آزمایشات قبل از عمل اسلیو

حتما شما هم نام عمل اسلیو معده را شنیده اید. اما درباره آزمایشات قبل از عمل اسلیو و همینطور مراقبت های قبل و بعد از آن چیزی ندانید یا اطلاعات کمی در این باره داشته باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

09120174510

مقدمه

آزمایشات قبل از عمل اسلیو
آزمایشات قبل از عمل اسلیو

ما در این مطلب قصد داریم مفصلا درباره آزمایشات لازمه قبل از عمل جراحی و نکات قبل و بعد از عمل اسلیو معده با شما صحبت کنیم. در ادامه این مطلب حتما با ما همراه باشید.

لیست آزمایشات قبل از عمل اسلیو

 1. آزمایش EKG (الکتروکاردیو گرام)
 2. تست استرس ورزش قبل از جراحی چاقی
 3. سونوگرافی
 4. تست تیروئید و آزمایش کامل خون از جمله هموگلوبین، آهن و سایر ویتامین ها
 5. مامو گرافی (مخصوص بانوان)
 6. کولونوسکوپی
 7. آندوسکوپی مری معده و دوازدهه
 8. اشعه ایکس قفسه سینه
 9. اکوکاردیوگرام
 10. آزمایش سیگموئیدوسکوپی
 11. تست عملکرد ریوی
 12. آزمایش CBC (Complete blood count)
 13. آزمایش DIFF (Differential Blood Count)
 14. آزمایش BUN (Blood urea nitrogen)
 15. آزمایش CR (Creatinine)
 16. آزمایش Na (Sodium)
 17. آزمایش Ca (Calcium)
 18. آزمایش K (Potassium)
 19. آزمایش FBS (Fasting Blood Sugar)
 20. آزمایش TG (Thyroglobulin)
 21. آزمایش Chol (Cholesterol)
 22. آزمایش ALT (Alanine Transaminase)
 23. آزمایش AST (Aspartate Transferase)
 24. آزمایش Bili (Bilirubin)
 25. آزمایش Alk (Alkaline Phosphatase)
 26. آزمایش T3 (Triiodothyronine)
 27. آزمایش T4 (thyroxine)
 28. آزمایش TSH (Thyroid-stimulating hormone)
 29. آزمایش Alb (Albumin)
 30. آزمایش Pro (Total Serum Protein)
 31. آزمایش VitD (Vitamin D)
 32. آزمایش U/A (Urinalysis)
 33. آزمایش S/E (SELENIUM)
 34. آزمایش HCV (Hepatitis C Diagnosis)
 35. آزمایش HBSAg (Hepatitis B Blood Tests)
 36. آزمایش HIV (Diagnosis of HIV/AIDS)
 37. آزمایش HbA1c (Hemoglobin A1C)

که در ادامه برخی از مهمترین آنها را توضیح داده ایم. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله urea در آزمایش خون چیست را مطالعه کنید.

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

عمل اسلیو معده چیست ؟

مزایای عمل اسلیو معده چیست ؟

مراقبت های شب قبل از جراحی اسلیو معده چیست ؟

محدودیت های دارویی قبل از جراحی اسلیو معده چیست ؟

آزمایشات قبل از عمل اسلیو معده چیست ؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمایشات قبل از عمل اسلیو با ما همراه باشید.

عمل اسلیو معده چیست ؟

یکی از متداول ترین عمل های جراحی معده برای لاغری, جراحی اسلیو معده است. در این عمل جراحی معده فرد برش داده شده و قسمت اعظمی از آن نیز برداشته خواهد شد. در انتهای عمل از معده فرد لوله ای شبیه به آستین باقی خواهد ماند که حجم غذای بسیار کمی را در خود جای میدهد.

این عمل بسیار مناسب برای کسانی است که به دلیل چاقی بسیار دچار بیماری های دیابتی و عارضه های قلبی و عروقی شده اند. افرادی که از هیچ روش درمانی برای لاغری نتیجه نگرفته اند, ورزش و رژیم های غذایی بر روی این افراد بی ثمر بوده است نیز مستعد انجام این روش درمانی خواهند بود.

باید این نکته را ذکر کرد که استفاده از روش های درمانی لاغری، روشی کمک کننده برای کنترل ورزش و کاهش ورزن است و در کنار باید از رژیم های غذایی و ورزش نیز استفاده کرد. در واقع این روش ها، روشی مناسب و کمک کننده برای افزایش تاثیر پذیری حرکات ورزشی و رژیم های غذایی بر روی افراد است.

اما نتایج این عمل ها به دلیل محدودیت های بسیاری که برای افراد به وجود می آورد بسیار زیاد است. در عمل جراحی اسلیو فرد پس از دو سال نیمی از ورزن اصلی خود را از دست داده و غالبا به کاهش وزن ایده آل رسیده است.

برای انجام عمل اسلیو معده در همدان پیشنهاد می کنیم پست عمل اسلیو معده در همدان را مشاهده کنید.

مزایای عمل اسلیو معده چیست ؟

از مهمترین مزایای این عمل میتوان به کاهش میزان احساس گرسنگی و اشتها در افراد اشاره کرد. این جراحی نسبت به جراحی های دیگر مانند بای پس معده دارای زمان کوتاه تری است و فرد زودتر مرخص شده و تحت عمل انجام خواهد گرفت.

در این عمل جراحی دستگاه گوارشی فرد از جمله روده تغییری نخواهد کرد و صرفا تغییرات اصلی بر روی معده افراد اعمال خواهد شد. به همین دلیل اغلب مشکلاتی که در بعضی  از عمل های جراحی به دلیل نبود قسمتی از روده ایجاد میشود در این عمل به وجود نخواهد آمد.

از دیگر مزایای این عمل جراحی میتوان به حفظ پیلور معده اشاره کرد. بعضی از افراد با وجود جسمی خارجی در بدن خود مشکل دارند باید به آنها این مژده را بدهیم در این عمل احتیاج به کارگذاری جسمی خارجی در بدن افراد نخواهد بود. زمان عمل جراحی بسیار کوتاه است و معمولا بیش از یک ساعت زمان نخواهد برد.

دوران نقاهت و مراقبت در بیمارستان یا کلینیک در این شیوه درمانی معمولا یک الی دو شب می باشد. همچنین در این شیوه به دلیل ایجاد بی اشتهایی در فرد؛ لاغری عذاب آور نخواهد بود و فرد دچار سختی و ناراحتی نخواهد شد.

یکی از مهمترین مزایای آن باز بودن مسیر آندوسکوپی است اگر در آینده به هر دلیلی نیاز به بررسی های بیشتر در پایین معده و روده بود به راحتی میتوان آندوسکوپی را انجام داد و مشکلی از این بابت نخواهد بود. این عمل جراحی بسیار ساده است و اغلب پزشکان میتوانند آن را انجام دهند.

مزایای عمل اسلیو معده چیست ؟
مزایای عمل اسلیو معده چیست ؟

مراقبت های شب قبل از جراحی اسلیو معده چیست ؟

سعی کنید یک هفته قبل از جراحی با کاهش وزن 3 الی 5 کیلوگرم کاهش وزن را داشته باشید و نحوه اعمال آن را به پزشکتان گزارش دهید. برای عمل طبیعتا نیاز به لوازم و تجهیزاتی است که بیمارستان یا پزشک لیستی از آن را در اختیارتان قرار میدهد سعی کنید حداقل تا 48 ساعت قبل از شروع عمل آن را تهیه و در دسترس خود قرار دهید.

یکی از لوازمی که باید قبل از عمل استفاده و تا بعد از عمل از آن استفاده کنید جوراب طبی واریس است، یک شب قبل از عمل شروع مصرف آن را آغاز و تا سه هفته بعد از عمل آن را باید مصرف کنید. به دلیل اینکه عمده تغییرات بر روی معده شما اعمال خواهد شد لازم است که شب قبل از عمل از وعده غذایی سبکی مصرف کنید.

در این باره حتما از پزشک خود مشورت گرفته و طبق نظر وی به مصرف غذا بپردازید. سعی کنید حداقل یازده ساعت قبل از شروع عمل اسلیو معده ناشتا بوده و حتما در این باره اطلاعات و فیلترهای غذایی و نوشیدنی ها را از پزشک متخصص و جراح اسلیو معده خود دریافت کنید. زیرا ممکن است در حین عمل به مشکل بربخورید.

پیشنهاد می کنیم از پست تغذیه بعد از عمل اسلیو دیدن کنید.

بعد از 12 شب به بعد دیگر دارویی را مصرف نکنید

بیمارانی که مشکل دیابتی دارند حتما 12 ساعت قبل از عمل داروهای خود را مصرف کرده و بعد از 12 شب به بعد دیگر دارویی را مصرف نکنند. بهتر است صبح زود در کلینیک یا بیمارستان حاضر شوند تا بیماری دیابت آنان تحت نظر پزشکان در آنجا مورد بررسی قرار گیرد. ساعت حضور در بیمارستان را از پزشک خود پرس و جو کنید زیرا فرآیندهایی در بیمارستان باید انجام شده که ممکن است زمان بر باشد.

در غیر این صورت ممکن است عواقبی مانند کنسلی عمل یا تاخیر در زمان عمل به وجود آید به همین دلیل حتما در زمان مقرر در بیمارستان حضور بهم رسانید. حداقل 6 ساعت قبل از عمل از مصرف دخانیات و الکل اجتناب کنید زیرا این کار میتواند مشکلات گوارشی و معده شما را افزایش داده و یا برای انجام عمل های جراحی مانند اسلیو محدودیت هایی را برای شما به وجود بیاورد

زمان بستری شدن در بیمارستان معمولا یک شب خواهد بود البته این مورد با نظر پزشک متخصص ممکن است تغییر کند. اگر شما دارای مشکلات بیشتری باشید که نیازمند بررسی بیشتر باشد، باید مدت زمان بیشتری را در بیمارستان طی بگذرانید.

به هر حال پروسه بعد از عمل پیچیده خواهد بود. قبل از انجام عمل جراحی لازم است که شما آزمایشاتی را انجام داده و حتما جواب کامل آن ها را به همراه داشته باشید. در روز عمل حتما جواب کلیه سونوگرافی ها، آزمایشات و … را با خود به همراه داشته باشید.

بعد از 12 شب به بعد دیگر دارویی را مصرف نکنید
بعد از 12 شب به بعد دیگر دارویی را مصرف نکنید

محدودیت های دارویی قبل از جراحی اسلیو معده چیست ؟

اگر از داروهای ضد انعقاد خون مصرف میکنید حتما این موضوع را به پزشک خود اطلاع داده و تحت نظر پزشک این گونه داروها را که مثل قرص های آسپرین، وارفارین و پلاویکس می باشد حتما قطع نموده و روش های دیگری را جایگزین کرده تا مشکلی ایجاد نکند.

بهتر است حداقل یک ماه قبل از انجام این عمل جراحی از مصرف داروهای ضد بارداری خودداری کرده و حتما اگر این داروها را مصرف میکردید دوره آن را به اطلاع پزشک متخصص خود برسانید.داروهای کاهش فشار خون، چربی خون، تیرویید و … را حتما طبق دستور فعلی خود مصرف کرده و تا شب قبل از عمل آنان را ادامه دهید.

داروهای دیگر را حتما به پزشک متخصص اطلاع داده و از وی کسب تکلیف کنید زیرا میتواند مانع نتایج ایده آل عمل شده و باعث شود شما در نتایج عمل دچار اختلال و یا عوارض ناگهانی شوید.

در صورتی که بیمار دارای دیابت است سعی کنید داروهای دیابت فرد را با تا شب قبل از عمل طبق دستورات پزشک مصرف کرده و جراح را در جریان مصرف داروهای دیابتی فرد قرار دهید.

نکته بسیار مهمی که در این مورد باید به آن اشاره کرد این است که افرادی که دارای هلیکوباکتری مثبت، و یا همان میکروب معده هستند باید این موضوع را اطلاع داده و هر دو هفته یک بار و یا هفتگی در صورت شدت بسیار تحت درمان دارویی قرار بگیرند.

محدودیت های دارویی قبل از جراحی اسلیو معده چیست ؟
محدودیت های دارویی قبل از جراحی اسلیو معده چیست ؟

آزمایشات قبل از عمل اسلیو معده چیست ؟

قبل از انجام عمل جراحی اسلیو معده آزمایشاتی نیز باید انجام شود. در زیر به متداول ترین نوع آزمایشات اشاره ای خواهیم داشت. با ما همراه باشید.

سونوگرافی شکم و لگن :

یکی از اصلی ترین آزمایشاتی که قبل از عمل اسلیو معده باید حتما آن را انجام دهید. آزمایش سونوگرافی شکم و پهلو است که به دلایل بسیاری قابل انجام است.

این سونوگرافی که از ناحیه کبد، کیسه صفرا، لوزالمعده و نواحی داخلی شکمی انجام خواهد شد ساختارهای نزدیک لگنی را به دقت مورد بررسی قرار میدهد.

از دلایل بسیار متداول این سونوگرافی میتوان به: تشخیص فیبروم، دردشکم، نفخ شکم، تشخیص بیماری هایی نظیر سنگ کیسه صفرا، انجام عمل های جراحی مانند عمل های اصلاحی اندام، عمل اسلیو معده، مشکلات مثانه و … می باشد.

نحوه انجام این سونوگرافی به شرح زیر است:

برای انجام این سونوگرافی ابتدا فرد را بر روی تخت خوابانده و شکم خود را در معرض دید قرار دهد. در مرحله بعدی پزشک ناحیه مد نظر را به ژل آغشته کرده و دستگاه اسکن را بر روی شکم فرد قرار میدهد تا نواحی مورد نیاز داخل بدن فرد کاملا دیده شده و مورد بررسی قرار بگیرد.

پس از اتمام این سونوگرافی میتوان شکم را از ژل پاک نموده و جواب سونوگرافی را در همان روز تحویل گرفت. جواب دریافتی معمولا به رنگ سیاه و سفید است اما در زمان بررسی توسط پزشک با دستگاه داپلر به صورت کاملا رنگی خواهد بود.

در مواردی لازم است فرد در حین انجام عمل سونوگرافی مثانه خود را خالی نگه دارد. لازم به ذکر این نکات است که حتما فرد به مدت 8 الی 12 ساعت باید حتما ناشتا باشد همچنین مثانه فرد باید کاملا پر باشد تا اندام های ردونی فرد با وضوح بهتری دیده شوند. البته لزوم به پر بودن مثانه تشخیصی است باید پزشک مربوطه به شما اعلام کند. در این مورد حتما از پزشک خود سوال کنید.

بعد از انجام این آزمایش باید آزمایشات دیگری را نیز انجام داده و جواب هر کدام را نیز به پزشک جراح خود اعلام کنید. سونوگرافی شکم و لگن یکی از آزمایشاتی است که فرد باید انجام داده تا وضعیت کلی معده و اندام های درونی خود را مورد بررسی قرار دهد، در ادامه به ضرورت انجام دیگر آزمایشات خواهیم پرداخت.

نحوه انجام این سونوگرافی به شرح زیر است:
نحوه انجام این سونوگرافی به شرح زیر است:

آندوسکوپی مری معده و دئودنوم یا دوازدهه :

آندوسکوپی جهت بررسی دقیق وضعیت مری و معده انجام میشود. در این آزمایش وضعیت درونی معده مورد بررسی قرار گرفته تا مشخص شود عاری از هر گونه بیماری و موارد مشکوک است. به همین دلیل یکی از مهمترین موارد آزمایشی است که باید حتما انجام شود. لازم است که جواب آزمایش آندوسکوپی را برای پزشک برده تا وی از وضعیت فعلی معده شما قرار بگیرد.

نحوه انجام این آزمایش

نحوه انجام این آزمایش به این صورت است که قبل از شروع آزمایش باید حتما 8 ساعت قبل ناشتا بوده و معده خود را خالی نگه دارید. در صورتی که از داروهای خاصی استفاده میکنید آن را به اطلاع پزشک مربوطه برسانید تا دستورات جدیدی در شب قبل از انجام آزمایش برای شما اتخاذ شود.

همچنین لازم است که شما حتما سوابق بیماری های خود را به پزشک اطلاع دهید تا در صورت وجود بیماری هایی نظیر دیابت و … دستورات جدید و شرایط جدیدی برای انجام آزمایشات برای شما ایجاد شود.

در هنگام انجام آزمایش ممکن است که از داروهای بیهوشی و یا آرامبخش های قوی استفاده شود، بهتر است که حتما یک نفر همراه، با بیمار باشد که بعد از انجام آزمایش فرد را همراهی کند، زیرا ممکن است در صورت استفاده از داروهای آرامش بخش فرد دچار حالت خواب آلودگی شدید شده و نتواند به راحتی به انجام امور خود بپردازد.

بعد از آرامش بخش ها نوبت به ورود لوله آندوسکوپ از طریق دهان شماست. در این مرحله پزشک از شما میخواهد لوله آندوسکوپ را قورت دهید ممکن است کمی فشار در گلوی خود احساس کنید.

این کار اختلالی در تنفس شما ایجاد نخواهد کرد

اما ابدا نگران نباشید زیرا این کار اختلالی در تنفس شما ایجاد نخواهد کرد. بهتر است به پزشک اجازه دهید تا به راحتی به کار خود برسد. پزشک آندوسکوپ را به معده شما وارد میکرد و از طریق دوربین هایی که به سر آندوسکوپ متصل است اطلاعات دریافتی را از طریق مانیتورهای پشت سر مشاهده میکند.

اوضاع کاملا تحت کنترل است و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. در صورت مشاهده هر گونه موارد مشکوک عکس هایی که به مانیتور ارسال شده اند ثبت و ضبط میشوند. بعد از انجام آزمایش آندوسکوپی که ممکن است 15 الی 30 دقیقه به طول بیانجامد، فرد میتواند مرخص شود.

این کار اختلالی در تنفس شما ایجاد نخواهد کرد
این کار اختلالی در تنفس شما ایجاد نخواهد کرد

اشعه ایکس قفسه سینه یا چست ایکس ری:

یکی دیگر از مهمترین آزمایشاتی که باید قبل از عمل جراحی اسلیو معده انجام شود، آزمایش اشعه ایکس از قفسه سینه می باشد. در این ازمایش وقعیت قلبی و عروقی بیمار کاملا مورد بررسی و بازبینی قرار خواهد گرفت. توسط این آزمایش مشکلاتی که در ریه ها وجود داشته باشد

و همچنین کلیه دنده ها و ستون فقرات مورد بررسی قرار خواهد گرفت. البته با توجه به انجام عمل اسلیو معده تمرکز اصلی بر روی بازرسی این موارد نخواهد بود و فقط وضعیت رگ ها و قلب مورد بررسی بیشتری لازم دارد.

قبل از انجام این آزمایش لازم است که فرد کلیه لباس های خود را از تن بیرون آورده و لباس مخصوص بپوشد، همچنین باید کلیه لوازم فلزی از قبیل طلا و جواهراتش را در بیاورد تا در نتایج و بررسی ها اختلالی را ایجاد نکند.

در طول انجام این آزمایش شما بین دستگاهی که اشعه ایکس تولید کرده و صفحه دیجیتالی که تصاویر ارسالی را دریافت میکند قرار خواهید گرفت. ممکن است از شما بخواهند در حالات مختلفی قرار بگیرید تا از زوایای مختلفی وضعیت جسمی شما بررسی شود.

ممکن است پزشک از شما درخواست کند تا نفس عمیق کشیده تا هوا وارد ریه های شما شود

در تمامی فرآیند شما بازوان خود را به سمت بالا برده و در دو طرف بدن خود نگه خواهید داشت. ممکن است پزشک از شما درخواست کند تا نفس عمیق کشیده تا هوا وارد ریه های شما شود. در این حالت هوای وارد شده باعث میشود ریه های شما به صورت واضح تری در نتایج دیده شود. کسانی که توانایی ایستادن را در انجام این دوره آزمایشی ندارند، در حالت نشسته این فرآیند را انجام خواهند داد.

یکی از مهم‌ ترین آزمایشاتی که برای تشخیص وضعیت جسمی اندام داخلی مانند روده باید قبل از عمل جراحی اسلیو معده انجام شود، کولونوسکوپی است.

کولونوسکوپی موارد غیرطبیعی را در روده بزرگ و رکتوم یا همان روده راست مورد بررسی قرار داده و وضعیت سلامت روده‌ ها را مشخص می کند. قبل از عمل جراحی اسلیو معده باید حتماً این آزمایش را انجام داده و نتیجه آن را به پزشک مربوطه ارجاع دهید در ادامه بیشتر درباره این آزمایش و نحوه انجام آن با شما صحبت خواهیم کرد.

ممکن است پزشک از شما درخواست کند تا نفس عمیق کشیده تا هوا وارد ریه های شما شود
ممکن است پزشک از شما درخواست کند تا نفس عمیق کشیده تا هوا وارد ریه های شما شود

روش انجام کولونوسکوپی چگونه است ؟

در این آزمایش پزشک مربوطه یک لوله طویل و انعطاف پذیر را در روده راست قرار داده که در سر آن یک دوربین ویدئویی کوچکی قرار دارد که می‌تواند وارد روده شده و به خوبی داخل آن را مشاهده کرد. در کولونوسکوپی اگر که احتیاج باشد می‌توان بافت‌ های غیرطبیعی را حذف کرده و برای نمونه‌ برداری از آن‌ها استفاده کرد.

چیزی که مشخص است این است که این آزمایش می‌تواند وضعیت کامل روده را توسط دوربینی که در سر لوله مربوطه وجود دارد بررسی کرده و تصاویر را به مانیتور روبروی پزشک منتقل کند.

برای انجام آزمایش کولونوسکوپی چه باید کرد ؟

برای انجام این آزمایش نیاز است که روده خود را پاکسازی کنید هر گونه باقی‌ مانده در روده ممکن است که مانع از آن شود تا به خوبی روده و رکتوم شما در طول آزمایش دیده و بررسی شود. باید برای خالی کردن روده خود مواردی که پزشک به شما گوشزد می کند را حتماً رعایت کنید.

از نمونه این موارد می توانیم به رژیم غذایی خاصی که پزشکان برای شما تجویز می کنند استفاده کنیم معمولاً یک روز قبل از انجام کولونوسکوپی از مواد جامد نباید استفاده کنید و از نوشیدن مایعاتی سبک مانند آب، چای یا قهوه استفاده می شود.

از نوشیدن و مصرف مایعاتی که به رنگ قرمز هستند اجتناب کنید

از نوشیدن و مصرف مایعاتی که به رنگ قرمز هستند اجتناب کنید زیرا این کار می‌تواند آزمایش کولونوسکوپی شما را دچار اختلال نماید. همچنین شب قبل از آزمایش نباید مواد غذایی مصرف کنید.

ممکن است پزشک از شما بخواهد که از داروهای ملین استفاده کنید مصرف داروهای ملین باعث می‌شود تا روده شما سریع‌ تر تخلیه شده و آماده انجام این آزمایش شوید. برای این منظور ممکن است پزشک از شما بخواهد که از دور از مایعات ملین و یا قرص‌ های ملین استفاده کنید.

معمولاً ملین را شب قبل از آزمایش و یا در صبح روز آزمایش استفاده می کنند. حداقل یک هفته قبل از آزمایش باید در مورد داروهایی که مصرف کنید به پزشک خود اطلاع داده تا در صورت تجویز صحیحی برای شما داشته باشد اگر از داروهای دیابت یا مشکلات قلبی و یا فشارخون استفاده می‌کنید باید با پزشک خود صحبت کرده تا اقدامات لازم را انجام دهند.

همچنین اگر از داروهای آسپیرین و این دسته از داروهای ضد انعقاد خون هستند، مصرف می‌کنید حتماً این مورد را به پزشک اطلاع دهید.

از نوشیدن و مصرف مایعاتی که به رنگ قرمز هستند اجتناب کنید
از نوشیدن و مصرف مایعاتی که به رنگ قرمز هستند اجتناب کنید

در طول دوره کولونوسکوپی چه باید کرد ؟

دوره کولونوسکوپ معمولاً ۲۰ دقیقه تا ۱ ساعت ممکن است به طول بیانجامد. در این آزمایش شما بجز لباس مخصوصی که در ابتدای انجام به شما داده می شود چیزی بر تن نخواهید داشت و معمولاً از آرام‌ بخش‌ ها برای آرامش بیمار استفاده می شود. همراه با آن از داروهای ضد درد می‌توان استفاده کرد در این آزمایش فرد به پهلو خوابیده و زانوهای خود را به سمت قفسه سینه جمع می کند.

پزشک لوله کولونوسکوپ را به داخل رکتوم وارد کرده و با استفاده از یک پمپ که وظیفه ورود هوا به داخل روده را دارد آزمایش را انجام می‌دهد ممکن است در اثر ورود هوا به داخل روده خود احساس فشار در ناحیه شکم و یا اجابت مزاج داشته باشید، اما نگران نباشید تمامی این فرآیند طبیعی است و همه‌ چیز تحت کنترل پزشک مربوطه می باشد.

اکوی قلب :

حتماً نام این آزمایش را برای بررسی وضعیت قلبی خود و یا اطرافیان زیاد شنیده‌ اید. اکوی قلب با استفاده از امواج صوتی می تواند تصاویر زنده‌ ای از قلب شما را در دسترس پزشکان قرار دهد تا بتوانند به چگونگی کار قلب و دریچه های آن پی ببرد در انجام عمل اسلیو معده لازم است که شما اطلاعات دقیقی از نحوه کارکرد قلب خود داشته باشید و پزشک با توجه به آن بتواند تصمیم‌ گیری‌ های لازم را انجام دهد.

در این آزمایش که به دلایل مختلفی تجویز می‌شود که ما در این مقاله از نظر یکی از فرایندهای عمل اسلیو معده به آن نگاه می‌کنیم اگر ضربان قلب نامنظم باشد پزشک دریچه‌ های قلب یا اتاق‌ های قلب را برای پمپ خون بررسی خواهد کرد.

اگر اکوی قلب شما نشانه‌ هایی از قبیل مشکلات درد در قفسه سینه یا تنگی نفس را نشان می دهد ممکن است که مراحل دیگری نیز برای شما تجویز شود. کاربردهای این آزمایش را می‌توان به بررسی اندازه و شکل قلب و ضخامت دیواره‌ های قلب و همچنین نحوه کارکرد و قدرت پمپ قلب را بررسی می‌کند.

از دیگر کاربردهای اکوی قلب می‌توان به کارکرد دریچه‌ های قلب تشخیص تومور یا رشد عفونی در اطراف دریچه‌ های قلب که تشخیص و بررسی آن از طریق اکو کاملاً میسر خواهد بود.

تشخیص مشکلات عروق خونی لخته‌ های خون در قلب و یا حفره‌ های غیرطبیعی از دیگر کاربردهای اکوی قلب است که اطلاعاتی بسیار جامع درمورد فرایند خونرسانی به بقیه اندام‌ها و نحوه کارکرد قلب را در اختیار پزشک قرار خواهد داد.

اکوی قلب :
اکوی قلب :

نحوه اکوی قلب به چند صورت است ؟

اکوی قلب ترانزیستوری :

از رایج‌ ترین انواع اکو قلب می‌باشد که کاملاً بی‌خطر و بدون درد انجام خواهد شد در این روش یک دستگاه مبدل بر روی قفسه سینه فرد قرار خواهد گرفت و این مبدل امواج فراصوتی را از طریق قفسه سینه به سمت قلب فرد ارسال خواهد کرد. همین طور یک رایانه امواج صوتی را به‌ عنوان بازتابی به مبدل تغییر خواهد داد. این تصاویر که کاملاً زنده هستند در مانیتور دریافت شده و به پزشک نشان داده خواهد شد.

اکوی قلب :

نوع دوم در اکوی قلب توسط یک مبدل بسیار کوچک که از طریق یک لوله بسیار نازک و انعطاف‌ پذیر انجام خواهد شد. این لوله از طریق دهان فرد وارد شده و پزشک آن را به سمت مری هدایت می کند با مبدلی که در پشت قلب قرار خواهد گرفت دکتر می‌تواند هرگونه مشکلی را بهتر مشاهده کرده و آن را بررسی کند.

اکوی قلب ۳ بعدی :

این نوع از اکو که با استفاده از هر ۲ روش قبلی تهیه می شود تصاویر کاملاً سه‌بعدی را از قلب ایجاد می کند نتیجه این اکو تصاویر متعدد و مختلفی از زوایای بسیار زیادی از قلب است که می‌تواند هر گونه مشکلات قلبی را بررسی کرده و به اطلاع پزشک برساند. معمولاً این روش اکو برای قبل از جراحی قلب استفاده خواهد شد و ممکن است که در تشخیص مشکلات قلبی کودکان نیز کاربردهای بسیاری داشته باشد.

اکوی قلب جنینی :

همان‌طور که از نام این اکو پیداست برای بررسی وضعیت قلب جنین مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این نوع از اکو به مادران باردار در دوران بارداری ۱۸ تا ۲۲ ماهگی می‌توانند این آزمایش را انجام داده و در این روش درمان و در این روش آزمایشی مبدل بر روی شکم مادر قرار گرفته تا بتواند وضعیت دقیقی از قلب جنین بدست بیاورند.

اکوی قلب جنینی :
اکوی قلب جنینی :

اکو قلب چگونه انجام می شود ؟

در این آزمایش که ممکن است در بیمارستان دفتر پزشک یا اورژانس انجام شود ممکن است که شما یک ساعت از زمان را بر روی این فرایند قرار دهید. شما بر روی یک میز یا تخت قرار گرفته و تکنسین بر روی قفسه سینه شما الکترودهای کوچکی را قرار می دهند. در واقع الکترودها سیم‌ هایی هستند که به دستگاه اکو متصل خواهند شد و ضربان قلب شما را پیوسته پیگیری می کنند.

ممکن است پزشک از شما بخواهد تا مدت کوتاهی نفس عمیق بکشید تا تصاویر بهتری از نحوه عملکرد قلب شما به دست آید. امواج صوتی تولید شده از قلب شما به دستگاه بازگشته و به صورت تصاویر زنده در مانیتور نمایش داده خواهد شد تمامی این تصاویر بر روی مانیتور ثبت خواهند شد تا پزشک بعداً مجدداً به آن‌ ها نگاه بیندازد.

بعد از اتمام اکو پزشک از شما می‌خواهد که ژل را از قفسه سینه خود پاک کرده و در مورد این آزمایش با شما صحبت خواهد کرد. در صورتی که اکوی قلب شما سالم بوده و نتیجه آن را دریافت کرده و به پزشک متخصص خود نتایج را ارجاع دهید.

نوار قلب :

این آزمایش که قبل از انجام عمل جراحی اسلیو معده باید انجام شود. یک ابزار تشخیصی برای عملکرد الکتریکی و عضلانی قلب است که می‌تواند بسیار ساده انجام شود اما ارزیابی نتایج آن احتیاج به داشتن تخصص و مهارت‌ های خاصی است که حتماً باید به پزشکی مد نظر آن را دارا باشد.

قلب ما بطور معمول دارای ۲ مرحله الکتریکی است که می‌تواند با گیرنده‌ هایی که بر روی پوست قرار می گیرند سنجیده شود نوار قلب و ریتم ضربان قلب و میزان آن را اندازه‌گیری کرده و شواهدی غیر مستقیم اطلاعات جریان خون به قلب را نمایش می دهد.

معمولاً به ۱۲ گیرنده بر روی قلب احتیاج است تا بتواند نتایج آن را بررسی کند اما به دستگاه نوار قلب به ۳ گیرنده متصل است که هر یک از آن‌ها بر روی بازوی راست، بازوی چپ و قفسه سینه قرار می‌گیرد و اطلاعاتی از نحوه عملکرد قلب و میزان ریسک آن را بر روی مانیتور نمایش می‌دهد.

نوار قلب :
نوار قلب :

نوار قلب چگونه تهیه می‌شود ؟

انجام این آزمایش بسیار ساده است و غیر آسیب زننده و ضرری ندارد در کل فرآیند این آزمایش پوست باید تمیز و خشک باشد. تا از تداخلات الکتریکی جلوگیری کند فرد باید حداقل ۵ الی ۱۰ ثانیه بدون حرکت باقی بماند زیرا لرزیدن یا تکان خوردن می تواند در ردیابی قلب شما اختلال ایجاد کند.

گیرنده هایی بر روی پوست نصب می‌شوند تا تکانه‌ های الکتریکی قلب را دریافت کند این تکانه‌ ها توسط یک دستگاه دریافت و ضبط خواهند شد.

همین‌ طور ۴ گیرنده بر روی اندام‌ ها قرار می‌گیرد هر یک بر روی مچ هر دست و باقی بر روی هر پا که به آن گیرنده‌ های منجر به اندام گفته می شود.

۶ گیرنده دیگر بر نزدیکی زیر بغل و روی قفسه سینه قرار خواهند گرفت، تمامی تکانه هایی دریافت شده بر روی کاغذ ثبت خواهند شد اگر پزشک در مرحله اول نتواند به‌ خوبی آزمایش را انجام دهد ممکن است که نوار قلب را از زوایای دیگری بررسی کند همین جا همین طور دستگاه نوار قلب مجهز به برنامه‌ ای است که می‌تواند به تفسیر نتایج آن کمک کند.

کاربردهای نوار قلب چیست ؟

ما در این‌ جا یکی از کاربردهای نوار قلب را که برای انجام عمل اسلیو معده است بررسی می‌کنیم. اما به طور کلی نوار قلب دارای کاربردهای دیگری است که می‌تواند به بیمارانی که از درد قفسه سینه یا تنگی نفس شکایت می‌کنند را مورد بررسی قرار دهد.

همچنین موارد به‌ عنوان اولین آزمایشی است که در تعیین سکته قلبی یا حمله ای انجام می شود پزشک مربوطه با دریافت اطلاعات نوار قلب می تواند تشخیص درستی داده و مراحل بعدی درمان را آغاز کند اما نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که گاهی اوقات با وجود بیماری قلبی ممکن است نوار قلب کاملاً طبیعی باشد و مشکلی را نشان ندهند برای یافتن ناهنجاری‌ ها ممکن است احتیاج به بررسی‌ های مکرر و به مرور زمان داشته باشید.

تفسیر نوار قلب چگونه است ؟

تفسیر نوار قلب احتیاج به آموزش و تجربه کافی دارد نوار قلب فقط ۱ تست برای ارزیابی عملکرد الکتریکی قلب است تاریخ و معاینه جسمی دلیل اصلی تشخیص بیماری نیست.

ارزیابی نوار قلب شامل تعیین سرعت ضربان قلب و ارزیابی ریتم یا همان ضربان قلب می باشد. اما در مقابل آن ارزیابی الگوهای هدایت الکتریکی نیست را داریم که می‌تواند عضلات قلب را زمانی که تحریک شده‌ اند و جریان الکتریکی متفاوتی نسبت به محصولات طبیعی ارائه می دهند بررسی کنند. همچنین هدایت غیرطبیعی ممکن است انقباضات و بهبودی بطن ها را نیز برای پزشکان آشکار کند.

آزمایش سیگموئیدوسکوپی چیست ؟

یکی از مطمئن‌ ترین روش‌ها برای تشخیص وجود تومور در روده بزرگ انجام این آزمایش است. همچنین از پیش نیازهای انجام عمل‌ های بسیاری مانند عمل‌ های جراحی لاغری می تواند انجام آزمایش سیگموئیدوسکوپی باشد.

بر اساس این آزمایش که شامل ۳ نوجوان است شما یا کاملاً سالم هستید و احتیاج به آزمایشگاه مطالعات دیگری نیست و یا ممکن است که بیماری خاصی برای شما نمایان شده باشد در این حالت شما نیاز به مشاوره درمانی و پیگیری‌ های بیشتری خواهید داشت

و اغلب افرادی که بالای ۵۰ سال سن دارند و مشکوک به سرطان روده هستند از این آزمایش استفاده می کنند البته همان‌ طور که گفتیم از کاربردهای دیگر آن پیش‌ نیاز عمل‌ های جراحی نیز می باشد. همین طور کسانی که دارای سابقه وجود تومور خوش‌ خیم در دوستان یا نزدیکان هستند باید هر ۳ سال الی ۵ سال این آزمایش را انجام دهد.

آزمایش سیگموئیدوسکوپی چیست ؟
آزمایش سیگموئیدوسکوپی چیست ؟

مراحل انجام آزمایش سیگموئیدوسکوپی چیست ؟

این آزمایش معمولاً برای افراد غیر قابل تحمل است زیرا بدون هیچ داروی بی‌حسی و بیهوشی انجام می شود. پزشک مربوطه ابتدا از شما می‌خواهد که با استفاده از یک ملین قوی روده خود را تخلیه کرده و پاک نمایید.

داروهای بسیاری برای پاک‌سازی روده وجود دارد و این کاملاً بر طبق نظر پزشک است که از چه دارویی برای پاک‌سازی روده های شما استفاده کند.

این داروها می‌تواند اسهال ایجاد کرده و حتی بسیار ناراحت‌ کننده باشد اما نتایج مورد قبول پزشک را در پی خواهد داشت زیرا کاملاً روده فرد از هرگونه مدفوعی پاک شده و کاملاً مناسب انجام آزمایش خواهد شد.

در روز قبل از انجام آزمایش ممکن است که از ماده‌ ای استفاده کنند که به داخل روده بزرگ از طریق مقعد تنقیه می‌شود، همچنین از مصرف داروهای معمولی باید اجتناب کنید یک ساعت قبل از انجام آزمایش لازم است که شما تنقیه را انجام دهید. رژیم غذایی کاملاً بر طبق نظر پزشک باید مصرف شود.

بهترین راه درمان سندورم روده تحریک پذیر استفاده از داروهای خاص می باشد برای تشخیص بهترین قرص برای درمان، توصیه می کنیم پست بهترین قرص برای سندروم روده تحریک پذیر را ببینید.

به سمت چپ خوابیده و به زانوهایتان را به طرف سرتان خم کنید

در روز آزمایش پزشک از شما می‌خواهد که به سمت چپ خوابیده و به زانوهایتان را به طرف سرتان خم کنید در ابتدای رکتوم را با یک انگشت چرب شده با ژل خاصی بررسی خواهند کرد، بعد از بررسی انجام‌ شده کابل دستگاه که با همان نوع ژل چرب شده است به آرامی وارد روده می شود دکتر این عمل را کاملاً به آرامی وارد می کند انجام می‌دهد و ممکن است همراه با انجام عمل پزشک کمی هوا و آب وارد روده شما شود اگر پزشک در طول بررسی‌ ها با مورد مشکوکی مواجه شود توسط یک قطعه کوچکی از بافت آن را برداشته و برای بررسی‌ های بعدی جدا خواهد کرد.

به سمت چپ خوابیده و به زانوهایتان را به طرف سرتان خم کنید
به سمت چپ خوابیده و به زانوهایتان را به طرف سرتان خم کنید

پس از انجام آزمایش ممکن است که شما احساس درد و گرفتگی خفیفی در ناحیه شکم خود احساس کنید که این به دلیل ورود هوا به داخل روده‌ ها کاملاً طبیعی است بعضی از افراد ممکن است که دچار خونریزی از ناحیه روده شده و در صورتی‌ که خونریزی شدید نباشد این موضوع کاملاً نرمال و طبیعی خواهد بود.

درصورتی که هرگونه علائم ناگهانی مانند شکم درد شدید احساس حالت تهوع، استفراغ یا خونریزی شدید در ناحیه روده داشتید حتماً باید این موارد را به پزشک خود اطلاع داده و برای پیگیری‌ های بعدی آماده شوید.

مخاطب گرامی شما در حال مشاهده مقاله آزمایشات قبل از عمل اسلیو هستید.

ماموگرافی :

یکی از آزمایشاتی که ممکن است برای بعضی از خانم‌ ها قبل از انجام عمل اسلیو معده تجویز شود انجام آزمایش ماموگرافی است. توسط این آزمایش فرد با اشعه ایکس از سینه خود عکس‌ برداری کرده و تشخیص آن می‌تواند نشان‌ دهنده بروز سرطان سینه در بانوان باشد.

البته بعضی از افراد توصیه می‌کنند زنانی که بالای ۴۰ سال دارند هر ۱ الی ۲ سال باید ماموگرافی را انجام دهند. قبل از انجام این آزمایش لازم است که شما دستورات خاصی را پیروی کنید در روز آزمایش نمی‌توانید از پودرهای بدن یا عطرها استفاده کنید.

همچنین استفاده از هیچ نوع کرم یا پمادی که به سینه یا زیر بغل شما مربوط باشد توصیه نمی‌شود این موارد ممکن است که تصاویری منحرف کننده در نتایج آزمایش شما به‌ همراه داشته باشد اگر شما در دوران بارداری یا شیردهی هستید حتماً پزشک و رادیولوژیست خود را از این موضوع مطلع کنید.

امیدواریم تا اینجا از خواندن پست آزمایشات قبل از عمل اسلیو اطلاعات مفیدی کسب کرده باشید.

ماموگرافی چگونه انجام می شود ؟

برای انجام این آزمایش بعد از این‌ که لباس‌ها و زیورآلات خود را از تن در آوردید، تکنسین به شما یک لباس ساده مخصوص می دهد که از جلو گره می‌خورد و البته ممکن است این موضوع بسته به امکانات آزمایشگاهی متفاوت باشد.

ممکن است شما در طول ماموگرافی به ۲ صورت ایستاده یا نشسته قرار بگیرید هر سینه بر روی صفحه اشعه قرار خواهد گرفت و کمپرسور بر آن فشار وارد می‌کند تا بافت آن را هموار کند، این کار باعث می‌شود که تصاویر واضح‌ تری از سینه فراهم شود.

ممکن است در طول ماموگرافی پزشک از شما بخواهد که برای هر عکس نفس خود را حبس کنید درطول ماموگرافی اگر احساس ناراحتی یا درد کوتاهی داشته باشید این روند کاملاً طبیعی است پزشک همان‌طور که تصاویر ساخته شده را بررسی می کند آن‌ها را ثبت خواهد کرد.

اگر مورد مشکوکی در عکس‌ ها نمایان شود ممکن است که عکس‌ های بیشتری از زوایای مختلفی از شما بگیرد و این نباید باعث وحشت یا اضطراب شما شود.

گاهی اوقات ماموگرافی دیجیتال تجویز می شود این کار برای افرادی که دارای سن کمتر از ۵۰ سال هستند به نسبت مفیدتر خواهد بود اما ماموگرافی دیجیتال توسط اشعه تصویر را از دستگاه بر روی کامپیوتر ذخیره کرده و بلافاصله می‌توان آن را مشاهده کرد.

بنابراین رادیولوژیست دیگر منتظر تصاویر نخواهد بود، همچنین می تواند این تصاویر پزشک شما کمک کند تا بتواند اطلاعات لازم و کافی را از وضعیت جسمانی شما به دست بیاورد.

برای تشخیص آزمایش خون در ادرار و درمان پیشامد های ناشی از آن پیشنهاد می کنیم صفحه معنی trace در آزمایش را ببینید.

ماموگرافی چگونه انجام می شود ؟
ماموگرافی چگونه انجام می شود ؟

شما در حال خواندن پست آزمایشات قبل از عمل اسلیو هستید.

نتایج ماموگرافی به چه صورت است ؟

نتایج یک ماموگرافی برای انجام عمل جراحی اسلیو معده بسیار مهم و ضروری‌ است زیرا در این عمل اندام‌ های فرد ممکن است که تحت فشار قرار بگیرند و لازم است که حتماً صحت و سلامت آن‌ها برای پزشک مسجل شود.

در ماموگرافی همه تشخیص ها نشانه تومور نیست و ممکن است که از کیست های چربی و کیست های پر شده با مایع نیز در ماموگرافی نمایان شود تفسیر نتایج ماموگرافی احتیاج به دانش خاص خود را دارد و براساس سیستم تشخیص جهانی از صفر تا ۶ دسته برای توصیف ماموگرافی استفاده می شود که هر دسته ای توصیف می کند که آیا احتیاج به تصاویر بیشتری هست و یا یک منطقه دارای سلامت جسمانی است به هر حال لازم است که شما برای تفسیر نتایج ماموگرافی حتماً از فردی متخصص کمک گرفته و از وی بخواهید که نتایج ماموگرافی شما را بررسی کرده و جواب آن‌ها به شما اعلام کند.

نتایج ماموگرافی به چه صورت است ؟
نتایج ماموگرافی به چه صورت است ؟

از اینکه تا پایان مقاله آزمایشات قبل از عمل اسلیو با ما همراه بودید متشکریم و امیدواریم از خواندن مقاله آزمایشات قبل از عمل اسلیو بهره لازم را برده باشید.

برای براورد کردن هزینه آزمایش دیابت بارداری لازم است صفحه هزینه آزمایش دیابت بارداری را ببینید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید