اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟

اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟
فهرست مطالب

با ما همراه شوید تا به سوال اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟ پاسخ دهیم.

جراحی اسلیو معده شایع ترین عمل جراحی چاقی است که به آن عمل gastric sleeve نیز گفته می شود.

یکی از راه های کم کردن وزن بدن با روش جراحی معده عمل اسلیو می باشد برای آشنایی بیشتر با این عمل پست چه کسانی عمل اسلیو انجام دادن را مشاهده کنید.

مل اسلیو یکی از راه‌های کم کردن وزن بدن با روش جراحی معده است که با هدف کاهش حجم معده در افرادی که درگیر چاقی و اضافه وزن بالایی هستند انجام می‌گیرد

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510 📞

اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟
اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟

در حقیقت؛ در پاسخ به سوال اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟ باید گفت که جراحی اسلیو معده بیشتر مناسب افرادی است که تمایل زیادی به کاهش وزن خود دارند. همراه ما باشید تا بیشتر با موضوع اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟ آشنا شوید.

اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟

  1. افرادی که اضافه وزن زیادی دارند.
  2. کسانی که با رژیم های غذایی و ورزشی، کاهش وزن نداشته اند.
  3. کسانی که شاخص توده بدنی 40 یا بیشتر را داشته باشند
  4. با مشکلات پزشکی جدی ناشی از وزن، مانند دیابت، بیماری قلبی، بیماری کبدی یا آپنه خواب، یا بیشتر از وزن ایده آل بدن باشد.
آن چه در نوشتار اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟ مورد بررسی قرار می گیرد:

1- نکات موثر در رابطه با اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟

2- افرادی که تحت درمان جراحی اسلیو معده قرار می گیرند، چه کسانی هستند؟

3- مراحل انجام شده در حین و بعد از جراحی اسلیو معده در افراد چگونه است؟

4- مراقبت های صورت گرفته در افرادی که جراحی اسلیو معده انجام دادند، چگونه است؟

5- رهنمودهای پزشکی برای این که اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟

6- دلایل مشخص شده برای مناسب بودن عمل اسلیو معده برای بیماران و بررسی هزینه آن چگونه است؟

7- نکات قابل توجه در مشورت با پزشک برای انجام عمل اسلیو معده در افراد مختلف چیست؟

8- زمان مناسب برای عمل اسلیو معده در افراد کاندیدای این جراحی چگونه است؟

9- نتیجه گیری برای اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟

 

جراح چاقی؛ بخش قابل توجهی از معده فرد بیمار را برداشته و آن را کوچک می کند و کیسه ای به اندازه یک موز باقی می گذارد.

در جراحی به طور معمول از برش های متعددی برای کوچک کردن حجم معده استفاده می شود.

اسلیو گاسترکتومی (Sleeve gastrectomy) یک روش جراحی کاهش وزن است که در آن معده با برداشتن بخش بزرگی از معده در امتداد انحنای بیشتر، به حدود 15 درصد اندازه اصلی خود کاهش می یابد.

نتیجه یک ساختار آستین یا لوله است.

محدود کردن اندازه معده مقدار غذایی را که می‌توانید مصرف کنید محدود می‌کند.

علاوه بر این، این روش باعث تغییرات هورمونی می شود که به کاهش وزن کمک می کند.

همین تغییرات هورمونی همچنین به تسکین شرایط مرتبط با اضافه وزن، مانند فشار خون بالا یا بیماری قلبی کمک می کند.

نکات موثر در رابطه با اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟

قیل از پرداختن به سوال اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟  ابتدا جراحی اسلیو معده را بررسی کنیم. در جراحی اسلیو معده، معده افراد کوچک تر شده و افراد تمایل کمتری به خوردن غذاهای مختلف پیدا می کنند. معده کوچکتر به این معنی است که غذای کمتری دریافت می کنید. بدن شما کالری و مواد مغذی کمتری جذب می کند.

اشتها ممکن است به دلیل تغییر سیگنال های گرسنگی در مغز کاهش یابد. در حقیقت این نوع جراحی بیشتر در افراد چاق شایع است که تمایل به لاغر کردن خود دارند.

زمان انجام جراحی اسلیو معده چقدر می باشد برای فهمیدن این زمان توصیه می کنیم پست عمل اسلیو معده چقدر زمان می برد را مشاهده کنید.

نکات موثر در رابطه با اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟
نکات موثر در رابطه با اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟

جراحی در بیماران با اضافه وزن بالا حدود یک ساعت به طول می انجامد و احتمالاً یک شب را در بیمارستان خواهید گذراند. اکثر بیماران می توانند تقریباً بلافاصله کارهای روزانه مانند دوش گرفتن را از سر بگیرند. هنگام برگشت به سوی خانه، بهتر است تا وعده های غذایی خود را طبق دستور پزشک خود مصرف کنید. همچنین می توانید با مطالعه کسانی که عمل بای پس معده انجام داد اطلاعات خود را این زمینه کامل تر کنید.

 

رژیم غذایی:

پس از جراحی سعی کنید تا حد ممکن، مایعات فراوان میل کنید و بعد از بهبودی کامل، شروع به مصرف غذاهای جامد و جویدنی نمایید. همان طور که می دانید، جراحی اسلیو معده یک روش جدیدتر و بدون داده های طولانی مدت است.

تحقیقات مختلف مشخص کرده است که این عمل جراحی همچون بای پس معده در کاهش وزن موثر بدن بسیار عالی است. طبق یک مطالعه گسترده موسسه ملی بهداشت، این جراحی به بیش از 85 درصد بیماران کمک می کند تا بیشتر وزن اضافی خود را از دست داده و از آن جلوگیری کنند.

مزایای جراحی اسلیو معده

قبل از ادامه بررسی اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟ باید بگوییم که اسلیو معده می تواند منجر به بهبود شرایط مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع 2، آپنه خواب، فشار خون بالا، بیماری کبد چرب و آرتروز شود.

این عوارض معمولاً کمتر از جراحی بای پس معده پیچیده است.

این جراحی در افراد با اضافه وزن بالا بوده که می تواند در لاغری آن ها بسیار موثر باشد.

بیمارانی که جراحی چاقی دارند، از جمله آستین معده، امید به زندگی، سلامتی و کیفیت زندگی بالاتری را تجربه می کنند

به طور کلی استفاده از داروهای ضد التهاب پس از جراحی آستین معده  منعی ندارد.

موارد دیگری که باید در موضوع اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟ در نظر گرفت:

جراحی برگشت پذیر نیست.

شما باید مکمل های غذایی و مواد معدنی را به موقع مصرف کنید و از توصیه های مرتبط با رژیم غذایی برای زندگی آگاهی کسب کنید. برای آگاهی  از نحوه ارزیابی بیماران از نظر روش های چاقی، بهتر است که با متخصصین مرتبط در این حوزه مشورت نمایید.

موارد دیگری که باید در موضوع اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟ در نظر گرفت:
موارد دیگری که باید در موضوع اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟ در نظر گرفت:

جراحی اسلیو معده ممکن است در موارد زیر توصیه شود:

اهداف کاهش وزن شما بیشتر برای رسیدن به تناسب اندام و وزن دلخواه شما انجام می شود.

شما دارای برخی بیماری های مرتبط با چاقی از جمله آپنه خواب هستید.

جراحی اسلیو معده به بدن شما اجازه می دهد تا آن داروها را به طور طبیعی بیشتر از بای پس معده جذب کند. اسلیو یک عمل جراحی است که باعث کاهش وزن با محدود کردن مصرف غذا می شود.

در این روش در اکثر موارد، جراح متخصص در این حوزه حجم بالایی از معده بیمار را خارج کرده  که این کار در بیشتر موارد با روش لاپاراسکوپی صورت می گیرد.

این امر منجر به این می شود که معده به شکل لوله یا “آستین” در می آید که غذای کمتری در آن نگهداری می شود. لازم به ذکر است کهدر پاسخ به اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟

اگر چه در ابتدا به عنوان اولین مرحله از یک روش دو مرحله ای برای بیماران فوق چاق یا پرخطر طراحی شده است، اما این روش به طور معمول بیشتر در افرادی شایع است که شاخص توده بدنی آنان بالای 40 باشد و اندامی چاق داشته باشند. از نظر آماری، کاهش وزن گزارش شده برای این روش از 60٪ وزن اضافی است.

برای آشنایی با جراحی چاقی ساسی توصیه می کنیم پست عمل چاقی ساسی را مشاهده کنید.

نتایج بهتر با پیروی از دستورالعمل های غذایی و رفتاری به دست می آیند

نتایج بهتر با پیروی از دستورالعمل های غذایی و رفتاری به دست می آیند. با انتخاب هوشمندانه غذایی، ورزش منظم و عادات غذایی مناسب، بیمارانی که تحت عمل جراحی گاسترکتومی آستینی قرار گرفته اند، از کاهش وزن خوبی برخوردار شده و آن را حفظ می کنند.

نتایج بهتر با پیروی از دستورالعمل های غذایی و رفتاری به دست می آیند
نتایج بهتر با پیروی از دستورالعمل های غذایی و رفتاری به دست می آیند

با جراحی اسلیو معده، بیشتر بیماران دریافتند که پس از بهبودی، قادر به خوردن غذاهای متنوعی از جمله گوشت و سبزیجات الیافی هستند.

برای دانستن تجربیات افرادی که عمل اسلیو  معده برای کاهش وزن انجام داده اند توصیه می کنیم پست  تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند را مشاهده کنید.

برخلاف باند معده قابل تنظیم و بای پس معده، گاسترکتومی آستینی یک عمل دائمی است

برخلاف باند معده قابل تنظیم و بای پس معده، گاسترکتومی آستینی یک عمل دائمی است و قابل برگشت نیست. برداشتن بخشی از معده سطح هورمونی به نام گرلین را در بدن کاهش می دهد که معمولاً “هورمون گرسنگی” نامیده می شود.

طیف وسیعی از افراد بعد از این نوع جراحی، کاهش بالای گرسنگی را در خود حس می کنند که این امر امیدوارکننده است. هورمون گرلین همچنین ممکن است در ارزیابی قند خون موثر باشد، لذا افراد مبتلا به دیابت نوع II در اکثر موارد پس از جراحی اسلیو معده، باید میزان  داروهای مرتبط با بیماری خود را کاهش دهند.

اسلیو باعث کاهش سریع و موثر وزن قابل مقایسه با جراحی بای پس معده می شود. بیماران می توانند انتظار داشته باشند که طی سه سال، 50٪ یا بیشتر از وزن اضافی خود را از دست بدهند.

این روش نیازی به اجرای یک سری موارد مثل کاشت ندارد. در واقع تغییرات هورمونی بعد از عمل به بیماران کمک می کند تا احساس سیری کنند، کمتر غذا بخورند و همچنین دیابت را بهبود بخشیده یا حل کنند.

برخلاف باند معده قابل تنظیم و بای پس معده، گاسترکتومی آستینی یک عمل دائمی است
برخلاف باند معده قابل تنظیم و بای پس معده، گاسترکتومی آستینی یک عمل دائمی است

افرادی که تحت درمان جراحی اسلیو معده قرار می گیرند

گاهی اوقات پزشکان، جراحی کاهش وزن (که به آن جراحی چاقی نیز گفته می شود) را برای نوجوانان دارای اضافه وزن که با رژیم های عادی و برنامه های ورزشی سعی در کاهش وزن داشته اند، توصیه می کنند. انواع  فراوانی  از عمل های جراحی کاهش وزن وجود دارد. یک نوع آن جراحی اسلیو معده است که به آن گاسترکتومی آستین نیز گفته می شود.

در جراحی آستین معده؛ جراح، بخشی از معده را برداشته و معده جدید شبیه موز بوده و بسیار کوچکتر از معده اصلی است. بخشی از معده که برداشته می شود، هورمون هایی ایجاد می کند که اشتها را افزایش می دهند و به کنترل انسولین کمک می کنند.

پس از جراحی، اشتهای فرد کاهش می یابد و مقاومت به انسولین او بهتر می شود. فرد کمتر غذا می خورد، زودتر احساس سیری می کند و کمتر گرسنه می شود. روش آستین معده برگشت پذیر نیست.

افرادی که قصد انجام عمل اسیلو معده در یزد را دارند برای تشخیص بهترین دکتر از صفحه بهترین دکتر اسلیو معده در یزد دیدن کنند.

اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟

جراحی اسلیو معده می تواند به افرادی که دارای اضافه وزن زیادی هستند و به دلیل وزنشان دارای مشکلات جدی بهداشتی هستند، کمک کند.

برای در نظر گرفتن جراحی، فرد باید متعهد شود که عادت های غذایی و ورزشی خود را در طولانی مدت تغییر دهد. هر کسی که بخواهد جراحی کند، واجد شرایط انجام آن نیست.

پزشکان هنگام تصمیم گیری در مورد این که آیا عمل جراحی کاهش وزن برای نوجوانان گزینه مناسبی است، موارد زیادی را در نظر می گیرند. این موارد عبارتند از:

به اندازه کافی سالم است که می تواند از پس جراحی برآید.

اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟
اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟

دارای شاخص توده بدنی (BMI)  از 40 یا بیشتر با مشکلات پزشکی جدی ناشی از وزن، مانند دیابت، بیماری قلبی، بیماری کبدی یا آپنه خواب، یا بیشتر از وزن ایده آل بدن باشد.

افرادی که بسیار پایبند به رژیم سالم و برنامه غذایی مناسب برای خود هستند.

اعضای خانواده ای دارند که از نظر عاطفی و عملی پشتیبانی می کنند.

اگر نگران وزن خود هستید یا فکر می کنید جراحی کاهش وزن می تواند به شما کمک کند، با پزشک خود مشورت کنید.

قبل از جراحی اسلیو معده

آماده شدن برای این عملیات بزرگ، ماه ها کار می برد. بیماران باید نشان دهند که می توانند قبل از جراحی، تغییرات بزرگی در عادات غذایی و ورزشی خود ایجاد کنند. بهترین مکان برای نوجوانان برای جراحی اسلیو معده، بیمارستانی با برنامه جراحی چاقی است که تیم متخصص آن کودکان و نوجوانان را معالجه می کند.

اعضای تیم در مورد این موضوع توضیح می دهند، به شما کمک می کنند تا برای جراحی آماده شوید و پس از آن از شما مراقبت می کنند. برای چندین ماه قبل از جراحی، شما با تیم پزشکی کار خواهید کرد تا مهارت های مورد نیاز برای موفقیت را ایجاد کنید.

حضور گروهی از افراد به عنوان یک تیم برای کمک به نوجوانان برای آماده سازی جراحی آستین معده شامل پزشکان و جراحان، چندین ماه قبل از جراحی به طور مداوم با شما ملاقات دارند.  با یک پزشک و جراح ملاقات خواهید کرد.

آن ها آن چه در حین عمل جراحی اتفاق می افتد را توضیح می دهند، شما را معاینه می کنند و در مورد آن چه انتظار می رود، قبل و بعد از عمل جراحی صحبت می کنند. همچنین به شما در مورد برخی از مواردی که ممکن است اشتباه پیش بیایند (“عوارض” احتمالی) به شما اطلاع می دهند.

روانشناسان

افراد قبل و بعد از جراحی احساسات زیادی را تجربه می کنند. یک روانشناس می تواند به شما کمک کند تا احساسات خود را درک کنید و به شما کمک کند تا از نظر احساسی برای جراحی و تغییرات بعد از آن آماده شوید. بیشتر افراد بعد از جراحی، حس درونی خوبی داشته و احساس رضایت می کنند.

اما برخی هنوز هم ممکن است با مشکلاتی دست و پنجه نرم کنند، به خصوص اگر درگیر افسردگی یا اضطراب باشند. وقتی یاد می گیرید رابطه خود را با غذا تغییر دهید، روانشناس به شما کمک می کند استراتژی های مقابله ای را ایجاد کنید. آن ها همچنین در مواردی مانند نگرانی، استرس یا خوردن احساسات به شما کمک می کنند.

تداوم مراجعه به روانشناس پس از جراحی اسلیو معده بسیار مهم است، به ویژه اگر احساس خستگی، ناراحتی یا نگرانی های عاطفی دیگری دارید.

روانشناسان
روانشناسان

متخصصین تغذیه

از آنجا که بیماران اغلب برای وعده های غذایی به والدین یا سایر اعضای خانواده وابسته هستند، یک متخصص تغذیه اصول تغذیه سالم مانند تغذیه مناسب، نحوه دریافت وعده های غذایی منظم و اندازه های سالم را به شما و خانواده شما یاد می دهد. جراحی آستین معده به طور دائمی اندازه معده را کاهش می دهد.

شما باید کمتر از قبل غذا بخورید. متخصص تغذیه شما توضیح می دهد که چقدر و چه مقدار می توانید بعد از جراحی، چه بلافاصله بعد از عمل و چه برای بقیه زندگی خود، غذا بخورید.

متخصصان ورزش

این متخصصان به بیماران کمک می کنند تا بیشتر فعال شوند. آن ها با شما همکاری خواهند کرد تا یک برنامه تمرینی را که دوست دارید و تمریناتی که می توانید با آن همراه باشید را تهیه کنند. ورزش در ماه های قبل از جراحی به بیماران کمک می کند تا برای انجام عمل، فرم بهتری داشته باشند. این کار، بهبودی را آسان می کند.

بسیاری از بیماران دریافتند که داشتن یک تمرین روزمره به آن ها کمک می کند تا بعد از جراحی احساس بهتری داشته باشند، اما شما باید سرعت خود را کم کنید. با پزشک و متخصص ورزش در مورد چگونگی بازگشت تدریجی به برنامه ورزشی خود صحبت کنید.

متخصصان ورزش
متخصصان ورزش

در قسمت بعدی مبحث اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟ مراحل مختلف عمل اسلیو را عنوان می کنیم. با ما باشید.

البته لازم است قبل از آن پاسخ سوالات رایج و تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند را مطالعه کنید.

با عمل اسلیو معده چقدر وزن کم می کنید؟

تصاویر قبل و بعد و مستندات نشان می دهد افرادی که این عمل را تحت نظر دکتر مهدی سلیمی انجام داده اند تا 100% اضافه وزن خود را در مدت 1 سال از دست داده اند.

اما توجه داشته باشید میزان وزنی که در اثر جراحی اسلیو معده از دست می دهید به عوامل زیادی از جمله وزن فعلی، جنسیت و سلامت شما بستگی دارد.

به طور متوسط، بیمارانی که برنامه مراقبت های بعد از جراحی کلینیک اسلیو را دنبال می کنند، می توانند انتظار داشته باشند که تقریباً 55-100٪ از وزن اضافی خود را از دست بدهند.

جراحی اسلیو معده چقدر دردناک است؟

در ویدیو زیر دکتر مهدی سلیمی توضیح می دهد که آیا gastric sleeve درد دارد؟

 

باید بدانید در جراحی بای پس معده، آستین معده یا باندینگ، درد وجود دارد و می تواند قابل توجه باشد.
خوب است اگر بتوانیم بگوییم که جراحی بای پس معده نمره 8 از 10 واحد را در مقیاس درد ایجاد می کند.
جراحی اسلیو معده 7 از 10 را در مقیاس درد ایجاد می کند و میزان درد جراحی باندینگ 5 از 10 واحد است.

ریکاوری بعد از جراحی اسلیو چقدر طول می کشد؟

به طور متوسط حدود 2-3 هفته برای بهبود برش ها و 6-8 هفته طول می کشد تا خط اصلی معده بهبود یابد.
پس از یک ماه، اکثر افراد می توانند یک برنامه ورزشی معمولی را شروع کنند و به خوبی در مسیر بهبودی کامل قرار دارند.

ماندگاری اسلیو معده چقدر است؟

نتایج. اسلیو گاسترکتومی می تواند کاهش وزن طولانی مدت را فراهم کند. مقدار وزنی که از دست می دهید بستگی به تغییر عادات سبک زندگی شما دارد. این امکان وجود دارد که در عرض 1 سال تقریباً 70٪ یا حتی بیشتر از وزن اضافی خود را از دست بدهید.

3 ماه بعد از اسلیو معده چقدر وزن کم می کنید؟

در اینجا یک برنامه کاهش وزن فرضی برای یک بیمار اسلیو معده آمده است: ماه 1: 10 کیلو از دست داده است. ماه 2: 8 کیلو از دست داده است. ماه 3: کیلو از دست داده است.

رژیم غذایی معمولی بعد از اسلیو معده چیست؟

حدود 4 ماه پس از جراحی، ممکن است بتوانید به طور معمول غذا خوردن را از سر بگیرید.
با این حال، کنترل بخش هنوز مهم است.
مطمئن شوید که رژیم غذایی شما بیشتر از میوه ها، سبزیجات، پروتئین بدون چربی و کربوهیدرات های سالم تشکیل شده است.
 از غذاهای ناسالم که دارای چربی، کربوهیدرات و کالری بالایی هستند خودداری کنید.

بعد از جراحی اسلیو معده چگونه مدفوع می کنید؟

شما می توانید با خوردن سبزیجات فیبر خام هر روز نظم را بهبود بخشید. با شروع حدود سه هفته پس از عمل جراحی کاهش وزن، ممکن است مصرف سبزیجات و حبوبات را افزایش دهید تا منظم بودن را بهبود بخشید.

نوشیدن آب زیاد ممکن است مهمترین کاری باشد که می توانید برای یبوست انجام دهید.

 

چرا مدفوع من بعد از آستین معده سیاه می شود؟

یکی از عوارض نادر اما دیده شده برخی از انواع جراحی چاقی زخم معده و اثنی عشر است.

این زخم ها می توانند خونریزی کنند، اما خون معمولاً هضم می شود و باعث سیاه شدن مدفوع می شود.

آیا بعد از آستین معده می توانید معده شما به حالت عادی برگردد؟

 

به این ترتیب، پاسخ به اینکه آیا معده شما پس از جراحی کاهش وزن می تواند دوباره رشد کند خیر است، به اندازه اصلی خود رشد نمی کند، بلکه ظرفیتی را دارد که به بیمار اجازه می دهد پس از رسیدن به موفقیت کاهش وزن، یک زندگی طبیعی طولانی مدت داشته باشد.

بعد از آستین معده چه غذاهایی را نمی توان خورد؟

غذاهایی که بعد از جراحی چاقی باید از آن اجتناب کنید گوشت قرمز که سفت یا خشک است.

غذاهای چرب و پرچرب. غذاهای بسیار چاشنی یا تند.

الکل های قندی مانند اریتریتول، گلیسرول، مانیتول، سوربیتول و زایلیتول.

غذاهایی که دوباره در مایکروویو گرم می شوند.

چرا نباید اسلیو معده کرد؟
بر اساس داده های انجمن آمریکایی جراحی متابولیک و چاقی، تقریباً از هر 1000 بیمار، 1 نفر در معرض خطر مرگ ظرف 30 روز پس از جراحی چاقی قرار دارند.
 برعکس، چاقی می تواند منجر به بیماری های عمده ای مانند بیماری قلبی، بیماری کلیوی، دیابت نوع 2 و انواع خاصی از سرطان شود.
همان طور که می بینید خطر مرگ در این عمل بسیار پایین و نزدیک به صفر است.

آیا اسلو معده طول عمر را کوتاه می کند؟

تجربه نشان می دهد اسلیو معده در بسیاری از موارد باعث درمان دیابت شده و باعث افزایش طول عمر می شود.

لطفا اگر تجربیات و شواهدی دارید که این تجربه را رد می کند با ما در میان بگذارید.

قیمت اسلیو معده چقدر است؟

هزینه متوسط جراحی بای پس معده 23000 دلار و هزینه متوسط جراحی اسلیو گاسترکتومی 14900 دلار است. بنابراین قبل از اینکه بیش از حد درگیر شوید، زمانی را صرف تعیین اینکه آیا بیمه شما جراحی کاهش وزن را پوشش می دهد یا خیر.

آیا می توان بعد از gastric sleeve  الکل مصرف کرد؟

نوشیدن الکل با آستین معده یک انتخاب شخصی است و زمانی که در حد اعتدال و با احتیاط انجام شود می تواند بی خطر باشد.
پس از گذراندن دوره اولیه بهبودی، هیچ چیزی وجود ندارد که مصرف متوسط و مسئولانه الکل را پس از جراحی اسلیو معده منع کند.

چه زمانی می توان بعد از gastric sleeve پیتزا خورد؟

پس از دو هفته، غذاهای نرم و سپس غذاهای جامد در ماه های بعد معرفی می شوند.

در نهایت، یک تکه کوچک پیتزا که با کمی پنیر پارمزان پاشیده شده است، دوباره به منوی غذا باز می گردد.

آیا می توان بعد از آستین معده نان خورد؟

نان برای 6-8 هفته اول پس از جراحی توصیه نمی شود.

به دلیل ماهیت نشاسته ای نان، برنج و ماکارونی، پس از جراحی، آنها می توانند خمیری در گلوی شما ایجاد کنند که بلعیدن آن بدون مایع سخت است.

 

سندرم دامپینگ چیست؟

 

سندرم دامپینگ شرایطی است که ممکن است پس از جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از معده یا پس از جراحی برای دور زدن معده برای کمک به کاهش وزن ایجاد شود.

این بیماری همچنین می تواند در افرادی که جراحی مری انجام داده اند نیز ایجاد شود.

آیا واجد شرایط اسلیو معده هستم؟

اگر دارای شرایط زیر هستید کاندید مناسبی برای اسلیو به شمار می روید.

بزرگسالان در صورت داشتن شرایط زیر ممکن است واجد شرایط عمل اسلیو معده باشند: BMI 40 یا بالاتر. BMI 35 یا بالاتر (چاقی) و حداقل یک بیماری.

از بیماری‌های مرتبط با چاقی مانند دیابت، کمردرد، آپنه خواب، مشکلات مفصلی یا مشکلات دیگر رنج می‌برید.

آیا اسلیو معده بعد از 1 سال نشت می کند؟

بله، به خصوص زمانی که تورم شروع به کاهش می کند، می تواند باعث نشت شود.

با این حال، این اتفاق بسیار نادر است.

آیا نشت لوله معده بعد از 1 سال رخ می دهد؟

پس از اتمام جراحی، روند بهبودی معده جدید در عرض 1 سال کامل می شود.

آیا می توانم بعد از gastric sleeve بستنی بخورم؟

 

از خوردن غذاهای پرچرب و قند مانند چیپس، بیسکویت، کیک، بستنی، شیرینی و سایر غذاهای قنادی اجتناب کنید یا آن را به حداقل برسانید تا به اهداف کاهش وزن خود برسید.

بعد از جراحی چاقی برای صبحانه چه بخورم؟

برای بیماران جراحی کاهش وزن، یک صبحانه خوب باید حاوی پروتئین بدون چربی، مانند سفیده تخم مرغ یا یک محصول لبنی بدون چربی، یک سبزی و مقدار کمی میوه یا یک غلات کامل باشد.

به یاد داشته باشید که ابتدا پروتئین خود را بخورید.

از دور شدن از غذاهای سنتی صبحانه نترسید.

بعد از gastric sleeve چه مدت باید رژیم مایعات داشته باشید؟

در ویدیو زیر پاسخ دکتر مهدی سلیمی به این سوال پاسخ می دهد.

 

از روز بعد از جراحی، رژیم غذایی مایع شفاف را شروع می‌کنید که حدود 4 تا 5 روز ادامه می‌یابد.

در طول این مدت، شما باید تمام تلاش خود را بکنید تا حدود 3 اونس مایعات شفاف در روز هر 30 دقیقه کار کنید.

دامپینگ معده چیست؟

 

سندرم دامپینگ یک وضعیت پزشکی است که در آن معده شما محتویات خود را سریعتر از حد معمول در اولین قسمت روده کوچک (اثنی عشر) تخلیه می کند. سندرم دامپینگ به عنوان تخلیه سریع معده نیز شناخته می شود. افراد مبتلا به سندرم دامپینگ علائمی مانند حالت تهوع و گرفتگی شکم را تجربه می کنند.

 

چه چیزی باعث تخلیه پس از اسلیو معده می شود؟

علت ایجاد سندرم دامپینگ بعد از جراحی بای پس معده چیست؟

سندرم دامپینگ زودرس می تواند به دلیل توده متراکم مواد غذایی که در مراحل اولیه هضم به روده کوچک شما ریخته می شود، رخ دهد.

روده ها احساس می کنند که این توده غذایی بیش از حد غلیظ است و هورمون های روده را آزاد می کند.

معده شما بعد از gastric sleeve چند اونس است؟

به طور کلی، شما می توانید انتظار داشته باشید که 80-85٪ از معده به طور کامل برداشته شود و باقی مانده به شکل آستین باشد.

در نتیجه آستین معده معده ای بین 2 تا 3 اونس یا 60 تا 90 میلی لیتر تولید می کند.

بیماران آستین معده معده کمی بزرگتر از بیماران بای پس معده دارند.

چه مدت بعد از جراحی مدفوع خواهم کرد؟

پس از جراحی، مراقبان شما مکرراً از شما می پرسند که آیا گاز معده را دفع کرده اید یا خیر.

این وضعیت به این دلیل است که دفع گاز نشانه آن است که روده شما در حال بازگشتن به حالت عادی است.

ممکن است چهار تا پنج روز پس از جراحی اجابت مزاج نداشته باشید.

آیا بعد از جراحی نمی توانید به توالت بروید؟

بسیاری از افراد پس از جراحی به دلیل علت های زیر دچار یبوست می شوند.

داروها، داروهای ضد درد، دیورتیک ها، شل کننده های عضلانی و بیهوشی می توانند در برخی افراد باعث یبوست شوند.

به ویژه مواد افیونی می توانند حرکات روده را کاهش دهند.

چگونه پزشک خود را متقاعد کنم که به جراحی چاقی نیاز دارم؟

با پزشک مراقبت های اولیه خود قرار ملاقات بگذارید به پزشک عمومی خود بگویید که به جراحی کاهش وزن علاقه مند هستید و به دنبال معرفی هستید.

در مورد وضعیت سلامت فعلی خود یا داروهایی که مصرف می کنید و اینکه چگونه ممکن است با جراحی بر آنها تأثیر بگذارد، بحث کنید.

آیا جراحی اسلیو معده شخصیت شما را تغییر می دهد؟

ویدیو تاثیر عمل اسلیو معده بر شخصیت شما و پاسخ دکتر مهدی سلیمی

به دلیل جراحی، رژیم غذایی شما بسیار محدودتر می شود.

این رژیم غذایی محدود، میزان کربوهیدرات‌هایی را که می‌توانید دریافت کنید، کاهش می‌دهد که باعث کاهش سطح سروتونین می‌شود.

کاهش سروتونین می تواند باعث علائم افسردگی شود.

همچنین ممکن است در نتیجه رژیم کم کربوهیدرات خود با نوسانات خلقی روبرو شوید.

البته اگر این عمل را نزد پزشکان مجربی همچون دکتر مهدی سلیمی انجام دهید با برنامه غذایی مناسب مانع از این عوارض خواهند شد.

چگونه پس از gastricc sleeve از شر چربی های شکم خلاص شویم؟

رژیم بعد از عمل را بدون هیچ بهانه ای به شدت دنبال کنید.

افزودن مقدار زیادی پروتئین به رژیم غذایی به بیمار کمک می کند تا علاوه بر چربی شکم، وزن خود را کاهش دهد.

اسلیو معده یا بای پس کدام بهتر است؟

حتما توضیحات دکتر مهدی سلیمی به این پرسش را ببنید.

 

ما 90 تا 95 درصد از معده را دور می زنیم.

مزایا: «بای پس معده ابزاری قدرتمندتر از اسلیو گاسترکتومی است.

بیماران معمولا 10 تا 20 پوند بیشتر با آن کم می کنند.

تغییر مسیر دستگاه گوارش منجر به برخی تغییرات هورمونی مطلوب می شود، بنابراین شانس بهبود دیابت نیز بیشتر است.

آیا معده بعد از gastricc sleeve رشد می کند؟

بیمارانی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار می گیرند باید این را در نظر بگیرند.

هر زمان که غذا می خورید، معده شما کار خود را انجام می دهد و منبسط می شود.

با این حال، اگر به طور مداوم بیش از میزان سیری غذا می خورید، در معرض خطر کشش شکم خود به اندازه ای که درست بعد از جراحی بود، بیشتر می شود.

آیا استفراغ بعد از اسلیو معده طبیعی است؟

استفراغ بعد از عمل جراحی آستین معمولاً پس از انجام فرآیند بهبود اولیه مشکل اصلی نیست.

اگر به مدت چند ماه از استفراغ مداوم رنج می برید، ممکن است لوله معده باریک یا تنگ شود یا لوله ممکن است پیچ خورده باشد.

آیا می توانید بعد از بای پس معده پاستا بخورید؟

خیر، خوردن پاستا برای حداقل سه تا چهار ماه پس از جراحی Roux-en-Y ایده خوبی نیست.

حتی در آن مرحله که پاستا را دوباره وارد رژیم غذایی بعد از جراحی می‌کنید، باید آن را در حد اعتدال انجام دهید.

ماکارونی را گاهی اوقات (نه هر روز) و در وعده های کوچک بخورید.

آیا می توانم پاپ کورن را بعد از gastric sleeve بخورم؟

رژیم جراحی چاقی به معنای پرهیز از غذاهایی است که ارزش غذایی کمی دارند یا ارزش غذایی ندارند.

این شامل شیرینی، چیپس، چوب شور، کیک برنجی و ذرت بوداده است.

اگر این غذاها را بخورید، ممکن است در نهایت دچار سوءتغذیه شوید یا وزن خود را دوباره افزایش دهید.

چگونه می توانم از ریزش موهایم بعد از جراحی چاقی جلوگیری کنم؟

نکاتی برای به حداقل رساندن ریزش مو پس از جراحی کاهش وزن حداقل 60 تا 80 گرم پروتئین در روز مصرف کنید.

در هر وعده غذایی و میان وعده یک پروتئین بگنجانید.

از مکمل های پروتئین مایع یا پودری برای رسیدن به اهداف دریافت پروتئین روزانه استفاده کنید.

مکمل های ویتامینی و مواد معدنی را بر طبق توصیه پزشک مصرف کنید.

 

آیا می توان بعد از جراحی چاقی تخم مرغ همزده خورد؟

شما بین هفته های سوم تا چهارم پس از جراحی یک رژیم غذایی نرم خواهید داشت.

در طول این مرحله، به اولویت دادن به پروتئین ادامه می‌دهید، اما می‌توانید مواد مغذی را از غذاهایی از جمله تخم‌مرغ، هوموس و سالاد مرغ با سس مایونز کم‌چرب دریافت کنید.

آیا می توانم بعد از بای پس معده موز هم بخورم؟

در ویدیو زیر دکتر مهدی سلیمی توضیح می دهد که آیا بعد از اسلیو می توان موز خوزد یا خیر؟

بیماران جراحی چاقی می‌توانند موز و سایر میوه‌ها را پنج تا شش هفته پس از جراحی دوباره به رژیم غذایی خود وارد کنند، زیرا معده باید به آرامی قدرت هضم غذاهای فیبری را بازیابد.

آیا می توانید بعد از اسلیو معده یک زندگی عادی داشته باشید؟

بعد از بای پس معده می توانید زندگی عادی داشته باشید اما باید رژیم غذایی، ورزش و عادات سبک زندگی خود را تغییر دهید.

بهترین جراحی برای کاهش وزن چیست؟

برخی مطالعات نشان داد که بای پس معده برای کاهش وزن مؤثرتر به نظر می رسد.

در آن مطالعات جراحی بای پس معده به طور متوسط ​​31 درصد از وزن کل بدن را در سال اول و 25 درصد از وزن کل بدن را پس از پنج سال کاهش داد.

آیا می توان بعد از اسلیو معده قهوه نوشید؟

به دلیل اثرات منفی بالقوه ای که قهوه می تواند بر افرادی که پس از جراحی چاقی بهبود می یابند داشته باشد، توصیه می کنیم 30 روز از مصرف قهوه و تمام نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید.

این شامل چای، نوشیدنی های انرژی زا و نوشابه است.

در واقع، حتی از نوشابه های بدون کافئین نیز به دلیل کربناته بودن باید اجتناب کرد.

آیا می توان بعد از جراحی چاقی سالاد خورد؟

پس از سه ماه اول، می توانید از خوردن سالاد (کوه یخ مانند روما یا اسفناج قابل تحمل نیست) و سبزیجات خام برای تکمیل پروتئین خود لذت ببرید. بسته بندی کاهو یک راه عالی برای تغییر پروتئین شما و اضافه کردن کمی کرانچ کم کربوهیدرات است!

آیا می شود بعد از جراحی چاقی آدامس جوید؟

در حالی که جویدن آدامس ممکن است به برخی از افراد کمک کند تا قبل از عمل جراحی کاهش وزن از خوردن تنقلات بی فکر خودداری کنند، اما پس از عمل چاقی شما توصیه نمی شود.

آیا می توان بعد از gastric sleeve میگو خورد؟

میگو یک انتخاب پروتئینی خوب برای بیماران اسلیو معده، بای پس معده است که قادر به تحمل پروتئین های قوام منظم هستند.

یک وعده سه اونس میگو (پخته شده با حرارت مرطوب، نه سرخ شده) کمتر از 85 کالری، 18 گرم پروتئین و 1 گرم چربی دارد.

چه چیزی باعث حرکات انفجاری روده می شود؟

عفونت باکتریایی و ویروسی غذاها و مایعات آلوده از منابع رایج عفونت های باکتریایی هستند.

روتاویروس، نوروویروس و سایر گاستروانتریت ویروسی که معمولاً به آن “آنفولانزای معده” گفته می شود، از جمله ویروس هایی هستند که می توانند باعث اسهال انفجاری روده شوند.

آیا می توانید بعد از بای پس معده نوشابه و یا آب گاز دار بنوشید؟

در ماه اول پس از جراحی sleeve معده مجاز به مصرف نوشیدنی های گازدار نیستید.

این به این دلیل است که کربناته زمانی که خیلی زود پس از جراحی مصرف شود، می تواند معده شما را به شدت ناراحت کند.

نه تنها این، بلکه نفخ روی برش فشار می آورد.

سندرم Candy Cane چیست؟

سندرم عصا یک عارضه نادر است که در بیماران چاقی به دنبال بای پس معده Roux-en-Y گزارش شده است.

زمانی اتفاق می‌افتد که طول بیش از حد اندام روکس در نزدیکی گاستروژونوستومی وجود داشته باشد و این امکان را ایجاد می‌کند که ذرات غذا در اندام زائد کور باقی بمانند.

آیا می توان بعد از آستین معده هات داگ خورد؟

از گوشت‌ها و مرغ‌های پرچرب مانند سوسیس، سوسیس، دم گاو نر، بال مرغ/بوقلمون، جگر مرغ خرد شده، گوشت خوک چرخ شده، گوشت چرخ کرده معمولی، گوشت‌های ناهار که 5 گرم یا بیشتر چربی در هر اونس دارند خودداری کنید (مانند بولونیا، نان پیمنتو، سالامی)، هات داگ (گوشت گاو، بوقلمون و مرغ)، بیکن .

آیا می توانم بعد از بای پس معده ماهی سرخ شده بخورم؟

ماهی را می توان به طور شگفت انگیزی پس از جراحی چاقی به خوبی تحمل کرد.

بسیاری از بیماران می گویند که با اینکه قبل از جراحی کاهش وزن، ماهی را دوست نداشتند، پس از جراحی کاهش وزن خود آن را دوست دارند.

آیا می توانم بعد از sleeve معده سیب بخورم؟

آیا می توانید بعد از جراحی چاقی میوه بخورید؟ پاسخ کوتاه این است که بله، همیشه جای سالمی برای میوه در برنامه غذایی بعد از جراحی چاقی شما وجود دارد.

آیا می توان بعد از gastric sleeve استیک خورد؟

تا چند هفته بعد از جراحی از مصرف گوشت قرمز خودداری کنید.

حدود یک ماه قبل از بازگشت به غذاهای جامد خاص و حداقل چند هفته بعد از آن طول می کشد تا بیماران بتوانند به غذاهای جامد کامل برگردند.

در دو ماه اول پس از جراحی چاقی، از مصرف گوشت قرمز خودداری کنید.

چرا اولین وعده غذایی من در روز باعث اسهال می شود؟

خوردن صبحانه پر حجم: خوردن یک صبحانه مفصل بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب ممکن است روده ها را بیش از حد تحریک کند که ممکن است باعث اسهال صبحگاهی شود.

مصرف دارو: داروهایی مانند antibiotic ها می توانند باعث اسهال صبحگاهی شوند.

چرا بعد از غذا خوردن اینقدر سریع مدفوع می کنم؟

دفع مدفوع بلافاصله بعد از غذا معمولاً نتیجه رفلکس معده است که یک واکنش طبیعی بدن به ورود غذا به معده است.

تقریباً همه هراز گاهی اثرات رفلکس معده را تجربه خواهند کرد.

چرا مدفوع من بعد از gastric sleeve سبز است؟

مدفوع سبز اغلب با خوردن غذاهای سبز رنگ مانند اسفناج، کلم بروکلی یا کلم پیچ ایجاد می شود.

رنگ‌های خوراکی سبز، مانند رنگ‌های موجود در غذا، اغلب مقصر سبز بودن مدفوع هستند.

اگر چیزی سبز می خورید و به سرعت از بدن شما عبور می کند، رنگ سبز ممکن است بیشتر به چشم بیاید.

 

مراحل انجام شده در حین و بعد از جراحی اسلیو معده در افراد

جراحی اسلیو معده یک عمل بسیار مهم و ضروری برای افراد با توده وزنی بسیار زیاد است و معمولا پزشکان، این جراحی را به افرادی پیشنهاد می کنند که نیازمند لاغری و تناسب اندام هستند. پزشکان به شما بیهوشی می دهند تا در طی جراحی بخوابید. بعد از خواب؛ جراح، سه چهارم معده شما را بیرون می آورد. معده کوچکتر شما به شکل موز در آمده که آستین معده نامیده می شود.

مراحل انجام شده در حین و بعد از جراحی اسلیو معده در افراد
مراحل انجام شده در حین و بعد از جراحی اسلیو معده در افراد

شما احتمالاً دو شب در بیمارستان خواهید ماند تا پزشکان و پرستاران بتوانند مراقب بهبودی شما باشند. آن ها به شما دارویی برای درد یا حالت تهوع می دهند، به شما کمک می کنند تا از جای خود بلند شوید و حرکت کنید و مطمئن شوید که می توانید مایعات را بدون بالا آوردن بنوشید

از آنجا که این یک عمل جراحی بزرگ است، ممکن است دچار موارد زیر شوید:

–       خونریزی

–       نشت محتویات معده به داخل شکم از جایی که جراح معده را بریده است.

–       واکنش بد به بیهوشی

–       لخته شدن خون

–       عفونت

–       ریفلاکس معده و مری

–       کمبود ویتامین و مواد معدنی

–       بازیابی وزن

از آنجا که این یک عمل جراحی بزرگ است، ممکن است دچار موارد زیر شوید:
از آنجا که این یک عمل جراحی بزرگ است، ممکن است دچار موارد زیر شوید:

بعد از جراحی gastric sleeve 

بیمار به طور معمول بعد از جراحی در حدود یک هفته بعد از آن بهبودی خود را به دست می آورد. اما چند هفته طول می کشد تا بتوانید دوباره غذای معمولی بخورید. جراحی آستین معده، معده شما را به طور دائمی کوچکتر می کند. برای بقیه زندگی خود، همیشه مجبور خواهید بود که قسمت های بسیار کمتری بخورید.

همچنین سریعتر احساس سیری خواهید کرد. برای داشتن معده بسیار کوچکتر، باید رژیم خاصی را دنبال کنید که فقط با مایعات شروع شود. متخصص تغذیه شما یک برنامه غذایی برای شما فراهم می کند که به تدریج برای غذاهای جامد جواب می دهد. مثلا:

طی 2 تا 3 هفته اول پس از جراحی، تمام تغذیه خود را از طریق نوشیدنی های پر پروتئین دریافت خواهید کرد.

حدود 2 هفته آینده، شما غذاهای تصفیه شده می خورید.

سرانجام، شما می توانید چند هفته دیگر به سراغ غذاهای نرم بروید تا بتوانید غذای معمولی بخورید.

غذاهایی که برای خوردن انتخاب کنید واقعاً مهم هستند

از آنجا که نمی توانید زیاد غذا بخورید، غذاهایی که برای خوردن انتخاب می کنید واقعاً مهم هستند. متخصص تغذیه به شما آموزش می دهد که یک رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات را همواره در لیست غذایی خود داشته باشید تا بتوانید وزنی متناسب داشته باشید.

میان وعده هایی مانند چیپس و آب نبات دارای کالری زیادی هستند و تغذیه مورد نیاز را ندارند، بنابراین سعی کنید تا از مصرف آن ها خودداری کنید.

همچنین متخصص تغذیه شما مکمل های ویتامین و مواد معدنی را توصیه می کند تا مواد مغذی اصلی را از دست ندهید. چندین نکته قابل توجه وجود دارد که بهتر است پس از جراحی به آن دقت داشته باشید تا بتوانید بهتر به وزن متعادل خود برسید.

اگر بیش از حد غذا می خورید یا خیلی سریع می خورید

اگر بیش از حد غذا می خورید یا خیلی سریع می خورید، ممکن است اسهال شوید یا دچار ریفلاکس اسید شوید.

غذا ممکن است از طریق سیستم گوارشی شما خیلی سریع حرکت کند و باعث حالت تهوع، گرفتگی و اسهال شود. (پزشکان به این سندرم دامپینگ می گویند.)

اگر غذای سالم نمی خورید و مکمل های ویتامین و مواد معدنی روزانه خود را مصرف نمی کنید، به اندازه کافی ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن مانند آهن، ویتامین B12، فولات و ویتامین D به بدن نخواهد رسید.

بعد از کاهش وزن زیاد، ممکن است پوستی شل داشته باشید.

اگر درد یا نفخ زیادی در شکم خود دارید یا مقدار زیادی باد از خود بیرون می دهید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. این می تواند نشانه ای از مشکلی باشد که نیاز به مراقبت های پزشکی دارد.

اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟ و چه مراقبت هایی دارد؟

جراحی اسلیو معده تغییر بزرگی در نحوه برخورد بدن شما با غذا ایجاد می کند. ممکن است مدتی طول بکشد تا به وضعیت جدید بدن خود عادت کنید. علاوه بر داشتن یک رژیم غذایی معقول، ورزش یک قسمت اصلی در سالم ماندن و حفظ کاهش وزن بعد از جراحی است.

افرادی که رژیم توصیه شده و برنامه ورزشی را دنبال می کنند، معمولاً در ماه های بعد از جراحی آستین معده، وزن زیادی از دست می دهند. پس از آن، وزن شروع به تثبیت می کند.

تیم متخصصان، شما را برای کنترل رژیم غذایی و سلامتی و کمک به شما در حفظ مسیر، شما را بعد از جراحی مدام ملاقات می کنند. بسیار مهم است که به همه موارد توصیه شده دقت کنید تا بتوانید یک سبک زندگی سالم را حفظ کنید.

بهبودی از جراحی آستین معده اغلب با ناراحتی زیادی همراه است. بیماران غالباً درد شکم را در هفته های بعد از جراحی گزارش می کنند و برای بعضی از آن ها ممکن است شدید باشد.

مهم است که بیماران بعد از هر نوع جراحی چاقی، گزینه هایی برای مدیریت درد در اختیار داشته باشند. با وجود این، انواع مختلفی از داروهای ضد درد وجود دارد که باید از آن ها اجتناب شود، زیرا خطراتی را برای بیمار به همراه دارد.

این داروها چیست و بیماران آستین معده برای کنترل درد خود می توانند چه چیزهایی را استفاده کنند؟

اگر چه خوردن انواع مختلفی از غذاها آسان نیست، اما قرص ها برای بیمارانی که فقط تحت عمل جراحی آستین معده قرار گرفته اند، خوب است. به بیماران دستور داده می شود به عنوان مثال از یک قرص مولتی ویتامین استفاده کنند. اکثر بیمارانی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار می گیرند، بیماری مزمن دیگری نیز دارند که نیاز به مصرف دارو دارند.

پزشک با شما مشورت خواهد کرد تا مطمئن شوید که می توانید به منظور کنترل سایر بیماری های مزمن خود، به مصرف داروهای خود ادامه دهید. داروهای مسکن خاصی را می توان مصرف کرد، با این حال به دلایل مختلف از اکثر داروهای ضد نسخه و بدون نسخه باید خودداری شود.

این داروها چیست و بیماران آستین معده برای کنترل درد خود می توانند چه چیزهایی را استفاده کنند؟
این داروها چیست و بیماران آستین معده برای کنترل درد خود می توانند چه چیزهایی را استفاده کنند؟

در بخش بعدی از نوشتار اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟ داروهای ضد درد را بیان می کنیم. با ما بمانید.

–       داروهای ضد درد برای جلوگیری بعد از جراحی آستین معده در بیماران

بعد از جراحی اسلیو معده باید از مصرف برخی داروهای ضد درد خودداری کرد.

این داروها عبارتند از:

NSAIDs. NSAID بدون نسخه مخفف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی است

NSAIDs. NSAID بدون نسخه مخفف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی است. ایبوپروفن، ناپروکسن و آسپرین همگی در این دسته از داروها قرار دارند. این نوع داروها باعث از بین رفتن غشای مخاطی معده می شوند که می تواند خطرناک باشد.

شناخته شده است که NSAID باعث ایجاد زخم در افرادی می شود که به مرور زمان مقدار زیادی التهاب در آنان ایجاد می کند، اما به خصوص برای افرادی که به تازگی جراحی آستین معده انجام داده اند، خطرناک است.

NSAID های تجویز شده مانند تلفن، دیپرو، لودین، ​​ویموو، ایندوسین و ولتران. این موارد اگر چه قدرتمندتر هستند و معمولاً مورد استفاده قرار نمی گیرند، اما هنوز برای بیمارانی که به تازگی تحت عمل جراحی آستین معده قرار گرفته اند، توصیه نمی شود.

پس از گذشت یک ماه از عمل جراحی اسلیو معده، پزشک می تواند به شما بگوید که مصرف NSAID را انجام دهید. معمولاً در این زمان، مصرف مجدد این نوع داروها بی خطر است.

NSAIDs. NSAID بدون نسخه مخفف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی است
NSAIDs. NSAID بدون نسخه مخفف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی است

داروهای ضد درد

–       داروهای ضد درد که می توانید بعد از جراحی آستین معده استفاده کنید که این داروها بیشتر مناسب افرادی با توده وزنی بالا می باشد:

اگر چه NSAID ها به دلیل تأثیر آن ها بر معده مجاز نیستند، لذا داروهای مسکن در دسترس بیماران جراحی چاقی بوده و می تواند به مصرف برسد.

استامینوفن (یا پاراستامول در خارج از ایالات متحده) برای بیماران جراحی چاقی مجاز است تا درد خود را کنترل کنند. بسیار معمول است که بیماران از این نوع مسکن ها به جای داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) استفاده می کنند که ممکن است بیشتر استفاده شود. تیلنول و سایر داروهای حاوی استامینوفن برای استفاده در بیمارانی که به تازگی تحت عمل جراحی آستین معده قرار گرفته اند، کاملاً مناسب است.

داروهای مسکن مبتنی بر مواد افیونی نیز مجاز هستند

داروهای مسکن مبتنی بر مواد افیونی نیز مجاز هستند. مواد افیونی شامل مورفین، هیدروکدون، اکسی کدون و کدئین است و با نام های تجاری مختلفی به فروش می رسد. البته، مواد افیونی با دقت زیادی تجویز می شوند و باید بسیار محافظه کارانه مصرف شوند. اگر معتاد بهبودی مواد افیونی هستید یا به هر دلیل دیگری می خواهید از افیون خودداری کنید، هنوز هم می توانید برای کنترل درد خود از استامینوفن استفاده کنید.

در حقیقت جراحی کاهش وزن یا جراحی اسلیو معده باعث تغییر شکل و عملکرد سیستم گوارشی شما می شود. این جراحی ممکن است نقش قابل توجهی در کاهش وزن شما و بهبود تناسب اندام شما داشته باشد.

این شرایط شامل دیابت، آپنه انسدادی خواب و عوامل خطر بیماری قلبی و سکته مغزی است. روش های جراحی مختلفی وجود دارد، اما همه آن ها با محدود کردن مقدار غذایی که می خورید، می تواند به کاهش وزن بدن شما کمک کند. برخی روش ها میزان جذب املاح و ویتامین ها  را کاهش می دهند.

در ایالات متحده، متداول ترین عمل جراحی کاهش وزن، جراحی گاسترکتومی اسلیو است. در این روش، جراح قسمت بزرگی از معده را بر می دارد تا یک بخش لوله ای ایجاد کند.

جراحی کاهش وزن تنها بخشی از یک برنامه درمانی کلی است

جراحی کاهش وزن تنها بخشی از یک برنامه درمانی کلی است. درمان شما همچنین شامل دستورالعمل های تغذیه، ورزش و مراقبت های بهداشت روان است. بیماران باید سعی کنند تا جایی که می توانند برای رسیدن به وزن ایده آل خود رژیم و ورزش روتین خود را حفظ کنند.

اگر قصد جراحی اسلیو معده را دارید، با تعدادی از متخصصان ملاقات خواهید کرد تا به شما کمک کنند تصمیم بگیرید که آیا جراحی کاهش وزن برای شما گزینه ای مناسب است یا خیر. در این گونه موارد بیشتر پزشکان به افراد چاق که به هر دلیلی اضافه وزن بالایی دارند، این جراحی را پیشنهاد کرده تا سریع تر بهبود یابند و تناسب اندام مناسبی داشته باشند.

در ادامه مقاله اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟ به رهنمودهای پزشکی در زمینه عمل جراحی خواهیم پرداخت. همراه شما هستیم.

جراحی کاهش وزن تنها بخشی از یک برنامه درمانی کلی است
جراحی کاهش وزن تنها بخشی از یک برنامه درمانی کلی است

رهنمودهای پزشکی برای افرادی که عمل جراحی اسلیو معده را انجام می دهند

دستورالعمل های پزشکی عمومی برای جراحی کاهش وزن بر اساس شاخص توده بدن (BMI) است. BMI دستورالعملی است که از وزن و قد برای بررسی میزان چربی بدن استفاده می کند.

جراحی برای کاهش وزن ممکن است یک گزینه برای بزرگسالان با BMI 40 یا بالاتر باشد. برای پاسخ به سوال اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟

باید بگوییم که جراحی اسلیو معده همچنین ممکن است یک گزینه مناسب برای بزرگسالان و افرادی باشد که این سه شرط را داشته باشند:

BMI 35 یا بالاتر

حداقل یک بیماری پزشکی مرتبط با چاقی

حداقل شش ماه تلاش نظارت شده برای کاهش وزن

در برخی موارد، جراحی کاهش وزن ممکن است یک گزینه مناسب برای بزرگسالان باشد. این موارد  می تواند  شامل

BMI 40 یا بالاتر و در برخی موارد وجود یک بیماری مرتبط با چاقی

BMI 35 یا بالاتر و برخی موارد وجود یک بیماری مرتبط با چاقی باشد.

باید بگوییم که جراحی اسلیو معده همچنین ممکن است یک گزینه مناسب برای بزرگسالان و افرادی باشد که این سه شرط را داشته باشند:
باید بگوییم که جراحی اسلیو معده همچنین ممکن است یک گزینه مناسب برای بزرگسالان و افرادی باشد که این سه شرط را داشته باشند:

به جای استفاده از این اعداد BMI به عنوان راهنما برای جراحی، یک جراح ممکن است از نمودارهای رشد برای بزرگسالان استفاده کند. به طور معمول نمودار و ارقام  محدوده استاندارد BMI را برای هر شاخص سنی نشان می دهند. جراح ممکن است این روش را بر اساس مقدار BMI نوجوان بیش از حد استاندارد BMI توصیه کند.

بسته به نوع یا شدت بیماری مرتبط با چاقی، برخی از بزرگسالان یا نوجوانان با BMI پایین ممکن است بتوانند تحت جراحی کاهش وزن قرار گیرند.

اگر قصد جراحی اسلیو معده را دارید، با یک تیم مراقبت های بهداشتی ملاقات خواهید کرد که ممکن است شامل افراد زیر باشد:

دکتر مراقبت های اولیه

جراح

متخصص بیهوشی

متخصص تغذیه

پرستار متخصص در مدیریت وزن

روانشناس یا روانپزشک

سایر متخصصان بسته به شرایط پزشکی شما

اعضای تیم به شما توضیح خواهند داد که چه چیزی را باید قبل و بعد از عمل انتظار داشت. تیم پزشکی بررسی می کنند که آیا شما برای انجام عمل جراحی آمادگی دارید یا خیر؛ به شما کمک می کنند تا تصمیم بگیرید که این عمل برای شما گزینه سودمندی خواهد بود یا خیر. آن ها ممکن است نگرانی ها را برای رفع مشکلات پزشکی، رفتاری یا روانی و قبل از آمادگی برای جراحی، شناسایی کنند.

اگر قصد جراحی اسلیو معده را دارید، با یک تیم مراقبت های بهداشتی ملاقات خواهید کرد که ممکن است شامل افراد زیر باشد:
اگر قصد جراحی اسلیو معده را دارید، با یک تیم مراقبت های بهداشتی ملاقات خواهید کرد که ممکن است شامل افراد زیر باشد:

نگرانی های پزشکی

برای تشخیص هر گونه بیماری ناشناخته مرتبط با چاقی، یک معاینه پزشکی خواهید داشت. پزشک همچنین برای مشکلاتی که می تواند باعث پیچیده تر شدن جراحی شود، آزمایش خواهد کرد. شما ممکن است برای بررسی بیماری یک سری آزمایشات پزشکی را انجام دهید.

آپنه خواب

بیماری قلب و عروقی

بیماری کلیوی

بیماری کبد

اگر شامل موارد زیر هستید، احتمالا نمی توانید در عمل جراحی شرکت کنید:

اختلالات لخته شدن خون

بیماری شدید قلبی که استفاده از بیهوشی را ممنوع می کند.

سایر مواردی که خطر استفاده از بیهوشی را بالا می برند.

 

رفتارها و سلامت روان

کاهش وزن بعد از جراحی به توانایی شما در تغییر رفتار در خوردن غذا و ورزش بستگی دارد. همچنین داشتن سلامت روانی برای تقاضای دنبال کردن برنامه درمانی مهم است. اهداف تیم شما شناسایی عوامل خطرساز روانشناختی یا رفتاری، رفع هر گونه مشکل و تصمیم گیری در مورد آمادگی برای جراحی است. تیم مراقبت های بهداشتی شما برای جراحی اسلیو معده در مورد موارد زیر با شما صحبت خواهند کرد:

انگیزه

آیا انگیزه پذیرفتن تغییرات زندگی، تعیین اهداف و آموزش خود در مورد تغذیه سالم را دارید؟ تیم جراحی، توانایی شما را برای پیروی از تغییرات توصیه شده در رژیم غذایی و ورزش را پیگیری می کند.

تاریخچه کاهش وزن

در گذشته از چه برنامه های رژیم و ورزش برای کاهش وزن استفاده کرده اید؟ لاغر شدی یا دوباره وزن گرفتی؟ الگوهای کاهش وزن و افزایش وزن می تواند به تیم شما کمک کند تا چالش های شما را درک کند و راهکارهایی را برای برنامه های بعد از جراحی توصیه کند.

رفتارهای خوردن

رفتارهای نامنظم غذایی یا اختلالات خوردن ممکن است در چاقی موثر باشد. این موارد شامل پرخوری بین وعده های غذایی است. برخی از اختلالات خوردن با سایر اختلالات خلقی و سایر شرایط بهداشت روان همراه است.

اختلالات خلقی

افسردگی، اضطراب، اختلال دو قطبی یا سایر اختلالات خلقی با چاقی همراه است و این شرایط ممکن است کنترل وزن شما را دشوار کند. همچنین، افراد مبتلا به اختلالات خلقی درمان نشده اغلب رعایت رژیم های غذایی جدید و عادات ورزشی را پس از جراحی دشوار می کنند.

مصرف الکل و مواد مخدر

مشکلات مربوط به مصرف الکل یا مواد مخدر و همچنین سیگار کشیدن با کاهش وزن ضعیف و ادامه استفاده از مواد پس از جراحی همراه است. مشکلات درمان نشده یا کنترل نشده احتمالاً گزینه جراحی کاهش وزن را ممنوع می کند.

خطر خودکشی

خطر خودکشی در افرادی که تحت عمل جراحی کاهش وزن یا اسلیو معده قرار گرفته اند، افزایش می یابد. خطر در بین افراد مبتلا به افسردگی، اضطراب، اختلال دو قطبی، اختلال مصرف مواد، اسکیزوفرنی یا سایر اختلالات بیشتر است.

خطر خودکشی
خطر خودکشی

انتظارات قبل از جراحی اسلیو معده

اگر اعضای تیم شما جراحی چاقی را توصیه کنند، آن ها برای تهیه یک برنامه درمانی با شما همکاری می کنند. این ممکن است شامل گزینه های زیر باشد:

دستورالعمل های تغذیه

متخصص تغذیه، به شما در مورد تغذیه، مکمل ها و ویتامین های ضروری و برنامه ریزی کمک می کند. این رهنمودها شامل تغییراتی قبل و بعد از جراحی است.

برنامه ورزش

پرستار، کاردرمانگر یا متخصص دیگری به شما کمک می کند تا تمرینات مناسب را یاد بگیرید. یک برنامه ورزشی تنظیم کنید و اهداف خود را تعیین کنید.

کاهش وزن

ممکن است پزشک قبل از این که تحت عمل جراحی قرار بگیرید، شما را تشویق کرده و یا مجبور به کاهش وزن از طریق رژیم و ورزش کند.

روان درمانی

ممکن است لازم باشد شما برای درمان اختلال خوردن، افسردگی یا سایر بیماری های روحی، مکالمه درمانی، درمان دارویی یا … درمان های بهداشت روان را شروع کنید. درمان شما ممکن است شامل ایجاد مهارت های جدید مقابله ای یا رفع نگرانی های شما در مورد تصویر بدن یا عزت نفس باشد.

سیگار کشیدن

اگر سیگار می کشید، از شما خواسته می شود سیگار را ترک کنید یا به شما برنامه هایی توصیه می شود که سیگار را ترک کنید.

سایر درمان ها انتظار می رود که شما برای سایر شرایط پزشکی درمان هایی را دنبال کنید.

سیگار کشیدن
سیگار کشیدن

این نیازها برای کمک به شما در دستیابی به بهترین نتایج ممکن برای کاهش وزن پس از جراحی اسلیو معده در نظر گرفته شده است. همچنین، توانایی شما در پیگیری این برنامه ها به تیم شما نشان می دهد که چقدر انگیزه شما برای پیروی از دستورالعمل های بعد از جراحی را دارید. اگر تیم مراقبت های بهداشتی شما تشخیص دهد که:

شما از نظر روانشناسی و پزشکی و از نظر جراحی آماده نیستید

شما در عادات غذایی یا ورزشی خود تغییرات مناسبی ایجاد نکرده اید

شما در طی بررسی توسط پزشک خود، اضافه وزن داشته اید

ممکن است اجازه چنین عملی به شما داده نشود. در راستای اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟ جراحی اسلیو معده، بیشتر مناسب افرادی می باشد که هم انگیزه لازم را برای کاهش وزن دارند و هم به توصیه های پزشک خود بعد از عمل توجه می کنند.

دلایل مشخص شده برای مناسب بودن عمل اسلیو معده برای بیماران و بررسی هزینه آن

تیمی از پزشکان، پرستاران و سایر متخصصان به شما کمک می کنند تا تعیین کنید که عمل اسلیو معده برای شما مناسب است یا خیر.

روشی که تیم برای تعیین آمادگی برای جراحی کاهش وزن استفاده کرده است نیز برای کمک به شما در تصمیم گیری آگاهانه وجود دارد. شما باید مزایا و خطرات را در نظر داشته باشید، برنامه های قبل از جراحی و بعد از جراحی را دنبال کنید و یک تعهد مادام العمر را برای یک برنامه تغذیه ای و ورزشی جدید انجام دهید.

در حقیقت عمل اسلیو معده که به آن آستین معده، آستین عمودی گاسترکتومی یا VSG نیز گفته می شود، متداول ترین روش کاهش وزن در سراسر جهان است. همچنین با انجام بیش از 3000 عمل آستین معده، این امر به یک روش بسیار معمول در بین افراد تبدیل شده است.

این شامل کاهش قابل توجه اندازه معده با برداشتن تقریباً 80٪ از اندام معده است که تحت بیهوشی عمومی با استفاده از جراحی سوراخ دار لاپاراسکوپی پیشرفته انجام می شود.

بسیار مهم است که عمل آستین به درستی انجام شود

بسیار مهم است که عمل آستین به درستی انجام شود، بنابراین شکل نهایی آستین معده بدون پیچ خوردگی بوده و باریک، سازگار و یکنواخت است. در غیر این صورت ممکن است مشکلات بلع و ریفلاکس ایجاد شود. نگرانی دیگر نشت معده است. مطالعات نشان می دهد اگر عمل شما توسط یک جراح با تجربه انجام شود، احتمال عوارض کمتر است.

بسیار مهم است که عمل آستین به درستی انجام شود
بسیار مهم است که عمل آستین به درستی انجام شود

اگر چه اندازه فیزیکی معده کاهش می یابد، اما مسیر طبیعی جریان غذا از طریق معده و بقیه دستگاه روده تغییر نمی کند. این بدان معنی است که تمام مواد مغذی از جمله ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین همچنان به طور طبیعی در روده کوچک جذب می شوند. این به راحتی ظرفیت نگهداری را از حدود 1.5 لیتر غذا و مایع به حدود 200 میلی لیتر کاهش می دهد.

این اجازه می دهد تا فرد با یک وعده غذایی تقریبا معادل یک فنجان غذا، مانند یک وعده غذایی معمولی، به راحتی احساس رضایت و سیری کند. به طور معمول، بیماران گاسترکتومی اسلیو بین 4-6 وعده غذایی کوچک در روز خواهند داشت که در واقع روش ایده آل برای غذا خوردن است.

متخصصان تغذیه، وعده های غذایی مکرر کوچک را به عنوان راهی برای جلوگیری از نوسانات بزرگ در سطح انسولین و دستیابی به دریافت کالری بیشتر به عنوان بخشی از یک الگوی غذایی سالم توصیه می کنند.

پرداخت هزینه جراحی اسلیو معده در افراد کاندیدای این جراحی

شرکت بیمه شما ممکن است هزینه های جراحی کاهش وزن را پرداخت کند. تیم شما باید نشان دهد که این روش از نظر پزشکی ضروری است. همچنین، ممکن است لازم باشد مدارکی مستند ارائه دهید که نشان می دهد با برنامه نظارت شده بر رژیم و ورزش قادر به کاهش وزن کافی نیستید.

مهم است که در مورد پوشش بیمه و هزینه های پیش بینی شده تحقیق کنید. ممکن است بیمارستان شما خدماتی برای کمک به شما در کشف گزینه هایی برای تامین هزینه های جراحی شما داشته باشد.

پرداخت هزینه جراحی اسلیو معده در افراد کاندیدای این جراحی
پرداخت هزینه جراحی اسلیو معده در افراد کاندیدای این جراحی

–       عملکرد روش عمل اسلیو معده

گاسترکتومی آستین به نظر می رسد به سه روش مشخص عمل کند:

کنترل قسمت:

کاهش عمده ظرفیت معده به بیماران اجازه می دهد با یک وعده غذایی بسیار کمتر سیر و راضی شوند. این احساس پری در امتداد اعصاب به مغز بر می گردد.

کاهش گرسنگی:

از آنجا که قسمت خارج شده از معده سرشار از سلول هایی است که هورمون گرسنگی به نام گرلین را ایجاد می کنند، لذا میزان گردش گرلین به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. علاوه بر این، آزاد شدن سایر هورمون های روده از جمله GLP-1 و PYY پس از آستین که اشتها را سرکوب می کند، افزایش می یابد. در نتیجه، بیماران احساس گرسنگی کمتری بعد از گاسترکتومی آستینی می کنند.

متابولیسم بهبود یافته:

نشان داده شده است که تعدادی از تغییرات مفید دیگر پس از عمل اسلیو معده اتفاق می افتد، از جمله بهبود تعادل باکتری های روده (میکروبیوم روده)، هورمون های روده و غلظت اسید صفراوی. این اثرات مفید ممکن است توضیح دهد که چرا کاهش وزن پس از جراحی چاقی با دوام تر و طولانی تر از رژیم غذایی تنها است.

چه افرادی واجد این بیماری هستند:

روش گاسترکتومی آستین ممکن است مناسب باشد:

BMI شما حداقل 35 است و BMI خود را چک کنید.

شما با وجود چندین تلاش واقعی در رژیم گرفتن و ورزش نتوانسته اید، وزن خود را کنترل کنید.

مشکل وزن شما به طور مستقیم نتیجه یک اختلال غدد درون ریز زمینه ای (مانند سندرم Cushing)  یا دارو (مانند استفاده طولانی مدت از پردنیزولون) نیست.

شما حداقل 16 سال سن دارید. (بدون محدودیت سنی بالاتر)

شما آماده شرکت در پیگیری پزشکی طولانی مدت هستید.

اگر شما به دیابت نوع 2، فشار خون، آپنه خواب، یا سایر اختلالات پزشکی مرتبط با چاقی مبتلا هستید، یا سابقه خانوادگی این مشکلات را دارید، جراحی کاهش وزن به ویژه در بهبود سلامتی و طول عمر شما مفید است.

اگر قبلاً برخی از انواع جراحی ها را روی اندام معده خود انجام داده باشید، ممکن است روش Gastrectomy اسلیو امکان پذیر نباشد

اگر قبلاً برخی از انواع جراحی ها را روی اندام معده خود انجام داده باشید، ممکن است روش Gastrectomy اسلیو امکان پذیر نباشد. نمونه هایی از جراحی که ممکن است داشتن آستین را نامناسب یا غیر ممکن کند، شامل جراحی ضد رفلاکس یا برداشتن بخشی از اندام معده برای درمان سرطان یا زخم است. اگر سابقه انجام هر گونه عمل در اندام معده خود را دارید، بهتر است با پزشک خود در میان بگذارید.

اگر قبلاً برخی از انواع جراحی ها را روی اندام معده خود انجام داده باشید، ممکن است روش Gastrectomy اسلیو امکان پذیر نباشد
اگر قبلاً برخی از انواع جراحی ها را روی اندام معده خود انجام داده باشید، ممکن است روش Gastrectomy اسلیو امکان پذیر نباشد

نکات قابل توجه در مشورت با پزشک برای موضوع اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟

از آنجا که معده باید تقسیم شود، برخی از نکات مهم و موثر باید در رابطه با Gastric Banding در اوایل دوره بعد از عمل رعایت گردد. یک مشکل این است که اگر بهبودی بعد از عمل به درستی صورت نگیرد، ممکن است مایعات معده نشت کنند. این باعث ایجاد عفونت در اطراف آستین معده یا عمل اسلیو معده می شود و می تواند کاملاً جدی باشد.

بهبودی ممکن است چندین هفته طول بکشد و درمان معمولاً شامل استفاده از آنتی بیوتیک، مداخلات آندوسکوپی، رادیولوژی یا جراحی، تخلیه و استراحت روده است.

در صورت بروز نشت، ممکن است به اقدامات اضافی مانند عمل مجدد یا آندوسکوپی نیاز باشد

در صورت بروز نشت، ممکن است به اقدامات اضافی مانند عمل مجدد یا آندوسکوپی نیاز باشد. خطر این عارضه بسیار نادر است (0.3٪)، اما اگر بیمار در اوایل دوره بعد از عمل تب و درد حفره فوقانی شکم یا کمر را داشته باشد، ممکن است مشکوک باشد. درمان زودهنگام؛ کلید مدیریت موفقیت آمیز این مشکل است، بنابراین باید مراقب این علائم باشید و در صورت وجود نگرانی بدون تاخیر به بیمارستان بروید.

در واقع جراحی کاهش وزن یا جراحی چاقی نوعی روش است که به افراد چاق کمک می کند تا با یک روش جراحی، وزن کم کنند. جراحی کاهش وزن معمولاً برای بیمارانی که نیاز به کاهش وزن زیادی دارند، به خصوص در صورت تغییر رژیم غذایی، فعالیت بیشتر و قرص های رژیمی در گذشته موثر نبوده و یک گزینه ایمن است.

جراحی هرگز نباید گزینه اول شما باشد

جراحی هرگز نباید گزینه اول شما باشد، اما به عنوان ابزاری برای کاهش وزن، جراحی چاقی نتایج بسیار خوبی در کمک به کاهش وزن چاق ها و رسیدن به وزن های مورد نظر دارد.

دو روش معمول کاهش وزن جراحی به نام، بای پس معده و جراحی آستین معده وجود دارد که بین آن ها شباهت ها و تفاوت هایی وجود دارد اما کدام یک بهتر است. بای پس معده یا آستین معده؟ و این نوع از عمل اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟

آستین معده و بای پس معده، هر دو؛ معده بیمار را از اندازه منظم به کیسه ای کوچک کاهش می دهند و با محدود کردن مقدار غذایی که بیمار می تواند قبل از سیری احساس سیری کند و کاهش هورمون گرسنگی «گرلین»، باعث کاهش وزن می شود.

آستین معده و بای پس معده در نحوه ایجاد کیسه جدید متفاوت هستند:

عمل اسلیو معده یک روش ایمن است که در آن جراح به طور دائمی حدود 70 تا 80 درصد از معده بیمار را از بین می برد و آنچه باقی می ماند، معده ای کوچکتر است.

بای پس معده با نام  Roux-en-Y نیز شناخته می شود، روشی است که در آن جراح با برداشتن یا دور زدن بیشتر معده بیمار و قسمت اول روده کوچک آن ها، کیسه کوچک معده ایجاد می کند. بنابراین، کیسه معده تازه ایجاد شده به روده کوچک باقیمانده متصل می شود.

بیماران بای پس معده در سال اول بین 60 تا 80 درصد از اضافه وزن بدن و با گذشت زمان تا 90 درصد از وزن اضافی خود را از دست می دهند. بیماران آستین معده طی دو سال اول بین 60 تا 80 درصد از اضافه وزن بدن خود را از دست می دهند.

بای پس معده یک روش پیچیده تر از آستین معده است

بای پس معده یک روش پیچیده تر از آستین معده است، اما هر دو معمولاً به روش لاپاراسکوپی انجام می شود. بای پس معده خطر بیشتری را به همراه دارد، در حالی که جراحی آستین معده میزان عارضه کمتری دارد.

برای بیماران با BMI بالای 45، بای پس معده اغلب توصیه می شود. با این حال، بسیاری از جراحان دریافتند که آستین معده برای بیماران بسیار چاق نیز مفید است.

آستین معده برای بیمارانی ایده آل است که نمی خواهند با سوء جذب مقابله کنند یا نیازی به کاهش وزن بیش از 130 ندارند. بای پس معده برای آن دسته از بیمارانی که نیاز به کاهش وزن 150 دارند، ایده آل است.

بین دو روش ذکر شده؛ بهترین گزینه جراحی کاهش وزن کدام است. سوال مهم در اینجا این است که بهترین عمل جراحی برای هر بیمار خاص چیست؟

هر فرد متفاوت است و هر فرد نیازهای خاصی دارد که می تواند آن را برطرف کند. مهم این است که بعد از جراحی چقدر می توانند وزن خود را از دست بدهند، چقدر متعهد به ایجاد تغییر در سبک زندگی جدید هستند، چقدر آمادگی آن ها و خانواده ایشان برای گام برداشتن در عمل جراحی وجود دارد. این در صورتی است که بیمار بعد از هر عمل جراحی، تغییر سبک زندگی سالم را اعمال کند.

تماس بیماران با پزشک

مهم است که بیماران با پزشک خود تماس بگیرند و از آن ها سوالاتی بپرسند تا بتوانند تصمیم آگاهانه تری در مورد این که کدام روش برای نیازهای آن ها مناسب تر است، بگیرند.

به عنوان مثال؛ بسیاری از پزشکان سعی می کنند، نیازهای هر بیمار را قبل از جراحی بشناسند و معمولاً آن ها برای کمک به راهنمایی بیماران خود در طول مسیر کاهش وزن آماده خواهند بود.

به طور خلاصه، عمل اسلیو معده و بای پس معده گزینه های بسیار خوبی برای جراحی هستند و هر دو برای کمک به بیمار در رسیدن به وزن خود کافی هستند. اما بر اساس BMI بیماران، آستین معده گزینه بهتری محسوب می شود.

تصمیم گیری برای انجام عمل جراحی هرگز آسان نیست، حتی در صورت کم تهاجمی بودن. اما انجام یک عمل جراحی آستین معده می تواند به شما در از دست دادن 50-80٪ از اضافه وزن خود کمک کند که می تواند سلامت کلی شما را به طور قابل توجهی بهبود بخشد.

جراحی عمل اسلیو معده شامل برداشتن تقریباً سه چهارم از معده شماست، که بخشی از آن، شکل و ابعادی شبیه موز را به خود می گیرد. این روش کاهش وزن نه تنها مقدار غذای مورد نیاز شما را کاهش می دهد، بلکه بر روی هورمون های روده شما که با گرسنگی، سیری و قند خون مرتبط است نیز تاثیر می گذارد.

اگر قصد جراحی آستین معده را دارید، پزشک توصیه می کند این سوالات را از خود بپرسید تا ببینید که آیا این روش درمانی برای شما مناسب است یا خیر.

تاریخچه کاهش وزن شما

آیا مدت طولانی را صرف مبارزه و عدم کاهش وزن کرده اید؟ بعضی اوقات، رژیم و ورزش به تنهایی با کاهش وزن در طولانی مدت مطابقت ندارند، به خصوص اگر هزینه زیادی برای از کاهش وزن خود صرف کرده اید.

اگر برای رسیدن به حفظ وزن سالم، ناموفق تلاش کرده اید و دارای شاخص توده بدنی (BMI) 40 هستید، عمل اسلیو معده می تواند به شما در دستیابی به نتایجی که به دنبال آن بوده اید، کمک کند. پزشک شما همچنین در صورت داشتن BMI 30 تا 39.9 همراه با یک مشکل سلامتی مرتبط با وزن، این روش را به شما توصیه می کند.

در بعضی موارد حمل چربی اضافی سلامت شما را به خطر می اندازد و احتمال بروز ناراحتی های دیگر را افزایش می دهد، مانند:

درد مفصل

بیماری قلبی

دیابت نوع 2

فشار خون

بیماری ریفلاکس معده (GERD)

ناباروری

آپنه خواب

حمله قلبی

سکته

همراه با کمک به کاهش وزن، جراحی آستین معده اغلب می تواند به طور قابل توجهی بسیاری از این مشکلات سلامتی را بهبود بخشد یا درمان کند.

به راحتی می توان تصور کرد که جراحی اسلیو معده در مورد کاهش وزن یک گلوله جادویی است. با این حال، برای حفظ نتایج خود، از جمله نظارت دقیق بر غذایی که می خوریم، باید تغییرات دائمی در سبک زندگی خود ایجاد کنید.

روش آستین معده ممکن است اندازه معده شما را کاهش دهد، اما در صورت عدم رعایت، می تواند مجددا بزرگ تر شود تا مقادیر بیشتری غذا نگه دارد.

در نتیجه، موفقیت و تلاش درازمدت شما به تعهد شما در ایجاد و حفظ عادت های جدید و سالم متکی است تا رفتارهایی را که منجر به افزایش وزن ناخواسته در گذشته می شود را متوقف کند.

سلامتی روحی بیماران در عمل اسلیو معده

به نظر می رسد که وزن شما در واقع می تواند ارتباط تنگاتنگی با سلامت روان شما داشته باشد. بنابراین، اگر سابقه شرایط خاصی داشته باشید، ممکن است در حفظ نتایج طولانی مدت با مشکلات زیادی روبه رو شوید. شرایط رایج بهداشت روان همراه با چاقی عبارتند از:

سلامتی روحی بیماران در عمل اسلیو معده
سلامتی روحی بیماران در عمل اسلیو معده

اختلالات اضطرابی

افسردگی شدید

روان گسیختگی

اختلال دو قطبی

اختلال پرخوری

سوء مصرف مواد

سابقه سوء استفاده جنسی

برای اطمینان از موفقیت، دکتر توصیه می کند تا جراحی شما را به بعد از درمان مناسب این مشکلات موکول کند.

زمان مناسب برای اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟

برخلاف بای پس معده، عمل اسلیو معده دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار نمی دهد. گاسترکتومی آستین، روشی شناخته شده و بسیار موثر در کاهش وزن در سطح جهانی است. از آنجا که تعداد افراد دارای اضافه وزن دائماً در حال افزایش است، این روش بیشتر و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

چه زمانی گاسترکتومی آستینی انجام می گیرد

گاسترکتومی آستین در افراد دارای اضافه وزن که از چاقی رنج می برند و قبلاً چندین تلاش ناموفق برای کاهش وزن داشته اند، انجام می شود. به طور معمول، پزشکان جراحی آستین معده را در بیمارانی با شاخص توده بدنی (BMI) 35 یا بیشتر انجام می دهند. برای جراحی آستین معده، بیمار باید حداقل 18 و حداکثر 65 سال داشته باشد. گاسترکتومی آستینی برای موارد زیر مناسب نیست:

بیماران مبتلا به ریفلاکس با رفلاکس اسید شدید و دل درد

بیمارانی که اضافه وزن آن ها ناشی از کالری های زیاد، غذاهای نرم یا مایعات (نوشابه، الکل) است.

عمل اسلیو معده با بیهوشی عمومی انجام می شود

عمل اسلیو معده با بیهوشی عمومی و با استفاده از یک روش جراحی کم تهاجمی (جراحی سوراخ کلید) انجام می شود که فقط جای زخم های کوچکی دارد. بیماران باید 4 تا 5 روز در بیمارستان بمانند.

برخی از معاینات مقدماتی باید قبل از جراحی انجام شود. این موارد شامل، بررسی آندوسکوپی مری، معده و اثنی عشر و همچنین سونوگرافی کبد، مثانه صفرا و لوزالمعده می باشد.

روش جراحی حدود یک ساعت طول می کشد. از طریق سوراخ های کوچکی در دیواره شکم، جراح ابزار جراحی را به داخل حفره شکم وارد کرده و آن را با گاز (دی اکسید کربن) پر می کند.

این به جراح فضای بیشتری در حفره شکم و دید بهتر از ناحیه جراحی می دهد. با استفاده از منگنه، جراح قسمت عمده معده را از بین می برد. شکم باریک باقیمانده از مری تا دوازدهه با هم بخیه می شود.

سپس پزشک از طریق یک پروب معده را بررسی می کند تا بخیه مهر و موم شده را بررسی کند. در صورت عدم تراوش رنگ، بخیه معده هم مهر و موم می شود.

پس از جراحی، بیمار باید حدود سه هفته بهبود یابد و قبل از این که اجازه کار مجدد یابد، باید بهبودی کامل را در خود ایجاد نماید. اکنون باید به مدت چهار تا شش هفته از انجام کار های سنگین خودداری شود.

عمل اسلیو معده با بیهوشی عمومی انجام می شود
عمل اسلیو معده با بیهوشی عمومی انجام می شود

سایر مزایای آستین معده برای بیماران با اضافه وزن بالا

گاسترکتومی آستین روشی بسیار موثر است. طی دو سال اول پس از جراحی، بیماران می توانند 60 تا 70 درصد از وزن اضافی خود را از دست بدهند. آستین معده علاوه بر اثربخشی بالا، مزایای دیگری نیز دارد:

روش کوتاه و ملایم

عملکرد دستگاه گوارش دست نخورده باقی می ماند.

بسته شدن ورودی و خروجی معده در جای خود باقی است.

یک مزیت بزرگ عمل اسلیو معده این است که بسیاری از بیماری های همراه چاقی به طور قابل توجهی بهبود می یابند. چنین بیماری هایی بالاتر از همه هستند:

دیابت نوع II

فشار خون

افزایش سطح چربی خون و کلسترول

درد پشت و مفصل

آپنه خواب

موارد قابل توجه پس از جراحی اسلیو

علاوه بر بیهوشی عمومی، ممکن است موارد دیگری در طی جراحی آستین معده رخ دهد:

آسیب به رگ های خونی و در نتیجه خونریزی ثانویه

عفونت ها

آسیب به اعضای دیگر بدن

چسبندگی اعضای بدن در شکم

ترومبوز و آمبولی

بی نظمی در ترمیم زخم

جای زخم

بخیه های نشتی

آستین معده قابل برگشت نیست. یک کمبود تغذیه ای موقتی (کمبود ویتامین و مواد معدنی، کمبود پروتئین) ممکن است بعد از عمل ایجاد شود.

با این حال، با مشاوره تغذیه ای مناسب می توان از این امر پیشگیری یا اصلاح کرد. علاوه بر این، ممکن است وقوع سنگ صفرا افزایش یابد و عدم تحمل غذایی ایجاد شود. اگر بیمار بعد از عمل، بیش از حد غذا بخورد، آستین معده می تواند دوباره کشیده و بزرگ شود (اتساع).

در چهار هفته اول پس از جراحی فقط باید غذای مایع یا له شده بخورید. فرد باید کم کم به غذای جامد عادت کند. بعد از چند هفته، شما قادر خواهید بود تمام غذاهایی را که تمایل دارید، بخورید.

عمل اسلیو معده جایگزین سبک زندگی سالم نمی شود

عمل اسلیو معده جایگزین سبک زندگی سالم نمی شود. تنها در صورت داشتن رژیم غذایی سالم و ورزش منظم می توانید به موفقیت طولانی مدت دست پیدا کنید. در بسیاری از موارد، مکمل های مولتی ویتامین یا تزریق ویتامین و آهن توصیه شده یا حتی ضروری است. توصیه های زیر در مورد افراد دارای آستین معده اعمال می شود:

روزانه پنج تا هفت وعده غذایی کم بخورید.

برای جلوگیری از شست و شوی آستین معده، غذا و نوشیدنی را جدا کنید.

آرام غذا بخورید و خوب بجوید.

وعده های غذایی خود را به عنوان یک رژیم غذایی متعادل تنظیم کنید.

عمل اسلیو معده جایگزین سبک زندگی سالم نمی شود
عمل اسلیو معده جایگزین سبک زندگی سالم نمی شود

افراد کاندید شده برای جراحی اسلیو معده

اگر مدتی بدون موفقیت با چاقی دست و پنجه نرم کرده اید، ممکن است یک نامزد آستین گاسترکتومی باشید. اولین قدم این است که ببینید آیا در دسته های زیر جای می گیرد:

بالای 18 سال و زیر 70 سال (در برخی شرایط افراد زیر 18 سال را بررسی و مشاهده خواهیم کرد و به همین ترتیب برای برخی از افراد بالای 70 سال نیز جراحی خواهیم دید). در نهایت تصمیم برای ارائه جراحی با توجه به هر فرد تنظیم می شود.

BMI بالای 35 بدون شرایط بهداشتی مرتبط با چاقی یا بیش از 30 نفر با شرایط بهداشتی مرتبط با چاقی

سندرم متابولیک

در صورت داشتن سندرم متابولیک یا سایر عوامل خطر، BMI بالای 30.

با اقدامات محافظه کارانه قادر به کاهش وزن یا حفظ کاهش وزن نباشید.

بسته به قومیت خود، اگر BMI شما کمتر از 30 باشد و به بیماری های مشترک مبتلا باشید، ممکن است برای جراحی مناسب باشید. این امر به ویژه برای افرادی که در آسیا زندگی می کنند، بسیار مناسب است.

شما باید غیر سیگاری باشید و یا هرگز سیگار نکشیده باشید یا حداقل سه ماه قبل از تاریخ جراحی، سیگار را ترک کرده اید.

متعهد به تغییر رژیم غذایی و زندگی در طول زندگی و پیگیری آن

عاری از شرایط روانشناختی و روانشناختی کنترل نشده

یک خطر قابل قبول برای جراحی باشد.

قادر به درک خطرات مربوطه و تصمیم گیری آگاهانه برای انجام عمل جراحی است.

نتیجه گیری برای اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟

در این مقاله به موضوع اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟  پرداختیم. عمل اسلیو معده معمولاً در صورت در نظر گرفتن شاخص توده بدنی در افرادی با (BMI) بالای 35 یا BMI بالای 30 و در صورت داشتن شرایط پزشکی که با کاهش وزن قابل توجهی بهبود می یابد، در نظر گرفته می شود.

نامزدهای آستین معده باید معیارهای خاصی را داشته باشند. جراح کاهش وزن می تواند در مورد BMI و سایر پارامترهای اندازه گیری شده و ارتباط این موارد با جراحی کاهش وزن با شما صحبت کند.

هزینه عمل اسلیو معده
اسلیو معده
هزینه عمل اسلیو معده

هزینه عمل اسلیو معده یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی است که با مشکل چاقی مفرط دست و پنجه نرم می‌کنند. این عمل که به عنوان

ادامه مطلب
هزینه بای پس معده
بای پس معده
هزینه بای پس معده

نمی توان از عارضه های همراه با چاقی مفرط چشم پوشی کرد. برای خلاصی از اضافه وزن بیش از اندازه مطمئنا باید هزینه کنید؛ چه

ادامه مطلب
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

با یک کلیک مشاوره بگیرید.📞

با یک کلیک مشاوره بگیرید