از عمل بای پس معده راضی هستین

در این مقاله به این موضوع می پردازیم که آیا از عمل بای پس معده راضی هستین ؟ لطفا تا انتهای این مقاله، ما را همراهی نمایید. عمل جراحی گاستریک بای پس به افراد چاق و دارای اضافه وزن کمک می کند تا وزن خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. این نوع جراحی لاغری با تغییر دادن عملکرد سیستم گوارش فرد روی کاهش وزن او تاثیر می گذارد.

مقدمه

در روش های جراحی لاغری، هدف، محدود کردن مقدار دریافتی مواد غذایی می باشد که با کاهش کالری و کاهش مواد مغذی، کاهش وزن صورت می گیرد.

از عمل بای پس معده راضی هستین
از عمل بای پس معده راضی هستین

با کاهش اشتها و محدود شدن دریافت کالری، بدن برای تامین انرژی از بافت ها و چربی های انباشته شده استفاده می کنند. در این صورت چربی های انباشته شده کاهش یافته و لاغری اتفاق می افتد.

جراحی عمل بای پس معده یا سایر جراحی های لاغری زمانی انجام می شوند که فرد از طریق رژیم لاغری و ورزش اقدام به لاغری کرده باشد و نتیجه ای دریافت نکرده است یا چاقی و اضافه وزن سلامتی او را تهدید کند. در این صورت است نیاز است که بیمار در مدت زمان کوتاهی وزن زیادی را کاهش دهد.

آیا از عمل بای پس معده راضی هستین؟

آیا از عمل بای پس معده راضی هستین؟
آیا از عمل بای پس معده راضی هستین؟
فهرست مطالب:

از عمل بای پس معده راضی هستین

عمل بای پس معده به چه دلیل انجام می شود؟

مزایای عمل بای پس معده چیست؟

عمل بای پس معده برای چه افرادی مناسب است؟

مراحل جراحی بای پس معده چگونه است؟

اقدامات لازم قبل از جراحی بای پس معده

اقدامات لازم بعد از جراحی بای پس معده

رژیم بعد از عمل جراحی بای پس معده چگونه است؟

مواد غذایی مضر برای بعد از عمل بای پس معده

نکات مهم برای صرف غذا بعد از عمل بای پس معده

آیا بارداری بعد از عمل بای پس معده امکانپذیر است؟

چرا عمل بای پس معده استاندارد طلایی برای درمان چاقی را به خود اختصاص داده است؟

مدت زمان انجام عمل بای پس معده چقدر است؟

آیا بعد از عمل بای پس معده، امکان بازگشت معده و روده کوچک به شرایط قبل از عمل وجود دارد؟

اهمیت ورزش بعد از عمل بای پس معده چیست؟

نحوه جراحی عمل بای پس معده چگونه است؟

شیوه جراحی لاپاروسکوپی در جراحی بای پس معده را توضیح دهید.

بیهوشی در عمل جراحی بای پس معده

آیا ممکن است که عمل بای پس معده برای لاغری موثر نباشد؟

میزان اثر گذاری بای پس معده روی افراد خیلی چاق

دو اقدام مهم قبل از انجام عمل بای پس معده

افراد در چه سنی می توانند عمل بای پس معده انجام دهند؟

آیا بعد از عمل بای پس معده، نیاز به جراحی پلاستیک وجود دارد؟

آیا بعد از جراحی بای پس معده، دردی احساس می شود؟

سخن پایانی

جراحی های چاقی بسیاری وجود دارند

جراحی های چاقی بسیاری وجود دارند که گاسترینک معده یکی از شایع ترین انواع جراحی های چاقی می باشد. اکثر جراحان متخصص گوارش روش بای پس معده را پیشنهاد می دهند زیرا نسبت به سایر روش ها عوارض کمتری دارد و نتیجه کار نیز سریع تر رخ خواهد داد.

برای بهره بردن از نتایج مفید این جراحی باید خود شما نیز همکاری های لازم را انجام دهید که تغییر سبک زندگی از جمله آن می باشد. همچنین باید به پزشک متخصص و مجربی مراجعه نمایید تا هیچ مشکلی برای شما پیش نیاید. دکتر سلیمی یکی از بهترین ومعتبرترین افراد در این زمینه می باشند.

در این مقاله در مورد سوالی با مضمون ” آیا از عمل بای پس معده راضی هستین” بحث خواهیم کرد. زیرا این سوال بسیاری از افرادی می باشد که تصمیم به انجام این عمل دارند و قصد دارند از کسانی که عمل بای پس معده را انجام داده اند، میزان رضایت مندی آن ها را بررسی کنند. در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات تکمیلی در مورد این عمل را کسب نمایید.

از عمل بای پس معده راضی هستین

عمل بای پس معده با تغییر روی سیستم گوارشی یا میزان غذای مصرفی موجب کاهش وزن و لاغری می گردد. گاهی نیز این تاثیرات هر دو باهم اتفاق می افتند که میزان کاهش وزن در مدت زمان کوتاه تری رخ خواهد داد.

البته باید گفت که زمانی باید از عمل جراحی بای پس معده استفاده کنیم که از رژیم غذایی و ورزش، نتیجه مورد نظر را دریافت نکرده باشیم و به خاطر چاقی و اضافه وزن، سلامتی مان به خطر افتاده باشد. درنتیجه از طریق عمل جراحی بای پس معده در مدت زمان کوتاهی به وزن دلخواه خواهیم رسید.

از عمل بای پس معده راضی هستین
از عمل بای پس معده راضی هستین

عمل بای پس معده به چه دلیل انجام می شود؟

بیشترین کاربرد عمل بای پس معده آب کردن چربی های انباشته شده و جلوگیری از ابتلا به بیماری های مربوط به چاقی می باشد. با انجام جراحی بای پس معده از بروز بیماری هایی نظیر بیماری های زیر جلوگیری خواهیم کرد:

 • رفلاکس معده
 • زخم مری
 • بیمای های قلبی
 • فشار خون بالا
 • آپنه خواب
 • دیابت نوع 2
 • سکته مغزی

در دیگر روش های جراحی چاقی شاهد عدم جذب مواد مغذی از جمله ویتامین ها می باشیم. زیرا در دیگر روش ها، معده دستکاری شده و دریافت و جذب مواد مغذی از کار می افتد.

اما در عمل بای پس معده همچنان فرایند دریافت مواد مغذی وجود دارد و با انجام این عمل نیاز شما به دریافت انواع مکمل های مغذی کاهش می یابد. اما در روش های دیگر، بیمار بعد از جراحی باید مصرف مکمل ها را نیز شروع کند.

در دنیا روش های زیادی برای درمان دیابت وجود دارد

در دنیا روش های زیادی برای درمان دیابت وجود دارد. اما هیچکدام از روش ها، اثر بخش تر از کاهش وزن سریع نیست. بیشتر عمل های جراحی چاقی در کنترل و تسکین دیابت موثر می باشند اما هیچکدام به اندازه عمل بای پس معده اثر بخش تر نیستند. محققان اعلام کرده اند، در صورتی که در عمل جراحی بای پس معده، خود بیمار نیز همکاری های لازم را انجام دهند، بیماری دیابت نوع 2 تا 90 درصد بهبود می یابد.

عمل جراحی بای پس معده به طرز عجیبی عوارض جانبی ناشی از چاقی و بیماری های مرتبط با چاقی را نظیر کلسترول بالا، فشار خون بالا و بیماری های استخوانی را بهبود می بخشد.

شما می توانید با مراجعه به دکتر سلیمی به عنوان بهترین جراح انواع لاغری، به تمام سوالات خود پاسخ دهید.

مزایای عمل بای پس معده چیست؟

در مقاله ” آیا از عمل بای پس معده راضی هستین” به معرفی مزایای این جراحی خواهیم پرداخت تا دانش شما از این عمل بهتر و بیشتر شود. یکی از محبوب ترین راه های کاهش وزن در دنیا به دلیل مزایای زیادی که دارد، عمل بای پس معده می باشد. عمل جراحی بای پس معده از سال 2011 مورد استفاده قرار گرفت  و در سال 2015 به عنوان بهترین روش لاغری و درمان چاقی معرفی شد.

مزایای عمل بای پس معده چیست؟
مزایای عمل بای پس معده چیست؟

از مزایای جراحی بای پس معده می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کاهش وزن سریع
 • بهبود سلامت و وضعیت جسمانی افراد
 • کاهش ترشح هورمون اشتها
 • عدم بازگشت چاقی در صورت مراقبت
 • افزایش سوخت و ساز بدن
 • موثرتر نسبت به دیگر روش های جراحی چاقی
 • مصرف کمتر داروهای ناشی از عوارض چاقی
 • موثرترین روش بهبود دیابت نوع 2
 • بهبود مشکلات مفاصل
 • بهبود اختلالات تنفسی
 • افزایش اعتماد به نفس
 • تناسب اندام
 • عدم استفاده از شیء خارجی برای کاهش اشتها
 • تغییر سبک زندگی
 • عدم تغییر عملکرد روده
 • عدم ایجاد برش های بزرگ به دلیل جراحی لاپاروسکوپی
از مزایای جراحی بای پس معده می توان به موارد زیر اشاره نمود:
از مزایای جراحی بای پس معده می توان به موارد زیر اشاره نمود:

عمل بای پس معده برای چه افرادی مناسب است؟

عمل بای پس معده اگرچه مزایای زیادی دارد، اما همه افراد نمی توانند از آن استفاده نمایند و برای موثر بودن عمل، فرد باید ویژگی هایی را داشته باشد.

در نتیجه برای رسیدن به جواب سوال ” آیا از عمل بای پس معده راضی هستین” ابتدا باید بررسی کنید که کاندید مناسب برای انجام این عمل هستید یا خیر؟

عمل بای پس معده برای چه افرادی مناسب است؟
عمل بای پس معده برای چه افرادی مناسب است؟

عمل بای پس معده مناسب افرادی می باشد که شاخص توده بدنی آن ها بالاتر از 40 (چاقی شدید) است. افراد با شاخص توده بدنی بالاتر از 30 نیز مجاز به استفاده از این روش می باشند اما این افراد بهتر است که از طریق رژیم غذایی و ورزش اقدام به لاغری کنند و در صورت عدم دریافت نتیجه مورد نظر، تحت عمل بای پس معده قرار بگیرند.

برای برخی از افرادی که بیماری های زمینه ای دارند، ممکن است پزشک تشخیص دهد که عمل بای پس معده مناسب این افراد نیست و ممکن است سلامتی آن ها را به خطر بیاندازد.

به صورت کلی افرادی که شرایط زیر را دارا هستند، نمی توانند از مزایای جراحی بای پس معده بهره ببرند:

 • افرادی که به الکل و دخانیات اعتیاد دارند.
 • افرادی که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می کنند.
 • افرادی که بیماری کلاژن خون دارند.
 • افرادی که بیماری التهاب روده دارند.
 • افرادی که به بیماری سیروز کبدی مبتلا هستند.
 • افرادی که نارسایی مزمن کبدی دارند.
 • افرادی که باردار هستند.

برای کسب هر گونه اطلاعاتی، می توانید از دکتر سلیمی مشاوره بگیرید.

مراحل جراحی بای پس معده چگونه است؟

در بخش قبلی به معرفی مزایای این عمل جراحی پرداختیم و تا حدودی به پاسخ سوال “آیا از عمل بای پس معده راضی هستین” رسیدیم. در ادامه، مراحل جراحی بای پس معده را بررسی خواهیم کرد و در مورد نحوه عمل بحث خواهیم نمود.

بای پس معده با تغییر روی معده و روده و تغییر در نحوه گوارش غذا، موجب کاهش وزن سریع در افراد چاق می شود. بعد از جراحی بای پس معده، هنگام ورود غذا به بدن، غذا به بخشی از معده و روده کوچک که وظیفه جذب غذا را بر عهده دارند، وارد نخواهد شد. در این صورت تمام کالری های دریافتی جذب بدن نمی شوند و کاهش وزن اتفاق می افتد.

مراحل جراحی بای پس معده چگونه است؟
مراحل جراحی بای پس معده چگونه است؟

مرحله اول: قبل از عمل بای پس معده

یک ماه قبل از جراحی:

از یک ماه قبل از جراحی مصرف هر گونه قرص های هورمونی نظیر قرص های ضد بارداری و جایگین های هورمونی باید متوقف گردد.

سه هفته قبل از جراحی:

3 هفته قبل از جراحی زیر نظر پزشک باید برخی مواد مغذی را به صورت قرص مصرف نمایید. مواد مغذی مانند مولتی ویتامین ها، ویتامین B کمپلکس و آهن که باید به صورت روزانه مصرف گردند.

از 3 هفته قبل از عمل باید مصرف داروهای رقیق کننده خون را کنار بگذارید. برخی از داروها، خون را رقیق می کنند. در نتیجه باید در صورت مصرف هر گونه دارویی آن را به پزشک اطلاع دهید.

دو هفته قبل از جراحی:

از 2 هفته قبل از جراحی مصرف داروهای گیاهی، مکمل ها و داروهای ضد التهاب نظیر آسپرین، اکسدرین، ادویل، ایبوپروفن، آلِو، نوپرین و موترین باید متوقف گردد.

هنگام جراحی هیچ گونه کافئینی در بدن نباید وجود داشته باشد. کافئین 10 الی 14 روز طول می کشد تا از بدن خارج گردد. به همین دلیل از 2 هفته قبل از عمل باید مصرف چای، قهوه و نوشابه را متوقف کنید.

یک روز قبل از جراحی:

24 ساعت قبل از عمل، رژیم غذایی بیمار باید به رژیم مایعات رقیق محدود گردد. غذاهایی مانند:

 • آب گوشت رقیق
 • سوپ رقیق شده
 • آب میوه های رقیق شده
 • نوشیدنی های ساده با طعم میوه
 • انواع ژله های میوه ای
 • انواع بستنی میوه ای با طعم قهوه (بدون کافئین)

در صورتی که بیماری دیابت دارید و انسولین مصرف می کنید، باید در مصرف غذاهای مایع دقت داشته باشید که کربوهیدارت کافی به بدنتان برسد. از مصرف خود سرانه مکمل های آهن خودداری نمایید. بعد از گذشت 3 هفته از زمان جراحی می توانید مصرف آهن را شروع کنید.

12 ساعت قبل از جراحی باید از مصرف هرگونه مواد غذایی و مایعات پرهیز نمایید. در صورتی که معده شما دارای مقادیر حتی کمی مواد غذایی و مایعات باشد، عمل به تعویق خواهد افتاد.

یک روز قبل از جراحی:
یک روز قبل از جراحی:

مرحله دوم: روز عمل جراحی بای پس معده

مرحله دوم از جراحی بای پس معده به دو مرحله زیر تقسیم می شود.

بخش اول: کوچک کردن معده

در این نوع جراحی چاقی، جراح معده را به دو بخش کوچک و بزرگ تقسیم می کند. سپس دو قسمت را به وسیله بخیه یا منگنه از هم جدا می کند. معده کوچک تر متصل به مری است که مواد غذایی وارد آن می شوند. ظرفیت معده کوچک تنها یک پیمانه است.

با معده کوچک تر، بیمار سریع تر احساس سیری می کند و اشتهای او کم می شود. در نتیجه میزان غذای مصرفی و میزان کالری کاهش یافته و فرد وزن کم می کند.

بخش دوم: بای پس معده

جراح معده ی کوچک شده را از معده بزرگ تر جدا کرده است. طی جراحی، قسمت ابتدایی روده کوچک (دوازدهه) نیز از معده جدا شده و قسمت کوچک تر معده به پایین تر از روده کوچک یعنی تهی روده (ژژنوم) متصل می گردد. به این روش بای پس معده گفته می شود.

عمل بای پس معده از طریق لاپاروسکوپی و ایجاد چند برش کوچک انجام می گیرد. این کار برای وارد کردن لوله های لاپاروسکوپی و وارد کردن ابزارات جراحی رخ می دهد.

مرحله سوم: بعد از جراحی بای پس معده

گاهی ممکن است از افرادی که تجربه این عمل را داشته اند، سوال کنید که آیا از عمل بای پس معده راضی هستین؟

باید گفت که عمل بای پس معده در صورتی موفقیت آمیز است که تمام توصیه های بعد از عمل را رعایت کنید و انواع مواد مغذی، ویتامین ها و پروتئین ها را به بدن خود برسانید.

مرحله سوم: بعد از جراحی بای پس معده
مرحله سوم: بعد از جراحی بای پس معده

در دوره بعد از عمل، فرد به دلیل کاهش اشتها ممکن است با کمبود برخی از این مواد مواجه شود. به همین دلیل پیروی از یک برنامه رژیمی خاص که تمام گروه های مواد مغذی را دارا باشد، بسیار مهم و ضروری است. مصرف بسیاری از مواد غذایی با ارزش مانند میوه ها، سبزیجات، پروتئین و غلات کامل مواد معدنی و مغذی مورد نیاز بدن را تامین می کند.

در روزهای اول بعد از جراحی بای پس معده، دریافت پروتئین بسیار مهم و ضروری است

در روزهای اول بعد از جراحی بای پس معده، دریافت پروتئین بسیار مهم و ضروری است. وجود پروتئین برای بهبود زخم ها، ساخت عضله و بافت های دیگر نیاز است. پروتئین را می توانید از مواد غذایی زیر که دارای چربی کمی نیز می باشند، دریافت کنید.

 • مرغ بدون پوسته
 • گوشت راسته گاو
 • ماهی
 • تخم مرغ
 • لوبیا
 • لبنیات کم چرب

بعد از جراحی، بدن نمی تواند برخی از ویتامین ها و مواد معدنی را به درستی جذب کند. بنابراین لازم است که بیمار آن ها را در قالب قرص و مکمل های زیر دریافت کند.

 • مولتی ویتامین به همراه آهن
 • ویتامین B12
 • کلسیم به میزان 1200 میلی گرم در روز
 • ویتامین D
در روزهای اول بعد از جراحی بای پس معده، دریافت پروتئین بسیار مهم و ضروری است
در روزهای اول بعد از جراحی بای پس معده، دریافت پروتئین بسیار مهم و ضروری است

در هر وعده، بدن تنها 500 میلی گرم کلسیم می تواند جذب کند

در هر وعده، بدن تنها 500 میلی گرم کلسیم می تواند جذب کند بنابراین میزان کلسیم مصرفی در روز را به 2 تا 3 دوز محدود کنید. کلسیم مصرفی باید به صورت سیترات مصرف شود.

بیمار باید بعد از جراحی به طور مداوم به نزد پزشک برود تا چکاپ شود و بررسی گردد که روند کاهش وزن به درستی انجام می گیرد. در جلسات حضوری با پزشک، در مورد مشکلات مربوط به تغذیه خود صحبت کنید و در مورد دوره نقاهت اطلاعات کسب نمایید.

در ادامه برای پاسخ دادن به سوال ” از عمل بای پس معده راضی هستین” ، به اقدامات لازم برای قبل و بعد از عمل جراحی بای پس معده اشاره خواهیم داشت. با انجام درست این اقدامات، میزان رضایتمندی از این عمل افزایش می یابد. همچنین با مراجعه به دکتر سلیمی به عنوان بهترین جراح بای پس معده، می توانید اطلاعات ارزشمندی کسب نمایید.

اقدامات لازم قبل از جراحی بای پس معده

در جراحی عمل بای پس معده، برخی از اقدامات را لازم است خود فرد قبل و بعد از جراحی رعایت نماید. این اقدامات در میزان کاهش وزن و رضایت بخشی موثر هستند. بعد از این اقدامات آن چه از شما مورد سوال قرار می گیرد، این است که آیا از عمل بای پس معده راضی هستین؟

در این صورت جواب شما به این سوال بستگی به مراقبت های بعد و قبل از عمل دارد.

قبل از جراحی، پزشک از شما انتظار دارد که تمام آزمایشاتی را که تجویز کرده است، به درستی و در مرکز معتبری انجام دهید. زیرا جواب دقیق آزمایشات برای جراحی مهم هستند.

ضروری است که آزمایشات به موقع انجام گیرند. به طور مثال اگر پزشک گفته است که آزمایشی را 24 ساعت قبل از ساعت عمل انجام دهید، باید به موقع انجام گیرد. در غیر این صورت جواب آزمایشات صحیح نمی باشند.

برخی از آزمایشات قبل از جراحی بای پس معده عبارتند از:

 • آزمایش کامل فیزیکی
 • آزمایش خون
 • آزمایش سونوگرافی کیسه صفرا
 • و دیگر آزمایشاتی که به صلاحدید پزشک باید انجام شوند.

قبل از عمل بای پس معده سلامتی شما توسط پزشک بررسی می گردد. پزشک چکاپی برای شناسایی خطراتی مانند بیماری دیابت، فشار خون بالا، مشکلات قلبی و تنفسی انجام می دهد تا از سلامتی شما مطمئن شود. در صورتی که این بیماری ها شناسایی شدند، اقدامات لازم برای درمان انجام شده و در صورت صلاحدید، عمل بای پس معده انجام می شود.

برخی از آزمایشات قبل از جراحی بای پس معده عبارتند از:
برخی از آزمایشات قبل از جراحی بای پس معده عبارتند از:

یکی از مهم ترین اقدامات لازم قبل از جراحی بای پس معده

یکی از مهم ترین اقدامات لازم قبل از جراحی بای پس معده، مراجعه به متخصص تغذیه برای دریافت برنامه رژیم غذایی است که تمام مواد مغذی را دارا باشد.

فردی که می خواهد عمل بای پس معده را انجام دهد، بهتر است از اتفاقاتی که در اتاق عمل رخ خواهد داد، آگاهی داشته باشد. فرد باید از مراحل انجام عمل، نتایج مورد انتظار و عوارض احتمالی آگاهی داشته باشد. برای اطلاع از این اطلاعات می توانید این مقاله را یعنی ” آیا از عمل بای پس معده راضی هستین” مطالعه نمایید.

در این مقاله اطلاعات کاملی را در خصوص عمل بای پس معده  می توانید مطالعه نمایید. همچنین می توانید به سایت اینستاگرامی دکتر سلیمی مراجعه نمایید.

فرد قبل از عمل بای پس معده باید از نظر روحی نیز کاملا آماده باشد. در دوره قبل از عمل، از فشار روانی و استرس دوری کنید. همچنین آمادگی لازم را برای تغییر سبک زندگی خود باید داشته باشید. برای این کار می توانید از تجربیات دیگر افرادی که تحت جراحی این عمل قرار گرفته اند، استفاده کنید و از آن ها سوال نمایید که آیا از عمل بای پس معده راضی هستین؟

مراجعه به روانشناس

مراجعه به روانشناس یا مشاور نیز برای آمادگی قبل از عمل می تواند مفید باشد.

قبل از عمل بای پس معده باید مصرف دخانیات و سیگار را به طور کامل قطع کنید. در صورتی که سیگار مصرف می کنید، چند هفته قبل از عمل آن را به صورت کامل متوقف نمایید و بعد از عمل نیز از مصرف آن خودداری کنید. مصرف سیگار، خون را غلیط کرده و روند درمان را نیز مختل می کند.

مراجعه به روانشناس
مراجعه به روانشناس

در صورت مصرف هر گونه دارویی، آن را حتما به پزشک اطلاع دهید.

همچنین در صورت بارداری باید از انجام عمل بپرهیزید و پزشک نیز در صورت اطلاع از بارداری شما، آن را به تعویق می اندازد. البته باید گفت که شما می توانید بعد از جراحی بای پس معده باردار شوید اما باید مدتی از عمل گذشته باشد. اطلاعات کامل را در خصوص بارداری بعد از عمل بای پس معده در ادامه در اختیارتان خواهیم گذاشت.

پزشک قبل از عمل بای پس معده از شما درخواست می کند تا مصرف هر گونه دارویی که موجب لخته شدن خون می گردد را متوقف نمایید. از جمله این داروها:

 • آسپرین
 • ایبوپروفن ( ادویل)
 • ویتامین E
 • وارفارین (کومادین)

قبل از رفتن به بیمارستان برای جراحی، محیط خانه را برای دوره نقاهت باید آماده کنید و دستورالعمل های مربوط به عدم مصرف مواد غذایی و مایعات را رعایت نمایید.

ممکن است پزشک داروهایی را قبل از جراحی تجویز کند که باید با مقدار کمی آب مصرف گردند.

اقدامات لازم بعد از جراحی بای پس معده

افراد بعد از این که تحت عمل جراحی بای پس معده قرار گرفتند، از 1 تا 4 روز در بیمارستان بستری خواهند شد تا حال عمومی شان بررسی گردد.

بعد از به هوش آمدن، پزشک از شما درخواست می کند تا برای جلوگیری از لخته شدن خون در بدن، کمی قدم بزنید. ممکن است پزشک یک الی دو روز بعد از عمل یک سوند از بینی تان وارد معده کند. این سوند سبب خروج مایعات روده کوچک از بدن شما می گردد.

همچنین ممکن است سوندی نیز برای خارج کردن ادرار به مثانه متصل گردد. ممکن است تا 3 روز بعد از عمل قادر به خوردن نباشید. بعد از این مدت باید غذاهای مایع و پوره شده مصرف نمایید تا معده به شرایط جدید عادت کند.

بعد از جراحی، پزشک یک لوله به قسمت بزرگ تر معده که بای پس معده شده است، متصل می کند. این سوند که از پهلوی شما خارج می گردد، مایع درون معده را خالی می کند و به بیرون انتقال می دهد.

اقدامات لازم بعد از جراحی بای پس معده
اقدامات لازم بعد از جراحی بای پس معده

بعد از به هوش آمدن، جوراب ساق بلند مخصوص برای شما می آورند که برای جلوگیری از لخته شدن خون باید بپوشید. علاوه بر این، داروهایی برای جلوگیری از لخته شدن خون برای شما تجویز می گردد که باید به درستی مصرف نمایید. این داروها ممکن است در قالب قرص باشد و یا از طریق لوله ای وارد سیاهرگ می شود.

در صورتی که شرایط زیر را دارا باشید، می توانید از بیمارستان مرخص شوید:

 • خوردن مایعات بدون استفراغ
 • توانایی حرکت کردن بدون درد
 • مصرف مسکن ها بدون نیاز به لوله
 • اطلاع از تمام دستورالعمل های دوره نقاهت و بعد از آن

در صورتی که دستوالعمل های قبل و بعد از جراحی را به درستی اجرا کنید، عمل شما با حداکثر نتیجه مورد انتظار رخ خواهد داد. خواهشمند است، اگر شما نیز تحت جراحی بای پس معده قرار داشتید، تجربیات خود را به ما اطلاع دهید و بگویید که آیا از عمل بای پس معده راضی هستین یا خیر؟ پیشنهاد می کنیم که حتما با دکتر سلیمی به عنوان معتبرترین جراح انواع لاغری، مشورت کنید.

رژیم بعد از عمل جراحی بای پس معده چگونه است؟

آن چه در این مقاله به عنوان سوال مطرح می شود، این است که آیا شما از عمل بای پس معده راضی هستین یا خیر؟

یقینا رضایت از عمل بای پس معده در گرو دنبال کردن از یک رژیم غذایی درست می باشد. رژیم غذایی که کمترین میزان کالری و کربوهیدارت را داشته و در عین حال سرشار از مواد مغذی باشد.

بعد از عمل، معده به شرایط جدید عادت ندارد. از این رو لازم است که برخی از نکات را رعایت نمایید. در ادامه، دستورالعمل تغذیه را برای بعد از عمل بیان نموده ایم. با رعایت این دستورالعمل ها از ایجاد عوارض احتمالی جلوگیری خواهید کرد.

هفته اول:

بیمار باید یک هفته اول بعد از عمل از سوپ های روان و غذاهای رقیق شده تغذیه نماید. در هفته اول مصرف شیر بدون چربی، آب گوشت بدون چربی و ژله و چای بدون قند مجاز است.

معده به شرایط جدید عادت ندارد. بنابراین باید از مصرف هر گونه مواد غذایی جامد بپرهیزید. حتی مصرف آدامس در این دوره ممنوع است. در طول هفته اول، حجم غذای شما باید کم بوده و در مقابل، تعداد وعده افزایش یابد.

هفته دوم:

در هفته دوم بنا به صلاحدید دکتر سلیمی، می توانید برخی سوپ ها را میل نمایید. در این هفته مصرف پودینگ، چای و قهوه بدون کافئین مانعی ندارد.

هفته دوم:
هفته دوم:

هفته سوم:

در هفته سوم می توانید غذاهای پوره شده را مصرف نمایید و انواع سوپ ها را به برنامه غذایی خود اضافه کنید. در این هفته مصرف تخم مرغ آب پز و پوره شده را می توانید شروع کنید.

باید توجه داشت که غذاهای پوره ای را باید به آرامی بجوید. حجم غذاها باید کم باشد و سرعت خوردن نیز باید کاهش یابد.

باید به ازای هر 60 تا 70 گرم پروتئین، مایعات مختلف در روز مصرف نمایید. میزان مصرف مایعات در روز باید 1.5 لیتر باشد. مایعات را حداقل 30 دقیقه قبل و بعد از غذا میل نمایید. بیمار هنوز باید از مصرف هر گونه چربی، قند، نوشابه های گازدار و کافئین بپرهیزد.

هفته چهارم:

در هفته چهارم هنوز باید رژیم غذایی پوره را دنبال کنید و برای خوردن غذاهای جامد زود است. در این هفته می توانید مصرف غذاهایی مانند پنیر روستایی، آب گوشت مرغ، هویج آب پز، لوبیا سبز له شده، کدو، میوه های نرم و سبزیجات بخارپز شده را آغاز نمایید.

به توصیه پزشک می توانید به غذاهای خود کمی چربی اضافه نمایید. همچنین از غذاهایی که بافتی نرم دارند نیز مانند کنسرو ماهی و مرغ، سفیده تخم مرغ، پنیر بدون چربی و سویا می توانید میل کنید.

هفته پنجم:

در این هفته می توانید مصرف غذاهای جامد را شروع کنید اما باید حجم آن ها بسیار کم باشد. ممکن است با مصرف برخی از مواد غذایی حالتان بد شود. شما باید این مواد غذایی را شناسایی کرده و در جایی یاد داشت کنید تا از مصرف آن ها خودداری نمایید.

هفته پنجم:
هفته پنجم:

مصرف روزانه حداقل 8 لیوان آب در دوره نقاهت ضروری می باشد.

شما در حال مطالعه مقاله ” از عمل بای پس معده راضی هستین” می باشید.

مواد غذایی مضر برای بعد از عمل بای پس معده

افرادی که تحت عمل جراحی بای پس معده قرار می گیرند، مجاز به مصرف تمام مواد غذایی نیستند و محدودیت هایی برای تغذیه آن ها وجود دارد. از جمله این مواد غذایی:

پاپ کورن:

پاپ کورن خوراکی سنگینی است و به معده فشار زیادی وارد می کند. به همین دلیل از مصرف آن باید خوددرای گردد.

آجیل:

هضم آجیل ها حتی برای معده های سالم سنگین است و به معده فشار وارد می کند. بنابراین از مصرف آجیل ها بعد از عمل بای پس معده باید خودداری نمود.

کرفس:

مواد تشکیل دهنده کرفس به صورتی هستند که برای هضم آن ها به معده فشار زیادی وارد می گردد. برای مصرف کرفس می توانید آن را به صورت پخته شده میل نمایید و یا آب آن را بگیرید و بنوشید که برای لاغری نیز مفید می باشد.

گوشت قرمز:

مصرف گوشت قرمز خود سبب چاقی می گردد. بنابراین بهتر است که گوشت مرغ و ماهی را جایگزین آن کنید.

میوه خشک:

میوه های خشک قند بالایی دارند که مصرف آن برای افرادی که عمل بای پس معده انجام داده اند، مضر می باشد.

نان:

نان پای ثابت سفره های ایرانی می باشد اما مصرف مداوم انواع نان ها ضررهای زیادی برای بدن دارد. نان دارای نشاسته ی زیادی است که مشکلاتی را برای دستگاه گوارش ایجاد می کند. به همین دلیل مصرف آن برای افرادی که بای پس معده انجام داده اند، مضر می باشد.

الکل:

اگر الکل و دخانیات استفاده می کنید، قبل از عمل باید مصرف آن ها را کنار بگذارید. بعد از عمل معده شما کوچک شده است و تحمل دریافت الکل و جذب آن را ندارد که در این صورت برای فرد، خطر مرگ را به همراه دارد.

غذاهای سرخ شده:

غذاهایی که در روغن سرخ و پخته می شوند، چربی زیادی را به خود جذب می کنند. در صورتی که فرد این مواد غذایی را مصرف نماید، دچار تهوع و استفراغ و گاهی نیز دچار رفلاکس می گردد. مصرف غذاهای پر چرب برای سیستم گوارشی نیز مضر است و باید از مصرف آن ها بپرهیزید.

نوشیدنی های گازدار:

نوشیدنی های گازدار اسیدیته و مواد نگهدارنده زیادی دارند که از مصرف آن باید خودداری گردد. وجود اسیدیته در این نوشیدنی ها سبب افزایش اشتها می شود که در نتیجه سبب چاقی در فرد می گردد. مصرف این نوشابه ها موجب بروز دیابت و پوکی استخوان نیز می گردد.

نوشیدنی های گازدار:
نوشیدنی های گازدار:

شما می توانید از افرادی که تجربه عمل بای پس معده را داشته اند، سوال نمایید که آیا از عمل بای پس معده راضی هستین؟ همچنین از تجربه آن ها در مورد تغذیه بعد از عمل نیز استفاده نمایید.

می توان گفت که میزان موفقیت بعد از عمل در گرو رعایت همین دستورالعمل های تغذیه ای می باشد که برای رعایت آن ها فرد باید اراده قوی داشته باشد. در صورتی که شما دارای اراده قوی باشید، این توصیه ها و دستورالعمل ها را نیز به درستی رعایت می کنید و میزان اثر بخشی عمل را افزایش می دهید. در این صورت نتایج عمل را به اشتراک بگذارید و بگویید که آیا از عمل بای پس معده راضی هستین یا خیر؟

نکات مهم برای صرف غذا بعد از عمل بای پس معده

برای استفاده از تجربیات دیگران، شما باید از افرادی که عمل بای پس معده انجام داده اند، سوال نمایید که آیا از عمل بای پس معده راضی هستین؟ همچنین با مراجعه به دکتر سلیمی و گفت و گو با بیمارانی که توسط دکتر سلیمی عمل جراحی را انجام داده اند، به پاسخ سوالات خود می رسید.

افرادی که عمل بای پس معده انجام داده اند، برای اثر بخشی هر چه بهتر نتایج عمل، نکاتی را در مورد نحوه تغذیه خود رعایت کرده اند که نحوه صحیح غذا خوردن این افراد را در ادامه بیان نموده ایم.

توجه به مقدار غذای مصرفی:

بعد از عمل بای پس معده، اشتهای فرد کاهش می یابد با این حال باید حواستان به مقدار غذایی که می خورید، باشد. بعد از عمل هیچگاه نباید پرخوری کنید. زیرا دچار حالت تهوع و درد معده می شوید.

بعد از این عمل، معده، گنجایشی تقریبا 28 تا 30 گرم دارد. شما نیز باید به همین میزان غذا بخورید زیرا معده حالت ارتجاعی دارد و شما اگر بیشتر از این مقدار غذا بخورید، معده کش می آید. البته لازم نیست در هر وعده غذای خود را وزن کنید. فقط باید در هر وعده هر زمان که احساس سیری کردید، دست از خوردن بردارید.

توجه به مقدار غذای مصرفی:
توجه به مقدار غذای مصرفی:

به آرامی غذا خوردن:

در صورتی که غذا را سریع بخورید، بدن دچار اختلالی به نام سندروم دامپینگ می شود. در اثر این سندروم، غذا به سرعت وارد روده کوچک می شود که حالات بدی نظیر استفراغ و سرگیجه به سراغ شما می آید.

بنابراین سریع غذا خوردن به خصوص برای افرادی که عمل بای پس معده انجام داده اند، بسیار مضر است. این افراد باید عادت کنند تا به آرامی غذا بخورند. در این صورت هضم غذا نیز به آسانی انجام می شود.

خوب جویدن غذا:

در عمل بای پس معده، در معده سوراخی برای اتصال به روده کوچک ایجاد می گردد. این سوراخ بسیار کوچک بوده و مواد غذایی درشت نمی توانند از آن عبور کنند. در صورتی که مواد غذایی درشت وارد معده شوند، به دلیل بزرگ بودن، مستقیم وارد روده می شوند که موجب ایجاد دردهای شکمی و تهوع می گردد.

بنابراین برای هضم بهتر غذا باید آن را به خوبی جویده و قورت دهید. تا جایی که امکان دارد از غذاهای پوره شده و سوپ استفاده نمایید تا از ایجاد عوارض مختلف جلوگیری کنید. در صورتی هم که غذای جامد میل می کنید، آن را به خوبی بجوید.

پرهیز از مصرف نوشیدنی در هنگام غذا خوردن:

اگر از افرادی که عمل بای پس معده انجام داده اند، سوال نمایید که آیا از عمل بای پس معده راضی هستین، جواب خواهند داد که اگر اصول تغذیه و نحوه تغذیه را رعایت کرده بودند، نتایج بهتری را می توانستند دریافت کنند. به همین دلیل عمل به این دستورالعمل ها ضروری می باشد. همچنین مشورت با دکتر سلیمی بسیار کارگشا می باشد.

افرادی که تحت جراحی عمل بای پس معده قرار گرفته اند، اگر به همراه وعده های غذایی خود نوشیدنی میل کنند، دچار سندروم دامپینگ می شوند. به همین دلیل باید از مصرف هر نوع نوشیدنی حتی آب به همراه وعده غذایی بپرهیزید. حتی قبل از خوردن غذا نیز نباید نوشیدنی میل نمایید.

مصرف نوشیدنی ها همراه غذا معده شما را پر می کند و به شما احساس سیری می دهد. اما نکته مهم این است که در طول روز، مایعات به خصوص آب زیاد مصرف کنید تا بدن دچار کم آبی نگردد.

آیا بارداری بعد از عمل بای پس معده امکانپذیر است؟

چاقی در دوران بارداری عوارض زیادی دارد و موجب ایجاد خطراتی برای مادر و جنین می گردد. خطراتی مانند افزایش فشار خون، نقص لوله عصبی جنین، چاق شدن جنین، نقص عضو در جنین، مشکلات زیای در زایمان و مسمومیت های حاملگی می توان اشاره نمود.

بنابراین کاهش وزن افراد چاق برای لاغری ضروری می باشد. بسیاری از پزشکان به زنان چاق توصیه می کنند که قبل از بارداری ابتدا وزن خود را کاهش دهند تا از بروز خطراتی که جان مادر و جنین را تهدید می کند، جلوگیری شود.

اما برخی افرادی که سن آن ها در حال افزایش است، نیاز دارند تا در مدت زمان کوتاهی وزن کم کنند. افرادی که قصد کاهش وزن سریع برای بارداری را دارند نیز می توانند کاندیدای مناسبی برای بای پس معده باشند.

اما باید مدتی از زمان عمل بای پس معده گذشته باشد تا زنان بتوانند باردار شوند. همچنین این افراد باید تحت مراقبت های خاص باردار شوند که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

آیا بارداری بعد از عمل بای پس معده امکانپذیر است؟
آیا بارداری بعد از عمل بای پس معده امکانپذیر است؟

بارداری بعد از عمل بای پس معده

میزان رضایت از عمل بای پس معده بسیار زیاد است. به طوری که اگر از افرادی که این عمل را انجام داده اند، سوال کنید که آیا از عمل بای پس معده راضی هستین؟ رضایتشان را اعلام خواهند کرد.

یکی از مزایایی که عمل بای پس معده دارد، ایجاد بارداری راحت است. زیرا بعد از عمل، وزن فرد کاهش یافته و خطراتی که جان مادر و جنین را تهدید می کند نظیر افزایش فشارخون و مسمومیت های حاملگی از بین خواهند رفت.

همچنین بای پس معده در درمان نازایی نیز موثر است و احتمال بارداری را افزایش می دهد. طی تحقیقاتی در سال 2005 زنانی که به علت چاقی در باروری مشکل داشتند، بعد از عمل بای پس معده توانستند از طریق تخمک گذاری طبیعی باردار شوند.

در نتیجه افرادی که دارای سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) می باشند، بعد از عمل بای پس معده احتمال بارداریشان افزایش می یابد. همچنین در مطالعات سال 2005 زنانی که این سندروم را داشتند، مشکلات متابولیک و اختلالات تولید مثل در آن ها به طور کامل بر طرف شد.

بارداری بعد از عمل بای پس معده
بارداری بعد از عمل بای پس معده

اقدام به بارداری 18 ماه بعد از عمل بای پس معده

بعد از جراحی بای پس معده باید وزن به ثبات برسد تا اقدام به بارداری نمایید. بعد از جراحی، بدن دچار تغییرات زیادی می شود. از جمله تغییر در تغذیه و بروز استرس که برای بارداری و جنین بسیار مضر است. در طول بارداری، جنین مستقیما از مادر تغذیه می شود و مواد مغذی را برای رشد از مادر دریافت می کند. در طول درمان، اشتهای فرد کاهش می یابد که این موجب نرسیدن مواد مغذی به جنین و عدم رشد او می شود.

در نتیجه برای جلوگیری از این خطرات لازم است که دوره درمان تمام شود و وزن فرد به ثبات برسد که تقریبا 18 ماه زمان می برد. پس شما برای بارداری باید 18 ماه صبر کنید و بعد از این مدت اقدام به بارداری نمایید.

میل و فعالیت جنسی بیمار بعد از جراحی بای پس معده افزایش می یابد. به همین دلیل باید از داروهای ضد بارداری در دوره درمان استفاده کند تا احتمال بارداری در 18 ماه اول بعد از عمل، به صفر برسد.

در طول این 18 ماه بیمار مکمل های زیادی نظیر انواع ویتامین ها و مواد مغذی مصرف می کند، با این حال ممکن است برخی از مواد معدنی در بدن کم باشد.

قبل از اقدام به بارداری به پزشک متخصص مراجعه نمایید

از این رو قبل از اقدام به بارداری به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا مکمل های لازم را برای قبل از بارداری برای شما تجویز کند تا کمبود برخی از مواد معدنی در بدن برطرف گردد. به پزشک زنان اطلاع دهید که عمل بای پس معده انجام داده اید تا آزمایش های لازم را برای بررسی وضعیت جسمانیتان انجام دهد.

بعد از عمل بای پس معده میزان برخی از مواد مغذی مانند آهن، ویتامین B12 ، کلسیم و ویتامین D در بدن کاهش می یابد که باید قبل از بارداری میزان آن ها در بدن به حد نرمال برسد.

قبل از اقدام به بارداری به پزشک متخصص مراجعه نمایید
قبل از اقدام به بارداری به پزشک متخصص مراجعه نمایید

ما به دنبال پاسخ مناسب از افرادی هستیم که عمل بای پس معده انجام داده اند و مضمون سوال ما از این افراد این است که آیا از عمل بای پس معده راضی هستین یا خیر؟ از این رو در بخش های بعدی همراه ما باشید تا به پاسخ این سوال برسید.

چرا عمل بای پس معده، استاندارد طلایی برای درمان چاقی را به خود اختصاص داده است؟

در روش درمان بای پس معده، حجم معده به اندازه 20 تا 30 سی سی کوچک می شود و قسمتی از روده نیز برای عدم جذب مواد غذایی از مسیر اصلی خارج می گردد. مهم ترین هدف از انجام این عمل، محدود کردن جذب مواد غذایی و در نتیجه کاهش وزن می باشد.

در طول درمان، فرد در صورت رعایت دستورالعمل ها، حدود 90 درصد از وزن خود را از دست می دهد. این روش کمترین میزان برگشت مجدد وزن را دارد.

به صورت کلی دلایلی که عمل بای پس معده، استاندارد طلایی را برای درمان چاقی به خود اختصاص می دهد، شامل موارد زیر است:

 • در عمل بای پس معده بیشترین میزان کاهش وزن نسبت به روش های دیگر جراحی، اتفاق می افتد.
 • عمل بای پس معده کمترین میزان بازگشت چاقی را نسبت به دیگر روش ها دارد.
 • عمل بای پس معده برای افرادی که نمی توانند ورزش کنند و ریزه خوار و شیرینی خوار هستند، بهتر از اسلیو معده می باشد.
 • در صورتی که در این عمل نشتی معده صورت گیرد، بهتر از اسلیو معده می توان آن را کنترل نمود. زیرا در صورت نشتی، مواد غذایی به قسمت معده بزرگ تر نشت می کند نه به سایر اجزای بدن.
 • در بای پس معده امکان برگشت معده به حالت اولیه وجود دارد در حالی که این امکان برای اسلیو معده وجود نخواهد داشت.

شما با مراجعه به دکتر سلیمی به عنوان بهترین جراح لاغری، مزایا دیگری را نیز در می یابید.

مدت زمان انجام عمل بای پس معده چقدر است؟

در قسمت قبل، مهم ترین مزیت بای پس معده را بیان نمودیم و گفتیم که این عمل قابلیت برگشت دارد. برخی از افرادی که چاق هستند، تمایل دارند از افرادی که این عمل را انجام داده اند، سوال کنند که آیا از عمل بای پس معده راضی هستین یا خیر؟ افرادی که تجربه این عمل را دارند، از مزایای خوب و زیاد بای پس معده آگاه هستند و شما نیز می توانید از تجربه خوب این افراد استفاده کنید.

سوالی که برای اغلب شما عزیزان پیش می آید این است که مدت زمان انجام عمل چقدر است؟

باید گفت که میزان دقیق انجام عمل بستگی به شرایط بیمار و میزان مهارت و تبحر پزشک دارد. اما برای انجام جراحی، زمانی با میانگین 120 دقیقه در نظر گرفته شده است که جراح از طریق دستگاه لاپاروسکوپ اقدام به جراحی می کند.

مدت زمان انجام عمل بای پس معده چقدر است؟
مدت زمان انجام عمل بای پس معده چقدر است؟

آیا بعد از عمل بای پس معده، امکان بازگشت معده و روده کوچک به شرایط قبل از عمل وجود دارد؟

در بخش های قبلی این مقاله، مزایای عمل بای پس معده را شرح نمودیم و بیان کردیم که بسیاری از افراد کاندید برای این عمل، از افرادی که این عمل را انجام داده اند، سوال می کنند که آیا از عمل بای پس معده راضی هستین یا خیر و تمایل دارند تا میزان رضایتمندی این افراد را بررسی نمایند.

باید گفت که عمل بای پس معده مزایای زیادی دارد که موجب رضایت اکثر افراد از این عمل می باشد. برخی افراد که BMI بدنشان زیاد نیست، تمایل دارند بعد از این که مقداری از وزنشان کاهش یافت، دوره درمان را به اتمام برسانند و وزن خود را در آن حدود ثابت نگه دارند. از این رو جراح اقدام به برگرداندن معده به حالت اولیه می کند.

یکی از مهم ترین مزیت عمل بای پس معده نسبت به روش اسلیو معده

یکی از مهم ترین مزیت عمل بای پس معده نسبت به روش اسلیو معده، قابلیت برگشت معده و دستگاه گوارش به حالت اولیه می باشد. یعنی فرد هر زمانی که تمایل داشت، می تواند از پزشک درخواست کند که سیستم مربوط به معده و دستگاه گوارش او را به حالت اولیه بر گرداند.

در این شرایط پزشک و جراح، تغییراتی را که در عمل بای پس معده انجام دادند، به حالت اولیه باز می گردانند. در جراحی بازگشت معده، بخیه هایی را که به کمک آن معده را تقسیم کردند، باز شده و معده به حالت کامل برمی گردد. بخشی از روده کوچک نیز که به معده متصل شده بود و از مسیر دستگاه گوارش جدا شده بود، به شرایط عادی باز می گردد.

عمل بای پس معده عملی سخت و حساس است. به همین منظور پزشکی که انتخاب می کنید، باید مهارت و تجربه بالایی در این خصوص داشته باشد. برای انتخاب بهترین پزشک عمل بای پس معده باید تحقیقات زیاد و گسترده ای انجام دهید و از افرادی که این عمل را انجام داده اند، سوال کنید که آیا از عمل بای پس معده راضی هستین؟

همچنین در مورد پزشک او و مرکزی که این عمل را در آن انجام داده است، پرس و جو نمایید. ما به شما دکتر سلیمی را معرفی می نماییم. دکتر سلیمی، بهترین و معتبرترین جراح در این زمینه می باشند.

یکی از مهم ترین مزیت عمل بای پس معده نسبت به روش اسلیو معده
یکی از مهم ترین مزیت عمل بای پس معده نسبت به روش اسلیو معده

اهمیت ورزش بعد از عمل بای پس معده

در قسمت های قبلی این مقاله، مهم ترین مزایای عمل بای پس معده را توضیح دادیم. سوال ما از افرادی که عمل بای پس معده را انجام داده اند، این است که آیا از عمل بای پس معده راضی هستین؟

در صورتی که پاسخ این افراد منفی بود، باید سوال کنید که آیا در دوره درمان، تغذیه مناسب و ورزش نیز داشته اند یا خیر؟

افرادی که در دوره درمان از برنامه رژیمی مناسب پیروی کرده و ورزش نیز می کنند، نتایج بهتری نسبت به افرادی که این کارها را انجام نمی دهند، دریافت می کنند و در نتیجه رضایت آن ها از این عمل بیشتر خواهد بود.

رسیدن به یک تناسب اندام ایده آل

برای رسیدن به یک تناسب اندام ایده آل، باید قبل و بعد از جراحی بای پس معده فعالیت های بدنی را شروع کنید. هنگامی که بر اثر عمل بای پس معده وزن کم می کنید و لاغر می شوید، عضلات شما تحلیل می رود. عضلات در سیستم متابولیسم بدن نقش مهمی دارند. می توان از طریق ورزش و فعالیت های بدنی، بافت عضلات را در دوره درمان حفظ کرد که در نتیجه به سیستم متابولیسم بدن کمک می گردد تا لاغری زودتر صورت گیرد.

طبق تحقیقات صورت گرفته از افرادی که بعد از عمل بای پس معده ورزش کرده اند، حدود 6 تا 7 کیلوگرم کاهش وزن بیشتر از کسانی که ورزش نمی کنند، رخ می دهد.

همچنین ورزش بعد از عمل در بهبود زخم ها و جلوگیری از بروز عوارض موثر عمل می کند و موجب کاهش استرس و افزایش امید در فرد می گردد.

مزیت دیگر ورزش کردن در این دوران را می توان به کاهش لخته شدن خون، بهبود بخیه ها، بهبود عملکرد روده و افزایش گردش خون اشاره نمود.

همچنین ورزش هایی مانند بدنسازی موجب سفت شدن عضلات و پوست شل شده بعد از لاغری می شود.

رسیدن به یک تناسب اندام ایده آل
رسیدن به یک تناسب اندام ایده آل

ورزش های مناسب برای 6 ماه اول بعد از عمل

پیاده روی:

بیمار باید بعد از عمل از پیاده روی ساده شروع کند تا بدن او برای انجام فعالیت های ورزشی آماده گردد. پیاده روی کمک می کند تا بدن فرد آماده شود. طوری که بعد از چند ماه امکان دویدن طولانی مدت برای فرد مهیا می شود.

یوگا:

یوگا به افزایش گردش خون و انعطاف پذیری بدن کمک زیادی می کند. یوگا همچنین در روند بهبود زخم ها و کاهش وزن موثر عمل می کند.

شنا:

شنا یکی از ورزش هایی است که موجب چربی سوزی زیادی در بدن می گردد. شنا موجب افزایش ضربان قلب و کاهش استرس در بدن می گردد.

رقص:

رقص یکی از ورزش هایی است که علاوه بر کاهش وزن، موجب تقویت روحیه، قلب و استخوان ها می شود.

ورزش های استقامتی:

ورزش هایی مانند وزنه برداری سبب افزایش استقامت بدن می گردند که در صورت تمایل می توانید آن را انجام دهید.

نحوه جراحی عمل بای پس معده چگونه است؟

عمل جراحی بای پس معده در بیمارستان انجام می شود. جراح برای انجام این عمل از بیهوشی کامل استفاده می کند که یعنی در طول جراحی به هیچ وجه هوشیار نیستید. جزئیات عمل به شرایط بدنی فرد و وضعیت سلامتی او بستگی دارد. همچنین نوع بیمارستان و پزشکی که عمل را انجام می دهد، در جزئیات عمل موثر می باشند.

همان طور که پیشتر نیز گفته شد، عمل جراحی بای پس معده با روش لاپاروسکوپی انجام می گیرد که در ادامه به توضیحات بیشتر در مورد روش جراحی لاپاروسکوپی می پردازیم.

می توانید جزئیات عمل را از دکتر سلیمی به عنوان بهترین جراح و یا افرادی که قبلا عمل بای پس معده انجام داده اند، جویا شوید و از آنان بپرسید که آیا از عمل بای پس معده راضی هستین یا خیر؟

نحوه جراحی عمل بای پس معده چگونه است؟
نحوه جراحی عمل بای پس معده چگونه است؟

شیوه جراحی لاپاروسکوپی در جراحی بای پس معده

معمولا از افرادی که تحت عمل بای پس معده قرار می گیرند، سوال می شود که آیا از عمل بای پس معده راضی هستین؟ البته این سوال را اغلب افرادی می پرسند که بر اثر اضافه وزن در شرایط سختی هستند و به دنبال یک شیوه ی درمانی نوین برای کاهش وزن می باشند. برای این افراد عمل بای پس معده بهترین گزینه است. زیرا عمل از طریق لاپاروسکوپی انجام می شود که کمترین عوارض جراحی را دارد.

در گذشته عمل های جراحی را از طریق روش های سنتی و به صورت برش های زیادی انجام می دادند. اما امروزه با روی کار آمدن جراحی لاپاروسکوپی، دیگر خبری از برش های بزرگ و زخم های عمیق نمی باشد و بیمار، دوره نقاهت کوتاه تری را می گذراند.

در روش لاپاروسکوپی، تنها چند برش کوچک در حدود 1 سانت روی شکم ایجاد می گردد تا تجهیزات مربوط به عمل جراحی از طریق لوله های لاپاروسکوپ به درون شکم وارد شوند. روی لوله های لاپاروسکوپ، دوربین و چراغی متصل است. عمده ی فعالیت پزشک و مدیریت بخش های مختلف بای پس معده از طریق همین دوربین و انتقال تصاویر به مانیتور انجام می گیرد. اندازه، عمق و تعداد برش ها در این روش بسیار کمتر از جراحی های باز است.

مهم ترین مزیت روش جراحی لاپاروسکوپی این است که به دلیل کم بودن سایز، عمق و تعداد برش ها، احتمال ایجاد عفونت در نواحی زخم ها بسیار ضعیف است و به راحتی کنترل می گردد.

از طرفی با جراحی لاپاروسکوپی دوره نقاهت عمل بای پس معده بسیار کوتاه تر خواهد بود و فرد درد کمتری را تحمل می کند. به ویژه اگر جراح شما دکتر سلیمی باشد.

بیهوشی در عمل جراحی بای پس معده

در روش جراحی بای پس معده، جراح از بیهوشی کامل برای انجام عمل استفاده می کند. یعنی فردی که تحت عمل جراحی بای پس معده قرار می گیرد، قبل از عمل به طور کامل بیهوش می گردد.

این ویژگی در واقع می تواند جزء مزایای عمل بای پس معده باشد. زیرا در فرایند عمل، فرد متوجه کارهایی که جراح انجام می دهد، نمی شود که این خود استرس فرد را کاهش می دهد.

برای بیهوش شدن بیمار، لازم است تا میزان مشخصی مواد بیهوشی در سرم او تزریق شود و وارد بدن گردد. بسیاری از افراد هستند که تمایلی به دیدن تجهیزات پزشکی ندارند و از دیدن خون و زخم نیز هراس دارند. بیهوشی حین عمل جراحی بای پس معده می تواند برای این افراد مزیت حساب شود.

بیهوشی در عمل جراحی بای پس معده
بیهوشی در عمل جراحی بای پس معده

آیا ممکن است که عمل بای پس معده برای لاغری موثر نباشد؟

گاهی از افرادی که عمل بای پس معده انجام داده اند، سوال می شود که آیا از عمل بای پس معده راضی هستین؟ اغلب این افراد از مزایای زیاد این عمل برایتان می گویند و توضیح خواهند داد که در چه مدت زمانی چند کیلو وزن کم کرده اند. ممکن است عددهای مختلفی بشنوید.

باید گفت که عمل بای پس معده  برای لاغری همیشه موثر است و میزان کاهش وزن بستگی به همکاری خود بیمار نیز دارد. افرادی که عمل بای پس معده انجام می دهند، باید اراده قوی برای تغییر سبک زندگی داشته باشند تا حداکثر اثر بخشی را از عمل به دست آورند. تغییر در نوع و شیوه تغذیه در کاهش وزن موثر می باشد.

آیا ممکن است که عمل بای پس معده برای لاغری موثر نباشد؟
آیا ممکن است که عمل بای پس معده برای لاغری موثر نباشد؟

ممکن است اغلب وعده های غذایی شما شامل چربی ها و کربوهیدارت ها باشند. در این صورت انتظار کاهش وزن زیاد و سریع را از عمل بای پس معده نداشته باشید. اگر چه اشتهای شما بعد از عمل کاهش یافته است، اما در صورتی که چربی و کربوهیدرات زیادی مصرف کنید، در واقع بیشتر وزنتان را به ثبات می رسانید.

مصرف غذاهایی که فیبر زیادی دارند و در عین حال تمام گروه های مواد مغذی را دارا هستند، بعد از عمل بای پس معده بسیار مهم است. از این رو برای مشاوره و دریافت یک برنامه غذایی مناسب با این عمل به متخصص تغذیه مراجعه نمایید.

انجام فعالیت های ورزشی نیز در کمک به عمل بای پس معده برای لاغری بسیار موثر است. در بخش های قبلی از مقاله ” از عمل جراحی بای پس معده راضی هستین”، به ورزش هایی که در کاهش وزن کمک می کنند، اشاره نمودیم که می توانید آن ها را مطالعه نمایید.

میزان اثر گذاری بای پس معده روی افراد خیلی چاق

در این بخش، میزان اثربخشی عمل بای پس معده را برای افراد خیلی چاق بیان خواهیم کرد. باید گفت اعدادی که بیان می کنیم، کاملا به میزان همکاری بیمار بستگی دارد.

کاهش وزن افراد خیلی چاق بعد از عمل بای پس معده، بعد از 18 ماه بیشترین اثر بخشی خود را نشان می دهد. این 18 ماه را در واقع می توانیم طول دوره درمان بای پس معده در نظر بگیریم.

بعد از گذشت این مدت، فرد حدود 65 الی 80 درصد از وزن خود را از دست می دهد. بعد از این مدت نیز فرد وزن کم خواهد کرد و بعد از آن به شرایط وزنی ایده آلی می رسد.

این میزان کاهش وزن برای افراد خیلی چاق موفقیت بزرگی محسوب می شود که هرگز نمی توانستند تنها با رژیم غذایی و ورزش به وزن دلخواه خود دست یابند.

از شما عزیزان گرامی دعوت می کنیم تا در بخش های بعدی مقاله نیز با ما همراه باشید تا اطلاعات تکمیلی را در اختیارتان بگذاریم. اما در صورتی که قبلا عمل بای پس معده را تجربه کرده اید، به ما اطلاع دهید که آیا از عمل بای پس معده راضی هستین یا خیر؟

دو اقدام مهم قبل از انجام عمل بای پس معده

در بخش های قبلی، اقدامات لازم برای قبل از عمل جراحی بای پس معده را اعلام نمودیم. اما 2 عامل مهم وجود دارد که به دلیل اهمیتشان، آن ها را در بخش های پایانی مقاله اعلام می کنیم.

از مهم ترین اقدامات قبل از انجام هر عملی، انتخاب پزشکی است که مهارت و تجربه و دانش بالایی داشته باشد. اهمیت این کار به دلیل حساس و سخت بودمن عمل بای پس معده است و در صورتی که جراح یا پزشک اقدامی اشتباه انجام دهند، عوارض جبران ناپذیری را در برخواهد داشت.

به همین دلیل انتخاب پزشکی که قبلا تجربه انجام این عمل را داشته است، بسیار مهم است. به همین دلیل، پیشنهاد ما دکتر سلیمی می باشد.

مورد دیگر این که در مورد این عمل تحقیقات زیادی انجام دهید و از تجربیات دیگران استفاده نمایید. برای این کار از افرادی که تجربه انجام عمل بای پس معده را داشته اند، سوال نمایید که آیا از عمل بای پس معده راضی هستین یا خیر؟

پاسخ این افراد را از میزان رضایتشان بررسی کنید. سپس اطلاعات کاملی را در مورد این عمل کسب کنید که اطلاعات کامل را می توانید در این مقاله مطالعه نمایید.

دو اقدام مهم قبل از انجام عمل بای پس معده
دو اقدام مهم قبل از انجام عمل بای پس معده

افراد در چه سنی می توانند عمل بای پس معده انجام دهند؟

سن بیمار در انجام عمل بای پس معده اهمیت دارد و فقط افراد با رده سنی بین 18 تا 70 سال می توانند از مزایای این روش استفاده نمایند.

اما باید گفت که بهترین سن برای انجام این نوع جراحی ها سنین جوانی می باشد و در مردان و زنان تفاوتی ندارد. در سنین جوانی و میانسالی، بدن تحمل زیادی نسبت به جراحی ها دارد.

به همین دلیل بهتر است که عمل بای پس معده در این دوران انجام شود. در سنین جوانی و میانسالی، افتادگی پوست نیز کمتر رخ خواهد داد و حالت اولیه خود را حفظ می کند. انگیزه و روحیه افراد در این سنین نیز بیشتر است و می توانند به راحتی سبک زندگی خود را تغییر داده و ورزش های زیادی را برای کاهش وزن شروع کنند.

برای اطمینان کامل از این موضوع، حتما از مشاوره های دکتر سلیمی بهره مند شوید.

آیا بعد از عمل بای پس معده نیاز به جراحی پلاستیک داریم؟

زمانی که کاهش وزن به سرعت رخ می دهد، بافت داخلی پوست زمان ندارد تا خود را با چربی های زیر پوست تطبیق دهد. در این صورت پوست نواحی مختلف بدن با شل شدگی و افتادگی مواجه می شود.

البته باید گفت که این میزان افتادگی پوست قابل پیشگیری است اما در صورتی که افتادگی زیاد باشد، ممکن است به جراح پلاستیک نیاز پیدا کنید.

شما می توانید با استفاده از روش هایی از افتادگی و شل شدن پوستتان جلوگیری کنید یا آن را به حداقل برسانید تا زیر تیغ جراحی های پلاستیک نروید.

ورزش های خاصی برای تطبیق قدرت پوست با چربی های زیر پوست وجود دارد که تا حدی می توانند جلوی افتادگی پوست را بگیرند.

نکته قابل توجه این که مصرف زیاد آب در طول روز موجب آبرسانی به پوست می گردد که موجب جوانسازی می شود.

همچنین می توانید قبل از عمل بای پس معده به دکتر پوست مراجعه کنید تا با تجویز کرم ها و داروهای مکمل، از افتادگی پوست جلوگیری نماید.

آیا بعد از عمل بای پس معده نیاز به جراحی پلاستیک داریم؟
آیا بعد از عمل بای پس معده نیاز به جراحی پلاستیک داریم؟

آیا بعد از جراحی بای پس معده، دردی احساس می شود؟

اگر از افرادی که این عمل را انجام داده اند، سوال کنید که آیا از عمل بای پس معده راضی هستین، به قدری از مزایای زیاد بای پس معده برایتان می گویند که یادشان می رود که بعد از عمل با دردهای شکمی مواجه شده اند.

البته این دردها به دلیل وجود بخیه و زخم طبیعی است. بعد از عمل ممکن است دردهای قلنجی هنگام خوردن چیزی به سراغتان بیاید. باید گفت این دردها گذرا و موقتی هستند و بعد از چند دقیقه برطرف خواهند شد. اما در صورتی که دردها ادامه داشت، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

معمولا تا زمانی که بخیه های معده بهبود یابند، احساس درد در ناحیه معده طبیعی می باشد. پزشک برای تسکین این دردها، مسکن هایی مانند شیاف دیکلوفناک تجویز می کند.

آیا بعد از جراحی بای پس معده، دردی احساس می شود؟
آیا بعد از جراحی بای پس معده، دردی احساس می شود؟

سخن پایانی

عمل بای پس معده مزایای زیادی دارد و شما می توانید با خیالی آسوده تن به این جراحی بدهید. ممکن است نام جراحی برای بسیاری از افراد ترسناک باشد. اما جراحی از طریق لاپاروسکوپی صورت می گیرد و دوره نقاهت نیز بسیار کوتاه می باشد.

در خصوص جراحی باید به پزشک معتبر و مجربی مراجعه کنید که علم و تخصص کافی این کار را داشته باشد. همان طور که بارها تاکید کردیم، ما دکتر سلیمی را معرفی می نماییم.

موضوع مهمی که در این مقاله به آن اشاره داشتیم، استفاده از تجربه دیگران برای عمل بای پس معده بود که از این افراد سوالی با عنوان آیا از عمل بای پس معده راضی هستین، پرسیدیم.

وضعیت پاسخ این افراد را با عنوان کردن مزایا و فایده های آن بیان نمودیم. به همین دلیل است که در سال های اخیر، عمل بای پس معده مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید