمانی، چند روز نخست بعد از عمل اسلیو را در منزل سپری کنند. با در نظر گرفتن ساختار و ماهیت عمل اسلیو، امکان دارد افراد در استفاده از توالت نیازمند کمک باشند. از این رو حتما از یکی از اعضای خانواده خود کمک بگیرید.

مراقبت از زخم بعد از عمل اسلیو معده

_ در هفت روز اول بعد از جراحی اسلیو، افراد می بایست حداقل مراقبت ها را رعایت کنند.

_ چنانچه از بخیه استفاده شود، در صورت قابل جذب بودن آن، لزومی به برداشتن بخیه نخواهد بود.

_ این امکان وجود دارد که مقداری نوار که “steri_ strips” نام دارد، روی محل زخم رویت شود که می بایست خود به خود ریخته شود.

_ چنانچه از منگنه های جراحی استفاده شده باشد، به طور معمول پس از 10 روز می بایست برداشته شوند که کوچکترین دردی حس نخواهد شد.

_ این که محل زخم شما به چه شیوه ای بسته شده باشد، اهمیتی ندارد؛ نگهداری تمیز و خشک محل زخم برای بهبودی سریع دارای اهمیت می باشد. در صورتی که پزشک اجازه دوش گرفتن و شست و شوی محل زخم با صابون را به بیمار داده باشد، لازم است که بعد از شستن، به طور کامل خشک شود.

_ طی هفته اول پس از عمل در صورتی که زخم از بین می رود یا به لباس می چسبد، احتمال دارد توصیه شود که با ضخامت فوق العاده سبکی پوشانده شود. در صورتی که غیر از این بود، می توان با باز گذاشتن زخم از احتمال بروز عفونت بخیه جلوگیری کرد.

_ پس از سپری شدن 3 هفته، غالبا خیساندن محل برش خطراتی در پی نخواهد داشت.

_ با داشتن بیشترین میزان مراقبت نیز، ممکن است هر زخمی دچار آلودگی شود. در زیر به برخی از علامت هایی که ممکن است نشاندهنده عفونت باشند، اشاره شده است.

علائمی که باید در هفته اول بعد از عمل اسلیو مراقب آنها بود

در صورت مشاهده و داشتن هر کدام از علامت های ذیل، در اسرع وقت به دکتر سلیمی مراجعه کنید:

 • داشتن تب بالا 100.5 فارنهایت یا حتی بیشتر
 • علائمی همچون قرمزی، ورم، بالا رفتن شدت درد و یا خالی شدن مواد چرک مانندی از محل زخم
 • حس درد در قفسه سینه و یا احساس تنگی نفس
 • داشتن استفراغ و حالت تهوع که بیشتر از 12 ساعت به طول بینجامد.
 • احساس درد آزار دهنده در پاها و قرمزی و تورم پاها
 • پایین بودن تعداد دفعات ادرار کمتر از 4 دفعه طی 24 ساعت
 • درد شدیدی که حتی با مصرف داروهای مسکن قابل تسکین نباشد.
 • نشانه ها و علامت های طبیعی

در هفته اول بعد از عمل اسلیو، ممکن است برخی از علائم مشاهده شوند که طبیعی به نظر می رسند:

علائمی که باید در هفته اول بعد از عمل اسلیو مراقب آنها بود
علائمی که باید در هفته اول بعد از عمل اسلیو مراقب آنها بود

داشتن تورم و کبودی در حد متوسط

چنانچه ورم و کبودی بیش از حد رویت کردید، پزشک خود را مطلع سازید، چرا که این امکان وجود دارد نشاندهنده خونریزی یا عفونت باشد.

احساس ناراحتی یا درد خفیف تا متوسط

در صورتی که درد شدت گرفت و با داروهای مسکن تسکین نیافت، حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

 • هنگامی که حین عمل برشی رخ می دهد، گاها اعصاب حسی ریزی که در پوست وجود دارند، دچار بریدگی می شوند که امکان دارد سبب بی حسی گذرا و موقت شوند.
 • با روند بهبودی در قسمت انتهایی عصب، احساس در آن قسمت ها غالبا پس از گذشت 2 الی 3 ماه به حالت طبیعی بر می گردد.
 • تا بهبودی کامل به هنگام گرم کردن خود بهتر است مراقبت باشید در نواحی که هنوز حس ندارند، خود را نسوزانید.
 • طی پروسه بهبودی انتهای عصب، احساس خارش و نیز احساس های الکتریکی هر از گاهی هر چند کوچک در پوست روی می دهند.
 • علامت های ذکر شده غالبا طی دوره نقاهت رایج می باشند. استفاده از یخ، مرطوب کننده های پوست، روغن ها مثل روغن ویتامین E و ماساژ دادن سودمند خواهند بود.
 • در روزهای اول، همه قسمت های زخم ها به رنگ های قرمز، صورتی تیره و بنفش نمایان خواهند شد.
 • تقریبا 1 سال زمان نیاز است تا محل زخم ها کم رنگ شوند.
 • نکته فوق العاده پر اهمیتی که باید بدان توجه داشت، این است که به مدت 1 سال بعد از جراحی از زخم هایتان در مقابل نور خورشید تا حد امکان مراقبت و محافظت کنید. استفاده از ضد آفتاب با داشتن SPF حداقل 15 روز توصیه می شود.

آشنایی دکتر مهدی سلیمی

حقیقتا مدعی بودن در حوزه علمی کار درستی نمی باشد. شما می توانید طبق رزومه و سابقه فعالیتی هر پزشک، برای انتخاب برترین جراح چاقی اقدام کنید، در این زمینه لازم است تا کلیه معیارهای موجود در نظر گرفته شوند.

احتمالا یکی از اصلی ترین و مهم ترین این معیارها، شمار افردی می باشد که توسط آن جراح مورد عمل جراحی قرار گرفته اند. جناب دکتر مهدی سلیمی با میزان رضایتمندی بالایی که دارند، می توانند انتخابی خوب و مناسب در این حیطه باشند.

جناب آقای دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک و همچنین عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) با شماره نظام پزشکی 100674 می باشند.

ایشان با داشتن کارنامه پزشکی درخشان و با سال ها تجربه، همراه شما خواهند بود تا در صورت نیاز به جراحی اسلیو معده، در داشتن اندامی ایده آل به شما کمک کنند و راهنمایی های لازم در این زمینه را داشته باشند. برای مشاوره بیشتر می توانید به کلینیک دکتر سلیمی رجوع کنید.

چند کیلو اضافه وزن دارم؟ لطفا برای دریافت پاسخ روی لینک فوق کلیک نمایید.

کلام آخر

اسهال بعد از عمل اسلیو ممکن است به خاطر خوردن غذا به صورت سریع و نیز استفاده از غذاهای گوناگون ایجاد شود. چنانچه اسهال با گذشت چندین روز از عمل همچنان تداوم داشت و نشانه هایی از بهبودی رویت نشد، حتما می بایست به پزشک رجوع کرد.

کلام آخر
کلام آخر

با داشتن برنامه غذایی مناسب و رعایت آن، می توان تا حدودی از مبتلا شدن به این مشکل پیشگیری کرد. در این خصوص می توان از تجارب دکتر سلیمی بهره مند شد.

روش های درمان دیابت
دیابت
روش های درمان دیابت

در این مقاله سعی می کنیم به این سؤال پاسخ بدهیم که روش های درمان دیابت چیست؟ جراحی چاقی از روش های درمان دیابت با

رژیم سیب و کاهو
رژیم غذایی
رژیم سیب و کاهو

رژیم سیب و کاهو که به عنوان یک رژیم خاص غذایی شناخته می شود، یکی از رژیم های معروف برای کاهش وزن و لاغری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یک کلیک مشاوره بگیرید.📞

Call Now Buttonبا یک کلیک مشاوره بگیرید