آیا انبه چاق میکند

آیا انبه چاق میکند
فهرست مطالب

در این مقاله سعی می کنیم به این سؤال پاسخ بدهیم که آیا انبه چاق میکند؟ پس برای دریافت پاسخ تا انتهای این مقاله همراه باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

در این مطلب می خواهیم مطابق با بررسی های علمی به این پرسش پاسخ بدهیم که آیا انبه چاق میکند؟

میوه ی انبه در برخی از نقاط جهان با عنوان سلطان میوه ها شناخته می شود. این میوه پرطرفدار که معمولاً در مناطق استوایی کشت می شود، به دلیل فواید قابل توجهی که در زمینه های گوناگون علی الخصوص حوزه های درمانی دارد، به عنوان یک ماده خوراکی بسیار پرخاصیت در جهان شناخته شده است.

انواع ویتامین ها و همچنین مواد مغذی موجود در ترکیبات میوه ی انبه باعث برطرف نمودن احساس گرسنگی و ایجاد حس سیری در افراد شده به طوری که می توان گفت سد فوق العاده ای در برابر اشتها است.

به دلیل میزان زیادی فیبر در انبه، مصرف آن باعث بهبود عملکرد سیستم گوارشی شده که این روند افزایش چربی سوزی در کاهش وزن را به همراه دارد.

مصرف این میوه خواص بیشماری جهت افزایش ایمنی و سلامت دستگاه های مختلف بدن از قبیل سیستم بینایی و گوارش، کاهش خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان ها را به همراه می آورد.

پیشنهاد می کنیم از پست پرسش و پاسخ جراحی اسلیو دیدن کنید.

آیا انبه چاق میکند؟

برخی از افراد تصور می کنند انبه میوه ای بسیار پر کالری است. اما بهتر است بدانید این میوه کالری زیادی ندارد. در واقع نصف لیوان انبه (حدود ۱۷۰ گرم) تقریباً ۱۰۰ کیلو کالری دارد.

از سوی دیگر کالری انبه در مقایسه با حجم آن پایین است. به همین خاطر با استفاده از مقدار زیاد آن کالری مصرفی پایینی وارد بدن می شود. با این وجود این میوه هم همانند دیگر غذاها دارای کالری بوده و قطعاً مصرف بیش از حد آن باعث افزایش وزن می گردد.

آیا انبه چاق میکند؟
آیا انبه چاق میکند؟

نکته دیگری که باید در رابطه با تأثیر انبه در افزایش وزن به آن اشاره نماییم. این است که انبه خشک شده کالری بیشتری دارد. چرا که آب‌ میوه در این وضعیت کامل خشک می شود و چگالی انرژی حاصل از آن به میزان زیادی افزایش می یابد.

بنابراین حدود ۱۷۰ گرم انبه خشک شده دارای ۵۱۰ کیلو کالری انرژی و تقریباً ۱۰۵ گرم قند است. در نتیجه چنانچه می خواهید پس از مصرف انبه مجموع کالری‌های مصرفی شما افزایش پیدا نکند. می بایست از مصرف میوه خشک آن خودداری نمایید.

با اینکه فواید کاهش سطح گلوکز انبه در نمونه های حیوانی و پس از غذا در نمونه های انسانی مشاهده شده است. مطالعاتی که به طور ویژه جهت بررسی تأثیرات مکمل های این میوه روی ترکیب فیزیکی بدن و فاکتورهای گلوکز در افراد بزرگسال دارای اضافه وزن طرح ریزی شده باشد. تاکنون صورت نگرفته و هیچ نوع تحقیقی به صورت مطلق بیان نمی کند که استفاده از انبه باعث لاغری در انسان می گردد.

آیا سیب چاق کننده است؟

نقش آنزیم آمیلاز در انبه

انبه تازه افزون بر کالری پایین از طریق ارتقاء عملکرد دستگاه گوارش نیز باعث تسریع روند لاغری و کاهش وزن می شود. در این میوه آنزیمهای گوارشی متعددی با عنوان آمیلاز وجود دارند. که نقش فراوانی در هضم نشاسته ایفا می کنند.

آنزیمهای آمیلاز باعث تجزیه کربوهیدرات های سنگین و پیچیده به قندهای کوچک فروکتوز، مالتوز و گلوکز می شوند. آمیلازها در میوه های رسیده به وفور وجود دارند. به همین علت انبه های رسیده بسیار شیرین تر از انبه های کال هستند.

آیا انبه با وجود آب و فیبر فراوان در ترکیبات آن، چاق کننده است؟

وجود حجم زیادی از فیبر و آب در این میوه باعث فواید بی نظیر برای بدن است. که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم.

آیا انبه با وجود آب و فیبر فراوان در ترکیبات آن، چاق کننده است؟
آیا انبه با وجود آب و فیبر فراوان در ترکیبات آن، چاق کننده است؟

افزایش احساس سیری

پس از مصرف انبه تازه، افراد مدت زمان طولانی احساس سیری داشته و برخی از مشکلات سیستم گوارش بهبود می یابند.

که همه این موارد در لاغری تأثیرگذار است. لازم به ذکر است که هیچ ماده غذایی تأثیر جادویی در کاهش وزن ندارد. انبه نیز یکی از خوراکیهایی است که باید در هنگام مصرف به شرایط بدنی افراد و سطح کالری آن توجه نمود.

درمان اختلالات گوارشی

مصرف انبه تأثیر فراوانی در بهبود اختلالات گوارشی مانند اسهال و یبوست دارد.

تحقیقات علمی فراوان نشان می دهند که افراد مبتلا به بیماری یبوست شدید که در طول مدت ۳۰ روز به صورت روزانه و منظم مصرف انبه را در برنامه غذایی خود گنجانده بودند. بسیاری از علائم این اختلال گوارشی در آن ها کاهش یافته و در برخی از افراد به بهبودی کامل دست یافتند.

نتایج مطالعات محققان حاکی از آن است که مصرف انبه افزون بر برخورداری از فیبر رژیمی دارای خواص دیگری نیز در ارتقاء سلامت دستگاه گوارشی است. با این وجود مطالعات گسترده تری پیرامون تاثیرات مصرف انبه برای درمان یبوست مزمن لازم است.

آیا انبه با وجود تأثیراتی که روی کاهش گلوکز دارد، چاق کننده است؟

رژیمهای لاغری که تمرکز زیادی روی مصرف سبزیجات و میوه های مختلف دارند. تأثیرات فوق ‌العاده ‌ای را در کاهش وزن بدن و کنترل سطح قند خون ایجاد می کنند.

در این بین میوه انبه متشکل از ترکیبات زیستی فعالی از قبیل توکوفرول ها، کاروتنوئیدها، فیبر غذایی، اسید اسکوربیک و همچنین ترکیبات فنلی مانگی فرین، کوئرستین و گالیک اسید است.

آیا انبه با وجود تأثیراتی که روی کاهش گلوکز دارد، چاق کننده است؟
آیا انبه با وجود تأثیراتی که روی کاهش گلوکز دارد، چاق کننده است؟

در تازه ترین آزمایشها، استفاده از پالپ انبه در مقایسه با دیگر میوه ها تأثیرات مفیدی روی میزان انسولین و گلوکز بعد از صرف وعده های غذایی در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ دارد. علاوه بر پالپ انبه دیگر بخشهای این میوه هم دارای خاصیت کاهش سطح گلوکز است.

به عنوان نمونه در آزمایشات دقیق صورت گرفته، عصاره برگ، پوست و ساقه انبه به دلیل برخورداری از حجم زیادی از منگیفرین باعث کاهش قند خون در موشهای مبتلا به دیابت ناشی از استرپتوزوسین و اختلال هایپرگلیسمی می گردد.

چنانچه انبه به صورت تازه و در حجم متوسط مصرف شود، می تواند ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲ را به میزان زیادی کاهش دهد. بنابراین توصیه می کنیم از مصرف بیش از حد این میوه اجتناب کنید.

چنانچه بخواهیم میزان قند موجود در انبه تازه و خشک را با یکدیگر مقایسه کنیم. باید بدانیم که میزان قند موجود در یک وعده انبه خشک تقریباً دوبرابر قند موجود در انبه تازه است.

لطفا از پست بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده دیدن کنید.

مناسب ترین زمان جهت مصرف انبه به منظور برخورداری از تمام خواص آن چه موقع است؟

در این قسمت از مقاله و در راستای پاسخ به این پرسش که آیا انبه چاق میکند. می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که بهترین زمان استفاده از این میوه چه  موقعی است؟

بر اساس توصیه های متخصصان علوم تغذیه بهترین زمان مصرف میوه انبه پیش از ظهر و یا در هنگام عصر است. چراکه در این زمانها می توان از انبه به عنوان یک میان وعده مفید و سالم استفاده کرد.

تحقیقات صورت گرفته نشان می ‌دهند، افرادی که در برنامه غذایی خود میوه ها را جایگزین وعده های اصلی می نمایند. در مقایسه با افرادی که میوه زیادی در طول روز مصرف نمی کند، کاهش وزن و لاغری سریع تری را تجربه خواهند کرد. پزشکان معتقدند که افراد به وسیله مصرف حدود ۱۰۰ گرم میوه در طول ۲۴ ساعت شبانه روز می توانند تقریباً ۴۰۰ گرم کاهش وزن داشته باشند.

مناسب ترین زمان جهت مصرف انبه به منظور برخورداری از تمام خواص آن چه موقع است؟
مناسب ترین زمان جهت مصرف انبه به منظور برخورداری از تمام خواص آن چه موقع است؟

رژیم لاغری با مصرف انبه

باید به این نکته توجه نمود که خوراکیهایی با چگالی پایینتر، باعث تسریع روند کاهش وزن می شوند. به این دلیل که افراد با مصرف آنها مجموع کالریهای ورودی کمتری را به بدن می رسانند.

چگالی کالری موجود در انبه ۶۰ کیلو کالری بر گرم است. بنابراین چنانچه می خواهید کاهش وزن و لاغری را با استفاده از انبه تجربه نمایید. می بایست حجم زیادی از کالری مصرفی روزانه خود را با استفاده از این میوه استوایی پر کنید.

فیبر موجود در انبه باعث احساس سیری در افراد می گردد. جذب کربوهیدراتها و چربیها را به میزان زیادی کاهش می ‌دهد. افراد در هر وعده حدود دو گرم فیبر را به وسیله مصرف انبه وارد بدن می کنند. که باید گفت حدود ۱۰ درصد از نیاز روزانه آن ها را شامل می شود.

البته می بایست این نکته را مدنظر قرار داد که کاهش وزن تنها به وسیله مصرف میوه انبه امکانپذیر نمی باشد. باید برای دستیابی به اندامی متناسب انجام فعالیتهای روزانه نیز به صورت منظم دنبال شوند. همینطور افراد می بایست مجموع کالریهای مصرفی روزانه خود را نیز تحت نظر قرار دهند.

چنانچه بخواهید از رژیم انبه جهت کاهش وزن پیروی کنید، باید از سبزیجات دیگر نیز در کنار این میوه به صورت روزانه استفاده نمایید. چرا که انرژی پایین این مواد علاوه بر ایجاد حس احساس سیری باعث کاهش وزن مطلوب می شوند.

در نتیجه شما با استفاده از انبه و به دلیل دریافت مواد خوراکی کمتر می توانید لاغر شوید. نکته بسیار مهمی که باید در رابطه با رژیم انبه مدنظر قرار دهید. اینست که قبل از شروع این برنامه غذایی لازم است تمام توصیه های پزشکی را رعایت نموده و با متخصص تغذیه مشاوره نمایید.

جمع بندی

در مجموع جهت کاهش وزن و حفظ تناسب اندام باید تمام جوانب سلامتی را تحت نظر قرار دهید. که یکی از آن ها توجه به کالری مواد غذایی است که در طول روز مصرف می کنید. در واقع استفاده بیش از حد از هر نوع ماده غذایی مانند انبه، می تواند منجر به انباشته شدن چربیهای اضافی در بدن و چاقی شود. بنابراین می بایست به صورت متعادل انواع میوه ها و مواد غذایی را در برنامه ی خود بگنجانید.

رژیم لاغری رایگان بر اساس قد و وزن
رژیم غذایی
رژیم لاغری رایگان بر اساس قد و وزن

رژیم لاغری رایگان بر اساس قد و وزن، برای افراد برنامه های غذایی مشخصی طراحی می گردد تا از طریق محاسبه ی قد و وزن

روش های درمان دیابت
دیابت
روش های درمان دیابت

در این مقاله سعی می کنیم به این سؤال پاسخ بدهیم که روش های درمان دیابت چیست؟ جراحی چاقی از روش های درمان دیابت با

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یک کلیک مشاوره بگیرید.📞

Call Now Buttonبا یک کلیک مشاوره بگیرید