آیا خواب ظهر چاق می کند

در این مقاله، به بررسی این موضوع می پردازیم که آیا خواب ظهر چاق می کند؟ با ما همراه باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞3

مقدمه

برای بعضی از افراد، چرت نیمروزی در مقایسه با خواب شبانه، از اهمیت بیشتری برخوردار است. این گونه افراد پس از صرف ناهار، پلک هایشان بسته می شود و طولی نمی انجامد که به خواب می روند. طوری که خواب نیمروزی، جزء برنامه همیشگی این افراد شده است.

افرادی که به خواب بعدازظهر عادت دارند، در صورتی که یک روز نخوابند، دچار گیجی می شوند طوری که گویا چیزی را گم کرده اند و دچار کلافگی شدید و بی حوصلگی می شوند. باور این گروه از افراد این می باشد که خواب نیمروزی، سبب سر حال شدنشان می شود.

دسته ای دیگر از افراد نیز بر این عقیده اند که خواب نیمروزی سبب ایجاد اختلال در خواب شبانه آنها می شود و از کیفیت خواب آنها می کاهد و به طور کلی برای سلامتی خوب نمی باشد.

آیا خواب ظهر چاق می کند
آیا خواب ظهر چاق می کند

اما آیا چرت بعدازظهر و نیروزی خوب است یا بد؟ آیا تمامی افراد می بایست بعدازظهر بخوابند؟ چه میزان می توان خواب نیمروزی داشت؟ آیا محدودیت زمانی خاصی برای خواب نیمروزی وجود دارد یا خیر؟ در ادامه مقاله، تلاش می کنیم پاسخی برای این پرسش ها داشته باشیم.

پیشنهاد می کنیم از پست قبل از خواب برای لاغری چه بخوریم دیدن کنید.

آیا خواب ظهر چاق می کند؟

این پرسش که “آیا خواب ظهر چاق می کند” موضوعی است که ذهن بیشتر افرادی که دارای افزایش وزن و چاقی می باشند را درگیر خود کرده است. گفتنی است که اشخاص می بایست لزوما 7 تا 8 ساعت از کل شبانه روز را به خواب مکفی و با کیفیتی اختصاص دهند تا موجبات رشد و سلامتی بدنشان را فراهم سازند.

آیا خواب ظهر چاق می کند؟
آیا خواب ظهر چاق می کند؟

خوابی که نظم کافی و درستی نداشته باشد، سبب به وجود آمدن مسائل و بیماری هایی می شود که زنگ خطری در زمینه سلامتی افراد به شمار می آید.

در حقیقت این گونه می توان بازگو کرد که آن دسته از افرادی که دچار بی نظمی در خواب می باشند و یا خواب کافی ندارند، به نسبت دیگر افراد در خطر مبتلا شدن به بیماری دیابت قرار می گیرند، به گونه ای که می توان این نتیجه گیری را داشت که افرادی که دچار کمبود خواب و یا بی خوابی می باشند و یا برنامه خواب منظمی ندارند، متابولیسم بدن و کارکرد آنها دچار مشکلاتی شده و نیز بر هورمون های رشد تاثیر گذاشته و سبب مختل شدن آنها خواهد شد.

از این رو توصیه می شود خوابی با کیفیت و سالم همراه با نظم را برای خود داشته باشید.

نظر متخصصین طب سنتی در رابطه با خواب ظهر

سبب اختلال در خواب شبانه می شود

احساس خواب آلودگی مسئله ای طبیعی می باشد که افراد زیادی طی ساعات 1 تا 3 بعدازظهر ممکن است آن را تجربه کرده باشند. در پاسخ به این پرسش که آیا چرت نیمروزی خوب است یا خیر؛ این گونه می توان گفت که این فرآیند بستگی به وضعیت بدنی افراد دارد و پاسخ جامعی در قبال این پرسش نمی توان داشت.

سبب اختلال در خواب شبانه می شود
سبب اختلال در خواب شبانه می شود

برای کودکان زیر 7 سال، خواب نیمروزی نوعی نیاز محسوب می شود، ولی در رابطه با افراد بزرگسال، لزوما این مسئله صادق نمی باشد. افرادی که نیازمند چرت نیمروزی می باشند، دارای 2 حالت می باشند: این دسته از افراد یا خواب شبانه کافی نداشته اند، یا چرت نیمروزی، جزو برنامه دائمی زندگی آنها شده است.

افرادی که کمتر از 8 ساعت خواب شبانه داشته باشند، دچار کم خوابی می شوند و در صدد جبران این کمبود، نیاز به خواب بعداز ظهر پیدا می کنند و همین مسئله بی خوابی را دو چندان می کند. استفاده از داروهای مغز و اعصاب، آرامبخش، ضد استرس و ضد تشنج، سبب احساس نیاز فرد به داشتن خواب نیمروزی می شود.

افرادی هم که بدون این که داروی خاصی استفاده کنند نیاز به چرت نیمروزی دارند، می بایست در جست و جوی مشکلی در خود باشند. به خصوص افرادی که در گذشته نیازی به خواب نیمروزی نداشتند، ولی هم اکنون این احساس نیاز را دارند، به نوعی مشکل به نام نارکوپسی دچار شده اند که باید تحت نظر پزشک متخصص، درمان شوند.

دیابت نوع دو ناشی از کدام عارضه چاقی می باشد؟ لطفا جهت دریافت پاسخ روی لینک فوق کلیک نمایید.

استراحت بهتر از خواب است

برخی از متخصصین طب سنتی بر این باور می باشند که استفاده از عبارت استراحت و آرامش به جای عبارت خواب بعدازظهر و نیمروزی، صحیح تر است. مطالعات بی شماری در رابطه با این که آیا خواب ظهر چاق می کند و نیز در رابطه با خوب یا بد بودن چرت بعدازظهری صورت گرفته است.

اعتقاد برخی بر این می باشد که خواب ظهر می تواند مفید باشد و مانع از مبتلا شدن به بعضی از بیماری ها همچون دیابت می شود. برخی نظری خلاف این عقیده دارند و بر این باورند که خواب ظهر سبب اضافه وزن شده و متعاقب آن فرد به بیماری های قلبی و عروقی دچار خواهد شد.

در پاسخ به این سوال که آیا خواب ظهر چاق می کند یا خیر،  این گونه می توان گفت در صورتی که زمان چرت زدن به میزان 20 دقیقه باشد، احتمال این که سبب بروز مشکلاتی شود، خیلی پایین می باشد؛ ولی چنانچه مدت زمان بیشتری طول بکشد و یا بلافاصله پس از غدا خوردن اتفاق بیفتد، احتمال مبتلا شدن به امراض قلبی و عروقی، مشکلات گوارشی و در نتیجه چاقی، بیشتر خواهد بود.

استراحت بهتر از خواب است
استراحت بهتر از خواب است

بستگی به مزاج دارد

در طب سنتی، بیشتر مزاج افراد مد نظر می باشد. خواب ظهر نیز دارای ارتباط مستقیمی با مزاج افراد می باشد و بر اساس گفته های طب سنتی، چرت نیمروزی برای تمامی افراد و مزاج ها نمی تواند مفید باشد.

در عده ای از افراد، خواب بعدازظهر و نیمروزی نتیجه مطلوبی بر جای می گذارد و در مقابل، در برخی نتیجه معکوس دارد. از این رو با قاطعیت نمی توان بازگو کرد که خواب نیمروزی برای تمامی افراد می تواند خوب باشد و سبب بهتر شدن حالشان می شود.

 • افرادی که بلغمی مزاج هستند

چرت نیمروزی برای افرادی که بلغمی مزاج هستند، زیانبار است و توصیه می شود که طی روز نخوابند. از آنجایی که افراد بلغمی مزاج رطوبت بدنشان بالا می باشد، چنانچه چرت بعدازظهری داشته باشند، رطوبت بدن زیادتر و در نتیجه میزان بلغم آنها بیشتر خواهد شد.

خواب نیمروزی برای افراد بلغمی مزاج مشکلاتی از قبیل ذهن کند و تضعیف شدن حافظه را در پی خواهد داشت، همچنین سبب بد بو شدن نفس و کند شدن حرکت روده و در نتیجه یبوست خواهد شد.

پیشنهاد می کنیم از پست رژیم لاغری برای بلغمی مزاج ها دیدن کنید.

 • افرادی که دارای مزاج دموی هستند

گروه بعدی که خواب نیمروزی برایشان زیانبار است، دموی ها هستند. این افراد دارای پوستی نرم، مرطوب و گرم هستند، حجم موهایشان زیاد است، میزان رطوبت دهانشان پایین می باشد و احساس تشنگی کمی می کنند، معمولا پر اشتها هستند، گرما دوست نمی باشند و سرما را ترجیح می دهند.

این قبیل افراد از آنجایی که دارای بدن گرمی می باشند، بدنشان رطوبت نیز دارد، در صورتی که خواب نیمروزی داشته باشند، بدنشان شروع به رطوبت زایی می کند.

افرادی که دارای مزاج دموی هستند
افرادی که دارای مزاج دموی هستند

با افزایش میزان رطوبت بدن، دقیقا مشکلاتی که برای افراد بلغمی مزاج پیش می آید، برای این گروه نیز اتفاق خواهد افتاد، بنابراین توصیه می شود که این گروه نیز چرت نیمروزی و خواب ظهر نداشته باشند.

 • افرادی که دارای مزاج سوداوی هستند

افرادی که دارای مزاج سوداوی می باشند، معمولا مزاجشان سرد و خشک می باشد، لاغر اندام هستند، استرس و اضطراب زیادی دارند، دارای پوستی چروک و خشک هستند، دائما احساس تشنگی می کنند و افرادی عصبی می باشند، غالبا احساس خستگی می کنند و به سوزش معده دچار می شوند.

این گروه، از آنجایی که دارای مزاجی خشک می باشند و چون خواب سبب رطوبت زایی می شود، از این رو بر خلاف دو مورد بالا چرت نیمروزی برای این گروه سودمند خواهند بود.

 • افرادی که صفراوی مزاج می باشند

این دسته دارای اندامی لاغر و فوق العاده چابک و زرنگ می باشند. از گرما گریزان بوده و سرما را ترجیح می دهند. اشتهای کمی دارند، دارای رنگ پوستی متمایل به زرد و قرمزی هستند، تمایل زیادی به مزه ترش دارند، صفراوی ها هم با داشتن بدن خشک و رطوبت زا بودن خواب، چرت نیمروزی برایشان مفید خواهد بود.

خواب نیمروزی دارای محدودیت هایی می باشد و این گونه نیست که افراد هر چقدر تمایل دارند بخوابند و انتظار بروز مشکلی را نداشته باشند.

چرت نیمروزی با مدت زمان 20 دقیقه و حتی کمتر، سبب بازگشت انرژی تحلیل رفته افراد می شود، عمل گوارش را تسریع می بخشد و سبب می شود روند سوخت و ساز و متابولیسم بدن بهتر شود.

افرادی که صفراوی مزاج می باشند
افرادی که صفراوی مزاج می باشند

اما در صورتی که خواب بعدازظهر 30 دقیقه تا 1 ساعت به طول بیانجامد، رطوبت مغز افزایش می یابد که به دنبال آن، مواردی چون احساس سستی، کسل بودن و تنبلی به سراغ فرد خواهد آمد.

پوست نیز با خواب زیاد نیمروزی خراب خواهد شد. خراب شدن پوست وابسته به گوارش غذا می باشد، به این منوال که با خواب زیاد، عمل هضم و گوارش مواد غذایی به درستی اتفاق نخواهد افتاد و اثرات نامطلوبی روی پوست خواهد گذاشت.

فواید چرت زدن و خواب بعدازظهر برای سلامتی

 1. باعث تقویت حافظه شخص می شود

تحقیقات به عمل آمده اثبات کننده این حقیقت می باشد که خواب سبب تثبیت خاطره ها و ذخیره شدن آنها در ذهن می شود.

چرت زدن روزانه نیز همانند خواب شب هنگام، به افراد این امکان را می دهد تا آموخته هایی که در طی روز صورت گرفته است، به ذهن سپرده شود. چرت زدن سبب می شود کارهایی همچون مهارت های حرکتی، درک احساسات و نیز یادآوری هایی که به صورت کلامی می باشند، در ذهن تثبیت شوند.

 1. ایجاد ارتباط میان اطلاعات را آسان تر می کند

عمل چرت زدن افزون بر این که سبب می شود تا آموخته هایی که به تازگی فرا گرفته ایم را به خاطر بسپاریم، باعث می شود که مغز انسان نسبت به موضوعات قابل درک نیز ارتباط ایجاد کند.

طبق مطالعات به عمل آمده، آن دسته از افرادی که چرت نیمروزی جزء برنامه روزانه زندگی ایشان بوده است، قادر خواهند بود تا چیزهایی که در طی روز کسب کرده اند را به آسانی در جوار هم قرار دهند.

 1. به پیشرفت شغلی افراد کمک می کند

زمانی که کاری را چندین دفعه در طی روز انجام می دهیم، کیفیت کارهایمان در طول روز رفته رفته پایین می آید.

تحقیقات ثابت کرده است عمل چرت زدن این امکان را به ما می دهد تا کیفیت کارهایمان به همان اندازه و به همان صورت ساعت های پیشین باقی بماند و نیز از پایین آمدن سطح کیفی امور ممانعت شود و همین امر، دلیل اصلی ترقی شغلی می باشد.

 1. روحیه و حال شما را بهتر می کند

هنگامی که حال خوشی نداشته باشید، با اندکی چرت زدن می توان روحیه را بهتر کرد. عمل چرت زدن نیمروزی و نیز ساعتی دراز کشیدن (بی آن که به خواب رفته باشیم) سبب بهتر شدن خلق و خو خواهد شد.

به بیان پژوهشگران، حس آرامشی که موقع استراحت کردن به دست می آید، سبب بهبود روحیه می شود حال آن که به خواب رفته باشیم یا خیر.

روحیه و حال شما را بهتر می کند
روحیه و حال شما را بهتر می کند
 1. هوشیارتر می شوید

چنانچه دقیقا پس از صرف ناهار اندکی حس خواب آلودگی به سراغتان می آید، در نظر داشته باشید که این حس در بیشتر افراد نیز پیش می آید و به طور خاص در شما خلاصه نمی شود. 15 تا 20 دقیقه چرت نیمروزی سبب می شود که این حس از شما دور شود.

 1. چرت کوتاه فواید مهمی دارد

چرتی که به اندازه 10 دقیقه باشد، برای بدن سودمند خواهد بود. مدت زمان چرت زدن را نباید به بیشتر از 30 دقیقه کشاند، در این صورت دیگر با حس کسلی و خستگی از خواب بیدار نخواهید شد.

احساس سستی و بی حالی که بعد از چرت زدن های طولانی مدت به سراغ انسان می آید، «اینسری خواب» (sleep inertia) نام دارد. بسته به طولانی بودن مدت زمان چرت زدن، شدت اینسری خواب نیز بیشتر خواهد بود.

 1. چرت زدن بهتر از مصرف کافئین است

چنانچه حس بی حالی و خستگی دارید، اما مشغله های کاری بی شماری به منظور انجام دادن  و به پایان رسانیدن دارید و یا قصد مطالعه و درس خواندن دارید، به جای خوردن قهوه، چرت زدن پیشنهاد می شود. فرآیند چرت زدن در مقایسه با مصرف کافئین در ارتباط با یادگیری و تقویت ذهن، بهتر عمل می کند.

 1. بی خوابی شبانه شخص را جبران می کند

چنانچه اطلاع دارید که چند شب قادر نخواهید بود تا خواب باکیفیتی داشته باشید(بر فرض مثال به خاطر سفر کردن) توصیه می کنیم که با اندکی چرت زدن، بدن خود را آماده کرده و از مصرف کافئین پرهیز کنید.

هر چقدر تعداد چرت زدن ها بیشتر باشد، بهتر است. چنانچه چاره ای جز استفاده از کافئین ندارید، پیشنهاد می شود در مصرف آن زیاده روی نکنید.

 1. چرت زدن استرس را کاهش می دهد

چنانچه مجبور به تحمل اضطراب و فشار بالایی هستید، عمل چرت زدن میزان اضظراب شما را کاهش خواهد داد و سبب تقویت دستگاه ایمنی خواهد شد. براساس اعتقاد متخصصان، چرتی به مدت 30 دقیقه، اثربخشی مطلوبی خواهد داشت.

 1. به سلامت قلب شما کمک می کند

عمل چرت زدن برای قلب نیز سودمند می باشد. طی تحقیقاتی که به عمل آمده است، آن دسته از افرادی که 45 الی 60 دقیقه چرت می زنند، بعد از این که اضطراب ذهنی را از خود دور می سازند، دارای فشار خون پایینی نیز می باشند.

از این رو عمل چرت زدن سبب می شود که بدن بعد از این که تحت شرایط استرس زا قرار گرفت، همچنان از سالم بودن خود حفاظت کند.

 1. موجب افزایش خلاقیت می شود

آیا تاکنون با افکار بکر از خواب برخاسته اید؟ حرکت های چشمی تندی که حین خواب و غالبا 70 الی 90 دقیقه بعد از خوابیدن آغاز می شوند، سبب فعال شدن قسمتی از مغز می شوند که رابطه مستقیمی با خیال پردازی و رویا دیدن دارد.

خوابی که توام با حرکات تند چشم باشد، سبب بالا رفتن  قدرت خلاقیت شده و به افراد این امکان را می دهد تا اندیشه های خود را برای رسیدن به نتیجه، به شیوه های نو و جدیدی آمیخته کنند.

 1. باعث می شود که شب ها بهتر بخوابید

از آنجایی که احتمال دارد این ادعا چندان منطقی نباشد، اما عمل چرت زدن در روز به قشر مسن تر این امکان را می دهد تا خواب شبانه با کیفیتی داشته باشند.

مطالعات به عمل آمده گویای این می باشد که خواب نیمروزی با مدت زمان نیم ساعت که در ساعات 1 تا 3 بعد از ناهار و حتی با حرکات ورزشی ساده همچون پیاده روی کردن و نیز انجام حرکات کششی به هنگام عصر توام باشد، سبب می شود که افراد در طول شب خواب بهتری را تجربه کنند. افزون بر این، سلامت جسمی و روانی نیز از اثرات مثبت این عمل خواهد بود.

 1. حافظه کودکان را تقویت می کند

در اکثریت کودکانی که قبل از سنین ورود به مقطع پیش دبستانی و نیز پیش از ورود به مهد کودک هستند، توقف عمل چرت زدن روی می دهد. اما حقیقت این است که عمل چرت زدن برای یادگیری و رشد در این زمان برای کودکان، فوق العاده پراهمیت می باشد.

آن دسته از کودکانی که چرت منظمی دارند، بیش از دیگر هم سن های خود قادر خواهند بود آموخته های خود را به ذهنشان بسپارند. با وجود این که مخازن حافظه کوتاه مدت در کودکان کم می باشد، از این رو افراد دارای سنین پایین نیاز بیشتری به خواب دارند. چرا که ویژگی حافظه کوتاه مدت، به ثبت رساندن خاطره ها در مغز می باشد.

حافظه کودکان را تقویت می کند
حافظه کودکان را تقویت می کند

بی ام آی BMI

چنانچه به کمبود یا اضافه وزن دچارید، برای رسیدن به نتیجه مطلوب، می بایست از فرمول محاسبه BMI با ضمیمه کردن عواملی همچون سن، وزن، قد و جنسیت استفاده کنید. در فرمول محاسبه BMI که برگرفته از عبارتBody Mass Index   می باشد، وزن یک فرد بزرگسال، بر اساس کیلوگرم بر مجذور قد فرد بر حسب متر تقسیم می شود.

برای اکثر افراد بزرگسال، BMI مناسب از 18.5 تا 24.9 می باشد. ولی برای کودکان و افراد جوان 2 تا 18 ساله، در سنجش BMI می بایست سن، جنسیت، قد و وزن لحاظ شود.

لطفا از پست طناب زدن برای لاغری دیدن کنید.

جراحی چاقی

افرادی که دچار اضافه وزن افراطی می باشند، برای دستیابی به وزن ایده آل با کمک جراحی های چاقی می توانند به یک زندگی نرمال و در سطح بهتری برسند.

در حقیقت جراحی های چاقی سبب کوچک شدن اندازه و حجم معده افراد شده و به دنبال آن، طی روز فرد اشتهای آنچنانی به غذا نخواهد داشت و با احساس نیاز کم به غذا، موجبات لاغری فرد میسر خواهد شد.

جراحی چاقی
جراحی چاقی

جراحی اسلیو معده یک نمونه از شیوه های لاپاراسکوپی می باشد که طی آن در حدود 80 درصد از معده فرد و نیز هورمونی به نام گرلین حذف شده و تنها یک معده با سایز خیلی کوچک بر جای می ماند که در این صورت، اشتها و تمایل به غذا خوردن کم شده و فرد به سرعت وزن کم خواهد کرد و از سوی دیگر بیماری هایی که منشا آنها چاقی بیش از حد می باشد نیز، معالجه خواهند شد.

افراد چاق با جراحی های چاقی علاوه بر این که قادر خواهند بود که خواب راحت و با کیفیتی داشته باشند، از خطر ابتلا به بیماری های مختلف نیز در امان خواهند بود. از این رو با رجوع کردن به پزشکان کارکشته و مجربی همچون جناب دکتر سلیمی که مسلط به تمامی جراحی های چاقی  می باشند و علم مکفی در این زمینه را دارند، قادر خواهید بود چاقی خود را درمان کنید.

ناگفته نماند شمار جراحی های موفقیت آمیز دکتر سلیمی بسیار بالا بوده از این رو می توان ایشان را انتخابی عالی برای جراحی چاقی برشمرد.

توصیه می کنیم از صفحه آپنه خواب در افراد چاق دیدن کنید.

سخن پایانی

در این مقاله، سعی کردیم در رابطه با این که “آیا خواب ظهر چاق می کند” و این که داشتن خواب با کیفیت و به اندازه تا چه حد می تواند برای لاغری و کم کردن وزن اثر بخش باشد و همچنین در رابطه با اضافه وزن و جراحی چاقی تحت نظر دکتر سلیمی صحبت کردیم.

بنا به گفته های فوق، نتیجه می گیریم که با داشتن برنامه خواب منظم می توان زندگی باکیفیت و بهتری داشت و نیز با کم کردن وزن، از مبتلا شدن به امراض خطرناک جلوگیری کرد. از این رو توصیه می کنیم برنامه خواب منظمی برای خود تنظیم کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید