آیا استرس باعث لاغری میشود

در مقاله آیا استرس باعث لاغری میشود همراه ما باشید تا در مورد موضوعات زیر با شما صحبت کنیم لطفا برای دریافت پاسخ ما را همراهی کنید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

یکی از فاکتورهای سمی که در سلامتی بدن تاثیر مستقیم می گذارد، استرس می باشد. در جهان امروزه افراد زیادی با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. عواملی مانند مشکلات اقتصادی و اجتماعی شدت پیدا کرده است. که سبب افزایش موارد استرس‌زا در زندگی افراد گوناگون می شود.

این عامل، قادر است به تنهایی همه سیستم بدن شما را تحت تاثیر قرار بدهد و اختلالات فراوانی را ایجاد نماید. به ویژه دستگاه گوارش که تقریبا جزو اولین سیستم هایی است که در بدن، به استرس واکنش نشان می دهد.

آیا استرس باعث لاغری میشود
آیا استرس باعث لاغری میشود

احتمالا چنین اختلالی بسیار برای شما پیش آمده است و حتی کاهش وزن یا افزایش وزن قابل توجهی را تجربه کرده اید. اما برای پاسخ به سوال آیا استرس باعث لاغری میشود، بهتر است تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

پیشنهاد می کنیم از پست علائم قند خون عصبی دیدن کنید.

آیا استرس باعث لاغری میشود؟

استرس و اضطراب، معمولا بر روی سیستم گوارشی انسا ها نسبت به سایر اعضای بدن، بیشترین تاثیر ممکن را می گذارند. می تواند شرایطی را در بدن افراد به وجود بیاورد که باعث افزایش وزن او شود و یا بالعکس، قادر است که باعث کاهش وزن بدن همان فرد شود.

اما در اغلب مواقع، زمانی که افراد دچار استرس و اضطراب شدید می شوند. معمولا نمی توانند غذای زیادی بخورند یا از وعده های ناسالم غذایی، استفاده می کنند و اشتهای آن‌ها به شدت فروكش می کند.

آیا استرس باعث لاغری میشود؟
آیا استرس باعث لاغری میشود؟

در این میان نیز هستند افرادی که هیچ اشتهایی به غذا ندارند. به طور کلی، میل آن‌ها به انواع غذاها کاملا نابود می شود. در نتیجه، روز به روز ضعیف‌تر شده و با کاهش وزن و لاغری مواجه خواهند شد.

لطفا از پست انواع چاقی و اضافه وزن دیدن کنید.

استرس و کاهش وزن چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

همانطور که می دانید، زمانی که افراد دچار اضطراب می شوند بدن هر کدام از آن‌ها، واکنش‌های گوناگونی را از خود نشان خواهد داد. زیرا واکنش بدن هر فرد، کاملا به شرایط بدنی او مربوط خواهد بود.

به گونه ای که برخی از افراد، وزن کم می کنند و برخی دیگر، وزن اضافه می کنند. عده ای با قرارگیری در چنین شرایطی، دست از خوردن محصولات غذایی سالم می کشند و از انواع غذاهای ناسالم، تغذیه می کنند.

امکان دارد به دلیل استرس بالا، فرد اشتهای خود را از دست بدهد و به طور کلی، نتواند هیچ خوراکی مصرف نماید. چنین واکنشهایی هم در کودکان و هم در بزرگسالان، مشاهده می شود. محدوده سنی، ارتباط زیادی به واکنش بدن ندارد.

در اغلب مواقع افراد، با آثار جزئی استرس مواجه می شوند. با گذشت زمان به راحتی روتین سابق زندگی خود را دنبال می کنند. اما اگر این مشکل حادتر شود، می تواند عارضه های دیگری را نیز در سلامتی و زندگی فرد ایجاد نماید، به گونه ای که تبدیل به استرس مزمن می شود.

علائم کاهش وزن ناشی از استرس کدام اند؟

راندمان کلی دستگاه های گوناگون بدن، می تواند فقط توسط یک عامل مختل شو.د که به آن استرس مزمن می گویند. در این صورت، عارضه های بی‌شماری به وجود خواهد آمد. که عبارت اند از:

 • اختلالات گوارشی
 • درد در نقاط گوناگون بدن
 • سردرد و سرگیجه
 • بدخلقی و بداخلاقی
 • گرفتگی عضلات
 • برخورداری از احساس ضعف به طور روزانه
 • ضعف حافظه
 • اختلالات خواب
 • کاهش میل جنسی
 • تپش قلب

بروز چنین علائمی، ممکن است به صورت خفیف باشد. اما بروز درصد کمی از آن‌ها نیز می تواند در عملکرد کلی بدن شما، موثر واقع شود. علائم گفته شده تنها بخشی از مشکلات استرس و اضطراب است. این اختلال، می تواند علائم و عوارض گسترده تری را در بدن شما به وجود بیاورد. هر چند که شدت درگیر شدن فرد با چنین عارضه‌هایی متفاوت است. چون آثار استرس در بدن هر فرد، به صورت های مختلف نمایان می شود.

چرا استرس باعث کاهش وزن می شود؟

عوامل استرس‌زای محیطی، می توانند عملکرد‌های طبیعی و نرمال افراد را به خاطر وجود اضطراب مختل نمایند. برای مثال، در زمان غذا خوردن، احتمال دارد تمرکز خود را از دست بدهید. به هر فعالیتی توجه داشته باشید به جز غذا خوردن. همچنین، مادامی که با عوامل استرسزا درگیری داشته باشید، بدنتان از خود مقاومت بالایی نشان می دهد. نیز به طور مداوم، خود را در موقعیت آماده باش نگه می دارد.

چرا استرس باعث کاهش وزن می شود؟
چرا استرس باعث کاهش وزن می شود؟

برای همین، در بدن شما تغییرات گوناگونی نمایان می شود. چون بدن در حال تلاش برای مقابله با استرس است. پس ضربان قلب‌تان بالا می رود، تنفس‌تان از حالت نرمال خارج می شود و ترشح اسید معده نیز به نهایت خود می رسد.

برای همین، تمام سیستم کلی بدن شما، مجبور خواهد بود فعالیت بیشتری انجام بدهند تا به اختلالات ایجاد شده، سروسامان دهد. از طرفی، سوخت و ساز بدن نیز بالا می رود و کم شدن وزن را برای شما در پی خواهد داشت. در ضمن، برای آگاهی از جواب سوال آیا استرس باعث لاغری میشود، می توانید به پزشکان متخصص در این حوزه مراجعه کنید.

هزینه عمل اسلیو معده در بیمارستان دولتی چقدر است؟

استرس چه تاثیری بر سیستم گوارشی می گذارد؟

تاثیرات فراوانی بر اثر این اختلال بر بدن وارد می شوند . که عبارت اند از:

استرس چه تاثیری بر سیستم گوارشی می گذارد؟
استرس چه تاثیری بر سیستم گوارشی می گذارد؟
 • حالت تهوع
 • ریفلاکس معده
 • دل درد
 • اسهال
 • یبوست

همانطور که مشاهده کردید، یک استرس ساده می تواند انواع امراض گوناگون را در بدن شما ایجاد نماید. که هر کدام به تنهایی، نوعی بیماری به حساب می آید و سبب اذیت افراد می شود. در صورتی که استرس شما، به حالت مزمن دربیاید، شدت امراض گفته شده بیشتر خواهد شد.

بنابراین، بیماری‌هایی جدیدی نیز به موارد بالا اضافه می شوند. که از جمله آن، می توان به سندروم روده تحریک پذیر اشاره کرد. اما در حالت کلی، اگر با بیماری های ناشی از استرس مواجه شوید، احتمالا اشتهای خود را از دست می دهید. که این مشکل نیز وزن شما را پایین تر می‌آورد.

زمانی که با استرس درگیر می شوید، به احتمال زیاد، متمرکز و توجه خود را به مسائل مهم‌تر از دست می دهید. چه بسا که به خوردن غذا نیز بی میل می شوید و وقت کافی برای صرف وعده های غذایی خود اختصاص ندهید. تا جایی که احساس گرسنگی را نیز به خوبی تجربه نمی کنید. بنابراین ممکن است در اغلب اوقات، از خاطر ببرید که احتیاجی به نام غذا خوردن در بدن شما وجود دارد.

شما در حال مطالعه مقاله آیا استرس باعث لاغری میشود می باشید.

استرس چگونه می تواند بر روی کاهش وزن تاثیر بگذارد؟

این عامل مخرب، می تواند تاثیرات گوناگونی در بدن ایجاد نماید و شما را نسبت به خوردن غذا بی میل کند. که تاثیرات آن عبارت اند از:

استرس چگونه می تواند بر روی کاهش وزن تاثیر بگذارد؟
استرس چگونه می تواند بر روی کاهش وزن تاثیر بگذارد؟
 • استرس و کوتاهی در خوردن غذا

معمولا، همه افراد زمانی که به درستی تغذیه نمی کنند، با عواملی همچون سردرد و سرگیجه، مواجه می شوند. در واقع، نمیتوانند به درستی به فعالیت های روزانه خود ادامه بدهند. چون مواد مغذی لازم به بدن آن‌ها نرسیده و دچار بی حالی و سستی می شوند. بنابراین، قبل از هر کاری، باید تغذیه خود را در اولویت قرار دهند تا بتوانند به کارهای دیگر خود نیز به راحتی بپردازند.

اما استرس، می تواند سبب ایجاد دگرگونی در اولویت‌های افراد شود. به گونه ای که با وجود بی حالی و علایم دیگر، فرد همچنان به خوردن غذا میلی ندارد و به فعالیت‌های مختلف مشغول می شود.

در برخی اوقات، امکان دارد ساعت‌ها از زمان وعده‌های غذایی رد شده باشد. این افراد، همواره به تغذیه خود اهمیتی نداده باشند و چیزی نخورند. در این شرایط، بدن شما از چربی‌های خود استفاده می کند تا انرژی لازم را فراهم نماید و در این صورت، کاهش وزن اتفاق می افتد.

اگر در شرایطی قرار گرفتید که استرس و عوامل گوناگون آن، بر شما غلبه نمودند. می توانید برای بهبود بخشیدن به این وضعیت، و پیشگیری از کاهش وزن، از محصولات غذایی استفاده کنید که پروتئین زیادی داشته باشند.

در دسترس بودن مواد پروتئینی، باعث می شود تا دست کم، از پایین آمدن وزن خود جلوگیری نمایید و بدن خود را در وضعیت نرمال نگه دارید. البته، خوردن انواع غذاها و خوراکی‌ها، به تنهایی یکی از عوامل مهم در جلوگیری از استرس به حساب می آیند.

پس برای اینکه آثار استرس را در زندگی خود کم کنید، می توانید در وعده‌های غذایی خود تنوع بالایی ایجاد نمایید. استرس می تواند مراحل هضم و جذب مواد غذایی را نیز دچار اختلال کند. به همین خاطر، ارتباط میان کم کردن وزن و استرس را میتوان تایید کرد.

شما در حال مطالعه مقاله آیا استرس باعث لاغری میشود، هستید.

 • انتقال‌های عصبی باعث سوخت و ساز زیاد میشوند

برخی از اشخاص، هنگامی که در شرایط استرس‌زا قرار می گیرند. فعالیت‌های فیزیکی خود را با شدت بالا افزایش میدهند. در این بازه زمانی، هورمونی با نام اندروفین در بدن این افراد تولید می شود و استرس آن‌ها را تا حد زیادی بهبود می بخشد.

اما انجام فعالیت های شدید و سنگین، چنین چیزی امکان پذیر نیست و می تواند آثار سوئی به همراه داشته باشد. یعنی سوخت و ساز بدن را بالا ببرد و در نهایت فرد را با پایین رفتن وزن، مواجه نماید.

بعضی اوقات نیز این عامل مخرب، قادر خواهد بود در بدن اشخاص، تیک‌های عصبی گوناگونی را ایجاد نماید. مثل: تکان دادن پا یا جویدن اشیا. همان گونه که میدانید، استرس و اضطراب میتوانند خواب شما را نیز به طور کلی مختل نمایند و عارضه‌های دیگری را در بدن ایجاد کنند. که از جمله آن می توان به کم شدن اشتها، کاهش تمرکز و پایین آمدن وزن، اشاره کرد.

افرادی که تحت تاثیر عوامل استرس‌زا قرار می گیرند، حتی اگر موفق شوند به خواب بروند، قطعا کیفیت خوبی را در خواب خود تجربه نمی کنند. موضوع باید از ریشه حل شود همچنین، برای اینکه بتوانید اطلاعات دقیق‌تری در رابطه با سوال آیا استرس باعث لاغری میشود کسب کنید، می‌توانید با پزشکان متخصص در این زمینه تبادل نظر داشته باشند.

 • ارتباط استرس و کاهش وزن: بی انگیزه شدن

زمانی که افراد با استرس درگیر می شوند، به طور طبیعی انگیزه خود را از دست می دهند. چون عوامل استرس‌زا تمام توجه و حواس فرد را به خود معطوف می کنند و انرژی چندانی برای او باقی نمی گذارند. به همین خاطر، به غذا خوردن و فعالیت‌های این چنینی، کمتر توجه می شود. چون موضوعات مهم‌تری برای فکر کردن در آن بازه زمانی وجود دارد که فرد را از نظر ذهنی و روانی، تحت فشار قرار می دهد.

پس در این موقعیت، آخرین چیزی که برای شخص اهمیت دارد تغذیه خواهد بود. همچنین، در این اوضاع آشفته ، توجهی به نوع غذا و حجم آن نمی شود. ممکن است برخی از وعده‌های غذایی نیز حذف شوند. در صورت بروز چنین اختلالاتی باید قطعا به پزشکان متخصص رجوع نمایید و با او مشورت کنید تا مشکل شما را از پایه از بین ببرد و سلامتی خود را به دست بیاورید.

ارتباط استرس و کاهش وزن: بی انگیزه شدن
ارتباط استرس و کاهش وزن: بی انگیزه شدن

شما در حال مطالعه مقاله آیا استرس باعث لاغری میشود، هستید.

توضیحاتی در خصوص جناب آقای دکتر مهدی سلیمی

همچنین در این مقاله، دکتر سلیمی را به شما پیشنهاد می دهیم، تا بتوانید به کمک ایشان، مشکلات کاهش وزن خود را حل نمایید و بر انواع عوامل استرس‌زا غلبه کنید. زیرا تا مادامی که عوامل این چنینی وجود دارند، مشکلات گوارشی و سایر اختلالات دیگر همواره وجود خواهند داشت.

دکتر سلیمی، از جمله پزشکان حاذق و متخصص در این حوزه هستند و شخصا میتوانند به شما در سپری کردن این دوران یاری برسانند. البته که موارد استرس‌زا، همیشه در دنیای امروزی دامنگیر بسیاری از افراد میشوند و بر روی سلامتی او تاثیر می گذارند. بنابراین حفظ سلامت فرد کاملا به مهارت پزشک و شرایط مختلف بیمار بستگی دارد. که با همکاری دو طرفه بین پزشک و بیمار قطعا نتیجه مطلوب حاصل خواهد شد.

کلام پایانی

در این مقاله، در رابطه با سوال آیا استرس باعث لاغری میشود با شما صحبت کردیم. تا راجع به عوامل تاثیر گذار بر روی آن، اطلاعات بیشتری کسب کنید. بنابراین، استرس یکی از عوامل مهم و اساسی، در پایین آمدن وزن افراد است که اگر با شناسایی عوامل آن، از این موضوع جلوگیری نکنید، سلامتی خود را به خطر میاندازید.

به گونه ای که کاهش وزن، تنها یکی از خطرات و عوارض این عامل مهم به‌ شمار خواهد آمد. همچنین اگر نتوانستید جلوی کاهش وزن خود را بگیرید، باید با تغذیه مناسب و شیوه های گوناگون بدن خود را تقویت کنید.

چون در نهایت، تمامی استرس‌ها و اضطراب‌ها به پایان می رسند و تنها چیزی که برای شما باقی ماند عوارض آن خواهد بود. پس باید سلامتی خود را جدی بگیرید و به این عوامل به صورت یک مقطع گذرا نگاه کنید تا به عوارض مختلف و خطرناک آن دچار نشوید.

لطفا پس از مطالعه این مقاله از پست بهترین دکتر جراحی لاغری در قم دیدن کنید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید