آرد برنج چاق کننده است

در این مقاله از سایت دکتر سلیمی قصد داریم به بررسی موضوع «آرد برنج چاق کننده است» بپردازیم ، همراه شما هستیم.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

آرد برنج از جمله آردهایی است که به صورت گسترده در تهیه شیرینی جات و بعضی دیگر از مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. برای اطلاع از این موضوع که آیا آرد برنج چاق کننده است یا خیر، نیاز است که از مفهوم چاقی و چاق کنندگی خوراکی ها و مواد غذایی شناخت داشته باشیم.

به بیان دیگر می بایست بدانیم که چگونه مواد غذایی قادر خواهند بود تا سبب افزایش وزن و چاقی شوند و این که چرا بعضی از مواد غذایی به نسبت  خوراکی های دیگر، میزان چاق کنندگی بالایی دارند. ما را دنبال نمایید.

آرد برنج چاق کننده است
آرد برنج چاق کننده است

پیشنهاد می کنیم از پست روزی چند قاشق برنج بخوریم دیدن کنید.

آیا آرد برنج چاق کننده است؟

آرد برنج نیز همانند دیگر آردها همچون آرد گندم و جو، خاصیت چاق کنندگی دارد و میزان این چاق کنندگی به طور تقریبی شبیه به آردهای نامبرده می باشد.

در هر 100 گرم آرد برنج، تقریبا 360 کیلو کالری انرژی وجود دارد و مواد غذایی که به وسیله ی این آرد طبخ می شوند، دارای این میزان انرژی و نیز انرژی موجود در دیگر مواد به کار رفته همچون روغن و شکر و … می باشد.

با این تفاسیر نمی توان به طور ساده و با یک «بلی» یا «خیر» به جواب این پرسش برسیم که آیا آرد برنج چاق کننده است یا خیر. چرا که پاسخ ما بستگی به مقدار استفاده از این ماده و نیز دیگر محصولات به کار رفته در غذای آماده شده با این آرد و نیز سایر خوراکی هایی که طی روز مصرف می شوند، خواهد داشت.

چنانچه به مقدار متوسط آرد برنج مصرف شود و مواد غذایی که با این آرد تهیه می شوند، دارای میزان بالای چربی و مواد قندی همچون شکر نباشند، آرد برنج تاثیرات آنچنانی بر افزایش وزن و چاقی نخواهد گذاشت.

ولی چنانچه این آرد با میزان بالای شکر و روغن همراه باشد، به طور تدریجی موجبات چاقی را فراهم خواهد آورد.

دانستن این مطلب نیز خالی از لطف نمی باشد که برنج و آرد برنج، طبع خشکی در طب سنتی دارند و ماده ای «مرکب القوا» به شمار می آیند. به این مفهوم که طبع سرد و گرم آنها بستگی به فردی دارد که از آنها استفاده می کند.

از این رو نمی توان بیان کرد که چون آرد برنج در مقایسه با آرد گندم، طبع گرم و تر دارد، پس خاصیت چاق کنندگی بیشتری نیز دارد.

آرد برنج

آرد برنج از جمله آردهای مرغوب می باشد که از برنج آسیاب شده به وجود می آید. آرد برنج ارزش غذایی بسیار زیادی دارد و از پر اهمیت ترین امتیازها و خواص آن می توان به نبود گلوتن اشاره کرد.

در ارتباط با تاریخچه آرد برنج می توان این چنین اظهار داشت که این ماده غذایی، غالبا در کشورهایی که در شرق آسیا واقع می باشند، از جمله ژاپن موارد مصرف بالایی داشته که به صورت پیش غذا و نیز غذای اصلی استفاده می شده است.

آرد برنج ویژگی های گوناگونی دارد که علاوه بر جنبه خوراکی، برای پوست و مو نیز سودمند می باشد که در ادامه مقاله “آرد برنج چاق کننده است” به این موارد اشاره خواهیم کرد.

لطفا از پست سویق برنج برای لاغری دیدن کنید.

شکل های مختلف آرد برنج

آرد برنج 3 شکل متفاوت دارد که از 3 مدل برنج ایجاد شده است و با عمل آسیاب، در حقیقت به آرد تبدیل خواهد شد. آرد برنج ویژگی های بی شماری دارد و دارای میزان بالایی از کربوهیدرات، فیبر و کالری می باشد که در صورت استفاده صحیح از آن، می توان به خواص این آرد پی برد.

شکل های مختلف آرد برنج
شکل های مختلف آرد برنج

انواع آرد برنج

آرد برنج دارای 3 مدل می باشد که هر یک از این موارد خاصیت ویژه خود را دارند. در زیر به این 3 مورد اشاره می کنیم:

آرد برنج سفید: این مورد از آرد برنج به وسیله آسیاب کردن دانه های برنجی که به صورت نپخته و خام می باشند، به وجود می آید که قد این برنج ها دراز یا متوسط می باشد که به صورت آرد در خواهند آمد. در تهیه آرد برنج سفید، به این مسئله باید دقت داشت که پیش از آسیاب کردن می بایست سبوس از دانه جدا شود. این آرد از جمله پرمصرف ترین انواع آرد برنج به شمار می آید.

آرد برنج قهوه ای: بهترین آرد از آرد برنج، همین مدل می باشد و اگر میزان سالم بودن آن را بررسی کنیم، جزء سالم ترین آردها به حساب می آید. سبوس برنج در تهیه این مدل آرد نباید جدا شود و با برنج به صورت یکجا آسیاب خواهد شد.

در تهیه این آرد، احتیاجی به آسیاب کردن بیش از حد نمی باشد. از این رو این نوع آرد، سنگین تر خواهد بود.

آرد برنج شیرین: یک شکل متفاوت از آرد برنج، آرد شیری می باشد که در حقیقت نوعی نشاسته به حساب می آید و این آرد، از برنج دانه کوتاه تهیه خواهد شد. مزه متفاوت این نوع آرد، وجه تمایز این آرد با انواع پیشین به شمار می آید و جانشین مناسبی برای آرد برنج سفید و قهوه ای نمی باشد.

لطفا از پست خواص زنجبیل برای لاغری دیدن کنید.

ارزش غذایی آرد برنج

آرد برنج از جمله مواد غذایی با خاصیت تقویت کنندگی بالا و مغذی می باشد که مواد معدنی موجود در آن نیز قابل استفاده می باشند. با در نظر گرفتن این موضوع که آرد برنج چاق کننده است، به ارزیابی اصولی و ارزش تغذیه ای آن می پردازیم.

ارزش غذایی آرد برنج
ارزش غذایی آرد برنج

هر 100 گرم آرد برنج دارای 366 کیلو کالری انرژی می باشد که این موضوع، نشاندهنده کالری بالای آرد برنج می باشد. از سوی دیگر، از هر 100 گرم آرد برنج، 80 گرم کربوهیدرات به دست می آید که در واقع بخش عظیمی را شامل می شود.

مقدار پروتئین استخراج شده از 100 گرم آرد برنج تقریبا 6 گرم می باشد و نیز می توان به طور تقریبی 12 گرم آب، 2.5 گرم فیبر و میزان اندکی قند از آن به دست آورد. از جمله مزایای آرد برنج، عدم وجود کلسترول در آن می باشد؛ از این رو استفاده اصولی و صحیح آن کوچکترین زیانی برای فرد نخواهد داشت.

ولی خاصیت ها و ارزش تغذیه ای آرد برنج در موارد مذکور خلاصه نخواهد شد، چرا که وجود ویتامین های متعددی همچون ویتامین E و اقسام ویتامین B، نشاندهنده این واقعیت می باشد که هر کدام از این ویتامین ها به نوبه خود می توانند برای بدن سودمند باشند.

آرد برنج سبب کاهش کلسترول و کنترل قند خون می شود

عدم وجود کلسترول  و نیز نبود قند در آرد برنج در کنترل کردن میزان کلسترول خون و نیز کنترل میزان قند خون کارساز خواهد بود. آن دسته از افرادی که درگیر دیابت می باشند، می توانند از مزیت های آرد برنج بهره کافی را ببرند.

با وجود این که آرد برنج چاق کننده است، ولی استفاده درست آن سبب می شود تا افراد لاغر، وزن بگیرند.

عدم وجود کلسترول در آرد برنج، هیچ ماده مضر و زیانباری را برای سلامتی افراد در پی نخواهد داشت. لازم به ذکر است که افرادی که درگیر چاقی مفرط می باشند، استفاده از آرد برنج برای این دسته از افراد تحت هیچ شرایطی توصیه نمی شود و در وهله اول بهتر است که جراحی چاقی انجام دهند تا وزن کم کنند. سپس تحت نظر پزشک و در صورت صلاحدید ایشان می توانند از مزایای آرد برنج بهره مند شوند.

آرد برنج فاقد گلوتن می باشد

از جمله مزایا و ویژگی های بارز آرد برنج برای استفاده افرادی است که نسبت به پروتئین گلوتن حساسیت دارند و مجاز به مصرف این پروتئین نمی باشند. از آنجایی که آرد برنج فاقد گلوتن می باشد، برای این دسته از افراد فوق العاده پر فایده خواهد بود و برای از بین بردن نیازهای افراد، کمک کننده خواهد بود.

خواص آرد برنج در سالم نگه داشتن کبد

از دیگر خاصیت هایی که آرد برنج دارد، می توان به وجود ماده ای به نام کولین اشاره کرد که در عمل، منتقل کردن کلسترول و تری گلیسیرید از کبد به دیگر نواحی بدن، نقش مهمی دارد و همین مسئله کمک شایانی به سلامت کبد می کند.

از سوی دیگر، وجود کولین در آرد برنج نیز در سالم نگه داشتن کبد بی تاثیر نخواهد بود. با وجود این که آرد برنج چاق کننده است، ولی این ویژگی چاق کنندگی، اثرات زیانباری بر کبد و بالا بردن میزان کلسترول نخواهد داشت.

آرد برنج منبع غنی از فیبر

آرد برنج دارای فیبر می باشد که برای آن دسته از افرادی که از مشکلات گوارشی و روده ای رنج می برند، می تواند سودبخش باشد. به خصوص افردی که درگیر یبوست می باشند، می توانند فیبر موجود در آرد برنج را مورد مصرف قرار دهند و از بروز یبوست پیشگیری کنند.

خواص آرد برنج در از بین بردن لکه های سیاه صورت

از جمله موارد دیگر ویژگی های آرد برنج، می توان به نابودی و محو لکه های سیاه روی پوست صورت اشاره کرد. این لکه های ظاهر شده، یا در اثر قرار گرفتن طولانی مدت زیر نور آفتاب ایجاد شده اند و یا اثرات باقیمانده از جوش می باشند که می توانند سبب آزردگی فرد شوند. آرد برنج می تواند اثرات مفید و به سزایی در کمرنگ کردن و نیز محو سازی این لکه های سیاه داشته باشد.

خواص آرد برنج در از بین بردن لکه های سیاه صورت
خواص آرد برنج در از بین بردن لکه های سیاه صورت

خواص آرد برنج در از بین بردن عفونت صورت

بروز عفونت های پوستی در صورت امری رایج می باشد. بر فرض مثال می توان ظاهر شدن کورک در صورت را نام برد که به دلیل ازدیاد غده های چربی در صورت ایجاد می شوند. آرد برنج به همراه ژل آلوئه ورا انتخاب خوبی به عنوان یک ماسک در نابود سازی و از میان بردن این عفونت ها می تواند باشد.

خواص آرد برنج در از بین بردن عفونت صورت
خواص آرد برنج در از بین بردن عفونت صورت

خواص آرد برنج در سفید کردن زیر بغل و رفع بوی عرق در زیر بغل

آرد برنج می تواند در از بین بردن تیرگی و رفع سیاهی ناحیه زیر بغل موثر ظاهر شود و با استفاده موضعی از آن، می توان به کم کردن سیاهی های این قسمت از بدن کمک کرد. تنها لازم است که پس از استحمام، آرد برنج را به شکل ماسک آماده کنید و در نواحی مورد نظر قرار دهید تا به تدریج از اثرات آن بهره مند شوید.

افزون بر از بین بردن سیاهی در ناحیه زیر بغل و رفع آن، آرد برنج از به وجود آمدن بوی زننده عرق در این نواحی ممانعت می کند. همان گونه که می دانید، در قسمت زیر بغل، غدد لنفاوی بی شماری موجود می باشند که سبب عرق کردن بدن در موقع انجام فعالیت های روزمره می شوند و همین امر سبب به وجود آمدن بوی نامطبوع در ناحیه زیر بغل می شود. آرد برنج افزون بر از بین بردن تیرگی در قسمت زیر بغل، در از بین بردن بوی ناخوشایند عرق در این قسمت نیز اثربخش خواهد بود.

خاصیت ضد پیری آرد برنج

از جمله خواص مهم آرد برنج می توان به خاصیت ضد پیری آن اشاره کرد. افرادی که در معرض پیری زود هنگام قرار دارند و دچار چروک در ناحیه پوست صورت می باشند، با استفاده از آرد برنج قادر خواهند بود تا از به وجود آمدن این مشکل پیشگیری کنند.

آرد برنج به همراه مقداری گلیسیرین و نیز سفیده تخم مرغ، یک ترکیب عالی به منظور جلوگیری از شل شدن پوست می باشد. از سوی دیگر، این ترکیب سبب تحریک و تولید کلاژن های پوستی می شود و به عنوان یک آبرسان خوب برای پوست موثر عمل می کند و سبب پر شدن صورت و پیشگیری از ایجاد چین و چروک پوستی می شود.

خواص آرد برنج برای مو

آرد برنج افزون بر خاصیت های بی شماری که برای پوست دارد، برای مو نیز بی تاثیر نمی باشد. آرد برنج با داشتن ویتامین های گروه B اثرات مثبت زیادی در رشد قدی مو و نیز پر حجم شدن آن خواهد داشت.

خواص آرد برنج برای مو
خواص آرد برنج برای مو

تهیه کردن ماسک از آرد برنج، باعث رویش موهای جدید خواهد شد و ریشه و ساقه مو را قوی خواهد کرد. فولیکول ها که وظیفه اصلی رساندن اکسیژن و نیز آبرسانی در پوست سر را بر عهده دارند، قادرند مو را ضخیم و مقاوم سازند.

برای تهیه ماسک مو در منزل و کمک به تقویت و رشد موهای خود، می توانید با آرد برنج، ماست و عسل، یک ماسک طبیعی درست کرده و با ماساژ دادن آن روی پوست سر و با 1 ساعت زمان دادن و گذاشتن آن روی پوست سر، به تدریج شاهد خواص بی نظیر آن شوید.

در ادامه مقاله “آرد برنج چاق کننده است”، تصمیم داریم به معضل مهمی که بیشتر افراد چاق درگیر آن هستند و از اضافه وزن بالا رنج می برند، بپردازیم. از این رو به ارزیابی بی ام آی بالا و جراحی چاقی خواهیم پرداخت. در این حوزه، از تجربیات دکتر مهدی سلیمی، بسیار بهره گرفته ایم. دکتر سلیمی، فوق تخصص گوارش و معتبرترین متخصص انواع جراحی های لاغری معرفی می شوند.

BMI بالا

BMI وقتی بیش از حد افزایش یابد، نشاندهنده مواجه شدن با مشکلات زیادی می باشد. مشکلاتی مانند کلسترول بالا، داشتن کبد چرب و مشکلات عروقی. از این رو توصیه می شود در صورت داشتن BMI بالا حتما به پزشک متخصص و با تجربه ای همچون دکتر سلیمی مراجعه کنید و آزمایش خون بدهید.

جراحی چاقی

جراحی چاقی یا جراحی لاغری، با ایجاد تغییراتی در دستگاه گوارشی افراد، سبب کم شدن وزن و در نتیجه لاغری می شود. در حقیقت جراحی چاقی با ایجاد محدودیت در میزان کالری دریافتی و نیز کم کردن میزان جذب مواد غذایی سبب لاغری می شود.

جراحی چاقی
جراحی چاقی

چنانچه فردی با داشتن برنامه های رژیمی و فعالیت های ورزشی قادر به کم کردن وزن خود نباشد و یا به علت چاقی مفرط، درگیر بیماری های خطرناکی شود، جراحی چاقی می تواند انتخابی هوشمندانه برای وی تلقی شود.

جناب دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک و همچنین عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) با شماره نظام پزشکی 100674 می باشند.

دکتر مهدی سلیمی به عنوان برترین جراح چاقی، با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید.

جراحی چاقی برای افرادی که افزایش وزن بیش از حد دارند و روش های درمانی بی شماری را تجربه کرده و نتیجه ای نگرفته اند، دارای مزیت های زیر می باشد:

_ لاغر شدن و کم کردن وزن در سریع ترین زمان

_ بهتر شدن شرایط روحی و روانی و بالا رفتن اعتماد به نفس

_ پیشگیری از ابتلا شدن به برخی از بیماری ها همچون دیابت و فشار خون

_ بهتر شدن شرایط زندگی برای شخصی که اقدام به جراحی کرده است.

همچنین جراحی چاقی به منظور جلوگیری از مشکلات ذیل صورت می گیرد:

_ ریفلاکس معده

_ بیماری های قلبی

_ فشار خون بالا

_ دیابت از نوع 2

_ سکته های مغزی

 

افراد مبتلا به بیماری دیابت می توانند مقاله چگونه دیابت را از بین ببریم را مطالعه نمایند.

کلام پایانی

میزان کالری موجود در آرد برنج، متشابه آرد گندم و جو می باشد. چاق کنندگی آرد برنج بسته به مقدار استفاده و مصرف آن، میزان چربی و شیرینی موجود در غذای آماده شده با آرد برنج متفاوت است، و نیز به دیگر موادی که در طول روز استفاده می شود، بستگی دارد.

پس به طور قطع و یقین نمی توان گفت که آیا آرد برنج چاق کننده است یا خیر.

دکتر سلیمی در جایگاه متخصص جراحی چاقی، می توانند به عنوان یک مشاور و راهنما، افراد را در زمینه جراحی چاقی و نیز شیوه صحیح استفاده از آرد برنج به منظور بهره مندی از خواص سودمند آن کمک کنند.

به طور کلی می توان چنین نتیجه گیری کرد که:

_ استفاده بیش از حد آرد برنج، می تواند موجبات چاقی را برای افراد فراهم سازد.

_ استفاده ناصحیح از آرد برنج، عواقب ناخوشایندی همچون افزایش وزن را در پی خواهد داشت.

_ کربوهیدرات هایی که در آرد برنج وجود دارند، در بالا بردن میزان حجم بدن بی تاثیر نخواهند بود.

_ آرد برنج با داشتن میزان بالای فیبر، دارای کالری فراوانی می باشد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید