آیا حبوبات چاق کننده است

در این مقاله قصد داریم پاسخ دهیم که آیا حبوبات چاق کننده است  و  حبوبات چه فوایدی برای بدن دارند. لطفا در ادامه همراهمان باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

همه ما میدانیم که مصرف مواد غذایی مختلف، باعث سلامت و پایداری بدن ما خواهد شد. زیرا بدن ما نیازمند مواد معدنی فراوان و ویتامین های مختلف است و تمامی این موارد با مصرف مواد غذایی مختلف، تامین خواهد شد.

بنابراین لازم است در خصوص مصرف مواد غذایی سالم و مغذی، نهایت دقت را داشته باشیم. علاوه بر این، مصرف مواد غذایی می تواند باعث جلوگیری از امراض مختلف و مشکلات زیادی شود.

بسیاری از افراد در فکر این موضوع هستند که آیا مواد غذایی مصرفی آنها، از نظر ارزش غذایی سالم است یا خیر و اینکه آیا ضرری به بدن می رساند یا چنین مسئله ای صحبت ندارد؟

به عنوان مثال، بسیاری از افراد در فکر چاقی یا لاغری خود هستند و از آنجایی که بسیاری از افراد با مشکل اضافه وزن روبرو هستند، برای کاهش وزن، چه مواد خوراکی ای باید مصرف کنند تا بتوانند به کاهش وزن برسند.

پیشنهاد می کنیم از پست لاغری در دو روز دیدن کنید.

از جمله مواد غذایی مورد استفاده همه ما که در سبد غذایی هر روزه ما قرار دارد، انواع حبوبات است

از جمله مواد غذایی مورد استفاده همه ما که در سبد غذایی هر روزه ما قرار دارد، انواع حبوبات است. حبوبات می تواند شامل موارد مختلفی مانند نخود، لوبیا، دانه های آجیل و … شود. هرکدام از این موارد برای بدن خواصی به همراه دارد. حال مسئله ای که وجود دارد این است که آیا حبوبات مصرفی ما ماهیت چاق کننده دارد یا می تواند به کاهش وزن کمک کند؟

به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم بصورت کامل به بررسی این مسئله بپردازیم که آیا حبوبات چاق کننده است یا خیر.

همچنین در خصوص خواص برخی از حبوبات در کاهش وزن و مسائل مربوط به آن توضیحاتی ارائه می دهیم. از آنجایی که لاغری و کاهش وزن، دغدغه بسیاری از افراد است، در انتهای مقاله در خصوص یکی از بهترین روش های لاغری، بخصوص برای افراد دارای چاقی شدید، یعنی جراحی چاقی می پردازیم.

همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جراحی چاقی و دریافت راهنمایی های کامل تر، با یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی، یعنی جناب آقای دکتر مهدی سلیمی تماس حاصل فرمایید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

آیا حبوبات چاق کننده است؟

همانطور که در مقدمه مقاله گفته شد، از جمله مواد غذایی پراستفاده که در سبد غذایی ما قرار دارد، حبوبات است. حبوبات جز اصلی ترین و مقوی ترین مواد غذایی محسوب می شود که می توان در انواع رژیم های غذایی از آن استفاده کرد.

حبوباتی مانند لوبیا، نخود، عدس و … از جمله بهترین منابع غذایی محسوب می شود که می تواند خواص زیادی را به بدن برساند. بسیاری از افراد از جمله گیاهخواران، از حبوبات به عنوان رژیم غذایی پروتئین استفاده می کنند و آن را جایگزین پروتئین های حیوانی مانند گوشت قرمز می کنند.

در واقع استفاده از حبوبات می تواند جایگزین عالی و سریع برای غذاهای پرچرب باشد. اینکه حبوبات می تواند خاصیت چاق کنندگی داشته باشد یا خیر، بستگی به نوع حبوبات و همچنین نوع استفاده ما خواهد داشت.

آیا حبوبات چاق کننده است؟
آیا حبوبات چاق کننده است؟

به عنوان مثال، نخود می تواند هم خاصیت کاهش وزن و هم افزایش وزن داشته باشد و در صورت مصرف بیش از حد آن می تواند باعث افزایش کالری بدن و در نهایت افزایش وزن شود.

بنابراین می توان به این نتیجه مهم رسید که نوع مصرف ما و میزان مصرف حبوبات، تعیین کننده در چاق کنندگی و لاغر کنندگی آن دارد.

حبوبات در اکثر غذاها مانند انواع خورشت ها کاربرد دارد و استفاده به اندازه آن در رژیم غذایی می تواند خواص زیادی برای سلامتی، کاهش وزن و دیگر موارد داشته باشد.

کلید اصلی لاغری

خوراکی های کم چرب و استفاده از حبوبات، کلید اصلی لاغری با حبوبات است و در عین حال می توان از انواع ویتامین ها و مواد معدنی آن به خوبی استفاده کرد.

امروزه به دلیل استفاده نادرست از رژیم های غذایی و مصرف مواد غذایی نادرست و یا زیاده روی در مصرف برخی از غذاها، باعث می شود که بسیاری از افراد علاوه بر چاقی، به مشکلات و عارضه های مختلفی نیز دچار شوند.

به همین دلیل است که باید استفاده درست و طبق برنامه از انواع مواد غذایی از جمله حبوبات داشت.

در چنین مواردی توصیه می شود که حتما با متخصص تغذیه مشورت شود تا هر فردی بنا به شرایط جسمی خود، برنامه غذایی مناسب دریافت کند و از حبوبات برای کاهش وزن استفاده نماید. حال که متوجه شدیم آیا حبوبات چاق کننده است یا خیر، به بررسی عملکرد حبوبات در کاهش وزن می پردازیم.

حبوبات و لاغری

حبوبات می تواند باعث کاهش وزن و لاغری شود و شرط این موضوع، مدیریت مصرف آن است. حبوبات به دلیل داشتن فیبر بالا می تواند در عملکرد اشتها تاثیرگذار باشد.

همچنین قند موجود در حبوبات از نوع سالم و غیر مضر بوده و مصرف به اندازه آن می تواند برای بدن به گونه ای باشد که به تدریج در بدن انرژی آزاد کند و همین مسئله باعث کاهش میزان گرسنگی خواهد شد.

همچنین فیبر موجود در حبوبات از نوع گیاهی و دیر هضم است و ماهیت دیرهضم بودن آن می تواند باعث کاهش اشتها و عملکرد بهتر و درست تر دستگاه گوارشی شود.

حبوبات و لاغری
حبوبات و لاغری

ما می توانید در انواع حبوبات و در کنار آن، سبزیجات مختلف، چنین موردی را دریافت کنیم و به بهبود وضعیت گوارشی و وزنی خود کمک زیادی کنیم.

اغلب حبوبات دارای پروتئین های گیاهی مفیدی است که می تواند در وضعیت وزنی ما تاثیرگذار باشد

از طرف دیگر، بررسی ها نشان داده است که اغلب حبوبات دارای پروتئین های گیاهی مفیدی است که می تواند در وضعیت وزنی ما تاثیرگذار باشد. زیرا پروتئین ها، ماهیت دیرهضمی دارند که به مانند فیبر عمل می کند و در نتیجه در کنترل مصرف غذا کمک کننده است.

استفاده از حبوبات در برخی از وعده های غذایی روزانه می تواند باعث تعادل در کالری دریافتی، آزاد شدن آن و تبدیل به سوخت بدن شود. به همین دلیل است که متخصصان تغذیه، با مدیریت صحیح وعده های غذایی، حبوبات را در وعده های مختلف روزانه افراد قرار می دهند و هر فردی موظف است طبق چهارچوب و اصول تعریف شده رژیم غذایی از آن استفاده کند.

در حبوبات نباید نگران قند موجود در آن بود. زیرا مصرف اصولی آن علاوه بر اینکه باعث کاهش وزن می شود، بلکه می تواند در کنترل و درمان بیماری هایی نظیر دیابت هم مفید باشد. دیابت یکی از عوامل اصلی ایجاد چاقی است و خطرات زیادی را به همراه دارد.

عملکرد حبوبات در کاهش وزن

همانطور که تا این قسمت از مقاله گفته شد، مسئله اینکه آیا حبوبات چاق کننده است یا خیر، بستگی به میزان مصرف و نحوه مصرف آن خواهد داشت.

برای رسیدن به کاهش وزن و در عین حال، دریافت مواد مغذی مانند ویتامین ها و مواد معدنی موجود در حبوبات، بایستی بصورت اصولی و در مقداری مشخص از آن استفاده کرد.

عملکرد حبوبات در کاهش وزن
عملکرد حبوبات در کاهش وزن

طبق بررسی های انجام شده شما می توانید با مصرف هر لیوان از حبوبات، حدود 15 گرم فیبر دریافت کنید که این مقدار از فیبر می تواند نیمی از نیاز روزانه یک فرد از فیبر را تامین کند و از طرفی تاثیر بسزایی در کنترل مصرف مواد غذایی خواهد داشت.

همچنین حبوبات، عاری از هرگونه کلسترول و اسیدهای چرب اشباع است و در نتیجه می توان بر خاصیت کاهش وزنی آن حساب کرد.

از آنجایی که تمرکز اصلی مصرف حبوبات بر مسئله فیبر است، باید از عملکرد آن اگاهی کسب کرد تا به کاهش وزن رسید. از جمله این موارد عبارتند از:
 • فیبر موجود در انواع حبوبات می تواند باعث کنترل و کاهش قند خون شود و این مسئله برای افراد دیابتی بسیار مهم است که می توانند به کنترل قند خون خود کمک زیادی کنند.
 • فیبر موجود در حبوبات از نوع فیبر گیاهی و فیبر محلول است که می تواند باعث کاهش میزان کلسترول خون شود و از بروز بیماری های قلبی و عروقی جلوگیری خواهد کرد.
 • فیبر موجود در حبوبات می تواند باعث افزایش سرعت متابولیسم بدن شود و در دفع مواد زائد و چربی ها بسیار موثر است. همچنین از بروز بیماری های گوارشی مانند یبوست جلوگیری خواهد کرد.
علاوه بر فیبر، پروتئین های موجود در حبوبات می تواند کمک زیادی در زمینه لاغری داشته باشد

علاوه بر فیبر، پروتئین های موجود در حبوبات می تواند کمک زیادی در زمینه لاغری داشته باشد که از در صورت مصرف به اندازه می توان به این امر مهم رسید. جانشین کردن پروتئین گیاهی به جای پروتئین حیوانی بخصوص برای گیاهخواران از اهمیت زیادی برخوردار بوده و می تواند منجر به کنترل میزان چربی خون و کاهش آن شود.

بصورت کلی باید گفت که ترکیبات دیگری مانند فلاوونوئیدها، تانن، آنتوسیانین، مهارکننده‌های پروتئاز، اسید فیتیک و ساپونین می تواند به بدن ما فواید زیادی برساند و همچنین ویتامین های مختلف موجود در آن باعث افزایش سلامتی بدن و بروز از امراض مختلف شود.

اما اگر افرادی دارای شاخص توده بدنی بالایی باشند و از چاقی شدیدی رنج می برند، بایستی از روش موثرتری برای کاهش وزن استفاده کنند که جراحی چاقی نام دارد. جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی، می تواند راهنمایی های لازم را در این خصوص انجام دهد.

حال در ادامه مقاله آیا حبوبات چاق کننده است، به بررسی برخی از بهترین حبوبات برای کاهش وزن خواهیم پرداخت.

بهترین حبوبات برای لاغری

حبوبات مختلفی وجود دارد که می تواند خواص زیادی برای لاغری و سلامتی بدن داشته باشد. اغلب حبوبات دارای منابع سرشاری از پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی است و جز ضروریات بدن محسوب می شود. ما در ادامه به بهترین حبوبات برای لاغری و کاهش وزن اشاره خواهیم نمود که می تواند در این زمینه مفید باشد.

بهترین حبوبات برای لاغری
بهترین حبوبات برای لاغری
 • نخود

نخود مخصوصا نخود قهوه ای می تواند گزینه مناسبی برای لاغری در رژیم غذایی کاهش وزن باشد. نخود قهوه ای در واقع با فیبر محلول خود، آب را جذب خواهد کرد و همین مسئله باعث می شود که فرد احساس سیری طولانی مدتی را تجربه کند.

نخود دارای مقداری مشخص از پروتئین و کربوهیدرات است که می تواند برای سلامتی مفید باشد. بنابراین از مصرف نخود در اندازه مشخص غافل نشوید.

نخود
نخود
 • عدس

عدس یکی از انواع حبوباتی است که پروتئین فراوانی دارد. در واقع با مصرف یک فنجان عدس می توان به اندازه 20 گرم پروتئین دریافت کرد. پروتئین ها نقش مهمی در فرایند چربی سوزی، کنترل اشتها دارد. همچنین پروتئین، ماده اصلی و مهم در فرایند عضله سازی است.

بسیاری از ورزشکاران برای عضله سازی و پرورش عضلات خود و همچنین چربی سوزی بیشتر، از پروتئین های گیاهی مانند عدس استفاده می کنند. در رژیم های کاهش وزن، می توانید با تجویز متخصص تغذیه، از عدس به عنوان یک خوراکی مقوی برای کاهش وزن و عضله سازی استفاده کنید.

شما در حال مطالعه مقاله آیا حبوبات چاق کننده است، می باشید.

 • لوبیا قرمز

از حبوبات بسیار مقوی و خوشمزه که در انواع خورشت ها کاربرد دارد، لوبیا قرمز است. در واقع انواع لوبیاها از جمله لوبیا قرمز، جز خوراکی های محبوب برای گیاهخواران محسوب می شود.

لوبیا قرمز، سرشار از پروتئین بوده و می توان در رژیم های غذایی کاهش وزن، از آن برای جایگزین کردن پروتئین حیوانی مانند گوشت استفاده کرد. همچنین لوبیا قرمز دارای آهن، پتاسیم و منیزیم است که هر کدام از آنها برای بدن بسیار مفید و مقوی است.

 • لوبیا سفید

از دیگر انواع لوبیا که خاصیت زیادی برای کاهش وزن و سلامتی دارد، لوبیا سفید است. لوبیا سفید به مانند لوبیا قرمز، منبع غنی از پروتئین است. همچنین لوبیا سفید دارای مواد مغذی سرشار است.

از لوبیا سفید می توان در انواع خورشت ها مانند سوپ مرغ استفاده کرد که یک خوراکی عالی و مقوی برای کاهش وزن و سلامتی است. به همین دلیل توصیه می شود با مشورت پزشک از این ماده غذایی استفاده نمایید.

لوبیا سفید
لوبیا سفید
 • لپه

از دیگر انواع حبوبات که می تواند تاثیر زیادی در روند کاهش وزن و لاغری داشته باشد، لپه است. لپه می تواند خواص زیادی هم برای سلامتی عمومی بدن داشته باشد. در واقع مهمترین مزیت لپه، پروتئین بالای آن است.

شما می توانید با مصرف تنها 100 گرم لپه، 22 گرم پروتئین دریافت کنید. همانطور که در این مقاله گفته شد، پروتئین ها، نقش مهمی در سلامتی بدن و بخصوص کاهش وزن دارد. علاوه بر این، این ماده غذایی می تواند جایگزین مناسبی بجای پروتئین های حیوانی باشد.

وجود ویتامین هایی مانند ویتامین B1، ویتامین B6 و مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم و … از جمله ویژگی های مهم و کلیدی در خصوص لپه است.

اما در ادامه مقاله آیا حبوبات چاق کننده است، به بررسی برخی از خواص حبوبات برای درمان بیماری ها می پردازیم.

تأثیر مصرف حبوبات در بهبود بیماری‌ها

چاقی نوعی بیماری محسوب می شود. در واقع اضافه وزن می تواند زمینه ساز بروز بسیاری از بیماری های مختلف شود و برای بدن مشکلاتی را ایجاد کند. مصرف حبوبات علاوه بر کاهش وزن، می تواند در بهبود چنین عارضه هایی موثر باشد. از جمله این موارد عبارتند از:

درمان دیابت:

مواد مغذی موجود در حبوبات می تواند تاثیر زیادی در روند کنترل قند خون داشته باشد. افرادی که مبتلا به بیماری دیابت هستند و اغلب از چاقی هم رنج می برند، می توانند از انواع حبوبات در برنامه غذایی مخصوص خود استفاده کنند تا علاوه بر کاهش وزن، به بهبود وضعیت قند خون خود کمک زیادی کنند.

حبوبات می تواند بدن را در مقابل ترشح انسولین حساس تر کند و در نتیجه می تواند باعث کاهش و حتی درمان بیماری دبابت بخصوص دیابت نوع دوم شود.

درمان سرطان:

بیماری سرطان یکی از بیماری های بسیار فراگیر و کشنده محسوب می شود که در صورت پیشگیری از آن و یا درمان به موقع آن، می تواند باعث بروز خطرات فراوانی برای بدن شود. مصرف حبوبات در رژیم غذایی می تواند ویتامین ها و مواد معدنی زیادی را به بدن برساند. همین مسئله می تواند به پیشگیری از سرطان و یا درمان آن کمک زیادی کند.

موثر در سلامتی کودکان:

کودکان که در سنین رشد قرار دارند، بایستی از مواد غذایی مقوی و پرفایده استفاده کنند. بسیاری از والدین دغدغه این را دارند که کودک آنها به چاقی دچار نشود.

مصرف حبوبات در اندازه مشخص و معین می تواند علاوه بر حفظ سلامتی آنها، از بروز بیماری چاقی و اضافه وزن جلوگیری کند. در واقع آموختن به کودک از همان سنین پایین در خصوص مصرف مواد غذایی مقوی و سالم، می تواند از بروز مشکلات جدی تری جلوگیری نماید.

حال که با تمامی خواص حبوبات آن آشنا شدید، در ادامه مقاله آیا حبوبات چاق کننده است، به بررسی شاخص توده بدنی و همچنین بهترین روش درمانی بیماری چاقی، یعنی جراحی چاقی خواهیم پرداخت.

همچنین جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی، می تواند راهنمایی های لازم را در این خصوص انجام دهد.

شاخص توده بدنی چیست؟

از آنجایی که مسئله چاقی و اضافه وزن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. همه ما باید بدانیم که وضعیت بدنی ما چگونه است.

در واقع تشخیص اینکه چگونه متوجه شویم لاغر و یا چاق هستیم، بستگی به این مسئله دارد که بتوانیم از یک معیار و شاخص خاصی برای اندازه گیری وضعیت بدنی خود و چاقی و لاغری آن استفاده کنیم. این معیار همان شاخص توده بدنی نام دارد.

شاخص توده بدنی که به اختصار به آن BMI گفته می شود، به بررسی وضعیت بدنی ما و میزان چربی های موجود در بدن ما می پردازد. هر فردی می تواند به راحتی اقدام به اندازه گیری شاخص توده بدنی خود کند.

فرمول این شاخص، نسبت وزن به قد است و هرچقدر میزان عدد بدست آمده بیشتر باشد، فرد در چاقی شدیدتری قرار دارد. علاوه بر این، شاخص توده بدنی می تواند به نوع روش درمانی اضافه وزن ما کمک زیادی کند. شاخص توده بدنی بصورت همیشگی مورد استفاده پزشکان و متخصصان این حوزه قرار گرفته است.

برای درک ساده تر و بهتر شاخص توده بدنی، از یکسری بازه ها و محدوده های عددی استفاده می شود که این محدوده ها، همیشه ثابت بوده و هر فردی با بدست آوردن BMI خود می تواند با این محدوده ها مقایسه کند و دقیقا متوجه شود که وضعیت بدنی او و وزنی او چیست.

ما در ادامه مقاله آیا حبوبات چاق کننده است، به بررسی محدوده های عددی شاخص توده بدنی می پردازیم:
 • اگر فردی شاخص توده بدنی خود را زیر عدد 18.5 مشاهده کند، یعنی فرد از لاغری شدیدی رنج می برد.
 • اگر فردی نسبت وزن به قد خود را بدست آورده و عدد بدست آمده در محدوده بین 18.5 تا 24.9 باشد، یعنی فرد در وضعیت بدنی ایده آل و مناسبی قرار دارد.
 • اگر فردی دارای شاخص توده بدنی در محدوده عددی بین 25 تا 29.9 باشد، یعنی فرد در اضافه وزن خفیفی قرار دارد و می تواند از رژیم های غذایی و ورزش برای کاهش وزن خود استفاده کند.
 • اگر فردی دارای شاخص توده بدنی ای باشد که عدد آن در محدوده بین 30 تا 34.9 باشد، یعنی فرد در معرض چاقی شدید قرار دارد.
 • اما خطرناک ترین نوع شاخص توده بدنی مربوط به افرادی است که BMI آنها، بالاتر از عدد 35 باشد و این مسئله نشان دهنده چاقی بسیار شدید است.

همانطور که ملاحظه کردید، شاخص توده بدنی می تواند به ما نشان دهد که وضعیت بدنی و وزنی ما در چه حالتی قرار دارد و کمک خواهد کرد که بتوانیم بهترین روش درمانی برای کاهش وزن را اتخاذ کنیم.

حال در ادامه مقاله آیا حبوبات چاق کننده است، به بررسی جراحی چاقی خواهیم پرداخت. همچنین جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی، می تواند راهنمایی های لازم را در خصوص شاخص توده بدنی و جراحی چاقی، انجام دهد.

جراحی چاقی چیست؟

جراحی چاقی از بهترین روش ها و موثرترین روش های کاهش وزن و لاغری محسوب می شود. جراحی چاقی یک روش نوین درمانی بوده که با استفاده از جدیدترین و بروزترین تجهیزات درمانی و پزشکی، به ایجاد تغییرات ساختاری در سیستم گوارشی انسان می پردازد.

این تغییرات ایجاد شده باعث می شود که فرد بتواند بصورت فیزیولوژیکی و حتی هورمونی، به کاهش وزن دلخواه خود در کوتاه ترین زمان برسد.

در واقع جراحی چاقی، روش صددرصدی برای افرادی محسوب می شود که دارای شاخص توده بدنی بسیار بالایی هستند و روش هایی مانند رژیم غذایی و ورزش، برای آنها کارساز نیست.

جراحی چاقی چیست؟
جراحی چاقی چیست؟

جراحی چاقی یک روش جراحی با کمترین تهاجم بوده و از عوارض بسیار کمی برخوردار است. روش جراحی چاقی، روش لاپاراسکوپی است که صرفا با چندین برش کوچک بر ناحیه شکم همراه است و به همین دلیل است که دوران نقاهت بسیار کوتاهی دارد.

لطفا از پست بهترین دکتر جراحی لاغری در شمال دیدن کنید.

کاهش وزن در مدت زمان کوتاه

کاهش وزن در مدت زمان کوتاه، هدف اصلی جراحی چاقی بوده و در هیچ یک از روش های کاهش وزن، چنین مزیتی وجود ندارد. این روش نوین درمانی با محدودیت مصرف مواد غذایی و محدودیت کالری، چنین امری را میسر خواهد کرد.

لازم است بدانید که روش جراحی چاقی، از انواع مختلفی تشکیل شده است که هر کدام ازآنها می تواند مزیت ها خاص خود و کاربرد خاص خود را داشته باشد و همگی موارد آن، به کاهش وزن در مدت زمان کوتاه منجر می شود.

اینکه کدام روش جراحی چاقی برای یک فرد مناسب تر است، بستگی به شرایط جسمی بیمار و تشخیص پزشک جراح خواهد داشت. در ادامه مقاله آیا حبوبات چاق کننده است، به بررسی انواع روش های جراحی چاقی می پردازیم:

 • جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده به عنوان اصلی ترین و کاربردی ترین روش جراحی چاقی به حساب می آید. این جراحی به ایجاد تغییرات در معده می پردازد و نزدیک به 80 درصد حجم معده بیمار را حذف خواهد کرد.

این کاهش حجم چشمگیر، باعث می شود که فرد با مصرف مقدار کمی از غذا، احساس سیری پیدا کند و در نتیجه با کاهش کالری دریافتی همراه خواهد بود. این کاهش کالری منجر به افزایش فرایند چربی سوزی و لاغری می شود.

شما می توانید از جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی، راهنمایی های لازم را در خصوص عمل اسلیو معده دریافت نمایید.

لطفا از پست مصرف پودر پروتئین بعد از عمل اسلیو دیدن کنید.

 • عمل بای پس معده

از دیگر روش های کاربردی در جراحی چاقی، عمل بای پس معده نام دارد. این جراحی در ابتدا معده را به دو بخش بزرگ و کوچک تقسیم و سپس بخ بزرگ معده را از بدن حذف می کند. سپس در قسمت روده کوچک تغییراتی انجام می شود تا فرایند جذب مواد غذایی و مسیر ورود و خروج غذا کاهش پیدا کند.

در نهایت، بخش تغییر یافته روده کوچک به معده باقی مانده متصل خواهد شد. این جراحی باعث می شود که فرد علاوه بر کاهش مصرف مواد غذایی، جذب کمتری را تجربه کند و در نهایت کمک به کاهش وزن فرد خواهد کرد.

شما در حال مطالعه مقاله آیا حبوبات چاق کننده است می باشید.

 • بای پس با سوییچ اثنی عشری

از روش های پیچیده جراحی چاقی، عمل بای پس با سوییچ اثنی عشری است. این روش جراحی ترکیبی از روش اسلیو معده و بای پس معده است. یعنی در ابتدا حجم زیادی از معده از بدن بیمار حذف و خارج خواهد شد.

سپس تغییراتی در روده کوچک به منظور کاهش جذب غذا صورت میگیرد. در نهایت کار، کیسه صفرا از بدن بیمار حذف می شود. هدف از حذف کیسه صفرا، کاهش ترشح هورمون گرسنگی است که منجر به کاهش اشتها می شود و در نهایت موثر در کاهش وزن در کوتاه ترین زمان ممکن خواهد شد.

 • حلقه گذاری معده

از روش های جراحی چاقی که کاربرد کمتری هم دارد، حلقه گذاری معده نام دارد. این روش جراحی صرفا حلقه ای را در قسمت ابتدایی معده قرار می دهد و باعث کاهش حجم معده می شود.

التهاب در ناحیه مری از جمله عوارض ممکن در این جراحی است که برای برخی از افراد رخ می دهد. به همین دلیل است که اغلب پزشکان از دیگر روش های جراحی چاقی استفاده می کنند.

موارد بالا صرفا بصورت خلاصه، توضیحاتی در خصوص انواع روش های جراحی چاقی بود. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و کامل تر با جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی، تماس و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

پیشنهاد می کنیم مقاله رژیم برای وزن 90 کیلو را مطالعه نمایید.

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی مسئله مهمی در خصوص مصرف حبوبات یعنی حبوبات و کاهش وزن پرداختیم. همچنین به این موضوع مهم پرداخته شد که آیا حبوبات چاق کننده است یا خیر.

در جواب به این سوال پاسخ دادیم که نحوه مصرف و میزان مصرف حبوبات می تواند تعیین کننده چاق کننده و یا لاغر کنندگی حبوبات داشته باشد و در صورت استفاده اصولی و درست و طبق برنامه از حبوبات می توان در جهت کاهش وزن و همچنین سلامتی کلی بدن از آن استفاده کرد. در این مقاله در خصوص خواص انواع حبوبات در لاغری و همچنین سلامتی بدن، توضیحاتی ارائه شد.

در انتهای مقاله به مسئله مهمی پرداختیم که مربوط به افرادی است که دارای شاخص توده بدنی بالا و چاقی شدید هستند که بهترین روش درمانی آنها، جراحی چاقی است. در این مقاله سعی شد بصورت کوتاه توضیحی در مورد جراحی چاقی و انواع آن ارائه شود.

با این حال شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و کامل تر در خصوص جراحی چاقی و کسب مشاوره های لازم در خصوص انجام این روش درمانی، با جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی، تماس حاصل فرمایید و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت کنید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید