آبلیمو برای لاغری

در این مقاله سعی می کنیم به این سؤال پاسخ بدهیم که آیا آبلیمو برای لاغری مؤثر می باشد یا خیر؟ ما را همراهی نمایید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

افراد زیادی به منظور کاهش وزن و لاغری، از آبلیمو استفاده می کنند. در این مطلب، می‌ خواهیم مطابق با پژوهش های علمی ثابت نماییم که آیا آبلیمو برای لاغری مؤثر می باشد یا خیر؟

در ابتدا لازم به یادآوری است که در این مطلب، منظور از نوشیدن آبلیمو، مخلوط آبلیموی تازه و آب می باشد که می توان آن را به صورت گرم یا سرد نوشید.

پیشنهاد می کنیم از پست نمونه برنامه غذایی بعد از اسلیو معده دیدن کنید.

آبلیمو برای لاغری
آبلیمو برای لاغری
ترکیب آبلیمو و آب

برخی از افراد معتقد هستند که ترکیب آبلیمو و آب از خاصیت های فراوانی برای سلامتی برخوردار می باشند. خواصی از قبیل افزایش تمرکز، کمک به هضم سریع تر مواد غذایی، افزایش میزان انرژی و غیره.

همچنین مطالب فراوانی در مورد این که آبلیمو به کاهش وزن کمک می نماید، وجود دارند و در برنامه های غذایی مخصوص به کاهش وزن، دارای طرفداران بی شماری می باشد.

در ادامه، مزیت های آبلیمو برای کاهش وزن و همچنین سلامتی را مورد بررسی قرار می دهیم. همچنین با کمک جناب دکتر مهدی سلیمی، چند مورد از مزایای جراحی لاغری برای بیماران با شاخص توده بدنی بالا را بیان می نماییم. دکتر سلیمی، از معتبرترین متخصصین بین المللی انواع جراحی های لاغری به شمار می آیند.

از شما خوانندگان عزیز درخواست می کنیم تا انتهای این مطلب علمی کاربردی، ما را همراهی نمایید.

آبلیمو برای لاغری

آبلیمو دارای کالری بسیار اندکی می باشد، به طوری که با نوشیدن یک لیوان آبلیمو، تنها ۶ کالری مصرف شده است.

ولی سؤالی که ذهن بیشتر افراد را به خود مشغول می کند، این می باشد ک، آیا نوشیدن آبلیمو سبب سوختن چربی های اضافی بدن می شود؟

آبلیمو برای لاغری
آبلیمو برای لاغری

در این بخش از مقاله، تصمیم داریم به این پرسش پاسخ بدهیم. از طریق عصاره لیموهای تازه، نوشیدنی تهیه می کنند که همه مردم آن را به عنوان آبلیمو می شناسند که افراد مختلف می توانند از این ماده به روش های گوناگون استفاده نمایند.

از درست کردن شربت ها و نوشیدنی های مختلف گرفته تا استفاده به عنوان چاشنی برای غذاها یا سالادها؛ همگی از موارد استفاده از این ترکیب خوش طعم می باشند.

این چاشنی بسیار مفید دارای مزایای متعددی نیز در سلامتی افراد می باشد. یکی از رایج ترین مزیت های مصرف آبلیمو دستیابی به کاهش وزن است. ولی آیا این ادعا دارای پایه های علمی معتبر می باشد؟

آیا مطابق با تحقیقات علمی، لاغری با مصرف آبلیمو امکانپذیر است؟

بر اساس جدیدترین تحقیقات علمی، این موضوع اثبات شده است که باور این که لاغری و از دست دادن وزن اضافی بدن با مصرف آبلیمو امکانپذیر می باشد، کاملاً صحیح است و استفاده از آن می تواند به روش های گوناگون روی کاهش وزن اثرگذار باشد.

پژوهش های علمی صورت گرفته نیز از درستی این مطلب حمایت نموده اند. فرآیند لاغری با مصرف آبلیمو به وسیله ساز و کارهای گوناگونی در بدن اتفاق می‌افتد که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره می نماییم.

بررسی میزان کالری آبلیمو

در ابتدای مقاله در مورد کالری اندک موجود در آبلیمو صحبت کردیم. اما در این قسمت می خواهیم به صورت مفصل و علمی، در مورد میزان کالری آبلیمو مطالبی را بیان نماییم.

این موضوع کاملاً واضح می باشد که یکی از نوشیدنی های بسیار کم کالری، آبلیمو می باشد. به عنوان نمونه چنانچه آب ۱ عدد لیموی تازه را بگیرید و با یک لیوان آب ترکیب نموده و بنوشید، تنها ۱۲ کالری مصرف کرده اید.

به همین خاطر اگر بخواهید پروسه لاغری خود را سریعتر طی نمایید، یکی از مؤثرترین راه ها این است که نوشیدنی هایی را که دارای کالری بسیار زیادی می باشند، از قبیل آب هویج، نوشابه و آب پرتقال را از رژیم غذایی خود حذف نموده یا مصرف آن ها را کاهش دهید و در مقابل، از نوشیدنی هایی مانند آبلیمو استفاده کنید.

به عنوان نمونه نصف لیوان آب پرتقال یا حدود ۲۳۰ میلی لیتر، حاوی ۱۱۰ کالری بوده و همچنین ۱ لیوان یا حدود ۴۵۰ میلی لیتر نوشابه، دارای ۱۸۰ کالری است.

بنابراین استفاده از یک لیوان آبلیمو در طی روز، به جای تنها یک مورد از نوشیدنی های نامبرده، می تواند باعث کاهش سطح کالری مصرفی شما به اندازه حدود ۱۰۰ الی ۲۰۰ کالری شود.

عدم تمایل به مصرف مواد غذایی با استفاده از آبلیمو

افرادی که در حوزه رژیم های لاغری فعالیت دارند، توصیه می کنند که افراد چاق، برای ایجاد حس سیری و کاهش رغبت نسبت به مواد خوراکی که از کالری بسیار زیادی برخوردار می باشند، همیشه پیش از صرف وعده های غذایی آب بنوشند

. به خصوص زمانی که به همراه آب از لیموی تازه نیز استفاده کنید، تاثیر آن افزایش می یابد. بر اساس پژوهش های گوناگون، چنانچه پیش از خوردن غذا حدود ۵۰۰ میلی لیتر آب بنوشید، مقدار کالری مصرفی شما تقریباً به میزان ۱۳ درصد کاهش می یابد.

هرچند نقش اصلی آب را در این مورد نمی توان نادیده گرفت، ولی می بایست بپذیریم که مصرف ۵۰۰ میلی لیتر آب پیش از صرف یک وعده غذایی، نسبتاً کار دشواری می باشد. اضافه کردن تکه های لیمو ترش می ‌تواند به آسان تر شدن این کار کمک نماید.

استفاده از آبلیمو به هضم آرام تر غذا کمک می نماید

مورد دیگری که سبب لاغری و کاهش وزن با استفاده از آبلیمو می شود، حالت اسیدی آن می باشد. میوه لیموترش دارای مواد اسیدی بسیار زیادی است.

ولی حالت اسیدیته ی آن خواص زیادی برای بدن دارد. در موارد متعددی، اسیدی بودن این میوه، باعث کاهش سرعت هضم غذا می شود که در نتیجه سبب جذب بیشتر مواد مغذی برای بدن خواهد شد.

ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که،آهسته بودن سرعت جذب مواد غذایی، چه ارتباطی با مصرف آبلیمو برای لاغری دارد؟

در پاسخ به این پرسش بهتر است بگوییم که تصور این موضوع که آرام تر جذب شدن مواد غذایی یک فاکتور منفی در راستای کاهش وزن می باشد؛ برداشت نادرستی است.

چرا که هرچه سرعت جذب غذا کاهش یابد، سبب کنترل سطح قند خون شده و ترکیبات مغذی به قسمت هایی از بدن که لازم و ضروری است، انتقال می یابند.

کمک به پاکسازی و سم زدایی از بدن با آبلیمو

مصرف مایعات مختلف به منظور سم زدایی برای بدن بسیار لازم است. یکی از این مایعات مفید، آب لیمو ترش می باشد. ترکیبات مغذی که در لیموترش وجود دارند، باعث افزایش سلامت کبد شده و به افراد کمک می کنند تا سموم انباشته شده ی بدن را در سیستم گردش خون آزاد کنند.

مواد شیمیایی که در لیموترش وجود دارند، باعث می‌ شوند آنزیم های موجود در کبد فعال شده و حتی در بعضی از موارد، باعث افزایش فعالیت آنزیم های روده و تحریک آن ها نیز می شود.

مصرف آبلیمو چگونه باعث کاهش وزن می شود؟

مطالب علمی بی شماری منتشر شده اند که حاکی از این موضوع می باشند که مصرف نوشیدنی هایی که دارای کالری پایین و صفر هستند، به همراه وعده های غذایی می ‌توانند باعث کاهش مجموع کالری های دریافت شده از مواد خوراکی شوند. زیرا در این وضعیت، افراد از تعداد وعده های غذایی کمتری استفاده می کنند.

به منظور انجام یک آزمایش علمی، به تعداد ۴۴ زن همراه با وعده ناهار،  از نوشیدنی هایی که دارای کالری زیاد و بدون کالری بودند، استفاده کردند. در ادامه، کالری دریافت شده توسط این افراد را محاسبه کردند.

پژوهشگران پس از ارزیابی و بررسی نتیجه های دریافتی، به این نتیجه دست یافتند که استفاده از نوشیدنی های دارای کالری بالا از قبیل شیر، آب میوه های شیرین، نوشابه و شربت های شیرین شده با مواد قندی، در کنار وعده های غذایی سبب کم شدن اشتهای بیماران و کاهش میل ایشان به مصرف خوراکی های مختلف می شود.

مصرف آبلیمو چگونه باعث کاهش وزن می شود؟
مصرف آبلیمو چگونه باعث کاهش وزن می شود؟

البته آبلیمو به دلیل این که از کالری بسیار کمی برخوردار است و می ‌تواند تأثیرات کاملاً مشابهی را به وجود آورد، ولی با این اختلاف که به مجموعه کالری های دریافت شده پس از صرف وعده های غذایی افزوده نشده، باعث لاغری می شود.

خاصیت هیدراته شدن بدن پس از مصرف آبلیمو برای لاغری چگونه است؟

استفاده از مایعاتی مانند آب، به منظور هیدراته بودن بدن به میزان کافی لازم می باشد، به این دلیل که بدن برای حمل مواد ضروری به سلول ها و جابجایی مواد زاید به بیرون از بدن، نیازمند آب فراوان می باشد.

بنابراین آبرسانی به بدن در همه واکنش هایی که درون بدن صورت می گیرند، مانند تنظیم دمای بدن یا ارتقاء کارکرد کلی تمام اندام ها، نقش اساسی و مهمی را ایفا می کند.

علاوه بر این، با توجه به تعدادی از تحقیقات صورت گرفته، آبرسانی به بدن می ‌تواند باعث کاهش وزن افراد شود.

بررسی های علمی نشان می دهند که افزایش وضعیت هیدراته بدن می‌ تواند باعث افزایش سوخت چربی ها و سرعت بخشیدن به روند چربی سوزی شود.

همچنین نوشیدن آب کافی سبب کم شدن احتباس آب در اندام ها می شود و قادر است از ایجاد عوارضی همانند تورم، نفخ و افزایش وزن پیشگیری نماید.

همان طور که می ‌دانید، حجم زیادی از آبلیمو شامل آب می شود که این موضوع می ‌تواند  کمک زیادی به حفظ وضعیت هیدراته بودن بدن نماید.

خاصیت هیدراته شدن بدن پس از مصرف آبلیمو برای لاغری چگونه است؟
خاصیت هیدراته شدن بدن پس از مصرف آبلیمو برای لاغری چگونه است؟

مصرف آبلیمو چگونه می تواند سبب افزایش متابولیسم بدن شود؟

افزایش عملکرد میتوکندری

یکی از موضوعات بسیار مهمی که در افزایش سوخت و ساز بدن نقش دارند، مصرف آب کافی است. این مسئله در مقاله های معتبر علمی نیز به اثبات رسیده است. پژوهشگران بر این موضوع معتقد هستند که آبرسانی کامل و مناسب، منجر به افزایش راندمان میتوکندری می شود.

میتوکندری یکی از اندامک های موجود در سلول های بدن است که در فرآیند تولید انرژی برای ارگان های اصلی بدن تأثیر بسیار فراوانی دارد. به این دلیل مصرف آبلیمو می تواند سبب بالا رفتن متابولیسم بدن شده و در نتیجه به پروسه کاهش وزن کمک شایانی نماید.

ایجاد فرآیند ترموژنز

افزون بر این موارد، مشخص شده است که مصرف آبلیمو باعث ایجاد فرآیند ترموژنز شده که طی این وضعیت متابولیکی، کالری ها و چربی های انباشته شده سوخته می شوند و منجر به تولید گرما در بدن می گردد.

نتیجه ترموژنز به صورت مستقیم، افزایش سوخت و ساز در بدن است. در آزمایشی که روی چهارده نفر از داوطلبان صورت گرفته است، هر کدام از آن ها ۵۰۰ میلی لیتر از ترکیب آب و آبلیمو نوشیدند. بعد از سپری شدن مدت زمان مشخص، محققان به این نتیجه دست یافتند که مصرف این نوشیدنی، موجب افزایش متابولیسم بدن به میزان حدود ۳۰ درصد می شود.

در یک تحقیق دیگر در مورد تاثیرات مصرف آبلیمو در میان تعداد ۲۱ یک نفر از کسانی که در سنین کمتر از ۱۵ سال قرار داشتند و دارای اضافه وزن بودند، مورد بررسی قرار گرفت. نتیجه های این تحقیق مشخص کرد که مصرف حدود ۱۰ میلی لیتر آبلیمو در برابر هر یک کیلوگرم از وزن بدن، میزان متابولیسم بدن را به اندازه زیادی و تقریباً ۲۵ درصد بیشتر می کند.

البته لازم به ذکر است که در این تحقیقات، اکثراً به آبلیمو، آب نیز اضافه می کنند. زیرا پژوهش هایی که به طور ویژه تنها آبلیمو را مورد ارزیابی و آزمایش قرار دهند، بسیار کم می باشد. ولی به دلیل این که بیشتر حجم آبلیمو شامل آب می شود، می توان نتیجه های مشابهی را به دست آورد.

وجود ویتامین ها و آنتی اکسیدان

همچنین آبلیمو دارای بعضی مواد مغذی از قبیل انواع آنتی اکسیدان ها و ویتامین C می باشد که قطعاً روی متابولیسم بدن و لاغری تأثیر مستقیم می گذارد.

هسپریدین و نارینجین که به میزان بسیار زیادی در آبلیمو وجود دارند، از دسته بیوفلاونوئیدهایی می باشند که در قالب مواد آنتی اکسیدان غذایی عمل می کند و از افزایش بیش از حد قند خون پیشگیری می ‌کند.

وجود ویتامین ها و آنتی اکسیدان
وجود ویتامین ها و آنتی اکسیدان

چگونه می توان با مصرف آبلیمو، چربی های شکم را از بین ببرید؟

یکی از دلایل چربی اضافی در قسمت های شکم و پهلو، با سیستم گوارشی مرتبط باشد. از آنجایی که یکی از مؤثرترین مواد طبیعی برای هضم کردن غذا لیموترش می باشد، مسلماً آبلیمو نیز دارای همین خواص است.

آبلیمو افزون بر این که سیستم گوارشی را تجدید می نماید، همه چربی های انباشته شده بدن، به خصوص در قسمت های شکم و پهلو را سوزانده و تجزیه می کند. از سویی دیگر مصرف آبلیمو می تواند به افراد کمک کند تا بدن خود را هیدراته نمایند که این موضوع نیز سبب کم شدن احتباس آب و از بین رفتن چربی ها در اطراف شکم می شود.

استفاده از آبلیمو باعث تقویت متابولیسم شده که در کاهش وزن و سوزاندن چربی های شکمی، نقش زیادی را ایفا می کند.

چنانچه همیشه از آبلیمو برای لاغری استفاده می کنید:

بهتر است این نکته مهم را مد نظر قرار دهید که مراقبت از دندان ها پس از نوشیدن آبلیمو، لازم و ضروری می باشد.

آبلیمو دارای مواد اسیدی قوی بوده که می تواند پس از استفاده مداوم، باعث تخریب مینای دندان شود که منجر به مسائلی از قبیل حساسیت بسیار زیاد دندان ها یا پوسیدگی شود.

به منظور پیشگیری از ایجاد این گونه مشکلات، می بایست پس از نوشیدن آبلیمو، دهان و دندان های خود را شست و شو دهید تا از تأثیرات مخرب این اسید در امان باشید.

پیشنهاد می کنیم از پست بهترین دکتر جراحی لاغری در شمال دیدن کنید.

BMI چیست؟

شاخص توده بدنی که در زبان انگلیسی به نام Body Mass Index  نامگذاری شده است، روشی آسان و دقیق به منظور اطلاع از درصد تقریبی توده چربی انباشته شده در بدن می باشد. تعیین بی ام آی، به پزشکان توان تشخیص اینک ه افراد در بازه نرمالی از لحاظ وزنی قرار دارند یا خیر را می دهد.

در مجموع به هر میزان، درصد این شاخص بیشتر باشد، این موضوع را نشان می دهد که میزان چربی انباشته شده در بدن بالاتر می باشد و خطر درگیر شدن با اکثر بیماری ها به دنبال افزایش وزن را در پی دارد. هر چه عدد شاخص توده بدنی پایین تر باشد، میزان تناسب اندام و لاغری افراد را نشان می دهد.

BMI چیست؟
BMI چیست؟

انجام عمل جراحی لاغری با توجه به عدد شاخص توده بدنی، برای چه کسانی بهترین تاثیر را دارد؟

بر اساس نتیجه های تخمین زده شده مربوط با شاخص توده بدنی، اگر افراد دارای شاخص کل بالاتر از عدد ۴۰ یا برابر با آن باشند، گزینه مناسبی برای انجام جراحی لاغری به شمار می روند.

انجام عمل جراحی لاغری با توجه به عدد شاخص توده بدنی، برای چه کسانی بهترین تاثیر را دارد؟
انجام عمل جراحی لاغری با توجه به عدد شاخص توده بدنی، برای چه کسانی بهترین تاثیر را دارد؟

همین طور چنانچه بیمارانی دارای بی ام آی بیشتر از ۳۵ و برابر با آن باشند و علائه بر آن با تعدادی از بیماری های پرریسک که وابسته به چاقی می باشند، از قبیل امراض قلبی، دیابت نوع دو و غیره رنج می برند نیز گزینه مناسبی برای انجام راه های کاهش وزن هستند.

جراحی های لاغری تحت نظر دکتر سلیمی، دارای روش های بسیار متنوعی می باشد که در نهایت موجب کاهش وزن افراد می شود. انواع جراحی های لاغری شامل بای پس معده، بای پس روده، مینی بای پس معده، پلیسه معده، ساسی بای پس معده، باندینگ معده و غیره می باشند.

با این که همه تکنیک های ذکر شده برای انجام جراحی لاغری هم اکنون در جهان در حال انجام می باشند، ولی بعضی از روش ها دارای تأثیرات بیشتری هستند. همچنین بعضی از تکنیک های جراحی دارای طرفداران بیشتری بوده و افراد زیادی تمایل به انجام این نوع جراحی های لاغری دارند.

در این سال ها جراحی های کاهش وزن یکی از موفق ترین شیوه های درمانی برای بیمارانی که از چاقی مفرط رنج می برند، محسوب می شود

در این سال ها جراحی های کاهش وزن یکی از موفق ترین شیوه های درمانی برای بیمارانی که از چاقی مفرط رنج می برند، محسوب می شود. این بیماران اغلب با انجام حرکات ورزشی، برنامه ها و رژیم های غذایی مختلف نمی ‌توانند اضافه وزن خود را کاهش داده و به تناسب اندام دست یابند. به همین خاطر جراحی های لاغری بهترین روش برای این بیماران می باشد.

دکتر سلیمی یکی از حاذق ترین پزشکان در زمینه عمل های جراحی لاغری بوده و برای بیمارانی که شاخص توده بدنی آن ها بیشتر از حد طبیعی باشند، یکی از عمل های متناسب با برای بیمار را انتخاب می کند. چرا که جراحی لاغری برای این افراد، باعث می شود به سرعت وزن اضافی خود را کاهش دهند.

با پیشرفت تکنولوژی و تجهیزات پزشکی، جراحی لاغری با ابزارهای مدرن لاپاراسکوپی انجام می شود

با پیشرفت تکنولوژی و تجهیزات پزشکی، جراحی لاغری با ابزارهای مدرن لاپاراسکوپی انجام می شود و در طول این عمل، دوره نقاهت بیماران در بیمارستان بسیار کاهش می یابد.

همچنین لازم به ذکر است که بعضی از انواع جراحی لاغری، به علت درد کمتر و ایجاد برش های با اندازه بسیار کوچک، دارای شهرت و استقبال بیشتری از سوی بیماران می باشد.

درصد بسیار پایین میزان مرگ و میر در طی جراحی های لاغری، یکی از اصلی ترین و مهم ترین دلایلی است که بیماران را به طرف این نوع جراحی های کاهش وزن متمایل می سازد.

عمل های جراحی لاغری علاوه بر کاهش وزن باعث ثابت ماندن وزن در بیماران شده و در مجموع منجر به تغییرات فیزیکی در برخی از اندام های داخلی و افزایش میزان سوخت و ساز بدن می شوند.

برای کسب هر گونه اطلاعات تکمیلی در این زمینه، با دکتر سلیمی در ارتباط باشید.

برخی از مزیت های انجام جراحی لاغری برای افرادی که دارای شاخص توده بدنی بالا هستند

جراحی کاهش وزن می ‌تواند برای بیمارانی که دارای چاقی مرضی می باشند و اکثر روش ها را برای لاغر شدن آزمایش نموده‌ ولی با هیچ یک از این راه ها به نتیجه مطلوب دست نیافته اند، شامل مزیت های زیر باشد:

  • کاهش وزن با سرعت بسیار زیاد
  • درمان شرایط روحی و روانی بیمار
  • پیشگیری از ابتلا به برخی بیماری ها از قبیل فشار خون، دیابت ۲ و غیره که در قسمت‌ های قبلی مقاله به آن ها اشاره نمودیم.
  • بهبود وضعیت زندگی برای بیماران

لطفا از پست رژیم جراحی چاقی دیدن کنید.

جمع بندی

در این مطلب علمی کاربردی با عنوان آبلیمو برای لاغری، پیرامون تأثیرات مثبت و مفید استفاده از آبلیمو به منظور کاهش وزن موضوعاتی را بیان نمودیم.

همان گونه که مطرح شد، لاغری با مصرف آبلیمو امکانپذیر است ولی چنانچه تصمیم به پیروی از یک شیوه اصولی در راستای کاهش وزن می باشید، می بایست به فکر تکنیک های دائمی و آسان تر از قبیل کاهش میزان کالری مصرفی و افزایش انجام حرکات ورزشی و فعالیت بدنی خود باشید.

ترفند هایی از قبیل لاغری با مصرف آبلیمو را فقط می توان به عنوان یک روش جانبی همراه با رژیم های توصیه شده از سوی کارشناسان تغذیه دانست.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید