از کجا بفهمیم در حال چربی سوزی هستیم

در این مقاله از سایت دکتر سلیمی قصد داریم به سوال “از کجا بفهمیم در حال چربی سوزی هستیم” بطور جامع پاسخ دهیم.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

حتما تاکنون در خصوص چاقی و اضافه وزن، مطالبی خوانده اید و یا در اطرافیان خود افرادی را مشاهده کرده اید که از اضافه وزن و چاقی رنج می برند. چاقی یک بیماری بسیار رایج در دنیا محسوب می شود.

دلایل بسیار زیادی می تواند باعث بروز عارضه چاقی و اضافه وزن شود. دلایلی مانند ژنتیک، سبک زندگی نادرست، مصرف غذای ناسالم، عدم تحرک، برخی بیماری ها و … می تواند از جمله دلایل ایجاد اضافه وزن و چاقی باشد.

از کجا بفهمیم در حال چربی سوزی هستیم
از کجا بفهمیم در حال چربی سوزی هستیم

چاقی و اضافه وزن علاوه بر افزایش وزن بصورت غیر عادی، باعث بروز مشکلات و بیماری های مختلفی می شود. اغلب بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، فشار خون، کلسترول بالا و …، ناشی از همین مسئله چاقی و اضافه وزن است.

پیشنهاد می کنیم از پست از کجا بفهمیم سندروم روده تحریک پذیر داریم دیدن کنید.

شناخت عوامل چاقی و یافتن راه حل مناسب برای کاهش وزن و لاغری از اهمیت زیادی برخوردار است

شناخت عوامل چاقی و یافتن راه حل مناسب برای کاهش وزن و لاغری از اهمیت زیادی برخوردار است. چاقی همراه با تجمع چربی ها در بدن است.

این چربی ها می تواند در نقاط مختلف بدن اعم از شکم و پهلو، ران، باسن و … تجمع پیدا کند و شکل ناموزونی را ایجاد نماید. به همین دلیل لازم است اقدامات موثر درمانی و رژیمی خاصی را برای کاهش وزن و لاغری انجام دهیم.

زمانی که اقدام به استفاده از یک روش لاغری می کنیم، طبیعتا با چربی سوزی همراه خواهیم بود. اما دغدغه مهمی پیش خواهد آمد که فرد چگونه می تواند متوجه شود که در حال چربی سوزی است؟

به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که از کجا بفهمیم در حال چربی سوزی هستیم؟

شناخت نشانه های چربی سوزی می تواند به ما نشان دهد که راه درستی برای کاهش وزن پیش گرفته ایم و جنبه های جسمی و روحی مثبت زیادی برای ما ایجاد می کند. بنابراین اگر در حال چربی سوزی هستید و یا قصد کاهش وزن را دارید، توصیه می شود تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

از کجا بفهمیم در حال چربی سوزی هستیم؟

همانطور که در مقدمه مقاله گفته شد، کاهش وزن و لاغری، همراه با فرایند چربی سوزی است. در واقع چربی ها عامل اصلی ایجاد اضافه وزن هستند. همچنین چربی ها از نوع غیر اشباع و مضر بوده و می تواند باعث بروز مشکلات و عوارض زیادی برای بدن شود. تمامی افراد در فکر این مسئله هستند که بتوانند از طریق روش های سریع و موثری به چربی سوزی و کاهش وزن برسند.

از کجا بفهمیم در حال چربی سوزی هستیم؟
از کجا بفهمیم در حال چربی سوزی هستیم؟

انجام تمرینات ورزشی و رژیم غذایی، جز اصلی ترین و مهمترین اقدامات چربی سوزی است که می تواند مهم باشد. هر فردی با توجه به شرایط جسمی خود و تحت نظر متخصص تغذیه، می تواند از رژیم غذایی مربوط به خود استفاده کند و همچنین در کنار آن فعالیت های ورزشی را انجام دهد تا به کاهش وزن و چربی سوزی برسد.

باید بگوییم که چربی سوزی دارای نشانه هایی است که می توان آن مشاهده کرد و لمس نمود و در واقع متوجه خواهیم شد که بدن ما در حال چربی سوزی است یا خیر. از جمله این نشانه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش وزن

یکی از مسائلی که می توانیم از کجا بفهمیم در حال چربی سوزی هستیم، کاهش وزن است.

در واقع اصلی ترین نشانه چربی سوزی، کاهش وزن خواهد بود. کاهش وزن زمانی رخ می دهد که از یک برنامه مشخص لاغری استفاده کنیم و طبق برنامه و اصول خاصی پیش بگیریم. قاعده کلی و قانون این است که به ازای هر 3500 کالری اضافی که از بین می رود، بدن حدود 500 گرم وزن کم کند.

البته میزان کاهش وزن که در فرد رخ می دهد و کالری سوزی ای که انجام می دهد، بستگی به شرایط جسمی فرد خواهد داشت. به عنوان مثال اگر مقدار زیادی چربی های اشباع شده در بدن داشته باشید، باید کالری بیشتری بسوزانید تا بتوانید به چربی سوزی برسید و وزن کنید.

با این حال می توان گفت که زمانی که از یک برنامه لاغری استفاده می کنیم و وزن خود را اندازه میگیریم، کاهش وزن را مشاهده کردیم، یعنی در حال چربی سوزی هستیم.

 • کاهش سایز

در برخی از موارد، ممکن است چربی سوزی را داشته باشیم، اما به گونه ای باشد که تغییرات عمده ای در وزن رخ نمی دهد. به عنوان مثال اگر با کاهش وزن پوست فرد روشن تر شود، یعنی فرد با چربی سوزی بافت های عضلانی همراه است و این مسئله نمی تواند تغییرات وزنی آنچنانی را به فرد نشان دهد.

در چنین مواردی، با اندازه گیری سایز بدن می توان تشخیص داد که فرد در حال چربی سوزی است.

کاهش سایز
کاهش سایز

البته روند چربی سوزی اشتباه نیست و زمانی که کاهش وزن زیادی را مشاهده نمی کنید، نباید نگران این مسئله باشید که در حال چربی سوزی نیستید. با اندازه گیری سایز بدن خود دقیقا می توانید به این موضوع برسید که چربی سوزی در بدن شما رخ می دهد.

به عنوان مثال، متوجه خواهید شد که لباسی که بر تن می کنید، اگر از قبل تنگ بوده است، الان کمی گشادتر بنظر می رسد و این می تواند نشانه خوبی برای تغییر سایز و چربی سوزی باشد. اغلب چربی ها در شکم و پهلو و ران و باسن ذخیره می شود.

کاهش سایز در هرکدام از این موارد می تواند نشانه خوبی مبنی بر چربی سوزی باشد و عملا راه کاهش وزن را درست پیش رفته ایم. افزایش سلامتی از جمله مزیت های کاهش سایز است که می توان به آن اشاره کرد. در چنین مواقعی از یک متخصص تغذیه می توانید مشاوره های لازم را دریافت نمایید.

چه وزنی برای عمل اسلیو معده مناسب است؟ لطفا برای دریافت پاسخ روی سوال کلیک نمایید.

 • استفاده از دستگاه آنالیز بدن

از دیگر مواردی که از کجا بفهمیم در حال چربی سوزی هستیم می توان به استفاده از دستگاه آنالیز بدن اشاره کرد.

این دستگاه می تواند اطمینان بیشتری به ما دهد که ما در حال چربی سوزی هستیم. این دستگاه قادر است که وضعیت کلی بدن مانند درصد چربی، توده های عضلانی، میزان پروتئین و مواد معدنی بدن را مورد بررسی قرار دهد و همچنین می تواند شاخص توده بدنی ما را که شاخص اصلی چاقی و لاغری است، مورد اندازه گیری قرار دهد.

زمانی که شروع به استفاده از برنامه لاغری و ورزشی می کنیم، می توانیم از این دستگاه استفاده کنیم و در حین زمان لاغری به صورت مرتب بدن خود را آنالیز کنیم و تغییرات مشاهده شده را می توانیم مبنی بر ایا مسئله بگذاریم که ما در حال چربی سوزی هستیم.

 • مشاهده افزایش انرژی و کارایی بدن

چاقی و افزایش چربی ها در بدن می تواند باعث ایجاد اخلال در عملکرد حرکتی و کارایی بدن ما شود. گاهی به گونه ای است که حتی در انجام امور روزانه و عادی هم دچار مشکل خواهیم شد.

اگر با استفاده از برنامه چربی سوزی و لاغری، متوجه شدیم که این امور مانند بالا رفتن پله، پیاده رفتن عادی و …، باعث اذیت ما نمی شود، نشان می دهد که چربی سوزی در حال رخ دادن است.

همچنین افزایش انرژی بدن و فعالیت ذهنی بیشتر می تواند گواه این قضیه باشد که بدن ما در حال چربی سوزی خواهد بود. احساساتی مانند کاهش خواب آلودگی، کاهش کسل بودن و … از جمله این نشانه های مهم است.

 • داشتن احساس خوب و رضایت از خود

بدن ما ذاتا به گونه ای است که هرگونه تغییری را در حالت روحی ما نشان می دهد. با کاهش چربی های بدن، بصورت ذاتی و غیر ارادی، احساس خوبی پیدا خواهیم کرد.

افزایش اعتماد به نفس، ایجاد تصور شخصیتی مثبت و … از جمله این موارد است. کاهش وزن و افزایش چربی سوزی، باعث می شد که سطح هورمون های مختلف بدن به حالت درست خود بازگردد که طبیعتا بر حالت روحی ما تاثیرگذار خواهد بود.

این مسئله می تواند یک نشانه بسیار عالی در زمینه چربی سوزی باشد. بنابراین می توان گفت که از کجا بفهمیم در حال چربی سوزی هستیم تغییر در حالات درونی و احساس رضایت از خود است.

 • دیده شدن تغییرات توسط دیگران

شاید تاکنون با این جمله مواجه شده اید که به یک فرد می گویند: چقدر لاغر شده ای. چنین موضوعی می تواند دلیل بر چربی سوزی باشد.

به عنوان مثال اگر فردی به مدت طولانی با شما دیدار نکرده باشد و شما در طول این مدت از برنامه چربی سوزی و لاغری استفاده کرده باشید، بعد از ملاقات دوباره، اگر فرد موردنظر در مورد وضعیت بدنی شما اظهار نظر لاغری کند، یعنی شما در حال چربی سوزی هستید و این تغییرات ظاهری به وضوح دیده می شود.

موارد بالا از جمله مهمترین مواردی است که از کجا بفهمیم در حال چربی سوزی هستیم. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، با متخصصین تغذیه مشورت های لازم را انجام دهید.

چرا بدن انسان چربی دریافت می کند؟

در ابتدا لازم است بدانید که بدن ما برای تامین انرژی مورد نیاز خود، نیازمند دریافت کالری از مواد غذایی مختلف است. مواد غذایی سالم و مغذی می تواند کالری موردنیاز بدن ما را تامین کند.

کنترل کالری دریافتی و اندازه درست دریافت آن از اهمیت زیادی برخوردار است. زمانی که بدن مقدار بیشتری از کالری و انرژی را دریافت می کند، این کالری ها تبدیل به چربی در بدن خواهد شد و در بدن ما ذخیره می شود.

چرا بدن انسان چربی دریافت می کند؟
چرا بدن انسان چربی دریافت می کند؟

این ذخیره سازی می تواند در آینده به کار فرد آید و در زمانی که بدن نیازمند انرژی بیشتری است، سوزانده خواهد شد.

برخی از عوامل و مشکلات مانند مشکلات هورمونی و … می تواند باعث انباشته شدن بیش از حد چربی ها در بدن شود و به چنین چربی هایی، عموما چربی های اشباع شده و مضر می گویند.

بنابراین عدم تعادل در کالری و چربی دریافتی و چربی سوزانده شده، می تواند باعث بروز چربی در بدن شود و در قسمت های مختلف بدن ذخیره گردد. در چنین مواقعی است که فرد به چاقی مبتلا شده و لازم است اقدامی به موقع برای کاهش وزن و لاغری خود انجام دهد و به چربی سوزی صورت گیرد.

پیشنهاد می کنیم مقاله چربی سوز ترین ماده دنیا را مطالعه نمایید.

نقش اسیدهای چرب در سوخت مورد نیاز بدن

زمانی که چربی ها وارد بدن می شود، این چربی ها در سلول های خاصی به نام سلول های آدیپوز ذخیره خواهد شد. این سلول ها به ذرات بسیار کوچکی به نام لیپیدها و تری گلیسریدها چسبیده اند. همچنین مولکول هایی که از گلیسرول و سه اسید چرب ساخته شده اند.

زمانی که فرد اقدام به چربی سوزی می کند، سلول های آدیپوز به گلیسرول اجازه خواهد داد که از اسیدهای چرب جدا شود تا بتواند به اندامک هایی برسد که به آن میتوکندری می گویند.

در واقع این اندامک نقش اصلی در سوخت انرژی بدن را دارد. در واقع اسیدهای چرب نقش مهمی در سوخت رسانی به بدن دارد که به آن اشاره شد.

نقش اسیدهای چرب در سوخت مورد نیاز بدن
نقش اسیدهای چرب در سوخت مورد نیاز بدن

در زمان چربی سوزی، چربی ها به کجا خواهد رفت؟

حال که متوجه شدیم از کجا بفهمیم در حال چربی سوزی هستیم سوالی پیش خواهد آمد که چربی های سوزانده شده به کجا خواهد رفت؟

تفاوتی نخواهد داشت که چربی مصرفی ما جامد باشد یا مایع. یا اینکه چربی دریافتی ما از کدام ماده غذایی است حال می تواند گوشت کباب شده باشد و یا از چربی های دیگر باشد. تمامی این چربی ها می تواند برای بدن انرژی تولید نماید و سوخت موردنیاز بدن شود.

در زمان چربی سوزی، چربی ها به کجا خواهد رفت؟
در زمان چربی سوزی، چربی ها به کجا خواهد رفت؟

در واقع باید بدانید که چربی ها به هیچ وجه از بین نخواهد رفت و از آنجایی که یک منبع انرژی است، از یک حالت به حالتی دیگر تغییر پیدا خواهد کرد. زمانی که بدن شروع به دریافت چربی های اضافی خواهد کرد، این چربی نمی تواند تبدیل به انرژی شود، بلکه در بدن ذخیره خواهد شد.

در واقع مسئله چربی سوزی هم به همین مسئله اشاره می کند که در زمان مشاهده چربی سوزی، این چربی ها تبدیل به انرژی خواهد شد و تبدیل حالت رخ می دهد.

زمانی که بدن اسیدهای چرب داخل میتوکندری ها را اکسید می کند، این فرایند توسط تنفس انسان از بدن خارج می شود و در در نفس کشیدن بیرون می رود. در واقع نزدیک به چربی هایی که بدن می سوزاند، از طریق تنفس به بیرون منتقل می شود.

در واقع این اسیدهای چرب که منبع انرژی هستند، طی فرایندهای شیمیایی خاصی تجزیه می شود و در نهایت از طریق تنفس از بدن خارج می شود که البته همان انرژی تولید شده است. این ماده خارج شده به نما آدنوزین تری فسفات است که از طریق تنفس از بدن خواهد می شود و چیزی در بدن باقی نخواهد ماند.

آیا ادرار می تواند نشاندهنده ی چربی سوزی باشد؟

در بخش از کجا بفهمیم در حال چربی سوزی هستیم، اشاره شد که چه نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد چربی های بدن در حال سوزانده شدن است. اما اینکه ادرار می تواند نشان دهنده چربی سوزی باشد یا خیر، پاسخ به این سوال منفی است.

زیرا ادرار انسان، دارای ضایعات بدن است و این ضایعات در واقع همان سوخت و ساز بدن بوده که مواد زائد از آن خارج شده و بصورت ادرار از بدن خارج می شود. ادرار باقی مانده واکنش های شیمیایی زیادی در بدن است که اساسا آب است.

آیا ادرار می تواند نشاندهنده ی چربی سوزی باشد؟
آیا ادرار می تواند نشاندهنده ی چربی سوزی باشد؟

در ادرار می توانید مواد زائدی مانند اسید اوریک، کراتینین، نیتروژنوس و … از طریق آزمایش مشاهده کنید.

ادرار از کلیه ها وارد مثانه می شود و سپس از بدن خارج خواهد شد. در واقع فرایندهای شیمیایی رخ داده در بدن و دفع ضایعات توسط کلیه ها صورت می گیرد و اینکه در داخل ادرار، چربی باشد، کاملا اشتباه است.

همانطور که در بخش قبلی گفته شد، چربی های اضافی در طی فرایندهای شیمایی مختلف به موادی تبدیل می شود که در نهایت بصورت انرژی بوده و از طریق تنفس از بدن خارج خواهد شد و شکل دیگری نخواهد داشت و یا در بدن انباشته نمی شود که توسط ادرار دفع شود.

داشتن مواردی مانند تکرر ادرار می تواند نشانه چربی سوزی باشد، اما اغلب بخاطر مصرف مایعات است که در رژیم های غذایی لحاظ شده و این مایعات بدون هیچ چربی خاصی بصورت ادرار از بدن خارج می شود.

فواید کاهش وزن و چربی سوزی

حال که با مسئله چربی سوزی و اینکه از کجا بفهمیم در حال چربی سوزی هستیم آشنا شدیم، بد نیست بدانیم که چربی سوزی و کاهش وزن می تواند برای بدن فواید بسیار زیادی داشته باشد و بطور کلی بر سلامتی بدن بسیار موثر است. از جمله این فواید می توان به موارد زیر اشاره نمود:

فواید کاهش وزن و چربی سوزی
فواید کاهش وزن و چربی سوزی
 • بالا رفتن انرژی

افزایش انرژی از مهمترین فواید کاهش وزن است. در بخش نشانه های چربی سوزی گفته شد که در صورت بروز افزایش انرژی و کارایی بدن، یعنی فرد در حال کاهش وزن و چربی سوزی است.

از آنجایی که افزایش وزن باعث عدم تحرک می شود، کاهش انرژی رخ می دهد. با کاهش وزن و افزایش چربی سوزی، انرژی بدن رو به افزایش خواهد بود و در فعالیت های بدنی و حرکتی ما تاثیرات مثبتی بر جای خواهد گذاشت.

 • بهبود حافظه

تحقیقات متعددی نشان داده است که افرادی که از روش های کاهش وزن استفاده کرده اند و موفق به چربی سوزی شده اند، به مرور زمان در وضعیت حافظه انها، تاثیرات مثبتی مشاهده شده است.

اسکن های مغزی نشان داده است که فعالیت های مغزی بعد از کاهش وزن بیشتر از سابق شده و فعالیت های مغزی مانند ذخیره اطلاعات، افزایش تمرکز و … بهبود یافته است. همچنین با کاهش وزن، خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و … کمتر خواهد شد که در سنین پیری رخ می دهد.

 • کاهش خطر ابتلا به سرطان

چاقی و افزایش توده های چربی بدن، باعث می شود که بدن دچار مشکلات سلولی زیادی شود. رشد بیش از حد برخی از سلول ها از عوارض چاقی است که می تواند منجر به تشکیل توده های مختلف سرطانی در نقاط مختلف بدن شود.

با کاهش وزن و افزایش چربی سوزی، چنین عارضه ای به حداقل خود خواهد رسید. در واقع با افزایش چربی سوزی، التهاب های موجود در بدن به حداقل خود خواهد رسید و در نتیجه در پیشگیری و حتی درمان بیماری سرطان و تومورهای مختلف بسیار موثر خواهد بود.

 • درمان افسردگی و بهبود حالات روحی

در بخش از کجا بفهمیم در حال چربی سوزی هستیم اشاره شد که یکی از نشانه های چربی سوزی، بهبود در وضعیت روحی افراد است و احساس رضایت از خود بیشترد. در واقع با کاهش وزن اصولی و مداوم، فرد به احساس رضایت بیشتری دست پیدا می کند.

زیرا توانمندی های حرکتی فرد بهبود پیدا کرده است و می تواند در فعالیت های مختلف شرکت کند. در نتیجه احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت. همین مسئله باعث بهبود حالات روحی می شود.

همچنین با کاهش وزن، ترشح هورمون هایی مانند دوپامین نیز بهبود پیدا می کند که هورمونی شادی آور بوده و می تواند در درمان افسردگی موثر باشد.

 • بهبود خواب

یکی از مشکلات رایج افزایش توده های چربی در بدن، مشکل در خواب شبانه است. بیماری آپنه خواب از عوارض چاقی و اضافه وزن است.

زمانی که فرد به کاهش وزن می رسد و چربی سوزی را تجربه می کند، می تواند در وضعیت خواب خود کمک زیادی کند و در نتیجه باعث بهبود عملکرد بدن خود و انرژی روزانه خواهد شد. در واقع بهبود در وضعیت خواب را می توان یکی از نشانه های چربی سوزی هم دانست که به آن می توان توجه کرد.

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی مسئله چربی سوزی و لاغری پرداختیم. لاغری و چربی سوزی از اهمیت زیادی برخوردار است که از طریق روش های مختلفی مانند رژیم غذایی و ورزش و … رخ می دهد.

نتیجه گیری
نتیجه گیری

یکی از مسائل مهم در چربی سوزی، نشانه های آن است که ما در این مقاله به این موضوع پرداختیم که از کجا بفهمیم در حال چربی سوزی هستیم. بررسی نشانه های چربی سوزی و عملکرد چربی های سوزانده شده در بدن از اهمیت زیادی برخوردار است که در این مقاله به آن اشاره شد.

کاهش وزن و افزایش چربی سوزی، فواید بسیار زیادی برای بدن دارد که ما در انتهای مقاله به آن اشاره کردیم. با این حال توصیه می شود که برای استفاده از هرگونه برنامه های چربی سوزی و کاهش وزن و همچنین بررسی نشانه های چربی سوزی، از متخصصین تغذیه مشاوره های لازم دریافت شود.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید