اسلیو معده

اسلیو معده
فهرست مطالب

در این مقاله می خواهیم درباره نحوه انجام جراحی اسلیو معده و شرایط قبل و بعد این عمل با شما صحبت کنیم پس با ما تا پایان مقاله همراه باشد.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

یکی از شیوه های مناسبی که می توانید به کمک آن کاهش وزن سریع داشته باشید انجام عمل جراحی اسلیو معده می باشد؛ زیرا پس از انجام این جراحی قادر خواهید بود در کوتاه ترین زمان ممکن نتیجه بگیرید و وزن خود را پایین بیاورید.

در این عمل مقداری از معده بیمار را از بدن او خارج می کنند. برای همین زمانی که بیماران بعد از عمل می خواهند مواد غذایی گوناگونی را میل کنند، احساس سیری را زود به زود تجربه خواهند کرد.

به همین خاطر وزنی که پس از جراحی از دست داده است تقریبا غیر قابل برگشت خواهد بود. در ضمن پس از انجام این عمل شایسته است از مولتی ویتامین مناسبی بهره ببرید تا کمبود های احتمالی بدن خود را جبران نمایید و آن را تقویت کنید. همراه ما باشید تا شما را با اسلیو که نوعی جراحی معده است آشنا کنیم.

پیشنهاد می کنیم از پست نمونه برنامه غذایی بعد از اسلیو معده دیدن کنید.

عمل اسلیو معده چیست؟

در جهان امروزی اسلیو گاسترکتومی یا اسلیو معده یک نوع عمل پر طرفدار است که بیشتر افرادی که دارای اضافه وزن هستند به انجام آن می پردازند، حتی گاهی اوقات بیمارانی که چاق محسوب نمی شوند نیز درخواست انجام این عمل را دارند تا بتوانند وزن خود را ثابت نگاه دارند.

در این جراحی معده بیماران را به دو قسمت کوچک و بزرگ تقسیم می کنند؛ قسمت بزرگ معده را به راحتی از بدن خارج می کنند و باقی مانده آن معده جدید بیماران را تشکیل می دهد که در واقع به شکل ظاهری آن همانند آستین می شود.

عمل اسلیو معده چیست؟
عمل اسلیو معده چیست؟
این اقدام برای این انجام می شود تا افراد زودتر از مردم عادی احساس سیری کنند و برای بیشتر خوردن وعده های غذایی دچار محدودیت شوند، چون بخش زیادی از میل آن ها نسبت به غذا از بین می رود و معده آن ها مانند قبل جای زیادی ندارد.

چون معده او کوچک شده است و به طبع احساس گرسنگی را کمتر از گذشته تجربه خواهد کرد؛ از طرفی زمانی که معده را بسیار کوچک تر از معمول می کنند هورمون گرسنگی نیز به میزان کمتری در بدن ترشح می شود که نام آن هورمون گرلین می باشد. اگر درگیر اضافه وزن بالا هستید و قصد لاغری دارید، بهتر است از شیوه های ابتدایی استفاده کنید که همه افراد چاق در وهله اول به سراغ آن ها می روند.

مثلا پیروی از برنامه غذایی اصولی می تواند تا حدی کمک کننده باشد و اگر اراده بالایی داشته باشید موفقیت آمیز خواهد بود، اگر این کار را در کنار ورزش کردن صحیح انجام بدهید قطعا تاثیرات بیشتری را مشاهده خواهید کرد. چون رژیم غذایی و ورزش مکمل یکدیگر هستند و سرعت کاهش وزن را بالاتر می برند‌.

اما اگر وزن شما به حدی بالا است که از محدوده سالم بدن در شاخص توده بدنی یا BMI بسیار دور شده اید و قادر نیستید با شیوه های گفته شده وزن خود را کم کنید، پس بهتر است با پزشکان متخصص درباره انجام این جراحی مشورت کنید.

لطفا از پست بهترین دکتر اسلیو معده در یزد دیدن کنید.

آیا عمل اسلیو معده موثر است؟

در انجام این جراحی دو شیوه برای کاهش وزن به وجود می آید که عبارت اند از:

 • به طور کلی این عمل به قصد کوچک کردن معده به انجام می رسد، برای همین افراد مانند قبل چندان احساس گرسنگی نخواهند داشت، بنابراین میل آن ها به خوردن غذا نیز پایین می آید و کالری دریافتی فرد کاهش پیدا می کند.
 • زمانی که معده بیمار برش خورده و از بدن خارج می شود، مقدار زیادی از هورمون گرسنگی خود را نیز از دست می دهد، برای همین احساس گرسنگی و میل به غذا در فرد به شدت پایین می آید.

نکته: تخمین زده شده است بیمارانی که این جراحی را به انجام می رسانند می توانند این انتظار را از نتیجه آن داشته باشند که میان ۱۸تا ۲۴ ماه بعد از عمل بخش زیادی از وزن خود را کم کنند که به صورت حداقلی ۵۰درصد برآورد شده است و شاید بیشتر از این ها نیز باشد. به همین خاطر اسلیو معده بسیاز کمک کننده خواهد بود.

در بیماران دیگری نیز دیده شده است که بین ۶۰تا ۷۰درصد از اضافه وزن خود را بعد از عمل از دست داده اند. زیرا با وجود انجام چنین عملی به دستورالعمل های پزشک خود پایبند می مانند. برای مثال بعد از عمل پیروی کردن از رژیم جراحی چاقی مخصوصی که پزشک برای شما در نظر می گیرد بسیار مهم است. همچنین برای محکم کاری پس از دوران نقاهت می توانید به ورزش کردن نیز بپردازید، وزن خود را پایین بیاورید و با استایل مورد علاقه خود از زندگی لذت ببرید.

انجام عمل اسلیو معده برای کدام افراد مناسب است؟

به طور کلی این جراحی برای کسانی که اضافه وزن زیادی دارند مناسب است. اما کسانی که شاخص توده بدنی یا BMI آن ها بالاتر از ۴۰ می باشد کاندیدای مناسب تری برای این جراحی می باشند و شامل بیمه نیز می شوند.

انجام عمل اسلیو معده برای کدام افراد مناسب است؟
انجام عمل اسلیو معده برای کدام افراد مناسب است؟

در کل اگر شخصی وزن زیادی دارد و با رژیم غذایی به همراه فعالیت ورزشی جواب نگرفته است، می تواند با یک پزشک متخصص در این حوزه مشورت کند تا مطمئن شود می تواند این جراحی را به انجام برساند.

برخی از افراد نیز به دلیل چاقی به بیماری هایی که به آن ارتباط دارند دچار می شوند مانند: دیابت، چربی خون، فشار خون، بیماری های قلبی و عروقی، سکته و… این بیماری ها بسیار خطر آفرین هستند و امکان دارد سبب مرگ و میر بسیاری شوند.

برای همین چنین بیمارانی که اضافه وزن زیادی دارند هم برای انجام این جراحی گزینه های مناسبی هستند. اما شایسته است بدانید که امروزه جراحی اسلیو معده بیشتر برای کسانی به انجام می رسد که دارای اضافه وزن هستند، اما جزو افراد چاق به حساب نمی آیند!

مراقبت های بعد از اسلیو معده

پیش از آن که این جراحی به انجام برسد، باید تغییرات ویژه ای در سبک زندگی افراد ایجاد شود تا پس از انجام آن فرد به راحتی به کاهش وزن خود ادامه بدهد. به عبارتی کاهش وزن باید قبل از جراحی شروع شود و تا مدت ها بعد از آن نیز ادامه پیدا کند.

مراقبت های بعد از اسلیو معده
مراقبت های بعد از اسلیو معده

در این صورت در کمترین زمان ممکن وزن اضافی خود را از دست می دهد. زمانی که برای مشاوره به پزشک مراجعه نمودید این موارد کاملا به شما گوشزد خواهد شد. از طرفی بعد از انجام اسلیو معده نیز باید تغییرات گوناگون تری را در برنامه غذایی خود اعمال نمایید و به نکاتی که در ادامه به آن اشاره می کنیم نیز توجه کنید که عبارت اند از:

دو هفته قبل از جراحی:

در این زمان باید از پروتئین بیشتری در وعده های غذایی خود استفاده کنید و مصرف کربوهیدرات را به حداقل برسانید. در ضمن خوردن قند نیز ممنوع است و در این مدت باید به طور کلی مصرف آن را قطع نمایید.

دو روز قبل و هفته اول بعد از جراحی:

در این بازه زمانی نیز فقط اجازه دارید از مایعات استفاده کنید، البته مایعاتی که در دسته کافئین ها قرار نمی گیرند.

سه هفته بعد از جراحی:

در این مدت زمان نیز افزودن غذاهای پوره شده به برنامه غذایی شما مجاز می باشد و می توانید از انواع متنوع این غذاها طبق صلاحدید پزشک استفاده کنید، چون تغذیه بعد از اسلیو معده بسیار پر اهمیت می باشد‌.

نکته: معمولا در یک ماه اول بعد از عمل فرد از الگوی تغذیه خاصی باید پیروی کند تا جای عمل او به همراه عملکرد معده بهبود پیدا کرده و به روال سابق برگردد. اگر این یک ماه را به خوبی مراقبت کنید، می توانید به مرور زمان احساس بهبودی را تجربه کنید و مانند سابق غذاهای دلخواه خود را تا پایان عمر به مصرف برسانید؛

حجم وعده های غذایی شما تا میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند

البته حجم وعده های غذایی شما تا میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. چون در زمان کوتاهی بعد از عمل به این نکته پی می برید که مانند سابق میل چندانی به خوردن غذا ندارید و در اغلب اوقات حس سیری را تجربه می کنید. حتی پس از صرف وعده های غذایی کم حجم نیز فورا با حس سیری مواجه خواهید شد.

 • از سویی دیگر این وعده های غذایی کم حجم که در واقع جزو برنامه غذایی شما محسوب می شوند، با وجود کامل بودن احتمال دارد شما را با کمبود های تغذیه ای مواجه نمایند؛ برای همین به این افراد شدیدا خوردن مولتی ویتامین مناسب و کامل که پزشک تجویز نموده است پیشنهاد می شود. در برخی مواقع نیز بیماران به مکمل های دیگری احتیاج پیدا می کنند و پزشک کمبود آن ها را به بیمار هشدار می دهد، پس باید مصرف آن ها را نیز جدی بگیرند و تنها به خوردن مولتی ویتامین اکتفا نکنند مثل: قرص کلسیم، آهن، B12 و…
 • بعد از دوران نقاهت این جراحی می توانید به آرامی فعالیت بدن را بیشتر کنید.
 • خوردن تقریبا ۶۰ گرم پروتئین در طول روز نیز توصیه می شود.
 • بعد از اسلیو معده باید یاد بگیرید که آگانه غذا بخورید.
 • نوشیدن آب به میزان کافی بسیار حائز اهمیت می باشد.
 • بعد از جراحی باید وعده های غذایی خود را به آرامی مصرف کنید و غذا را خوب بجوید تا آسیبی به معده شما نرسد، بازه زمانی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه برای خوردن غذا در این دوران مناسب است.

نکات مهم بعد از انجام اسلیو معده

رژیم غذایی و رعایت آن بعد از عمل اهمیت زیادی دارد ولی توجه به نکات زیر نیز بسیار مهم می باشد که عبارت اند از:

 • خوردن داروهای مسکن به صورت خود سرانه ممنوع است.
 • بعد از جراحی در هر زمان که احساس خواب آلودگی داشتید باید آن را جدی بگیرید، یعنی بلافاصله استراحت کنید و با خوابیدن این حس را از بین ببرید.
 • اجازه بلند کردن اجسام سنگین را ندارید.
 • فعالیت های فیزیکی سنگین نیز در این دوران ممنوع است.
 • در رابطه با موضوع رابطه جنسی و شروع آن نیز باید با پزشک معالج خود مشورت کنید.
 • برای انجام این جراحی برش ها و زخم های متعددی روی شکم ایجاد می کنند که پس از عمل باید به طور ویژه از آن ها مراقبت کنید تا هیچگونه صدمه ای به آن ها وارد نشود.
 • حتی رانندگی کردن هم در این دوران حساس ممنوع است و بهتر است برای حفظ سلامتی خود انجام آن را به تعویق بیندازید.
 • زمانی که عطسه و سرفه می کنید از یک بالشت بر روی شکم خود استفاده کنید.
 • هنگامی که می خواهید نوشیدتنی بخورید بهتر است در عوض نی از قاشق و مانند آن استفاده کنید؛ زیرا به کار بردن نی می تواند باعث شود تا درون معده شما هوای اضافه تری ورود نماید.
 • اگر به اسهال یا یبوست مبتلا شدید یعنی یک جای کار می لنگد که باید سریعا این مورد را به پزشک جراح خود گزازش کنید.
 • در روزهای عادی خوردن الکل برای معده زیان بار است، بنابراین در این دوران نیز مصرف الکل اکیدا ممنوع می باشد.
 • اگر بعد از جراحی نیاز به تحرک داشتید، باید از پیاده روی آرام فعالیت خود را آغاز کنید.
 • همان طوری که در مطالب قبلی بیان کردیم جویدن کامل و آهسته غذا در این دوران ضروری می باشد.

کلام پایانی

بعد از اسلیو معده این عضو بیماران به شدت کوچک می شود، چون قسمت اعظم آن را از بدن خارج می کنند.

برای همین باید حجم وعده های غذایی بیماران پایین بیاید تا آسیبی به معده آن ها وارد نشود. از سویی دیگر اگر افراد بعد از جراحی بتوانند سبک زندگی خود را عوض کنند و به شیوه سالم زندگی خود را ادامه بدهند قطعا نتیجه مطلوبی از جراحی خواهند گرفت، چون به گونه ای وزن خود را پایین می آورند که غیر قابل بازگشت است. مثلا رعایت رژیم غذایی کامل و اصولی به همراه انجام فعالیت های ورزشی مخصوص.

بنابراین اگر می خواهید این جراحی را انجام بدهید باید حتما به نکات فوق و دستورالعمل های پزشکان متخصص با دقت عمل نمایید تا در پایان، از نتیجه جراحی خود رضایت کافی داشته باشید و به اندام ایده آل خود برسید.

در ضمن گفتن این نکته الزامی است که با انجام این جراحی از شر بیماری های مربوط به چاقی و اضافه وزن نیز خلاص خواهید شد. بنابراین زندگی سالم با سبک متفاوتی را تجربه خواهید کرد.

پیشنهاد می کنیم مقاله بعد از عمل بای پس معده را مطالعه نمایید.

روش های درمان دیابت
دیابت
روش های درمان دیابت

در این مقاله سعی می کنیم به این سؤال پاسخ بدهیم که روش های درمان دیابت چیست؟ جراحی چاقی از روش های درمان دیابت با

رژیم سیب و کاهو
رژیم غذایی
رژیم سیب و کاهو

رژیم سیب و کاهو که به عنوان یک رژیم خاص غذایی شناخته می شود، یکی از رژیم های معروف برای کاهش وزن و لاغری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یک کلیک مشاوره بگیرید.📞

Call Now Buttonبا یک کلیک مشاوره بگیرید